Incalzire prin pardoseala cu agent termic

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

    In clipul respectiv trebuie sa luam in calcul si faptul ca sera este plina de plante ce degaja caldura.

    Comentariu

    • Gabi.Meze
      Incepator
      • 03.feb.2015
      • 25

      Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

      Buna ziua,

      am nevoie de o verificare daca ma poate ajuta cineva.
      Am achizitionat o casa in rosu si as vrea ca incalzirea sa o fac prin pardoseala. Am citit mai multe posturi pe forum impreuna cu documentatie de pe alte site-uri si am ajuns la urmatoarea concluzie:

      - la parter am o suprafata de 83.15 mp din care 19.9 Geamuri => 844.6 ml teava si un distribuitor cu 9 intrari (Gresie 8.9 mp - 7ml/mp, parchet 74.25 mp - 10 ml/mp, geamuri 19.9mp - 12ml/mp)
      - la etaj am o suprafata de 65.35 mp din care 8.95 Geamuri =>648.75 ml teava si un distribuitor cu 7 intrari (Gresie 7.55 mp - 7ml/mp, parchet 57.8 mp - 10 ml/mp, geamuri 8.95mp - 12ml/mp)

      Casa va fi izolata pe exterior cu polistiren de 10. Geamurile sunt termopane cu 5 camere si sticla tripan

      Este corect calculul pentru teava si distribuitor?

      Pe casa scarii am suprafata vitrata foarte mare, 8.866. Cum ar fi bine sa fac incalzirea in acea zona?
      Atasez si o fotografie pentru exemplificare Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	11 Casa scarii.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	347,4 KB 
ID:	621393

      Multumesc!

      Comentariu

      • scurt_pe_2
        Incepator
        • 11.mar.2009
        • 33

        Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

        In opinia mea, s-a calculat muuulta teava...
        Foloseste fara griji pas de 150 la circuite, chiar daca ai zone cu suprafete vitrate mari.

        Pe casa scarii poti monta un radiatoar de aluminiu(sau doua - fata in fata), cu 2-3 elementi, inalt. Costa ceva gologani, dar asta este...
        Fișiere Atașate
        DIFERENTA CARE FACE DIFERENTA

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3606

          Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

          Postat în original de Gabi.Meze
          Buna ziua,

          am nevoie de o verificare daca ma poate ajuta cineva.
          Am achizitionat o casa in rosu si as vrea ca incalzirea sa o fac prin pardoseala. Am citit mai multe posturi pe forum impreuna cu documentatie de pe alte site-uri si am ajuns la urmatoarea concluzie:

          - la parter am o suprafata de 83.15 mp din care 19.9 Geamuri => 844.6 ml teava si un distribuitor cu 9 intrari (Gresie 8.9 mp - 7ml/mp, parchet 74.25 mp - 10 ml/mp, geamuri 19.9mp - 12ml/mp)
          - la etaj am o suprafata de 65.35 mp din care 8.95 Geamuri =>648.75 ml teava si un distribuitor cu 7 intrari (Gresie 7.55 mp - 7ml/mp, parchet 57.8 mp - 10 ml/mp, geamuri 8.95mp - 12ml/mp)

          Casa va fi izolata pe exterior cu polistiren de 10. Geamurile sunt termopane cu 5 camere si sticla tripan

          Este corect calculul pentru teava si distribuitor?

          Pe casa scarii am suprafata vitrata foarte mare, 8.866. Cum ar fi bine sa fac incalzirea in acea zona?
          Atasez si o fotografie pentru exemplificare [ATTACH=CONFIG]89435[/ATTACH]

          Multumesc!
          Va sfatuiesc sa apelati la un inginer proiectant sa va calculeze necesarul de caldura corect pentru fiecare incapere si apoi sa aflati pasul necesar pentru incalzirea in pardoseala si daca este nevoie sa nu de suplimentarea acesteia cu radiatoare.

          Comentariu

          • birocorneliu
            Incepator
            • 23.apr.2010
            • 37

            Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

            Ca multi altii dinaintea mea, am sa confirm si eu ca sistemul de incalzire in pardoseala este foarte bun.
            Se dau: apartament cu 3 camere, 56 mp, centrala pe condensare, pas de 10 cm, 4 termostate,
            Temperatura constanta de 21.5 grade in fiecare camera, 23 in baie. Desi temperatura pare joasa, credeti-ma ca este mai mult decat suficient eu fiind foarte friguros de fire.
            S-a gatit in fiecare zi, centrala a fost setata o singura data la 16 grade pentru 2 saptamani pe perioada craciunului.

