Incalzire prin pardoseala cu agent termic

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2395

    Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

    Acum am inteles ca de fapt doriti sa izolati acei pereti pe interior. Am crezut ca izolarea o faceti tot pe exterior.
    Temperatura apei ce ajunge in calorifer, depinde de temperatura mediului, lungimea tevilor si coeficientul de transfer termic al acestora, insa la un apartament, diferenta de temperatura a agentului nu cred ca este mai mare de 1-2 grade, insa nu se tine cont de asta, pentru ca si aceste "pierderi" tot in casa vor ajunge.
    Pentru a putea avea in casa temperatura de 24-25 grade, caloriferele trebuiesc calculate in functie de necesarul termic, temperatura dorita in imobil, temperatura agentului termic si ecartul acestuia. Insa nu trebuie sa va speriati cand proiectantul va v-a spune dimensiuni ale caloriferelor duble fata de cele obisnuite.

    Daca intr-adevar doriti sa apelati la incalzirea prin pardoseala, aveti grija la cine apelati, nu oricine stie sa proiecteze un astfel de sistem. Cel mai important lucru este ca temperatura suprafetei radiante (pardoseala) sa nu depaseasca 27 grade (cu exceptii), pentru ca pe langa disconfortul termic care apare, praful si microbii vor fi antrenati de curentii de aer si pot provoca diverse alergii, in plus temperaturi mult mai ridicate(35-40 grade) pot provoca chiar probleme de circulatie ale sangelui la nivelul picioarelor.
    Singurul loc unde temperatura suprafetei poate urca pana pe la 30 grade este baia.

    Nu stiam ca coeficientul termic este la fel
    Depinde de la producator la producator.
    In Romania, valorile acestora urca si pana la 0.045 w/mp K
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • mazy
      Incepator
      • 04.feb.2013
      • 4

      Răspuns la: Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

      Multumesc cheluakame
      La o prima strigare instalatia in pardoseala am inteles ca ajunge cam in jur de 200 lei/mp, bineinteles cu putina negociere probabil in jur de 2000euro pentru un apartament cu 2 camere, +C.T.
      La banii astia(2000euro) as putea opta pentru instalatia cu calorifere, tevile ingropate in pardoseala sau in perete, si C.T. in condensatie.

      In continuare va intreb daca aceasta metoda (incalzirea in pardoseala) merita investitia, tinand cont de toate avantajele pe care le are?

      Comentariu

      • mazy
        Incepator
        • 04.feb.2013
        • 4

        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

        Mai este cineva pe aici?
        Ma puteti ajuta sa ma hotarasc si eu cum e mai bine?
        Imi mai poate da si mie cineva vre-un sfat?

        Comentariu

        • vasile m
          Membru
          • 21.iun.2009
          • 292

          Răspuns la: Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

          Postat în original de cheluakame
          Acum am inteles ca de fapt doriti sa izolati acei pereti pe interior. Am crezut ca izolarea o faceti tot pe exterior.
          Temperatura apei ce ajunge in calorifer, depinde de temperatura mediului, lungimea tevilor si coeficientul de transfer termic al acestora, insa la un apartament, diferenta de temperatura a agentului nu cred ca este mai mare de 1-2 grade, insa nu se tine cont de asta, pentru ca si aceste "pierderi" tot in casa vor ajunge.
          Pentru a putea avea in casa temperatura de 24-25 grade, caloriferele trebuiesc calculate in functie de necesarul termic, temperatura dorita in imobil, temperatura agentului termic si ecartul acestuia. Insa nu trebuie sa va speriati cand proiectantul va v-a spune dimensiuni ale caloriferelor duble fata de cele obisnuite.

          Daca intr-adevar doriti sa apelati la incalzirea prin pardoseala, aveti grija la cine apelati, nu oricine stie sa proiecteze un astfel de sistem. Cel mai important lucru este ca temperatura suprafetei radiante (pardoseala) sa nu depaseasca 27 grade (cu exceptii), pentru ca pe langa disconfortul termic care apare, praful si microbii vor fi antrenati de curentii de aer si pot provoca diverse alergii, in plus temperaturi mult mai ridicate(35-40 grade) pot provoca chiar probleme de circulatie ale sangelui la nivelul picioarelor.
          Singurul loc unde temperatura suprafetei poate urca pana pe la 30 grade este baia.


