Incalzire prin pardoseala cu agent termic

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    Re: Dilema incalzire in pardoseala

    Postat în original de jhonyy
    As dori parerea cuiva care a realizat incalzire in pardoseala:
    1- ce distanta maxima pot lasa intre spire (16x2) pentru a avea o podea calda, incalzirea de baza realizanduse cu calorifere ?
    2-pot monta 2 distribuitoare (1 la parter, 1 la etaj) pe un singur grup de amestec?
    Sincer daca vreti sa realizati o instalatie de incalzire in pardoseala sigura si placuta pentru dumneavoastra si familia dumneavoastra va recomand sa apelati la un proiectant de instalatii.

    Comentariu

    • jhonyy
      Membru
      • 04.ian.2007
      • 262

      Sistemul de incalzire este proiectat si va fi realizat cu calorifere. Eu si sotia avem probleme cu articulatiile si de aceea dorim o pardoseala calda pe toata suprafata casei .Imi doresc o podea calda care sa nu aduca un aport important la incalzirea propiuzisa si de aceea am cerut parerea celor care au realizat astfel de incalziri . Eu ma gindesc la distanta de 20 cm intre spire dar as fi vrut sa stiu daca la 25 cm se poate obtine un rezultat satisfacator.

      Comentariu

      • marius_lmd
        Membru Marcant
        • 19.mar.2009
        • 440

        nu prea....este de preferat la max 20 pentru ca altfel vor aparea suprafete cald-rece care nu sunt chiar asa confortabile...
        o parere in plus nu strica niciodata,

        Comentariu

        • termoadi
          Membru Marcant
          • 21.ian.2007
          • 980

          Postat în original de marius_lmd
          nu prea....este de preferat la max 20 pentru ca altfel vor aparea suprafete cald-rece care nu sunt chiar asa confortabile...
          subscriu si eu acestei pareri
          O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

          Comentariu

          • termoadi
            Membru Marcant
            • 21.ian.2007
            • 980

            Postat în original de Ginelucu
            M-am hotărât, voi merge pe îngropate! O întrebare ce marca de calorifere îmi sugerați(mă refer la cele din oțel)?
            si ma rog ce vreti sa ingropati ? cumva ppr? . eu va recomand sa ingropati numai teava fara imbinari ,adica cupru colac ,daca aveti cazan fara gazeificare si in cazul unui cazan cu gazeificare puteti monta si polietilena reticulata fara probleme ,in ideea ca aveti macar o sursa de apa continua in cazul unei pene de curent ,pentru a putea raci cazanul prin serpentina dedicata
            O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

            Comentariu

            • termoadi
              Membru Marcant
              • 21.ian.2007
              • 980

              Re: Incalzirea in pardoseala

              Postat în original de Gordis
              Postat în original de tudor bajan
              as vrea sa mai stiu daca la o centrala pe lemne se poate monta in afara de calorifere si un sistem de incalzire in pardoseala,sa va explic mai pe larg :am construit o casa si as vrea ca la parter sa pun incalzire in pardoseala iar la celelalte etaje sa pun calorifere fiindca nu am turnat placa de beton ci am pus grinzi de lemn
              Este foarte, foarte important sa tii cont de un aspect: cele 2 sisteme nu se "iubesc". Pardoseala iti va oferi un optim de confort la 35 - max 40 grade pe tur al agentului termic. Caloriferele cer min. 70 de grade. Asadar un sistem mixt te obliga sa investesti intr-o automatizare care sa-ti preia/amestece retur de la calorifere pentru tur la pardoseala. Eu am vazut sistemul la unul din vecinii mei, care, dupa 2 ierni de nervi si injuraturi (cand incalzeau caloriferele frigea pardoseala si cand era placuta pardoseala faceau cuie caloriferele) a fost obligat sa-si schimbe Immergas-ul cu o centrala mult mai complicata (si ff scumpa) care avea capacitatea de a gestiona direct 3 zone de temperatura - un Chaffoteaux & Maury cred.

              Sfatul meu (din propria experienta) mergi pe pardoseala in toata casa. Altfel, nu uita sa tii cont de necesitatea sistemului de care am pomenit.

              Bafta si sa ne spui si noua cum avanseaza lucrarea.
              un sistem de amestec pentru pardoseala nu costa cine stie ce si nici nu are mare complexitate.... de aici si pana la a schimba centrala ......no coment!!!
              O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

              Comentariu

              • Ginelucu
                Incepator
                • 13.mar.2008
                • 67

                si ma rog ce vreti sa ingropati ? cumva ppr? . eu va recoman

                Voi merge pe PPR la cupru este prea scump și nu îmi permite "religia" - am înțeles de la alţi instalatori cu vechime că dacă e îngropat aceeași treabă îşi face PPR ca și cuprul, diferența e doar costul...BLA,BLA,BLA...