            Cost total la finalul iernii, din octombrie pana acum - 712 lei. Cea mai "scumpa" luna a fost de 170 lei.

            Multumesc tuturor celor care au postat aici, tuturor froumurilor si clipurilor pe youtube.
            Sistemul a fost DIY si aceasta a fost prima iarna.

            Comentariu

            • kosta01
              Incepator
              • 17.feb.2013
              • 15

              Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

              Buna seara!
              As dori un sfat in legatura cu combinarea instalatiei in pardoseala cu cea cu calorifere.Instalatia in pardoseala ar urma sa fie facuta intr-o bucatarie de 11mp si acoperita de gresie.Nu sunt insa convins daca va da randament .Sistemul de incalzire pe care il am este cu distribuitor central de la care sunt racordate toate caloriferele ,inclusiv IP-ul iar centrala este una pe lemne(Viadrus).Ce parere aveti ? Multumesc anticipat.

              Comentariu

              • GeorgeDinu
                Incepator
                • 13.dec.2015
                • 2

                Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                Postat în original de kosta01
                Buna seara!
                As dori un sfat in legatura cu combinarea instalatiei in pardoseala cu cea cu calorifere.Instalatia in pardoseala ar urma sa fie facuta intr-o bucatarie de 11mp si acoperita de gresie.Nu sunt insa convins daca va da randament .Sistemul de incalzire pe care il am este cu distribuitor central de la care sunt racordate toate caloriferele ,inclusiv IP-ul iar centrala este una pe lemne(Viadrus).Ce parere aveti ? Multumesc anticipat.
                Salut,
                Da este posibil si nu vad de ce nu ar da randament, doar ca e necesara o reglare de temperatura, in sensul ca agentul pentru serpetina din pardoseala trebuie sa functioneze la un regim de temperatura mai scazut (in conditiile in care pardoseala radianta trebuie sa ajunga la un 25-27 grade celsius). Pentru asta va trebuie un regulator de temperatura cu o vana cu 3 care sa va faca un reglaj calitativ pe circuitul de agent pentru incalzirea in pardoseala.

                Comentariu

                • doryy42
                  Incepator
                  • 03.nov.2012
                  • 2

                  Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                  Buna ziua, as avea nevoie de serviciile unui proiectant pentru executarea desenelor cu serpentina pentru incalzirea in pardoseala, suprafata pentru incalzire este aprox 114 mp2.
                  Va raspund la orice intrebare + furnizare plan si detalii in mesaje private pentru a nu polua topicul.

                  Va multumesc.

                  Comentariu

                  • Cristi 074
                    Incepator
                    • 08.feb.2016
                    • 2

                    Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                    Buna seara, sunt new entry pe site si am o intrebare care nu prea imi da pace. Doresc sa imi fac incalzire in pardoseala, la o casa nou construita. M-am informat din mai multe locuri, inclusiv de pe net si nu as vrea sa o dau in bara. Nu stiu daca sub IPAT pot sa pun polistiren expandat de 50 mm cu EPS de 100 sau e musai necesar extrudat. Trebuie sa adaug ca placa de peste fundatie pe care vreau sa o izolez are cam 10 cm grosime, sub ea nu exista izolatie, doar pamant tasat peste care s-a pus piatra pentru ruperea capilaritatii, folie nyloh si plasa de Buzau.
                    Ma intereseaza pentru ca urmeaza sa-mi asigur incalzirea in pardoseala cu o centrala in condensatie pe gaz si nu as vrea nici sa fac cuie de frig, nici sa platesc 3-400 de Euro pe luna pe incalzire pentru ca am pierderi prin podea. Casa e din caramida de Cemacom de 30, izolata exterior cu polistiren de 10, EPS 70. Geamurile sunt cu 5 camere, 3 sticle, four season-Low-e interior si exterior, iar tavanul catre pod urmeaza sa fie izolat cu 10 cm polistiren expandat partea superioara cat si 15 cm vata minerala, iar sub ea tavan de rigips.
                    Multumesc anticipat pentru rabdare si raspunsuri.

                    Comentariu

                    • davidb
                      Membru
                      • 03.dec.2012
                      • 205

                      Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                      @Cristi,

                      Era bine sa ai ceva polistiren si sub placa dar acum e tardiv. Te poti inalta cu sapa de jos mai sus? Adica sa pui un strat mai gros de extrudat la parter?

                      Polistirenul care il pui pe placa nu este expandat ci este extrudat. In mod normal am vazut ca se pune de 3.

