Incalzire prin pardoseala cu agent termic

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mutilaila
    Membru Marcant
    • 11.oct.2006
    • 903

    ma gandeam la o firma autorizata care sa faca asa ceva cu materiale cu tot

    Comentariu

    • pavel.gabriel
      Membru
      • 25.iul.2006
      • 158

      300???

      la tine orice instalatie (vezi electrica) are manopera de 300 ron?-Unde ai pus centrala daca nu ai folosit pompa d recirc.,iar daca ai mai multe camere cum faci fara distribuitoare ?---lumineazane si pe noi
      Poate dai un raspuns,nu 300 de....ron.
      eu va luminez...imprejurul

      Comentariu

      • cristipescaru
        Membru
        • 25.ian.2007
        • 108

        d-le gabriel tu cat ai lua sa intinzi niste furtune pe o suprafata de 30m2.? si daca te intereseaza cum se face o pardoseala inprovizata fara distribuitor si colector de care sa fi multimit iti explic .daca ai instalatia de incalzire facuta inparti suprafata de 30m2 in doua si in fiecare parte cu doi robineti de retur faci legatura la furtune. am facut acum 10 ani asa ceva si merge si in ziua de azi. daca ai mai multe camere atunci poti face si sistemul de distribuitor si colector.sub fiecare incalzire se pune izolatia si plasa de buzau

        Comentariu

        • cristipescaru
          Membru
          • 25.ian.2007
          • 108

          d-le mutila firma pe care o am are ca obiectiv principal incalziri centrale.nu cred ca nu ma cunosti daca esti din rupea

          Comentariu

          • mutilaila
            Membru Marcant
            • 11.oct.2006
            • 903

            Postat în original de cristipescaru
            d-le mutila firma pe care o am are ca obiectiv principal incalziri centrale.nu cred ca nu ma cunosti daca esti din rupea
            un pret pe o suprafata de 30 m2.la firma ta.sa includa numai instalatia,dar nu improviata,ca la carte.mutilaila si nu mutila.te cunosc foarte bine.astept un pret!

            Comentariu

            • novicele
              Incepator
              • 05.feb.2007
              • 9

              incalzire prin pardoseala?

              Sunt novice dar ma tratez!

              Am nevoie de un sfat si o solutie viabila!
              Parintii mei locoiesc la etajul 1 unui bloc ,bucataria este situata desupra casei scarilor si prmanent este rece la picioare, vizionand o emisune tv. am ajuns la concluzia ca se poate instala incalzire in pardoseala cu agent termic de la centrala de cartier .Suprafata camerei este de 15 mp.si este sub nivelul celorlalte camere cu aproximativ 5-6cm. Vreau sa le fac o bucurie(sa le incalzesc picioarele la batranete), de aceea va rog pe cat posibil sa fiu ajutat cu lista de materiale necesare(aproximativa) si o schema de montaj. Mentionez ca totusi mai stiu sa fac cate ceva(nu am 2 maini pe stanga)!

              Sperand la un sfat competent VAMULTUMESC!

              Comentariu

              • TDJ
                Living Legend
                • 10.apr.2006
                • 2398

                O solutie o reprezinta si izolarea termica a tavanului casei scarii de sub bucatarie, folosind polistiren expandat de minim 5cm. Este o solutie pe care am mai vazut-o aplicata.

                Comentariu

                • Ghitaoprea
                  Membru
                  • 24.mai.2006
                  • 132

                  Izolati tavan casa scari !

                  Intradevar solutia propusa pentru izolarea cu polistiren a tavanului de la casa scari este cea mai eficienta.Se realizeaza destul de usor ,nu costa mult si nu o sa regretati daca o realizati.Cu cit mai gros stratul de polistiren cu atit mai bun in nici un caz nu merita investitia daca este mai subtire de 50 mm.

                  Comentariu

                  • danutlupu
                    Incepator
                    • 22.nov.2006
                    • 51

                    Si totusi daca doresti sa instalezi si sistemul de incalzire in pardoseala gasesti detalii aici http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=6209
                    Problema cu sistemul de la radet e ca vor trebui montate in plus fata de celelalte componente ale sistemului de incalzire in pardoseala si filtre suplimentare de protectie pentru impuritati.

                    Comentariu

                    • novicele
                      Incepator
                      • 05.feb.2007
                      • 9

                      AJUTOR!

                      BUNA ZIUA!

                      Va multumesc pentru sfaturile primite!
                      Izolatia tavanului am facut-o anul trecut cu polistiren de 5cm. peste care am aplicat plasa de fibra si un strat de gold band si varul lavabil.
                      Cand am zis ca vreau sa le incalzesc picioarele am mers cu gandul direct la caldura in pardoseala; fapt pentru care raman deschis la mai multe idei si sugestii pe care le astept in continuare.( lista materiale si eventual o schema)


                      VA MULTUMESC SI VA UREZ TUTUROR O ZI DE VIS!

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 13007

                        Cativa pasi (in liniimari) care se executa pentru realizarea incalzirii prin pardoseala:
                        -curatarea planseelor in scopul eliminarii asperitatilor
                        -montarea benzii perimetrale care are rolul de a prelua dilatarea sapei si totodata impiedicarea scurgerii mortarului sub izolatia termica
                        -montarea izolatiei termice pe plansee (polistiren expandat) - pentru parter va fi utilizat polistiren de 5 cm iar pentru etaj 3 cm
                        -acoperirea termoizolatiei cu o folie de polietilena (are rol de bariera de vapori)
                        -montarea armaturii si sistemului de fixare al tevilor
                        -montarea tevilor si legarea lor la distribuitor-colector
                        -turnarea sapei (minim 6cm)
                        -montarea finisajului

                        Detensionarea sapei se realizeaza in conformitate cu un grafic de timp care se intinde pe o perioada de 17 zile. Se pelaca de la o temperatura de 20°C in zia 1, se ajunge in ziua 6 la temperatura de 45 °C care se mentine timp de 7 zile apoi se scade temperatura pana la cea initiala (20°C) corespunzatoare zilei 17. In perioadele de crestere si scadere a temperaturii aceasta se va face cu cate 5 °C pe zi.

                        Acest sistem radiant de joasa temperatura este prezentat in Tehnica Instalatiilor si este furnizat de Haka.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • novicele
                          Incepator
                          • 05.feb.2007
                          • 9

                          Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns!
                          Ser ca si pe viitor sa primesc aceste sfaturi prietenesti!


                          MULTUMESC!

                          Comentariu

                          • aslam
                            Incepator
                            • 10.feb.2007
                            • 1

                            incalzirea prin pardoseala

                            Doresc sa aflu cate ceva,concret ,despre incalzirea prin pardoseala prin sistem ELECTRIC:
                            -avantaje;
                            -dezavantaje;
                            -costuri (procurare , montaj , intretinere)
                            -diferente de costuri fata de celelalte sisteme

                            Comentariu

                            • petre
                              Incepator
                              • 04.dec.2005
                              • 17

                              incalzire prin pardoseala

                              Poate cineva sa-mi spuna cit se va inalta pardoseaua cu sistemul de incalzire prin pardoseala.
                              Multumesc.

                              Comentariu

                              • radu_cracu
                                Incepator
                                • 26.sep.2006
                                • 36

                                Minim 6 cm, cu izolatia inclusa la care se mai adauga pardoseala (gresia, parchet laminat sau masiv, etc)
                                IEFTIN SI BUN NU EXISTA
                                PROST DAR SCUMP, DIN PACATE, EXISTA

                                Comentariu

                                Procesare...