Incalzire prin pardoseala cu agent termic

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • filip01
    Incepator
    • 21.iun.2012
    • 79

    Răspuns la: Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

    Postat în original de scurt_pe_2
    Daca nu este graba mare, cand o sa am ceva timp o sa adaug un articol pe aceasta tema, pe blogul personal, si o sa pun un link reply.
    Daca pana atunci exista vreo intrebare specifica privind subiectul, o sa incerc sa raspund.
    Merci de intelegere.
    nu e graba; este o preocupare de perspectiva

    Comentariu

    • tarcean.csaba@gmail.com
      Incepator
      • 11.iun.2016
      • 1

      Răspuns la: Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

      Buna!

      As avea o intrebare legata de incalzirea in pardoseala. Doresc sa mentionez ca sunt nou pe acest forum si avand in vedere lungimea acestui subiect imi cer scuze daca repet intrebari deja discutate.

      Am cumparat recent o casa construita in 2010. Am la parter incalzire in pardoseala care functioneaza foarte bine. Tevile nu sunt de cupru, iar instalatia e facuta separat pentru fiecare incapere, podeaua este cu gresie.
      Problema mea este ca as dori sa schimb gresia, din considerente de aspect, cu alt tip de gresie (model parchet). Nu am foarte multe informatii de la fostul proprietar despre ce se afla sub gresie, doar ca este turnata sapa specifica pt incalzire in pardoseala.

      Am inteles ca este destul de riscanta decopertarea gresiei existente, pentru ca sapa de sub ea este mai "Flexibila" pentru a permite dilatarea si contractarea tubulaturii. Din cate am inteles e un risc semnificativ de a sparge tevile.

      Mi s-a propus si montarea gresiei noi peste cea veche. --> Cu cat ar scadea eficienta sistemului in acest caz? Am inteles ca principalul efect ar fi inertia termica mai mare(se incalzeste mai greu dar tine mai mult) insa neavand experienta nu stiu daca chiar este asa...

      Ca sa sumarizez un pic, intrebarea mea ar fi, care este riscul la decopertare, si/sau daca este mai sigura metoda de a pune un nou rand de gresie peste cea veche? (Personal as merge pe varianta decopertarii cu grija, dar nu am suficienta experienta pentru a evalua corect riscurile.)

      Multumesc anticipat!

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3606

        Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

        Decopertarea se poate face cu grija si nu vor fi probleme sau nu trebuie sa fie daca sutem responsabili cand lucram. Nu ne aruncam cu picametrul pe sapa, doar dezlipim niste placi de gresie, lucrand mai mult pe oricontala decat pe verticala.
        Sapa peste incalzirea prin pardoseala are o grosime de cativa cm peste tevile de incalzire si nu se va ajunge la deteriorarea lor. De fapt nici sapa nu va trebui afectata foarte tare.

        Comentariu

        • cheluakame
          Living Legend
          • 27.oct.2012
          • 2394

          Răspuns la: Incalzirea prin pardoseala

          Postat în original de Edi
          Am citit in mai multe reviste ca incalzirea prin pardoseala este periculoasa pentru organism, in sensul ca prin incalzire se produce o ridicare a prafului ce afecteaza sistemul respirator, ceea ce nu se intampla prin incalzirea prin calorifere.
          Ideea este ca aceeasi problema a fost ridicata si de diferiti "mesteri" care se ocupau de aceasta problema. Este o problema artificiala sau nu?
          Problema este una reala. Incalzirea in pardoseala poate fi periculoasa, insa doar atunci cand nu este executata corect.

          Adica, o instalatie de incalzire in pardoseala nu are voie sa atinga o temperatura la suprafata finisajului (mocheta, gresie, parchet, etc) sa nu depaseasca 30-32*C, iar diferenta de temperatura dintre tur si retur (al unei bucle) sa nu depaseasca 7 grade.

          Acum, vechile instalatii de incalzire in pardoseala, nu tineau cont de aceste aspecte, se atingeau temperaturi ridicate la suprafata (de aici si zicala cu pardoseala calda, cand in realitate este calduta spre insesizabila), iar ecartul evident cat se putea.

          Postat în original de cuciuch daniel
          este preferata datorita esteticii, la clima noastra pt o eficienta maxima este de preferat sa avemo cambinatie intre calorifere si pardoseala
          La clima noastra, ca si la orice alta clima se preteaza un sistem de incalzire dimensionat si realizat corect in functie de nevoile fiecaruia.

          Singurul motiv pentru care as alege radiatoare+ipat este atunci cand puterea radianta depaseste 50 wati/mp si astfel, ipat nu poate asigura confortul necesar fara a depasi temperatura la suprafata pardoselii.

          Postat în original de mdiaconu
          Pentru maximum de eficienta, incalzirea prin pardoseala este conjugata cu pompele de caldura geotermale.
          Sau cazane pe gaz in condensare (ori nu), sau cazane pe peleti in condensare (ori nu), sau cazane pe lemne in condensare (ori nu).

