Incalzire prin pardoseala cu agent termic

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • TFB
    Incepator
    • 06.oct.2015
    • 14

    Răspuns la: Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

    bună seara,
    am și eu o întrebare;
    este posibilă montarea unui sistem de încălzire prin pardoseală,peste gresie(parter de casă,cu gresie),fară scoaterea gresiei?
    mulțumesc.


    C.

    Comentariu

    • scurt_pe_2
      Incepator
      • 11.mar.2009
      • 33

      Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

      Da, se poate.
      DIFERENTA CARE FACE DIFERENTA

      Comentariu

      • davidb
        Membru
        • 03.dec.2012
        • 205

        Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

        In cazul asta banuiesc ca va referiti la cazul in care se toarna o noua sapa si apoi un nou finisaj...practic gresia va ramane un suport. Trebuie sa aveti in vedere ca va veti inalta cativa centimetri

        Comentariu

        • scurt_pe_2
          Incepator
          • 11.mar.2009
          • 33

          Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

          Corect. Cei "cativa cm" depind in principal de grosime termoizolatiei IP.
          DIFERENTA CARE FACE DIFERENTA

          Comentariu

          • florianvasile
            Incepator
            • 19.ian.2016
            • 58

            Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

            Data înscrierii
            19.07.2015
            Posturi
            4

            Re: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

            Imi poate spune cineva va rog: daca am o centrala cu condensare, pot face o instalatie de incalzire in pardoseala, fara kit de amestec?
            Adica circuitul hidraulic sa fie compus din:
            -centrala
            -distributor
            -serpentine
            -colector
            -inapoi la centrala
            Sau mai trebuie ceva? Ca am gasit pe diverse situri kit de amestec si alte lucruri...
            Ma gandesc ca ar fi doar pentru centrale clasice, fara condensare, dar nu sunt sigur.
            Multumesc.

            se poate....desigur cu orice tip de centrala ! dar trebuie sa tineti cont de faptul ca la incalzirea prin pardoseala temperatura agentului termic sa nu fie mai mare de 45....50 de grade celsius...
            deci daca folositi si calorifere pe aceeasi centrala nu prea aveti cum sa impacati si .....capra si varza ..
            daca veti mari temperatura prin podea se poate crapa betonul..... apare disconfortul (frige podeaua )

            Comentariu

            • alaur2001
              Incepator
              • 25.apr.2009
              • 3

              Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

              Buna ziua. Sunt nou pe acest forum si as dori din partea dvs un sfat(sau mai multe) referitoare la urmatoarea problema: doresc sa montez intr-o casa(doar parter) incalzire termica prin pardoseala. Totodata, peretii interiori ai camerelor doresc sa-i finisez prin placare cu placi rigips cu adeziv direct pe zidarie. In acest sens, inginerul pe care l-am contractat pt realizarea incalzirii prin pardoseala mi-a spus ca intai trebuiesc placati peretii, dupa care urmeaza montarea instalatiei si turnarea sapei peste aceasta. Intrebarea mea este urmatoarea: care este ordinea efectuarii acestor lucrari? Rigips si apoi restul sau invers? Logica mea imi spune ca rigipsul ar avea de suferit din cauza umiditatii din sapa.
              Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

              Comentariu

              • scurt_pe_2
                Incepator
                • 11.mar.2009
                • 33

                Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                Placile de gips-carton nu au de suferit din cauza umiditatii daca montajul IP(sistem umed - in cazul tau) este executat corect.
                Ori, ca sa elimini orice gand negru ce te-ar bantui, foloseste placi verzi, rezistente la umiditate.

                Ca si oridine corecta, placile de gips-carton se monteaza inainte de montarea IP.
                DIFERENTA CARE FACE DIFERENTA

                Comentariu

                • onyiercan
                  Incepator
                  • 10.mar.2008
                  • 13

                  Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                  Buna ziua!
                  Foloseste cineva panouri solare, ca aport pentru incalzirea in pardoseala, pe langa o centrala electrica?

                  O zi buna!

