Polipropilena sau cupru?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • musat1954
    Incepator
    • 22.iun.2008
    • 2

    #31
    teava cu insertie ppr sau teava cupru pentru instalatie apa si icalzire?

    Ca pret este bun ppr,ca informatie primita de la majoritatea este ales cupru,care este durata si incovenientele in timp a celor doua tipuri de tevi.multumesc

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3606

      #32
      Răspuns la: Polipropilena sau cupru?

      Alegerea se face si in functie de temperatura agentului termic ce urmeaza sa fie folosit, radiatorele din circuit si nu in ultimul rand buget si de priceperea executantului.

      Comentariu

      • dand_dd
        Incepator
        • 16.iun.2007
        • 9

        #33
        Răspuns la: Polipropilena sau cupru?

        Buna ziua,

        Si eu m-am interesat ce ar fi mai bine si am ajuns la concluzia ca pt instalatii termice cupru.
        Problema mea e ca am comandat niste materiale si mi-au fost aduse asa cum arata in poza. Este normal sa fie asa patate? In magazin mi s-au parut de culoare uniforma.

        Multumesc
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • smeagle
          Membru Marcant
          • 15.ian.2013
          • 550

          #34
          Vesnica dilema cupru sau ppr sau inca o idee ...

          Salutare , binenteles ca dupa ce am cititi peste tot despre ce sa folosesc ppr sau cupru , fiecare cu ideile lui , cu explicatii samd , am vazut cupru crapat , am auzit de ppr deteriorat pentru ca centrala s-a supra incalzit (dintr-un motiv sau altul) si atunci pentru ca lucrez in domeniul confectiilor metalice mi-a venit in minte alt material , care cred eu , ar fi indistructibil (sau macar in aparenta) si anume INOX ul , intradevar va fi mai greu de imbinat (eu am sudura decicata deci in cazul meu nu) , dar pentru ca cele mai apropiate situatii au fost vechile tevi fie simple fie galvanizate de fier , in alta parte concret nu am vazut , exista fitinguri de inox , sunt scumpe ce-i drept , dar per total costul ar fi sub cupru , oare inox se indoaie la sa zicem max 100 grd ? desi am tendinta sa cred ca nu , voi ce credeti ? (ca sa numai adaug ca se poate obta pt teava lucioasa sau mata , asta daca nu se vrea ascunsa) .

          Comentariu

          • cosmintr
            Membru Marcant
            • 30.iul.2006
            • 568

            #35
            Răspuns la: Vesnica dilema cupru sau ppr sau inca o idee ...

            Cel mai fiabil este cuprul, inoxul ar fi o solutie dar ma tem ca o instalatie in inox ar fi prea scumpa. Pentru coturi la max100 grd se poate folosi inox flexibil pentru trasee solare. Si apoi daca punem inox si este executata f bine instalatia, se darama casa pina sa mai intervenim la instalatie. Eu zic despre cupru ca este estetic, practic, rezistent, fara depuneri la interior... Nu cred ca au nimic tevile din poza de mai sus, cuprul in timp se oxideaza la suprafata, isi schimba culoare spre verde inchis, depinde de acele tevi cum au fost depozitate. Instalatorii mi-au spus ca tevile tinute mult in magazin trebuie slefuite f bine la imbinari. Atata tot.

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3606

              #36
              Răspuns la: Răspuns la: Polipropilena sau cupru?

              Postat în original de dand_dd
              Buna ziua,

              Si eu m-am interesat ce ar fi mai bine si am ajuns la concluzia ca pt instalatii termice cupru.
              Problema mea e ca am comandat niste materiale si mi-au fost aduse asa cum arata in poza. Este normal sa fie asa patate? In magazin mi s-au parut de culoare uniforma.

              Multumesc
              Este normal sa arate deoarece s-au oxidat si s-au oxidat diferit intre ele.

              Comentariu

              • ghimarcat
                Membru Marcant
                • 19.feb.2006
                • 412

                #37
                Răspuns la: Polipropilena sau cupru?

                Sunt in faza in care realizez instalatiile la o casa noua (P+M). Acum ma lovesc de alegerea materialelor pentru instalatia de incalzire.
                Voi avea calorifere si tevile trase prin sapa.