          Depinde de la producator la producator.
          In Romania, valorile acestora urca si pana la 0.045 w/mp K
          batranii mei dormeau toata noaptea pe cuptor unde era pana la 40 de grade de te frigea la spate si au prins cate90 de ani fara reparatie nici vorba de probleme de circulatie ale sangelui

          Comentariu

          • cheluakame
            Living Legend
            • 27.oct.2012
            • 2395

            Răspuns la: Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

            Postat în original de vasile m
            batranii mei dormeau toata noaptea pe cuptor unde era pana la 40 de grade de te frigea la spate si au prins cate90 de ani fara reparatie nici vorba de probleme de circulatie ale sangelui
            Din partea mea puteti circula si 110*C prin IP, nu-i grija sau problema mea.

            Ati putea avea in vedere ca sunt si diverse persoane care mananca pietre/cioburi/fier de zeci de ani si se pare ca nu au nimic.
            iTermice --- Sursa ta de caldura

            Comentariu

            • smitey88
              Incepator
              • 26.mar.2012
              • 53

              Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

              Cam cati w/ml are TEAVA POLIETILENA RETICULATA PE-X ? Sau cati w/mp poate degaja IPAT la o temperatura de 50gr cu pas la 10cm ? Poate face fata intr-o locuinta cu izolatie buna doar IPAT ? Din 4 firme, 2 zic da ,2 zic nu !!!

              Comentariu

              • cheluakame
                Living Legend
                • 27.oct.2012
                • 2395

                Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                Cam cati w/ml are TEAVA POLIETILENA RETICULATA PE-X ?
                Difera de la diametru la diametru si de la firma la firma.
                Sau cati w/mp poate degaja IPAT la o temperatura de 50gr cu pas la 10cm ?
                Idem
                Poate face fata intr-o locuinta cu izolatie buna doar IPAT ?
                Depinde ce inseamna pentru fiecare izolatie buna.
                Dar ca un raspuns legat de asta, exista case in care exista numai incalzire in pardoseala, fara niciun calorifer.
                Daca nu ma insel, maximul admis este de 150w/mp (la necesar mai mare, se depaseste limita de 28-29*C la suprafata pardoselii), asa ca faceti un calcul al necesarului termic si impartiti la suprafata pardoselii, si vedeti daca va incadrati.
                Din 4 firme, 2 zic da ,2 zic nu !!!
                De zis poate zice oricine, de aratat e mai greu.
                iTermice --- Sursa ta de caldura

                Comentariu

                • smitey88
                  Incepator
                  • 26.mar.2012
                  • 53

                  Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                  Casa P+1, 120mp utili 2,5H, porotherm 30,Ferestre Tripan, Izolatie ext 10cm grafitat, Sub placa parte 3cm extr, sub tavan etaj 10cm vata, pod 10cm vata, situata in jud. Arges. La aceasta configuratie mi s-a recomadnat sa nu montez doar IPAT, deoarece la temperaturi scazute nu voi avea mai mult de 19 grade in casa.
                  Totusi se poate da o medie in w/ml sau w/mp la un tub PEX de 16-17 ? Poate atinge 120 w/mp suprafata gresie ?

                  Comentariu

                  • cheluakame
                    Living Legend
                    • 27.oct.2012
                    • 2395

                    Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                    Poate citesc si altii pe aici si iau aminte. Necesarul termic nu se calculeaza doar pe baza "am o casa de 50 mp cu 2 inaltime, cu geamuri termopan si 5 cm expandat, care este necesarul termic?"

                    Pentru un necesar termic corect este nevoie de :
                    - materialele de constructie (pereti, pardoseala, tavan)
                    - izolatie exterioara daca exista, grosime + coeficientul de transfer termic (sau cel putin marca si model)
                    - izolatie interioara daca exista, grosime + coef trans term
                    - izolatie pardoseala parter / etaj daca parterul nu este incalzit , grosime + coef trans term
                    - izolatie tavan etaj / parter daca etajul nu este incalzit, grosime + coef trans term
                    - dimensiuni camera/camere
                    - suprafata pereti exteriori (desi mai bun ar fi planul casei pentru ca se intelege mai bine)
                    - suprafata pardoseala/tavan (daca este parter sau etaj, sau amandoua cand casa are un singur etaj, ori parter sau etaj neincalzite)
                    - suprafata vitrata si coef de trans term
                    - temperatura interioara dorita
                    - locatia imobilului
                    - pozitionare cardinala
                    - si in primul rand de o persoana care are habar ce sa faca cu toate detaliile astea

