Incalzire prin pardoseala cu agent termic

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

    Nu pare un pret exagerat, preturile sunt cele care se gasesc in general la magazine de instalatii.

    Comentariu

    • Staicu Alin
      Incepator
      • 10.mai.2014
      • 50

      Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

      Salut....ieri am achizitionat gresia pentru baie.....mi sa recomandat portelanata pentru incalzirea prin pardoseala.....doresc sa o pun fara rosturi ... se poate monta in acest fel peste incalzire prin pardoseala? Placile sunt de 60/60..... sa le pun fara rosturi sau cu rosturi? Va multumesc.

      Comentariu

      • cheluakame
        Living Legend
        • 27.oct.2012
        • 2390

        Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

        Nu recomand montarea fara rosturi la incalzirea in pardoseala. Din cauza temperaturii mai ridicate apar dilatari mai mari.Neavand rosturi unde sa se dilate, se pot fisura placile.
        iTermice --- Sursa ta de caldura

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3606

          Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

          Postat în original de Staicu Alin
          Salut....ieri am achizitionat gresia pentru baie.....mi sa recomandat portelanata pentru incalzirea prin pardoseala.....doresc sa o pun fara rosturi ... se poate monta in acest fel peste incalzire prin pardoseala? Placile sunt de 60/60..... sa le pun fara rosturi sau cu rosturi? Va multumesc.
          Categoric aveti nevoie de rosturi si atentie la sapa daca aveti incalzire in pardoseala cu agent termic.

          Comentariu

          • Staicu Alin
            Incepator
            • 10.mai.2014
            • 50

            Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

            sapa a fost facuta in sistem semiumeda si au adaugat baietii acel aditiv.....mai am inca o intrebare... astazi s-a dat drumul la incalzirea prin pardoseala.... baietii au facut aerisirea din centrala (ariston genus premium evo / are un sistem electronic de evacuare din ce am vazut si primit explicatii) au mai aerisit si manual din distribuitor....acum intrebarea mea este... din 9 tururi si respectiv 9 debimetre (aproximativ) arata undeva la 0,5-1 l/min ..... am mai aerisit eu manual distribuitorul si mai scoate circa 2 secunde aer si o data la 5 min fac/face acest lucru..... acel debimetgru nu indica litri ca ceilalti din cauza aerului? si daca ditele?a exista o alta metoda mai rapida de a aerisi mai bine circuitele? va multumesc.....

            Comentariu

            • Staicu Alin
              Incepator
              • 10.mai.2014
              • 50

              Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

              Problema aerisirii cred ca am rezolvato .... am inchis toate circuitele si am deschis cate unu , pe rand....la fiecare circuit in parte, dadeam din centrala sa se faca aerisirea.....acum intrebarea mea este urmatoarea....la ce temperatura optima lucreaza centrala prin condesare? Este vreo valoare intre 35-45 grade ? Sau indiserent de acestea ea tot lucreaza in condesare? Va multumesc

              Comentariu

              • Stefan_D
                Incepator
                • 03.iul.2013
                • 75

                Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                Am scris urmatorul paragraf si in cadrul altui topic, dar din pacate nu mi-a raspuns nimeni inca. Asa ca il reiau aici poate ma lamureste cineva in aceasta privinta:
                "Sunt pe ultima suta de metrii inainte de turnarea sapei (la mansarda) peste incalzirea prin pardoseala. Inainte de turnare voi pune plasa sudata, pt armare, peste placile cu nuturi. Atat perimetral cat si intre careuri voi lasa rost de dilatare. Nelamurirea mea ar fi urmatoarea: in dreptul rosturilor de dilatare dintre careuri trebuie sa intrerup armatura sau armatura trebuie sa fie continua pe toata suprafata incaperii/sapei?"

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3606

                  Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                  In prmul rand nu trebuie sa puneti armatura deaspra conductelor si atentie mare la sapa deoarece pentru incalzirea in pardoseala este o sapa speciala elastica.

                  Comentariu

                  • Stefan_D
                    Incepator
                    • 03.iul.2013
                    • 75

                    Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                    Sa inteleg ca e recomandat sa folosesc armarea dispersa?
                    Imi puteti recomanda care este cel mai indicat aditiv pentru a da elasticitate sapei?
                    Si la fibrele de polipropilena m-ar ajuta daca mi-ati recomanda dimensiune si brand?
                    P.S.: Sapa va avea o grosime de 5 cm peste incalzire.
                    Ultima editare de Stefan_D; 18.aug.2014, 10:35.

                    Comentariu

                    • robertaccess
                      Incepator
                      • 27.aug.2012
                      • 28

                      Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                      Salutare,

                      @Stefan_D,

                      Daca folosesti fibre nu mai ai nevoie de plasa, iar daca pui plasa sa ai mare grija la margini sa nu se atinga vreun fier al plasei de teava...







                      Ma puteti ajuta si pe mine cu o schema de incalzire in pardoseala cu aport la incalzire?

                      Am inteles ca cel mai bine este montajul cu boiler separat de puffer, din cauza ca ACM daca trece prin puffer il raceste si oricum este greu sa incalzesti primavara/toamna un puffer de 1.000l din panouri.

                      Deci cel mai bine e sa fie separate, dar in cazul in care este iarna afara cum incalzesc boilerul de la cantrala ca sa am ACM?