                1.Am discutat cu executantul si mi-a recomandat sa folosesc polipropilena verde pentru ca este mult mai ieftina decat cuprul. Eu as fi vrut sa fac instalatia cu distribuitoare (cate unul pe fiecare etaj). El mi-a spus ca nu se poate face asa ceva folosind polipropilena.
                Intrebare: Care ar fi motivul?

                2.Si mi-a spus ca schema dupa care se va face instalatia va fi ca in poza atasata.
                Intrebare: E corecta schema?

                3. Cum ar fi mai bine? (pret, calitate, rezistenta in timp etc.)?
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • cheluakame
                  Living Legend
                  • 27.oct.2012
                  • 2391

                  #38
                  Răspuns la: Polipropilena sau cupru?

                  Pentru corectitudinea instalatiei consultati un inginer termist.

                  Ce tip de centrala veti folosi? Care va fi temperatura agentului termic?
                  iTermice --- Sursa ta de caldura

                  Comentariu

                  • ghimarcat
                    Membru Marcant
                    • 19.feb.2006
                    • 412

                    #39
                    Răspuns la: Polipropilena sau cupru?

                    Centrala va fi pe gaz, despre temperatura agentului termic nu stiu ce sa va spun. Ma gandesc ca in viitor sa montez si o centrala pe lemne.

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3606

                      #40
                      Răspuns la: Polipropilena sau cupru?

                      Postat în original de ghimarcat
                      Centrala va fi pe gaz, despre temperatura agentului termic nu stiu ce sa va spun. Ma gandesc ca in viitor sa montez si o centrala pe lemne.
                      Atunci ar fi bine sa dimensionati reteaua pentru un regim de temperatura 80/60 de grade.

                      Comentariu

                      • ghimarcat
                        Membru Marcant
                        • 19.feb.2006
                        • 412

                        #41
                        Răspuns la: Polipropilena sau cupru?

                        Si atunci ce sa folosesc: ppr sau cupru?
                        Se pot folosi distributoare cu ppr?

                        Comentariu

                        • cheluakame
                          Living Legend
                          • 27.oct.2012
                          • 2391

                          #42
                          Răspuns la: Polipropilena sau cupru?

                          Postat în original de ghimarcat
                          Centrala va fi pe gaz, despre temperatura agentului termic nu stiu ce sa va spun. Ma gandesc ca in viitor sa montez si o centrala pe lemne.
                          Eu as recomanda o abordare putin mai complexa dar cu economii pe termen lung.

                          Centrala pe gaz in condensatie, deci instalatie proiectata la temperaturi joase.
                          Iar centrala pe lemne, conectata prin puffer la instalatia respectiva.

                          In cazul acesta instalatia respectiva poate fi compatibila cu multe surse de caldura (CT condensatie, pompa caldura, panouri solare cu aport la incalzire, etc, etc).

                          Postat în original de ghimarcat
                          Si atunci ce sa folosesc: ppr sau cupru?
                          Se pot folosi distributoare cu ppr?
                          Teoretic da, practic trebuiesc calculate circuitele si pierderile hidraulice, pentru buna functionare a sistemului.
                          iTermice --- Sursa ta de caldura

                          Comentariu

                          • poolonik
                            Membru Marcant
                            • 18.nov.2006
                            • 346

                            #43
                            Răspuns la: Răspuns la: Polipropilena sau cupru?

                            Postat în original de ghimarcat
                            Si atunci ce sa folosesc: ppr sau cupru?
                            Se pot folosi distributoare cu ppr?
                            A-ti luat in calcul si varianta cu Pex sistemul pipe-n-pipe , este mai ieftin decat cuprul si mai scump decat ppr-ul dar la o calitate mult mai buna decat ppr-ul si un alt avantaj ar fi fara fitinguri in sapa.

                            Comentariu

                            • Consultant climatizare
                              Moderator
                              • 17.oct.2007
                              • 3606

                              #44
                              Răspuns la: Polipropilena sau cupru?

                              In general PPR-ul nu prea se foloseste pentru instalatiile de incalzire, solutia ar fi PEX sau CU in functie de buget.

                              Comentariu

                              Procesare...