                    Si nu va asteptati sa vi se dea neaparat si raspunsuri. Nu este cazul meu, dar sunt persoane care si-au mancat ani din viata si au cheltuit bani prin scoli pentru a invata astfel de calcule si care se ocupa cu asa ceva, care isi scot painea din meseria asta.
                    Ca se gaseste cineva plictisit sau intr-o dispozitie buna, sau a intalnit situatie asemanatoare, sau are cat de cat idee cum se calculeaza, sau pur si simplu are placerea de a ajuta 2-3-10-20 persoane si calculeaza un necesar aproximativ este partea a doua, dar forumul nu este pentru a face calcule si proiecte moca, ci pentru sfaturi, schimburi de idei, pareri, intamplari, etc, etc.

                    P.S. @smitey88 sa nu intelegi ca am ceva cu tine, sau ca te atac, dar am vazut astfel de mesaje mai pe toate forumurile, si mai ales de la persoane care intra odata sau de doua ori pe acel forum, afla ce are de aflat si apoi "pa pa si la revedere". Am inteles, vrei un sfat daca in cazul tau este sau nu suficienta doar incalzirea in pardoseala. Detaliaza cele ce am scris mai sus, si poate cineva te poate ajuta.
                    Si ca exemplu ca termenul bine izolat difera de la persoana la persoana, cei 3 cm de extrudat sub placa mi se par cam degeaba, eu as fi zis minim 5, dar bine ar fi fost 10cm. La exterior un 15 cm sau chiar un 20 cm ar fi fost bineveniti. Si inca un strat de 10 cm de vata la tavan nu ar fi stricat. Asta ar fi o casa bine izolata in opinia mea.
                    Ultima editare de cheluakame; 19.feb.2013, 01:13.
                    iTermice --- Sursa ta de caldura

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6453

                      Răspuns la: Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                      Postat în original de cheluakame
                      Poate citesc si altii pe aici si iau aminte. [...]
                      Subscriu...
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • Consultant climatizare
                        Moderator
                        • 17.oct.2007
                        • 3606

                        Răspuns la: Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                        Postat în original de cheluakame
                        Poate citesc si altii pe aici si iau aminte. Necesarul termic nu se calculeaza doar pe baza "am o casa de 50 mp cu 2 inaltime, cu geamuri termopan si 5 cm expandat, care este necesarul termic?"
                        .
                        si eu subscriu

                        Comentariu

                        • smitey88
                          Incepator
                          • 26.mar.2012
                          • 53

                          Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                          Nu am cerut un necesar termic, ci doar opinia unor utilizatori care folosesc doar IPAT...si daca au facut fata in condiitii extreme de frig...puteti subscrie in continuare !

                          Comentariu

                          • cheluakame
                            Living Legend
                            • 27.oct.2012
                            • 2395

                            Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                            Prietene ... ca sa vezi daca IPAT face fata, trebuie calculat necesarul termic al casei, pentru ca spre deosebire de calorifere/incalzirea in tavan/incalzirea in pereti, incalzirea in pardoseala este limitata la o anumita putere. Asa ca degeaba ne spui ca ai casa izolata cu polistiren si geamuri tripan, ca nu stim ce inseamna asta in necesar termic. Fara necesar termic, nu stim daca IPAT este suficienta in cazul tau sau nu.
                            Acum ai inteles?
                            iTermice --- Sursa ta de caldura

                            Comentariu

                            • smitey88
                              Incepator
                              • 26.mar.2012
                              • 53

                              Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                              "PRIETENE", care dintre aceste cuvinte nu le intelegi ?
                              "Nu am cerut un necesar termic, ci doar opinia unor utilizatori care folosesc doar IPAT...si daca au facut fata in condiitii extreme de frig".
                              Am cerut strict parerea unor utilizatori indiferent de necesarul termic si puterea instalata daca a facut fata sau nu in casele lor !!!
                              Cu asta am incheiat !

                              Comentariu

                              • RaduCA
                                Living Legend
                                • 09.oct.2005
                                • 6453

                                Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                                Mda... şi dacă vecinul "Dorel" spune că DA/NU, atunci este lege: la orice imobil, indiferent de caracteristicile tehnice ale lui sau de părerile specialiştilor, încălzirea în pardoseală este de DA/NU!
                                Ultima editare de RaduCA; 20.feb.2013, 20:45.
                                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                                Comentariu

                                Procesare...