Incalzire prin pardoseala cu agent termic

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • adiagud
    Incepator
    • 13.ian.2008
    • 5

    Incalzirea prin pardoseala sau calorifere?

    vreau sa-mi construiesc o casa si sunt nedumerit,ce sa folosesc?
    si care e mai "avantajos" economic?

    Comentariu

    • crinaelena
      Living Legend
      • 11.sep.2007
      • 1596

      depinde,radiatoarele merg la orice tip de ct. spre ex. la o ct. pe lemne,eu personal nu vad cum s-ar impaca cu incalzirea in pardoseala(nu ma refer la realizarea instalatiei,ci la randament)

      Comentariu

      • iuliutz
        Membru Marcant
        • 11.nov.2007
        • 457

        Economic ar fi cu calorifere, confortabil ar fi prin pardoseala.
        Eu daca as dispune de resurse as face prin pardoseala pentru confort si pentru estetic
        "Relaxeaza-te! si vei da cel mai bun lapte" - Milka
        Nu sunt expert, dar imi dau si eu cu parerea!

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6452

          @ adiagud & iuliutz: Economic ca investitie initiala sau ca si costuri de exploatare?
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • aereniv
            Membru
            • 27.aug.2006
            • 151

            Postat în original de crinaelena
            depinde,radiatoarele merg la orice tip de ct. spre ex. la o ct. pe lemne,eu personal nu vad cum s-ar impaca cu incalzirea in pardoseala(nu ma refer la realizarea instalatiei,ci la randament)
            Problema cu randamentul la care faceti referire d-voastra m-a preocupat si pe mine. Credeti ca diminuarea temperaturii de tur la intrarea in sistemul incalzirii in pardoseala de la 80 de grade, de ex., la maxim 50 va avea o influenta asupra randamentului unei centrale pe lemne sau peleti? Sau va ganditi si la alte aspecte ce imi scapa mie?

            Comentariu

            • crinaelena
              Living Legend
              • 11.sep.2007
              • 1596

              ct. pe lemne au fost concepute cu predilectie ptr. temp. inalte,astfel ca mai toti producatorii recomanda un tur de 59-90,si,atentie,returul min. 65 gr.si atunci lucrezi cu o vana de amestec ptr. a cobori temp. de tur,si o data ptr. a urca returul de la 30 la 65 ?

              Comentariu

              • crinaelena
                Living Legend
                • 11.sep.2007
                • 1596

                pardon,80-90 turul.

                Comentariu

                • crinaelena
                  Living Legend
                  • 11.sep.2007
                  • 1596

                  dar cum urci returul de la 30-35 la 65,si eu sint curios,ca aport nu vad decit existenta unui puffer,dar ce automatizare va comanda intreg circuitul ?

                  Comentariu

                  • ombun
                    Membru Marcant
                    • 12.feb.2007
                    • 569

                    Dincolo de confort si ....rentabilitate economica....mai trebuie spus si urmatorul lucru despre incalzirea prin pardoseala:
                    -aerul cald din pardoseala va antrena in aerul intregii incaperi, particulele de praf existente, ....si nu este tocmai OK pt sanatate (poate daca s-ar instala un soi de filtre eletrostatice care sa "culeaga " toate particulele antrenate "in dans").
                    -cred ca , desi sunt si variante cu pardoseli din laminate speciale pt incalzirea prin pardoseala, varianta cu gresie este cea care asigura un randament maxim pt distributia caldurii in incapere.Este ok ca poti da tot timpul cu mopul pt a culege praful depus pe gresie, dar ganditi-va totusi, vara ...este totusi o pardoseala....rece.
                    -cred ca se preteaza pentru zone cu climat mai cald:consumul iarna este mic, vara chiar ai nevoie probabil acolo de o incinta mai ..racoroasa !
                    vreau sa fac o casa !

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6452

                      Postat în original de ombun
                      [...] - aerul cald din pardoseala va antrena in aerul intregii incaperi, particulele de praf existente ... si nu este tocmai OK pt sanatate (poate daca s-ar instala un soi de filtre eletrostatice care sa "culeaga" toate particulele antrenate "in dans") [...]
                      Eu am auzit si urmatoarea ipoteza: la temperatura de la nivelul pardoselii praful nu are posibilitatea sa urce (e prea greu) sau, daca totusi urca, o face pe distante foarte mici, adica pina unde se raceste aerul astfel incit sa nu mai poata "duce" si particulele de praf.

