Polipropilena sau cupru?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Victor Manole
    Incepator
    • 24.nov.2009
    • 1

    Polipropilena sau cupru?

    buna ziua. am si eu o casa construita p+m, 170mp si urmeaza sa fac acum instalatia termica. intrebarea mea este pe ce sa fac mai bine, pe polipropilena sau pe cupru? cum este mai trainic si mai ieftin? avantaje si dezavantaje .va multumesc.
    Vik 22
  • ionutdriver
    Membru
    • 04.oct.2009
    • 112

    #2
    "Trainicia" e cam aceeasi. Dezavantajul cuprului este pretul. Polipropilena costa de la 2 lei ml, iar cuprul de 4 ori mai mult. Fitingurile costa la fel si se socotesc in zeci de bani. Modul de lucru este identic, se taie la lungimi se pregatesc pentru sudura si se lipesc. Timpul de executie este teoretic acelasi.
    Eu personal mi-am construit acasa instalatia cu polipropilena.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #3
      Eu cred ca trainicia cuprului este peste PPR, estetica avantajeaza Cu, fitingurile sunt mai ieftine la Cu si compenseaza oarecum pretul mai ridicat al tevii de Cu.
      Una peste alta, chiar daca iese putin mai scump as opta pentru Cu.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • anduvirgil
        Membru Marcant
        • 25.feb.2006
        • 527

        #4
        Postat în original de VYS
        Eu cred ca trainicia cuprului este peste PPR, estetica avantajeaza Cu, fitingurile sunt mai ieftine la Cu si compenseaza oarecum pretul mai ridicat al tevii de Cu.
        Una peste alta, chiar daca iese putin mai scump as opta pentru Cu.
        de acord

        si Cu este mult mai estetic
        anda panda din ...

        Comentariu

        • Seni
          Living Legend
          • 05.mar.2006
          • 3481

          #5
          Postat în original de anduvirgil
          ..... Cu este mult mai estetic
          daca faci o instalatie aparenta....
          la o instalatie ingropata....de preferat ..... ppr-ul

          Comentariu

          • O.Vasile
            Incepator
            • 01.mai.2007
            • 23

            #6
            Personal as opta pentru CU moale ingropat (ptr estetica)
            Soacrei i-as pune ppr ca e ieftin si bun.
            OFF topic
            Am vazut zilele trecute un nefericit posesor de ppr care plantase strtegic (la imbinare a 2 tevi si sub un calorifer) cate un castron pentru a proteja parchetul...
            Deci o instalatie pe CU cu distribuitori pe palier si fara lipituri prin sapa...
            Daca tot faci un lucru, atunci fa-l bine!

            Comentariu

            • Armand_h
              Membru
              • 14.feb.2009
              • 242

              #7
              Mie personal tevile din PPR mi s-au dilatat si au iesit din bride. Drept urmare le-am taiat si le-am inlocuit cu cupru.

              Imi placeau mai mult cele din PPR pentru ca erau deja de culoare alba. Acum pe cele din cupru a trebuit sa le vopsesc. Iar vopseaua alba se va ingalbeni si se va crapa in timp. Chiar nu stiu de ce spuneti ca e mai estetic cuprul pentru ca mie mi se pare chiar invers. In privinta durabilitatii, da , probabil cuprul este castigatorul.
              Graba strica treaba !

              Comentariu

              • tanasie
                Living Legend
                • 15.oct.2008
                • 2501

                #8
                Categoric CUPRU.
                Daca dai cu vopsea de care trebuie nu se ingalbeneste si nici nu se crapa.
                Merge vopsit si in culoarea lavabilei cu care dai peretele.
                Cu. este mai longeviv, a se vedea unelte din epoca bronzului.
                Cu respect.

