Incalzire prin pardoseala cu agent termic

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sm
    Incepator
    • 12.apr.2008
    • 5

    Multumesc pentru raspunsul prompt. Am sa recurg la tehnologia clasica

    Comentariu

    • sm
      Incepator
      • 12.apr.2008
      • 5

      D-le DIY ati scris :
      "Nu in ultimul rind, genul asta de distributie se face cu tuburi capilare (care se monteaza in pardoseala, in pereti sau/si in tavan)".
      Puteti sa-mi dati o legatura unde as putea sa citesc mai multe despre distributia prin capilare.
      Va multumesc.

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3606

        Eu nu as folosi solutia dumneavoastra cu lemn intre conducte deoarece lemnu este si izolator termic, in timp se va usca si cor aparea zgomote si o sa degaje umezeala pe sub parchet.

        Comentariu

        • DIY
          Living Legend
          • 07.sep.2007
          • 1752

          Postat în original de sm
          D-le(?!?) DIY ati scris :
          "Nu in ultimul rind, genul asta de distributie se face cu tuburi capilare (care se monteaza in pardoseala, in pereti sau/si in tavan)".
          Puteti sa-mi dati o legatura unde as putea sa citesc mai multe despre distributia prin capilare.
          Va multumesc.
          Uite-aici ceva: beka-klima.de

          Numai bine,
          DIY

          Comentariu

          • adinal
            Incepator
            • 09.apr.2008
            • 20

            Buna ziua!

            Ca sa nu mai deschid alt topic, scriu in acesta. Am cateva nelamuriri legate de incalzirea prin pardoseala, acum ca ma aflu inaintea luarii unei decizii referitoare la sistemul de incalzire:
            1. Face fata iarna sistemul de incalzire in pardoseala? Nu ma refer la iernile calde, ci la cele in care temperatura poate scadea la -15 grade Celsius.
            2. Cu cat este mai mare investitia intr-un astfel de sistem fata de cel clasic prin calorifere? Care ar fi pretul de achizitie pentru o casa cu amprenta de 80 mp (P+1+M)?
            3. Am inteles ca dupa "intrarea in productie" a acestui sistem costurile pentru incalzirea locuintei se reduc fata de sistemele clasice. Cam cat ar insemna procentual aceasta reducere?

            Cred ca as mai avea intrebari, dar deocamdata ma opresc aici. Mai pun altele pe parcurs.

            Va multumesc!

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12203

              [quote="adinal"] Va mai dau eu citeva teme de gindire : cum rezolvati problema covoarelor , a mobilei care ocupa un mare spatiu , ce faceti cu geamurile care au nevoie de o sursa de caldura sa nu se abureasca , ce faceti cu peretii exteriori care desi izolati ( probabil ) au nevoie de o sursa de caldura ( o izolatie nu este perfecta si totala )....
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • adinal
                Incepator
                • 09.apr.2008
                • 20

                Daca problema covoarelor o rezolv prin eliminarea lor sau cel putin prin reducerea lor la maxim, iar problema mobilei o rezolv prin stil minimalist, cel mai mult ma intereseaza daca acest sistem poate fi folosit fara alte adaosuri in iernile geroase, pentru ca am auzit ca nu prea face fata ... Va rog pe cei care aveti deja asa ceva sa expuneti parerile dvs.

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3606

                  1: Deobicei incalzirea in pardoseala nu acopera necesarul de caldura a unei incaperi. Dar trebuie facut un necesar foarte corect nu aproximat din auzite.
                  2: Mobila daca e pe picioare cam de 10 cm nu afecteaza cu absolut nimic daca e lipita de pardoseala se scade din suprafata zona respectiva.
                  3: in dreptul geamurilor se duc conductele cu in pas mai mic pe o banda de 1 m , acelasi lucru se poate face si in dreptul peretilor.
                  4: Incalzirea in pardoseala se poate suplimenta si cu incalzire in pereti.

                  Comentariu

                  • crinaelena
                    Living Legend
                    • 11.sep.2007
                    • 1596

                    spre ex. la o incapere de 20 mp ,incalzire in pardoseala cu serpentina tip 16x2 mm,pasul de 15 cm,dist. fata de perete de 10 cm,temp. de tur 40 grd,gresie aportul termic este undeva la 1800 W,ceea ce ar fi echivalat cu un radiator de 800mm, tip 22, inalt. 600 mm......nu-i cam putin ?
                    parerea mea este ca nu-i suficienta,eu as face instalatie mixta.ce ma impiedica sa inchid caloriferele cind temp. ext. e ridicata ?

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3606

                      Da se pot inchide radiatoarele atunci cand afara e cald. Oricum nu recomand realizarea unui astfel de sistem dupa metoda do it yourself sunt sanse de 90% sa nu iasa bine.

                      Comentariu

                      • crinaelena
                        Living Legend
                        • 11.sep.2007
                        • 1596

                        corect,dar ideea era ca nu-i suficient.....poate doar la locuinte extrem de bine izolate,cu pierderi minime,raman la ideea unei instalatii mixte,oricum.
                        pun cap termostatic la ele,cu exceptia camerei de control si oricum nu stau sa le pazesc...isi fac treaba singure.

                        Comentariu

                        • DIY
                          Living Legend
                          • 07.sep.2007
                          • 1752

                          Postat în original de Consultant climatizare
                          ...1: Deobicei incalzirea in pardoseala nu acopera necesarul de caldura a unei incaperi. Dar trebuie facut un necesar foarte corect nu aproximat din auzite....
                          Eu m-as exprima un pic altfel: este mai greu sa acoperi tot necesarul de incalzire exclusiv prin incalzirea in pardoseala in cazul unei constructii cu pierderi mai de caldura.

                          In cazul unei constructii bine izolate, incalzirea in pardoseala este arhisuficienta. Important este, dupa cum s-a mai spus, sa se faca niste calcule adevarate. Atit in ceea ce priveste rata de transfer termic dinspre cladire spre exterior cit si in ceea ce priveste instalatia in sine.

                          Deci, dupa parera mea si in raport cu experienta mea, treaba e putin pe dos: de obicei inclazirea prin pardoseala e o.k., exceptie facind situatiile in care lucrurile sint facute dupa ureche ....

                          Numai bine,
                          DIY

                          Comentariu

                          • crinaelena
                            Living Legend
                            • 11.sep.2007
                            • 1596

                            bun,dar poate asigura temp. f. ridicate(24-25 grd),in conditii externe aspre ? daca in urma unui calcul ar trebui sa buclez mai mult decit se poate fizic in incaperea respectiva ? sau nu se poate ajunge la astfel de situatie ?...chiar in conditiile unei f. bune izolari.

                            Comentariu

                            • Mircea_G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12203

                              Postat în original de crinaelena
                              bun,dar poate asigura temp. f. ridicate(24-25 grd),in conditii externe aspre ? daca in urma unui calcul ar trebui sa buclez mai mult decit se poate fizic in incaperea respectiva ? sau nu se poate ajunge la astfel de situatie ?...chiar in conditiile unei f. bune izolari.
                              Facusem si eu un asemenea calcul si fizic nu incapea instalatia pe podea ! Ramin la convingerea mea ca un sistem de incalzire in pardoseala nu da randament si confort maxim la clima noastra ! Macar mixt pt cine are placerea asta .
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              • crinaelena
                                Living Legend
                                • 11.sep.2007
                                • 1596

                                eu as face mixt....macar ptr. placerea de a merge cu talpile goale
                                ce sa fac ?....imi place incaltamintea "flower power"

                                Comentariu

                                Procesare...