Reglaj centrala pentru consum minim de combustibil

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • poenaru cristian
    Incepator
    • 12.dec.2009
    • 1

    Reglaj centrala pentru consum minim de combustibil

    Ma adresez cunoscatorilor si utilizatorilor centralei ATMOS 50 S cu urmatoarea intrebare: care este algoritmul de reglaj al termostatului de de agent termic, termostatul de gaze arse, regulatorul de tiraj FR 124 si a ventilului termoregulator tip TV 60?

    In manualul de utilizare se spune ca reglajul potentiometrelor de pe panoul de comanda pentru termostatul de de agent termic si termostatul de gaze arse actioneaza asupra cuplarii/decuplarii ventilatorului de tiraj fortat. In ce fel se face? Daca vreau sa obtin o temperatura maxima a agentului termic de 50 grade folosind lemne uscate care ar fi reglajul optim?

    Completez intrebarea mea astfel: ce valoare trebuie stabilita pe potentiometrul termostatului de agent termic, pe potentiometrul de gaze arse, la ce temperatura trebuie sa se inchida regulatorul de tiraj FR 124 si cre este temperatura setata pe ventilul termoregulator tip TV 60?

    Multumesc!
  • Radu Mihai
    Incepator
    • 22.feb.2010
    • 25

    #2
    Salut,

    Cum merge centrala? Ai reusit sa dai de cap reglajelor?
    Am achizitionat si eu un ATMOS 50S si l-am instalat de 2 saptamani, dar nu prea-i dau de cap cu reglajele.
    Ma poti ajuta cu citeva informatii? Cum merge?
    La cit timp alimentezi? Cum ai reglat regulatorul de putere? Pe ce temperatura? Dar termostatul de reglaj?
    La ce temeratura ai setat sa-ti plece pompa de amestec pentru instalatie?

    Multumesc pentru raspunsuri!

    Comentariu

    • ggelu
      Membru marcant
      • 28.apr.2009
      • 394

      #3
      Regulatorul de tiraj se poate regla cam la orice temperatura dar e de preferat in plaja 70-90 grd.
      Daca aveti termoventil nu se poate obtine apa la 50 grd. pentru simplul motiv ca acesta ( termoventilul ) permite trecerea apei la o temperatura superioara celei la care a fost reglat . Adica ; daca e de 60 grd. nu pot obtine o temperatura sub 60+10 grd . pentru ca atunci va fi permanent in recirculare. 10 grd. am considerat ca este scaderea temperaturii pe calorifere.
      Daca e termoventilul de la ATMOS : TV xx.60 atunci deschide la 60 grd.

      Comentariu

      • Radu Mihai
        Incepator
        • 22.feb.2010
        • 25

        #4
        Regulatorul de putere l-am reglat pe 80 grd, cam acolo inchide clapeta aerul in centrala si cam acolo pleaca pompa. Am si termoventil Tv60.
        Stiu ca deschide cind apa ajunge peste 60gr pt a nu exista soc termic in centrala cu apa de pe retur.
        Multumesc pentru informatii, dar pe mine ma intereseaza cum este reglat termostatul de reglaj din panoul de comanda?
        Pe cite grade?
        La cite grade se opreste ventilatorul centralei?
        Mai mult la cite grade a reglat termostatul pompei, la cite grade pleaca?
        Sint setari pe care se poate ca unii dintre colegi sa le fi facut si care sa ma ajute.stiu ca fiecare casa are particularitatile ei si mai mult fiecare persoana doreste un anumit confort in casa dar poate ma ajuta si pe mine cineva care s-a lovit de aceste probleme.

        Mai mult am vazut ca se cam aduna pe peretii centralei un fel de smoala(gudron?) si asta chiar daca am curatat-o duminica. Parca este cam mult.
        Lemnele sint bune, uscate de 2 ani - fag, carpen, stejar.

        Comentariu

        • ggelu
          Membru marcant
          • 28.apr.2009
          • 394

          #5
          Ma scuzati, incercam sa raspund in primul rand unor intrebari ale initiatorului topicului , de acolo si remarca pentru temperatura de 50 grd.
          Pentru gudron - incercati sa nu mai lasati cazanul fierbinte plin de lemne - atunci se opreste si ventilatorul si se inchide si admisia de aer si umezeala din lemne se transforma in gudron si ramane in cazan.
          Eu nu am ATMOS - mi s-au parut destul de greu de inteles reglajele la alimentare si am preferat un alt cazan, asa ca toata experienta mea se margineste la cartea tehnica pe care o aveti si dvs. si la vizitele pe care le-am facut la vecini pentru documentare.

          Comentariu

          • Admin.MC
            Membru Marcant
            • 05.dec.2005
            • 974

            #6
            Postat în original de Radu Mihai
            Regulatorul de putere l-am reglat pe 80 grd, cam acolo inchide clapeta aerul in centrala si cam acolo pleaca pompa. Am si termoventil Tv60.
            Stiu ca deschide cind apa ajunge peste 60gr pt a nu exista soc termic in centrala cu apa de pe retur.
            Multumesc pentru informatii, dar pe mine ma intereseaza cum este reglat termostatul de reglaj din panoul de comanda?
            Pe cite grade?
            La cite grade se opreste ventilatorul centralei?
            Mai mult la cite grade a reglat termostatul pompei, la cite grade pleaca?
            Sint setari pe care se poate ca unii dintre colegi sa le fi facut si care sa ma ajute.stiu ca fiecare casa are particularitatile ei si mai mult fiecare persoana doreste un anumit confort in casa dar poate ma ajuta si pe mine cineva care s-a lovit de aceste probleme.

            Mai mult am vazut ca se cam aduna pe peretii centralei un fel de smoala(gudron?) si asta chiar daca am curatat-o duminica. Parca este cam mult.
            Lemnele sint bune, uscate de 2 ani - fag, carpen, stejar.
            Va rog sa copiati tot ce ati intrebat aici si sa deschideti un nou topic.
            Ulterior voi sterge mesajele d-voastra din acest topic.

            Va multumesc!

            Comentariu

            Procesare...