                Comentariu

                • ionutdriver
                  Membru
                  • 04.oct.2009
                  • 112

                  #9
                  Sigur ca CU este mai longeviv, mai nou nush ce firma se lauda cu durata de viata nelimitata...
                  comparativ, ppr are durata de viata minima 25 de ani, adica presiune de lucru si temperatura80 grade, functionare "non stop" cum s-ar spune ~216.000 ore...
                  Astept sa vad centrrala termica care poate indeplini conditiile de mai sus, ca sa nu mai pomenim de dezvoltare. Sistemele de incalzirile centralizate de acum 30 ani s-au facut pe viata, dar au aparut centralele termice "de apartament" (majoritatea adopta aceasta solutie de incalzire in prezent) + alte cateva zeci de sisteme de incalzire care mai de care mai economice si mai "verzi".
                  Peste alti 20 de ani cine stie cu ce ne vom incalzi?...
                  Consider ca orice sistem care este garantat peste 20 de ani este binevenit in instalatiile de incalzire, pentru ca dupa 20-30 sau 50 de ani aceste sisteme vor fi cu siguranta inlocuite.
                  In rest argumente nelimitate si estetice sau mai stiu eu ce avioane sunt povesti "politice".
                  Sa discutam pe date domnilor, ppr 2,5 lei/ml cupru 8 lei/ml, cot ppr 50 bani, cot cupru 50 de bani.

                  Comentariu

                  • cosmintr
                    Membru Marcant
                    • 30.iul.2006
                    • 569

                    #10
                    Cu arata mai bine, nu se ingroapa si are rol de calorifer electric pentru ca radiaza caldura. Distributia am facut pe sus adica la nivelul tavanului si am coborat la fiecare calorifer. Ca sa nu ma incurce tevile prin casa. Teava de ppr am pus numai la apa rece si calda in bai.

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6359

                      #11
                      Postat în original de Seni
                      [...] la o instalatie ingropata... de preferat... ppr-ul
                      Oare? rişti să "îngropi" îmbinări?
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • xena
                        Membru Marcant
                        • 05.aug.2007
                        • 786

                        #12
                        Risti in ambele cazuri si la PPR si la Cu.
                        Problema principala apare datorita faptului ca tevile lucreaza cu diferente de temperatura mari si de aici rezulta dilatari si contractari ale tevilor implicit si a imbinarilor care mai devreme sau mai tarziu vor ceda inaintea tevilor.
                        Eu n-as dormi linistit stiind ca am o imbinare ingropata.
                        Am vazut la case facute de dezvoltatori ,in ideea economiei de teava, zeci de teuri si coturi ingropate in sapa intr-o singura casa.

                        Comentariu

                        • Mircea G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12085

                          #13
                          Nu cred ca problema se pune asa . Instalatiile , inevitabil , sint in mare parte ascunse , deci inaccesibile . Problema este ca trebuie executate cu simt de raspundere ( proiectare si montaj ), dupa montaj trebuie facuta o inspectie viziuala si o proba de presiune , izolate ( nu numai termic ci si impotriva contactului direct cu alte materiale ) ...bla, bla . In exploatare trebuie respectat regimul de temperatura si presiune si , o chestie de care m-am lovit , durata de timp a ecartului termic . N-am auzit sa vorbeasca cineva de asa ceva dar poate provoca daune . Durata ecartului trebuie sa fie cit mai mare .
                          Atita timp cit nu avem cum evita ascunderea instalatiilor , calitatea materialelor si a manoperei + corecta exploatare ne scuteste de probleme .
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6359

                            #14
                            Postat în original de xena
                            Risti in ambele cazuri si la PPR si la Cu. [...]
                            La CU există posibilitatea de a fi făcută instalaţia fără îmbinări "îngropate", deci şi fără astfel de riscuri.
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • Seni
                              Living Legend
                              • 05.mar.2006
                              • 3481

                              #15
                              Postat în original de RaduCA
                              ........rişti să "îngropi" îmbinări?
                              da radu.., am riscat!

                              Comentariu

                              Procesare...