Incalzire prin pardoseala cu agent termic

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    depinde de gradul in care a fost deteriorata condcuta, in general conductele de polietilena reticulata au proprietatea sa revina la forma si proprietatile initiale prin incalzire.

    Comentariu

    • gerula2006
      Membru
      • 15.feb.2011
      • 182

      Salut!
      M-am apucat de instalatia termica - centrala in condesatie si calorifere. Ieri , sotiei i-a venit ideea ca in living sa bagam pe o portiune si incalzire in pardoseala.Vrea ceva nu prea complicat , sa fie cald parchetul cind calci pe el. Incalzirea efectiva se va face cu calorifere. Caloriferele sunt alimentate printr-un distribuitor.
      Peste sapa va fi parchet laminat de 8 mm.
      Ce credeti , daca bag pex si trec un circuit si prin el , ar merge?
      Multumesc

      Comentariu

      • gerula2006
        Membru
        • 15.feb.2011
        • 182

        Revin cu o idee ( nu stiu daca se si poate aplica) - sa trec prin pardoseala returul unui calorifer , eventual doua pentru a nu avea probleme cu temperatura prea mare. Ce parere aveti?

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3606

          Daca aveti centrala in condensatie atunci temperatura maxima pe tur o sa fie de 50 de grade cesius. Teoretic ar putea functiona, dar sfatul meu e sa realizati acest lucru corect din toate punctele de vedere pentru a nu putea avea probleme de sanatate .

          Distributia in pardoseala sa se faca dintr-un distribuitor separat special pentru incalzirea in pardoseala.

          Comentariu

          • jhonyy
            Membru
            • 04.ian.2007
            • 262

            Postat în original de Consultant climatizare
            Daca aveti centrala in condensatie atunci temperatura maxima pe tur o sa fie de 50 de grade cesius. Teoretic ar putea functiona, dar sfatul meu e sa realizati acest lucru corect din toate punctele de vedere pentru a nu putea avea probleme de sanatate .

            Distributia in pardoseala sa se faca dintr-un distribuitor separat special pentru incalzirea in pardoseala.

            Nu folositi pex pentru incalzirea in pardoseala.
            Toate firmele care distribuie sisteme de incalzire in pardoseala folosesc Pex. Dumneavoastra ce recomandati?

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3606

              Scuze am gresit eu, din graba si neatentie am crezut ca colegul scrisese pexal.

              Am modificat mesajul anterior.

              Comentariu

              • gerula2006
                Membru
                • 15.feb.2011
                • 182

                Postat în original de Consultant climatizare
                Daca aveti centrala in condensatie atunci temperatura maxima pe tur o sa fie de 50 de grade cesius. Teoretic ar putea functiona, dar sfatul meu e sa realizati acest lucru corect din toate punctele de vedere pentru a nu putea avea probleme de sanatate .

                Distributia in pardoseala sa se faca dintr-un distribuitor separat special pentru incalzirea in pardoseala.
                Multumesc pt raspuns!
                Dar distribuitorul normal (pt calorifere) dece ar afecta pexul? Eu vreau doar sa fie pardoseala un pic calda , sa se simta caldut la picioare. Am facut un calcul si ar trebui incalzita o suprafata de apox 20 m. Din ce am calculat ar trebui cam 150 m de pex. Este vreo lungime maxima a buclei?
                Multumesc!

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3606

                  Lungimea maxima a unui circuit de incalzire in pardoseala este de 100 m. Spun ca aveti nevoie de un distribuitor separat pentru incalzirea in pardoseala deoarece este necesar sa fie controlata temperatura agentului termic prin intermediul unei vane de amestec.

                  Comentariu

                  • ingnstgh
                    Incepator
                    • 20.mai.2011
                    • 8

                    parchet pentru incalzirea in pardoseala

                    Postat în original de apanoiu
                    Raspunsul complet este ca exista un tip de folie speciala pentru incalzirea in pardoseala, iar unii prooducatori de sisteme incalzire pardoseala recomanda parchet cu strat de carton ca insonrizare.
                    eu merg pe solutia din urma, in vreo 3 saptamani o sa pot posta poze si detalii.
                    salut, pana la urma ce folie si ce parchet ai pus pentru incalzirea in pardoseala ca si eu sunt acum in locul tau si nu stiu exact ce sa fac