                      Mai pe scurt, ca sa intelegeti exact ce am nevoie: daca este vara am ACM de la panouri si boiler (200L probabil drain-back) daca este primavara/toamna am boilerul pentru ACM si probabil putina caldura in puffer (fara sa fac focul, in caz ca avem afara 15 -20 grade), iar iarna cand panourile nu fac fata, centrala sa imi incalzeasca si boilerul pentru ACM.

                      Sper ca m-am facut inteles si astept cu interes raspunsul vostru. Daca aveti schema de conectare ar fi mult mai bine.

                      Va multumesc!
                      Ultima editare de robertaccess; 19.aug.2014, 15:24.

                      Comentariu

                      • godaro
                        Membru
                        • 10.mar.2014
                        • 232

                        Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                        imi cer scuze, nu sunt de meserie, dar nu inteleg unde este "aportul la incalzire" in prezentarea ta de mai sus. tot ce vad este ACM ... ACM ... ACM: vara si toamna din panouri, iarna impreuna cu centrala.
                        despre ce "aport" este vorba, ca eu unul nu inteleg ...

                        Comentariu

                        • Stefan_D
                          Incepator
                          • 03.iul.2013
                          • 75

                          Răspuns la: Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                          Postat în original de Stefan_D
                          Sa inteleg ca e recomandat sa folosesc armarea dispersa?
                          Imi puteti recomanda care este cel mai indicat aditiv pentru a da elasticitate sapei?
                          Si la fibrele de polipropilena m-ar ajuta daca mi-ati recomanda dimensiune si brand?
                          P.S.: Sapa va avea o grosime de 5 cm peste incalzire.
                          Deci, ma poate indruma si pe mine cineva?

                          Comentariu

                          • Consultant climatizare
                            Moderator
                            • 17.oct.2007
                            • 3606

                            Răspuns la: Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                            Postat în original de Stefan_D
                            Sa inteleg ca e recomandat sa folosesc armarea dispersa?
                            Imi puteti recomanda care este cel mai indicat aditiv pentru a da elasticitate sapei?
                            Si la fibrele de polipropilena m-ar ajuta daca mi-ati recomanda dimensiune si brand?
                            P.S.: Sapa va avea o grosime de 5 cm peste incalzire.
                            Orice constructor sau producator de materiale stie sa va spuna ce trebui sa contina o sapa pentru incalzirea in pardoseala, aidtivii de elasticitate se pun in functie de grosimea sapei si de calitatea aditivului.

                            Comentariu

                            • robertaccess
                              Incepator
                              • 27.aug.2012
                              • 28

                              Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                              Postat în original de godaro
                              nu inteleg unde este "aportul la incalzire" in prezentarea ta de mai sus. tot ce vad este ACM
                              Ma refer la panouri solare heat pipe.

                              Ideea este ca atunci cand afara ai +10 grade dar este soare, de ce sa nu te ajute panourile solare sa incalzesti casa, din moment ce este bine izolata si folosesti incalzire in pardoseala?

                              In cazul instalatiilor gasite pe net, problema este ca in puffer apa menajera intra in partea de jos si iese incalzita in partea de sus, ceea ce nu este tocmai bine pentru aportul la incalzire, iar daca mai pui si un puffer de 1.000 litrii, pai atunci nici ACM nu o sa ai. Deci un fel de boiler care in momentul in care ajunge la 60 grade (pentru ACM) sa transfere automat caldura panourilor in puffer? sau ceva de genul?



                              In principiu ma intereseaza o schema corecta pentru panouri solare pt ACM cu aport la incalzirea din pardoseala. Din cate am citit pe aici am inteles ca cel mai bine e sa faci instalatia cu puffer si cu boiler si nu tank in tank, dar nu am gasit o schema... Sper sa ma poata ajuta cineva. Multumesc!
                              Ultima editare de robertaccess; 01.sep.2014, 01:57.

                              Comentariu

                              • cheluakame
                                Living Legend
                                • 27.oct.2012
                                • 2390

                                Răspuns la: Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                                Postat în original de robertaccess
                                Ma refer la panouri solare heat pipe.

                                Ideea este ca atunci cand afara ai +10 grade dar este soare, de ce sa nu te ajute panourile solare sa incalzesti casa, din moment ce este bine izolata si folosesti incalzire in pardoseala?

                                In cazul instalatiilor gasite pe net, problema este ca in puffer apa menajera intra in partea de jos si iese incalzita in partea de sus, ceea ce nu este tocmai bine pentru aportul la incalzire, iar daca mai pui si un puffer de 1.000 litrii, pai atunci nici ACM nu o sa ai. Deci un fel de boiler care in momentul in care ajunge la 60 grade (pentru ACM) sa transfere automat caldura panourilor in puffer? sau ceva de genul?



                                In principiu ma intereseaza o schema corecta pentru panouri solare pt ACM cu aport la incalzirea din pardoseala. Din cate am citit pe aici am inteles ca cel mai bine e sa faci instalatia cu puffer si cu boiler si nu tank in tank, dar nu am gasit o schema... Sper sa ma poata ajuta cineva. Multumesc!
                                Din pacate panourile solare, de orice tip "nu cunosc" termenii de "bine izolata" sau "incalzire in pardoseala".

                                Tot ceea ce un panou "stie" este ca el poate absorbi o energie de circa2-4 kwh/mp/zi in perioada Septembrie-Octombrie.

                                In general, un panou solar de 2 mp poate incalzi in aceasta perioada 150 litri apa de pe la 8-10*C pana pe la 45*C.

                                Ca sa discutam de aport solar, este nevoie de cel putin 10 mp de panouri.
                                iTermice --- Sursa ta de caldura

                                Comentariu

                                Procesare...