                Comentariu

                • Ginelucu
                  Incepator
                  • 13.mar.2008
                  • 67

                  si ma rog ce vreti sa ingropati ? cumva ppr? . eu va recoman

                  Voi merge pe PPR, îngropat, la cupru este prea scump și nu îmi permite "religia" - am înțeles de la alţi instalatori cu vechime că dacă e îngropat aceeași treabă îşi face PPR ca și cuprul, diferența e doar costul...BLA,BLA,BLA...

                  Comentariu

                  • PetEr99_ro
                    Membru
                    • 04.ian.2008
                    • 168

                    Vreau sa fac si eu incalzirea prin pardoseala la parter (casa va fi pe structura de lemn) si vad ca nimeni nu a raspuns la una din intrebari care mi se pare chiar importanta: cum rezolvam problema compensarii temperaturii .... stim ca prin pardoseala este suficient sa avem 35 grade pe cand in calorifere undeva pe la 70 grade ..... adica ne-am cam arde la talpi !

                    Comentariu

                    • termoadi
                      Membru Marcant
                      • 21.ian.2007
                      • 980

                      Postat în original de PetEr99_ro
                      Vreau sa fac si eu incalzirea prin pardoseala la parter (casa va fi pe structura de lemn) si vad ca nimeni nu a raspuns la una din intrebari care mi se pare chiar importanta: cum rezolvam problema compensarii temperaturii .... stim ca prin pardoseala este suficient sa avem 35 grade pe cand in calorifere undeva pe la 70 grade ..... adica ne-am cam arde la talpi !
                      Aceasta compensare cum spuneti dv se realizeaza cu un simplu kit de amestec care furnizeaza la iesire temperatura scazuta .
                      O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                      Comentariu

                      • termoadi
                        Membru Marcant
                        • 21.ian.2007
                        • 980

                        Re: si ma rog ce vreti sa ingropati ? cumva ppr? . eu va rec

                        Postat în original de Ginelucu
                        Voi merge pe PPR, îngropat, la cupru este prea scump și nu îmi permite "religia" - am înțeles de la alţi instalatori cu vechime că dacă e îngropat aceeași treabă îşi face PPR ca și cuprul, diferența e doar costul...BLA,BLA,BLA...
                        ingropati l si fara izolatie ca sa nu aiba unde sa se dilate cand cazanul va ajunge mai fierbinte putin....si veti avea exact ce a-ti vrut adica bla bla bla
                        O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                        Comentariu

                        • Ginelucu
                          Incepator
                          • 13.mar.2008
                          • 67

                          Nici nu încape vorba să nu izolez PPR-ul, e logic că își mărește volumul "când se încălzește cazanul" iar izolația preia din dilatație...și dacă voi avea necazuri vă voi scrie la iarnă, nu-mi va fi rușine, dacă vor apărea avarii. Sper însă să nu am!!! Nu ar mai pune nimeni îngropate, totul depinde de calitatea lucrării și a "maestrului" instalator.

                          Comentariu

                          • termoadi
                            Membru Marcant
                            • 21.ian.2007
                            • 980

                            Postat în original de Ginelucu
                            Nici nu încape vorba să nu izolez PPR-ul, e logic că își mărește volumul "când se încălzește cazanul" iar izolația preia din dilatație...și dacă voi avea necazuri vă voi scrie la iarnă, nu-mi va fi rușine, dacă vor apărea avarii. Sper însă să nu am!!! Nu ar mai pune nimeni îngropate, totul depinde de calitatea lucrării și a "maestrului" instalator.
                            va recomand sa cautati cate ceva despre ppr ,veti gasi sigur ceva de genul ''descompunere moleculara la cresterea temperaturii peste 65-70 grade'',adica va pot spune din experienta ca am vazut multe :,lipituri curgand ,umflaturi pe suprafata tevii si mai ales faptul ca ppr-ul devine casant dupa functionarea la temperaturi mari.
                            O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                            Comentariu

                            • PetEr99_ro
                              Membru
                              • 04.ian.2008
                              • 168

                              Multumesc pentru raspuns dar puteti detalia putin despre acest kit de amestec ??

                              Comentariu

                              • termoadi
                                Membru Marcant
                                • 21.ian.2007
                                • 980

                                Postat în original de PetEr99_ro
                                Multumesc pentru raspuns dar puteti detalia putin despre acest kit de amestec ??
                                in mare ,cuprinde o pompa de recirculare ,un robinet termostatic cu capilar cateva piese si modulele distribuitoare.
                                daca va incumetati la un home made va stau la dispozitie ,iar daca nu,instalatorul dv. sigur cunoaste problema ,...sau nu?
                                O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                                Comentariu

                                Procesare...