                      Postat în original de ombun
                      [...] ganditi-va totusi, vara ... este totusi o pardoseala... rece. [...]
                      Pai vara nu asta cauta toata lumea?!?

                      Postat în original de ombun
                      [...] - cred ca se preteaza pentru zone cu climat mai cald [...]
                      Cert este ca sistemul este folosit si in tarile nordice (ca fapt divers, unul din producatorii de sisteme de incalzire prin pardoseala - hidraulica si electrica - prezenti la noi in tara este din Danemarca). Este drept ca unii recomanda acest sistem doar in combinatie cu sistemul cu radiatoare, dar altii spun ca face fata si singur.
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • aereniv
                        Membru
                        • 27.aug.2006
                        • 151

                        Postat în original de crinaelena
                        dar cum urci returul de la 30-35 la 65,si eu sint curios,ca aport nu vad decit existenta unui puffer,dar ce automatizare va comanda intreg circuitul ?
                        Nu am pregatirea de specialitate si poate nu ar trebui sa vorbesc despre lucruri ce-mi sunt straine, dar indraznesc totusi...
                        Eu imi imaginez ca problema returului ar putea fi rezolvata cu un "laddomat" care va folosi o parte din agentul termic de la iesirea din centrala ca sa ridice temperatura returului inainte de intrarea acestuia din urma in centrala. Apa din tur va avea 80-90 (desi unele centrale functioneaza cu temperatura de tur intre 60-90 si retur minimum 40 grade celsius- Viadrus Hercules Eco new design-pe peleti sau Vigas pe gazeificare... potrivit specificatiilor tehnice) si va putea ridica temperatura de retur pana la temperatura minima de functionare.
                        Poate gresesc. Dar sunt tare curios cum sta treaba pentru ca daca aveti dreptate si ar fi necesare cheltuieli suplimentare consistente pentru automatizare, va trebui sa modific urgent proiectul si sa renunt la incalzirea in pardoseala a parterului.

                        Comentariu

                        • crinaelena
                          Living Legend
                          • 11.sep.2007
                          • 1596

                          pardoseala de la parter este in mod normal ,mai rece ca cea de planseu ,si trebuie vazut oare nu ar fi un motiv in plus ptr.a nu recurge la ac. solutie (ma refer la pierdere de caldura care sa faca ineficienta ac. solutie)

                          Comentariu

                          • aereniv
                            Membru
                            • 27.aug.2006
                            • 151

                            Pierderile vor fi minime pentru ca planseul (sper ca nu gresesc cand ii spun planseu) de la parter e amplasat partial deauspra unui demisol (unde se va izola cu polistiren expandat) si partial "pe pamant" unde iar va fi izolat prin amplasarea de polistiren extrudat inainte de turnarea placii de beton. In plus, orice sistem de incalzire in pardoseala va include si izolatia termica de dedesubt tocmai pentru a evita pierderile "in jos".
                            Ingrijorarea mea apare insa vis a vis de randament. Sunt nevoit sa instalez o centrala pe combustibil solid lemne/peleti si ma intreb daca nu cumva aveti dreptate si nu e tocmai cea mai fericita solutie incalzirea, chiar daca doar partiala, in pardoseala.

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6452

                              @ aereniv: Daca sinteti ferm in privinta incalzirii prin pardoseala si va ingrijoreaza ideea cuplarii ei la o centrala pe lemne/peleti, de ce nu luati in calcul (cu avantaje si dezavantaje) incalzirea electrica prin pardoseala? Macar veti sti ca ati ales cea mai buna varianta din toate punctele de vedere.
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              • Consultant climatizare
                                Moderator
                                • 17.oct.2007
                                • 3606

                                Principalele probleme ale unei incalziri in pardoseala sunt:

                                1: Necesita un calcul foarte exact. Daca nu e facut foarte exact se poate intampla ca temperatura pardoselii sa fie prea mare si sa cam friga la talpi.
                                Se poate regla dar pierdem din randamentul centralei.

                                2: Trebuie gandita si mobilarea incaperii de la inceput pentru ca nu se recomanda montarea circuitelor pe sub mobila deoarece sunt inutile.

                                Comentariu

                                Procesare...