                      Relativ la calcule iti doresc sa gasesti un inginer care sa te ajute cu proiectul (eu inca caut ). Avem aici pe forum un domn foarte priceput la astea dar evident ca este mai mult decat ocupat din pacate, asa e cu cei buni. Eu inca caut recomandari si deja devin presat de timp...
                      Pare simplu la prima vedere dar nu este. Sunt detalii care apar si care dau totul peste cap...

                      Succes

                      Comentariu

                      • scurt_pe_2
                        Incepator
                        • 11.mar.2009
                        • 33

                        Răspuns la: Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                        Postat în original de davidb
                        @Cristi,
                        ...
                        Relativ la calcule iti doresc sa gasesti un inginer care sa te ajute cu proiectul (eu inca caut ). Avem aici pe forum un domn foarte priceput la astea dar evident ca este mai mult decat ocupat din pacate, asa e cu cei buni. Eu inca caut recomandari si deja devin presat de timp...
                        ...

                        Succes
                        Pot sa iti fiu de ajutor cu ceva? Hit me!
                        DIFERENTA CARE FACE DIFERENTA

                        Comentariu

                        • scurt_pe_2
                          Incepator
                          • 11.mar.2009
                          • 33

                          Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                          Postat în original de Cristi 074
                          Buna seara, sunt new entry pe site si am o intrebare care nu prea imi da pace. Doresc sa imi fac incalzire in pardoseala, la o casa nou construita. M-am informat din mai multe locuri, inclusiv de pe net si nu as vrea sa o dau in bara. Nu stiu daca sub IPAT pot sa pun polistiren expandat de 50 mm cu EPS de 100 sau e musai necesar extrudat. Trebuie sa adaug ca placa de peste fundatie pe care vreau sa o izolez are cam 10 cm grosime, sub ea nu exista izolatie, doar pamant tasat peste care s-a pus piatra pentru ruperea capilaritatii, folie nyloh si plasa de Buzau.
                          Ma intereseaza pentru ca urmeaza sa-mi asigur incalzirea in pardoseala cu o centrala in condensatie pe gaz si nu as vrea nici sa fac cuie de frig, nici sa platesc 3-400 de Euro pe luna pe incalzire pentru ca am pierderi prin podea. Casa e din caramida de Cemacom de 30, izolata exterior cu polistiren de 10, EPS 70. Geamurile sunt cu 5 camere, 3 sticle, four season-Low-e interior si exterior, iar tavanul catre pod urmeaza sa fie izolat cu 10 cm polistiren expandat partea superioara cat si 15 cm vata minerala, iar sub ea tavan de rigips.
                          Multumesc anticipat pentru rabdare si raspunsuri.
                          Renunta la EPS ca izolatie pt IP. In principiu, poti sa folosesti XPS de 50 mm. Daca poti mai gros, cu atat mai bine.
                          DIFERENTA CARE FACE DIFERENTA

                          Comentariu

                          • Simion_Iasi
                            Incepator
                            • 19.iul.2015
                            • 12

                            Re: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                            Imi poate spune cineva va rog: daca am o centrala cu condensare, pot face o instalatie de incalzire in pardoseala, fara kit de amestec?
                            Adica circuitul hidraulic sa fie compus din:
                            -centrala
                            -distributor
                            -serpentine
                            -colector
                            -inapoi la centrala
                            Sau mai trebuie ceva? Ca am gasit pe diverse situri kit de amestec si alte lucruri...
                            Ma gandesc ca ar fi doar pentru centrale clasice, fara condensare, dar nu sunt sigur.
                            Multumesc.

                            Comentariu

                            • lmacsen
                              Membru
                              • 26.sep.2015
                              • 298

                              Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                              Din cate am citit se poate si fara grup de amestec daca ai centrala cu raport de modulare (minim 1:7 parca). Insa este recomandat sa aveti si grup de amestec.

                              Ii las pe cei care se pricep la asta sa va dea sfaturi, eu va spun din ce m-am documentat si eu ca am avut aceleasi intrebari ca dvs. Anul acesta o sa imi fac si eu IPAT-ul si sunt interesat de subiect insa iau in calcul montarea unui GPA.

                              Comentariu

                              • TFB
                                Incepator
                                • 06.oct.2015
                                • 14

                                Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                                bună seara,
                                am și eu o întrebare;
                                este posibilă montarea unui sistem de încălzire prin pardoseală,peste gresie(parter de casă,cu gresie),fară scoaterea gresiei?
                                mulțumesc.


                                C.

                                Comentariu

                                Procesare...