Incalzire prin pardoseala cu agent termic

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6869

    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

    Postat în original de RaduCA
    De cînd specialiștii stau pe rafturi la Dedeman?
    Raspuns din plictiseala ?!
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6453

      Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

      Nu... unul indirect. Cei ce nu citesc printre rînduri, pentru a-l înțelege, trebuie să folosească puțin logica.
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6869

        Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

        Exista un topic , de citit " printre randuri " ; omul cauta o solutie , nu zeflemea ...
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • cheluakame
          Living Legend
          • 27.oct.2012
          • 2395

          Răspuns la: Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

          Postat în original de vgm78
          Ce ziceti de aceasta idee. E rentabila sau nu, sau nu e nici buna ca idee.
          Este posibila si o astfel de abordare, insa trebuie verificat daca centrala poate oferi un debit suficient pentru a se obtine un ecart de ~5K.
          iTermice --- Sursa ta de caldura

          Comentariu

          • dusca
            Incepator
            • 29.ian.2008
            • 21

            Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

            Am vazut ca s-au mai discutat tevile aici, dar nu am prea inteles diferentele. Daca ma uit pe internet, fiecare producator se lauda ca a lui e cea mai buna. Se vorbeste de reticulat in sus si in jos - ce este aia reticulat?

            Ce este mai bun pentru IPAT, PEXa, PEXc, PEX-Al sau PE-RT? Vorbind ne-tehnic, daca se poate. Am vazut undeva spunand de oxigen ca ar fi o problema in tevile acestea, sau asa ceva?

            Dintre cei care aveti deja IPAT, ce tevi ati folosit?

            Cum ati ordona urmatoarele branduri: uponor,purmo,lk,haka,tece,oventrop ?

            multumesc anticipat

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3606

              Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

              Cel mai bun tip de teava pentru IP este PEX-a.

              Ca marci recomandante ar fi toate cele produc acest tip de teava si sunt cunoscuti, nu apelati la marci noname.

              Comentariu

              • kpk1
                Incepator
                • 13.feb.2008
                • 82

                Re: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                Uponor si LK sunt de top si pret si calitate.
                Purmo e o teava cunoscuta cu un raport bun pret/calitate.
                Tece si Oventrop am auzit de ei dar nu stiu sa-i calific.
                Haka am auzit si atat.

                Comentariu

                • razvan189
                  Incepator
                  • 30.oct.2011
                  • 15

                  Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                  Buna seara,
                  Am ajuns pe acest forum deoarece am nevoie de un sfat.
                  Am o casa in construtie D+P+M(aprox 85m2 pe nivel),doresc sa fac instalatia de incalzire si m-am gandit la sistemul de incalzire prin pardoseala(P+M - 170 mp). Casa este din caramida tip porothrm(24 cm), izolatie de 10 cm cu vata bazaltica, tamplarie pvc Salamender BlueEvolution cu geam tripan 92mm si centrala doresc sa fie pe gaz.
                  Am primit 2 oferte pentru sistemul de incalzire:

                  1. sistem cu teava Henco, prinderea pe podea al traseului sa fie pe plasa de buzau, fara pompe de caldura si cu distribuitor pentru fiecare etaj.(pret 2500E manopera + materiale)(acest meserias nu era de acord cu sistem unic de incalzire prin pardoseala, prefera unul mixt si cu calorifere)
                  2.sistem de incalzire cu teava Rehau,prinderea traseului sa fie pe placa cu nuturi, pompe de caldura pentru fiecare camera si distribuitor pentru fiecare camera.(pret 4500E manopera + materiale)

                  Dupa cum ati observat din descrierea ofertelor nu am nici o tangenta cu acest domeniu si nici nu am avut timpul necesar sa fac cercetari .

                  Am urmatoarele intrebari:

                  -este mult mai eficient sistemul de incalzire prin pardoseala decat unul clasic cu calorifere
                  -se merita diferenta de bani de la Henco la Rehau
                  -acest sistem isi pastreaza eficienta daca pe 90% din suprafata se va monta parchet laminat de aprox. 14mm/trebuie un parchet special
                  -ce alte materiale imi puteti recomanda

                  Va multumesc pentru timpul acordat!