                    intrebarea mea este :
                    sapa la incalzirea in pardoseala cati cm trebuie sa aibe, eu sus/la etaj am lasat de 3cm deasuprea tevii in total are 5 cm(m-am gandit la asta pentru ca pun parchet) iar la parter a iesit undeva la 4 cm pente teava adica in total gosime de 6 cm, este ok? Cel mai mult sunt ingrijorat cu parchetul, cum se pune direct pe sapa? daca e asa trebuie sa mai torn o sapa autonivelanta sau din ce am vazut pe net sa pun un fel de folie de pasla sau hartie?
                    Cineva imi pune sa un u folie de parchet de 6mm dar cu aceea cred ca se mai opreste ceva din caldura, maispune cineva caeste o folie cu gaurele care permite caldurii sa iasa, tu ce parere ai cam cum trebuie facut cu pacrchetul si folia. ce fel de parchet laminat pe care sa scrie ca este pentru incalzire in pardoseala sau nu neaparat?

                    Comentariu

                    • razvan adrian
                      Membru Marcant
                      • 30.mar.2011
                      • 303

                      Postat în original de crazy_doru
                      salutare la toata lumea.
                      imi cer scuze sa intervin dar ma intereseaza intr-o oarecare masura subiectul discutie. am o casa deja gata, totul montat, gresie, parchet, etc... si sunt f interesat de incalzire in podea, care pt mine e practic o solutie imposibil de realizat. am auzit totusi ca ar exista un sistem de incalzire in plinta care ofera cam acelasi confort si se poate monta ulterior finalizarii constructiei. stie cineva ceva despre sistem? ma puteti ajuta?
                      Salutare!Nu merita sa mai desfaci frumusete de casa,pt aceasta incalzire prin pardoseala,care este este de fapt "cancer curat in timp",iar acum am sa dau si explicatii referitor la subiect.Am citiva prieteni care au avut asa ceva ,unul s a dus saracul ,tbc in faza terminala/cancer la plamini,un alt amic si a terminat copiulul prin spitale vreo 2 ani,nici un medic nu si putea explica d c astm bronsic si pleurezie la un copil de 3 luni,(vorbesc despre un tata cu bani fff multi),a fost cu copilul si in Elvetia,iar acolo,unul din medici l a intrebat daca are centrala pe lemne care nu se inchide bine usa de la focar,iar el a raspuns ca :"am incalzire in pardoseala si centrala e in garaj,n are cum!,iar medicul i a sugerat sa o scoata urgent,pt ca nu prezinta siguranta,in sensul ca acel circuit din tevi/tuburi?latex...angreneaza si dezvolta un praf foarte fin,care in timp agraveaza functionarea plaminilor ,inimii,ochilor.L a supus si pe el si pe sotia lui la o examinare mai amanuntita,pe amindoi i a gasit cu inceput de astm si inceput de tbc ,dar nu un tbc oarecare,unul "mut" care nu anunta prin temperatura mare sau tuse,unul avea o gaura de cca 6 mm si unul de 9mm,ca un banut!S au tratat toti de toate bolile,au scos incalzirea din pardoseala ,au pus una clasica si s aproape sanatosi,doar copilul inca mai are de tras,nu poate sa faca efort,raceste usor si f des cu tuse si temperatura.Deci concluzia este sa nu va riscati,pt ca orice ati afirma ,logic ,fizic,chimic practic,incalzirea prin pardoseala este riscanta,sa zicem ca au fost cazuri izolate,dar isi face cineva analize la plamini,inima si toate cel la 6 luni,sau la un an!Toti se trezesc de obicei in ultimul ceas,cind boala incepe sa se manifeste si de multe ori este prea tirziu,tardiv,iar daca scapi esti deja o leguma sau aproape.Din punct de vedere al costurilor este exorbitanta ca pret,dar sa zicem ca banii se mai si fac,sanatatea nu se cumpara,se mentine si intretine cind ai pe ce subiect sa lucrezi,cind nu mai ai subiect(sanatate),e mai greu sau uneori imposibil.Deci acele tuburi din sapa,dezvolta un praf foarte fin,"polueaza f delicat" aerul din casa,indiferent daca este in sapa sau deasupra sapei.Stiu ca o sa mi atrag multe cuvinte dragute din partea multor inconstienti care nu vorbesc din experienta altora,eu am vreo 7 prieteni,clienti de ai mei cu care sint in relatii f bune care si au demontat aceasta incalzire,toti au ceva probleme la plamini,de la pleurita la tbc,s au tratat si inca respira,al 8 lea s a dus saracul,vreau sa spun ca erau atit de fericiti si ma priveau asa cam de sus,cu impresii de "nu mai e nimeni ca mine",e vorba de anii 2003-2005,toti s au dat pe incalzirea clasica.Prefer caloriferul eu unul e mai sigur ,il pot tine sub control,inclusiv instalatia cu automatizarea de rigoare.Poate doar incalzirea prin energ eoliana sau solara sa fie cea mai sigura,dar nu stiu ce randament are iarna la minus 25-30 grade,iar atunci iar ne intoarcem la cea clasica.Referitor la incalzirea prin pardoseala ,la ceea ce am spus mai sus,se poate proba experimenta acasa printr o simulare relativ simpla.Meseriasi nu prea avem,aici o alta indoiala,eu ca fost sef de snatier/proiect samd,n avem meseriasi in general,d apoi de asemenea instalatii care sint si f scumpe.Sper ca n am deranjat pe nimeni.Bafta sanatate,Razvan
                      bagera