                  Comentariu

                  • Costel040686
                    Incepator
                    • 01.feb.2015
                    • 36

                    Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                    Buna seara.
                    Vreau sa imi montez incalzire in pardoseala atat in bucatarie cat si in baie.
                    Singura problema de care m-am lovit este urmatoarea.
                    La incalzirea in pardoseala se lasa rost de dilatare pe toate laturile pardoselii, din moment ce eu plachez peretii cu faianta si pardoseala cu gresie, ce fac cu rostu de dilatare, cum fac legatura dintre pardoseala si perete?

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3606

                      Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                      Rostul dintre sapa si perete va fi acoperis de banda perimetrala. Deasemenea, intre gresie si faianta exista acel rost plin cu chit de rosturi sau silicon sanitar. Nu vad unde este problema acestei zone.

                      Comentariu

                      • adrian_p
                        Membru
                        • 19.nov.2013
                        • 223

                        Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                        Buna seara,

                        Doresc sa fac incalzire prin pardoseala cu pompa de caldura aer-apa si suplimentare cu centrala pe gaz, daca este cazul.

                        Intrebarea este: pentru racirea pe timp de vara, care este solutia optima? Se poate folosi aceeasi instalatie prin pardoseala? E la fel de eficienta ca si la incalzire?

                        Multumesc,
                        Adrian

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3606

                          Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                          Pentru racire se preteaza foarte bine utilizarea ventiloconvectoarelor, utilizarea sistemului prin pardoseala este utila doar pentru sezonul rece, la incalzire.

                          Comentariu

                          • scurt_pe_2
                            Incepator
                            • 11.mar.2009
                            • 33

                            Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                            Postat în original de adrian_p
                            ...
                            Intrebarea este: pentru racirea pe timp de vara, care este solutia optima? Se poate folosi aceeasi instalatie prin pardoseala? E la fel de eficienta ca si la incalzire?
                            ...
                            Se poate atat cu ventiloconvectoare, cat si prin instalatia din pardoseala. Optand pt a doua varianta, este la fel de eficienta pe racire, ca si pe incalzire, doar ca ai nevoie de o anumita configuratie hidraulica astfel incat sa poti evita cu succes atingerea/depasirea punctului de roua, in exploatare.

                            De ceva ani buni am cateva imobile dotate cu PDC + racire/incalzire prin pardoseala, iar rezultatele sunt grozave.
                            Ultima editare de scurt_pe_2; 14.apr.2016, 05:57.
                            DIFERENTA CARE FACE DIFERENTA

                            Comentariu

                            • filip01
                              Incepator
                              • 21.iun.2012
                              • 79

                              Răspuns la: Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                              Postat în original de scurt_pe_2
                              Se poate atat cu ventiloconvectoare, cat si prin instalatia din pardoseala. Optand pt a doua varianta, este la fel de eficienta pe racire, ca si pe incalzire, doar ca ai nevoie de o anumita configuratie hidraulica astfel incat sa poti evita cu succes atingerea/depasirea punctului de roua, in exploatare.

                              De ceva ani buni am cateva imobile dotate cu PDC + racire/incalzire prin pardoseala, iar rezultatele sunt grozave.
                              puteti da ceva detalii / linkuri spre ceva literatura
                              merci

                              Comentariu

                              • scurt_pe_2
                                Incepator
                                • 11.mar.2009
                                • 33

                                Răspuns la: Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                                Pot da detalii, insa timpul imi cam lipseste, subiectul fiind destul de amplu.
                                Pe aceasta tema exista discutii si detalii pe un alt forum unde activez. Nu stiu daca pot prezenta linkuri catre acesta aici, insa sunt sigur ca subiectul se gaseste facil cu ajutorul unui motor de cautare.
                                Daca nu este graba mare, cand o sa am ceva timp o sa adaug un articol pe aceasta tema, pe blogul personal, si o sa pun un link reply.
                                Daca pana atunci exista vreo intrebare specifica privind subiectul, o sa incerc sa raspund.
                                Merci de intelegere.
                                DIFERENTA CARE FACE DIFERENTA

                                Comentariu

                                Procesare...