                  Cu respect, Razvan!

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6453

                    Răspuns la: Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                    1. „mult mai” este o expresie relativă, dar ambele sisteme sînt eficace în felul lor... bineînțeles că fiecare are alt randament, alt grad de confort etc.
                    2. cine ar putea răspunde la o astfel de întrebare, atît timp cît nu ai specificat care este valoarea fiecărui sistem?
                    3. da
                    4. orice alte materiale de firmă cu renume în domeniu


                    P.S. La prețurile astea pentru manoperă, probabil că ai fost la „negocieri” cu un Jaguar, Lamborghini, Bugatti, Maybach ș.a.m.d. sau poate că locuiești pe vîrful muntelui, unde materialele se aduc cu elicopterul, cu spatele sau cu cărăușii.
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • razvan189
                      Incepator
                      • 30.oct.2011
                      • 15

                      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                      Postat în original de RaduCA
                      1. „mult mai” este o expresie relativă, dar ambele sisteme sînt eficace în felul lor... bineînțeles că fiecare are alt randament, alt grad de confort etc.
                      2. cine ar putea răspunde la o astfel de întrebare, atît timp cît nu ai specificat care este valoarea fiecărui sistem?
                      3. da
                      4. orice alte materiale de firmă cu renume în domeniu


                      P.S. La prețurile astea pentru manoperă, probabil că ai fost la „negocieri” cu un Jaguar, Lamborghini, Bugatti, Maybach ș.a.m.d. sau poate că locuiești pe vîrful muntelui, unde materialele se aduc cu elicopterul, cu spatele sau cu cărăușii.
                      Multumesc pentru raspuns!
                      Preturile reprezinta un total pentru lucrare, includ manopera + materialele aferente.

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6453

                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                        Postat în original de razvan189
                        [...] Preturile reprezinta un total pentru lucrare, includ manopera + materialele aferente.
                        În acest caz, mie mi se par niște prețuri mult prea mici pentru o lucrare de calitate, dar cine știe care este contextul ofertei. Dacă aveți posibilitatea, poate postați materialele folosite și cantitățile respective.
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • cheluakame
                          Living Legend
                          • 27.oct.2012
                          • 2395

                          Răspuns la: Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                          Postat în original de razvan189
                          (acest meserias nu era de acord cu sistem unic de incalzire prin pardoseala, prefera unul mixt si cu calorifere)
                          Posibil ca acest meserias sa stie ceva.
                          Incalzirea in pardoseala nu trebuie sa depaseasca maxim 30*C la nivelul finisajului. La o astfel de temperatura si un anumit tip de mobilier in intreaga casa, este posibil ca instalatia IP sa nu poata face fata.
                          Mai exista si varianta in care sa se gandeasca la incalzirea "rapida", caz in care nu are rost sa discutam.

                          Postat în original de razvan189
                          pompe de caldura pentru fiecare camera si distribuitor pentru fiecare camera.
                          Undeva ati gresit in exprimare (sper), pompa de caldura, sau cel putin denumirea comerciala nu are nicio treaba cu transportul agentului.

                          In plus, nu vad cum s-ar putea folosi si pompa de circulatie si distribuitor pentru o singura camera. Mai mult ca sigur cel ce a facut recomandarea este departe de a cunoaste acest tip de incalzire.

                          Postat în original de razvan189
                          -este mult mai eficient sistemul de incalzire prin pardoseala decat unul clasic cu calorifere
                          Depinde de mai multe situatii.
                          In general, incalzirea radianta este mult mai placuta decat cea convectiva.
                          In plus, in functie de termoizolatia casei, apare o stratificare a aerului pe verticala si deci temperaturi mai scazute (in cazul radiatoarelor) la nivelul pardoselii, caz in care pot aduce disconfort.

                          In general, incalzirea in pardoseala aduce o economie de maxim 15% fata de cea cu radiatoare, si asta pentru ca 20*C temperatura ambientala cu incalzire in pardoseala, se resimte de multe ori precum 22-23 sau chiar 24*C in cazul radiatoarelor (diferenta apare in functie de termoizolatia pardoselii de obicei).