                      Comentariu

                      • apanoiu
                        Membru Marcant
                        • 10.mai.2010
                        • 643

                        Re: parchet pentru incalzirea in pardoseala

                        Postat în original de ingnstgh
                        intrebarea mea este :
                        Eu nu am folosit sistemul cu sapa din motive constructive, am folosit sistemul uscat cu placi de alu.
                        Si asa sistemul are o mare inertie, cu sapa cred ca este si mai si.. sper ca ai pus teava la <=15 cm.
                        Sapa trebuia sa fie perfecta, sa nu necesite inca o nivelare. Ar trebui sa ii chemi pe meseriasi inapoi. Poate au masina de slefuit si o repara asa.
                        Eu am montat parchet Egger FeelWood(pe 2011 s-a schimbat denumirea) la placi mici, 9 mm din care 1 mm este cartonul. Nu necesita folie, ceea ce inseamna ca intra mai multa caldura in casa.
                        Oricum, daca este izolata bine casa nu o sa ai belele, doar ca poate o sa sufere la capitolul timp raspuns.
                        DIY

                        Comentariu

                        • razvan adrian
                          Membru Marcant
                          • 30.mar.2011
                          • 303

                          Postat în original de Consultant climatizare
                          producatorii de parchet isi marcheaza modelele de parchet ce sunt bune pentru incalzirea in pardosela cu o sigla ce reprezinta o pardoseala radianta.
                          As dorii daca se poate,putem sa dialogam ca oamenii pe aici,ca de combatut e unul "unic ,original"care ma vineaza permanent,sub atenta dumneavoastra obladuire si liniste .Chiar nu pot sa mi expun o parere ,un principiu,o prevenire pe aceasta tema...maicu seama ca nu mai sint lasat sa trimit mesaje ...oare d c!?Razvan
                          bagera

                          Comentariu

                          • PowerMC
                            Administrator
                            • 02.mai.2007
                            • 2236

                            Puteti sa va exprimati liber orice parere care se incadreaza in regulamentul forumului. Atunci cand aveti o problema cu vreun alt utilizator este bine sa nu raspundeti dvs. ci sa ne semnalati problema.
                            In acelasi timp, v-as ruga sa acordati o mai mare atentie textelor proprii, este posibil ca anumite elemente ale acestora sa provoace anumite reactii.
                            Asadar, putina atentie nu strica si sunt sigur ca puteti discuta civilizat, chiar si cu acei colegi de forum care par sa gandeasca contrar ideilor dvs.
                            Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                            Community Manager MC

                            Comentariu

                            • ingnstgh
                              Incepator
                              • 20.mai.2011
                              • 8

                              Re: parchet pentru incalzirea in pardoseala

                              m-a speriat cam tare ce a scris razvan, chiar asa este? am vazut ca majoritatea isi pun incalzire in pardoseala la parter iar la etaj merg tot pe calorifere, poate de asta sau chiar asa de nociva este acesta incalzire? nu am chef sa ma omor cu mana mea, va rog sa-mi raspundeti ca daca e asa nociva maine o scot, asta e o sa pierd banii

                              Comentariu

                              • evisceratum
                                Membru Marcant
                                • 29.aug.2006
                                • 399

                                Nu te impacienta, domnul acela delireaza. Nu te uita un gura tuturor ...

                                Comentariu

                                Procesare...