                          Postat în original de razvan189
                          -se merita diferenta de bani de la Henco la Rehau
                          Henco si Rehau este ca si cum am discuta de Renault si Ford, mult mai ok ar fi sa comparam Clio cu Fiesta.

                          Asa si la tevi. Henco si Rehau sunt doar producatori, pe noi (pe tine in cazul de fata) te intereseaza tipul tevii oferite. Daca este PE-Xa, Xb, Xc sau RT.

                          Postat în original de razvan189
                          -acest sistem isi pastreaza eficienta daca pe 90% din suprafata se va monta parchet laminat de aprox. 14mm/trebuie un parchet special
                          Si la aceasta intrebare depinde mai multe aspecte.
                          In primul rand, cu cat creste rezistenta termica a stratului de finisaj, cu atat o sa trebuiasca o temperatura mai ridicata pe turul instalatiei (adica, in cazul unei centrale in condensare, fie ca folositi IPAT la 50*C, fie ca folositi radiatoare la 50*C tot acelasi lucru este).
                          In ceea ce priveste parchetul special, daca se pastreaza o anumita temperatura a acestuia, se poate folosi si parchet normal.

                          Postat în original de razvan189
                          -ce alte materiale imi puteti recomanda
                          Lista lunga.
                          Iar o astfel de lista fara un proiect si o instalare corecta nu isi are rostul

                          Gasiti (o) persoana(e) compententa(e) in zona dumneavoastra, discutati cu ele, verificati alte lucrari ale dumnealor si apoi vedeti ce recomanda.
                          iTermice --- Sursa ta de caldura

                          Comentariu

                          • Arkon
                            Incepator
                            • 07.apr.2014
                            • 2

                            Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                            Buna ziua,

                            Am construit o casa P+1+M si acum am ajuns la etapa in care trebuie sa instalez sistemul de incalzire in pardoseala, precizez ca momentan vreau sa fac doar sistemul din casa, inaintea montarii centralei, iar camera tehnica undeva va sta centrala, se afla la 6 metri de casa si inca nu am montat centrala, o sa merg intai pe electric iar daca costurile lunare sunt prea mari, o sa montez o centrala pe lemne.

                            Intrebarile mele sunt:

                            1. Dupa montarea tevilor / distribuitoarelor etc. si se va putea incepe testarea sistemului sub presiune, are ceva daca apa cu care se va alimenta traseul va fi rece? ~10* C? Deoarece cum nu voi avea centrala, nu stiu cum voi incalzi apa din sistem, mai ales dupa ce se trage sapa si in timpul uscarii ei...

                            2. Cum fac tratamentul apei contra depunerii algelor ?

                            3. Cand se toarna sapa, ramane aceeasi apa de la testul de presiune, inclusiv in momentul turnarii sapei corect? La fel si in timpul uscarii sapei, de aprox 21 zile?

                            4. Daca nu o sa pun placi cu nuturi si iau placi cu cleme speciale pentru tevi, mai trebuie sa pun teava de buzau pentru rezistenta sapei ?

                            Multumesc.

                            Comentariu

                            • Consultant climatizare
                              Moderator
                              • 17.oct.2007
                              • 3606

                              Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                              1. Probele corecte se fac in felul urmator cu aer apoi cu apa rece apoi cu sistemul functional - apa calda.

                              Comentariu

                              • erossore
                                Incepator
                                • 16.mar.2015
                                • 37

                                Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                                buna ziua,
                                Sunt cu casa in constructie, probabil ca in 1-2 luni o sa instalez incalzirea de catre o firma specializata.Am o oferta in acest sens, am ales incalzirea in pardoseala parter cat si etaj pentru o casa de aproximativ 115mp.Censtrala in condensatie.Acum problema :
                                persoana de la care am oferta respectiva si care imi va face lucrarea imi spune ca nu este recomandat sa pun in pardoseala in spatiile de dormit ci in schimb sa merg parter pardoseala si etaj radiatoare.Ceva legat de aerul din camera praf etc a spus ca si motiv contra incalzirii in pardoseala in dormitor.A auzit cineva de asemenea probleme?
                                Va multumesc !

                                Comentariu

                                Procesare...