          Postat în original de mdiaconu
          Un alt motiv pentru care nu se folosesc radiatorele (caloriferele) il reprezinta sistemul de incalzire prin ventilatie cu aer cald.
          De 2 ani folosesc doar radiatoare 11K dimensionate la temperaturi de maxim 50*C tur. Chiar daca au dimensiuni mari, ofera in cea mai mare parte incalzirea prin radiatie si este resimtita mult mai bine, iar curentii de aer sunt absenti.
          iTermice --- Sursa ta de caldura

          Comentariu

          • eugenru
            Incepator
            • 21.iun.2016
            • 9

            Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

            Buna ziua! Sunt nou pe acest forum si nici experienta in contructii nu am, de aceea am cateva intrebari despre IPAT. Toate calculele termice (IPAT la parter si radiatoare la mansarda) au fost facute de catre cei de la Romstal. Pentru IPAT mi au oferit teava PEX-b cu bariera de oxigen Vision, iar ca izolare a placii de beton mi-au oferit polistiren extrudat de 3 cm. Cat de bune sunt produsele Vision (aproape toata incalzirea in pardoseala este facuta cu produse VISION)? Am citit pe aici pe forum despre izolarea placii si unele raspunsuri mai vechi m-au uimit in sensul ca se recomanda o izolare de 20cm. Nu imi este clar pt ca raspunsurile sunt diferite in multe cazuri. In cazul meu am sub placa de beton folie apoi polistiren extrudat de 3 cm si iar folie. Este de ajuns polistirenul extrudat de 3 cm (marca BRIO) pentru IPAT?

            Comentariu

            • lisapet
              Membru Marcant
              • 02.ian.2012
              • 462

              Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

              Postat în original de eugenru
              .. Sunt nou pe acest forum si nici experienta in contructii nu am....Am citit pe aici pe forum despre izolarea placii si unele raspunsuri mai vechi m-au uimit in sensul ca se recomanda o izolare de 20cm.
              Era firesc sa te uimeasca niste lucruri in care nu ai competente. Nimeni nu le stie pe toate.
              Postat în original de eugenru
              ... In cazul meu am sub placa de beton folie apoi polistiren extrudat de 3 cm si iar folie. Este de ajuns polistirenul extrudat de 3 cm (marca BRIO) pentru IPAT?
              Cu aceasta ocazie poti sa-i transmiti salutari proiectantului casei d-tale si sa-l intrebi ce l-a facut sa considere ca d-ta si familia d-tale nu ar trebui sa va bucurati de o cladire care sa corespunda Normelor valabile de la 01.01.2011 ?

              Comentariu

              • eugenru
                Incepator
                • 21.iun.2016
                • 9

                Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                Pentru mine tot nu e clar. Pe aici se spune de o izolare de peste 10 cm. In schimb niciun reprezentat al firmelor (reprezentanta Buderus, Viessmann, Romstal, etc) pe care le-am consultat in legatura cu sistemul de incalzire in pardoseala nu mi-a oferit o izolatie mai groasa de 5 cm. Am primit oferta si cu placi cu nuturi de grosime de 2,1 cm deci pana la urma care este grosimea minima de izolatie pentru o incalzire in pardoseala?

                Comentariu

                • doru_marciuc
                  Living Legend
                  Expert amenajari
                  • 01.oct.2012
                  • 1409

                  Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                  Postat în original de eugenru
                  Pentru mine tot nu e clar. Pe aici se spune de o izolare de peste 10 cm. In schimb niciun reprezentat al firmelor (reprezentanta Buderus, Viessmann, Romstal, etc) pe care le-am consultat in legatura cu sistemul de incalzire in pardoseala nu mi-a oferit o izolatie mai groasa de 5 cm. Am primit oferta si cu placi cu nuturi de grosime de 2,1 cm deci pana la urma care este grosimea minima de izolatie pentru o incalzire in pardoseala?
                  Nu cred că veți găsi un răspuns clar. Totul pleacă din proiect. Peste plăcile cu nuturi, dacă rețin bine, se toarnă o șapă aditivată de maxim 3 cm. Se poate socoti grosimea sistemului la 6,5 cm, cu tot cu placaj. Pentru a obține ceva confort termic în plus și dacă mai este loc până la înălțimea de așezare a ușilor, se poate completa cu extrudat lipit în pat continuu, peste placă sau mai bine, peste o șapă autonivelantă, pentru a regla planeitatea suportului. Plăcile cu nuturi, se așează pe o suprafață plană. Grosimea extrudatului, se poate calcula, din cele zise mai sus.

                  Comentariu

                  • Armata
                    Membru
                    • 14.sep.2008
                    • 249

                    Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                    Ca o sinteza a ceea ce au spus colegii mai sus, cu cat izolatia este mai buna, cu atat costurile de incalzire o sa fie mai mici. Dar pentru a pune o izolatie mai buna(ex 20cm) trebuie sa ai in proiect prevazuti acei centimetrii pentru izolatie ca altfel te ridici prea mult si nu mai intra usile. Nu pot sa vorbesc in numele producatorilor/vanzatorilor dar eu cred ca pe ei ii intereseaza sa-si vanda produsele lor, iar placile cu nuturi sunt, de obicei, pana in 5 cm.

                    Faptul ca aveti doar 3 cm face ca o parte(mai mare fata de cazul in care ar fi fost 10cm) din caldura degajata de IPAT sa nu ajunga in camera ci in pamant. Asta se traduce in costuri mai mari cu incalzirea pe timp de iarna.
                    Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

                    Comentariu

                    • lisapet
                      Membru Marcant
                      • 02.ian.2012
                      • 462

                      Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                      Postat în original de Armata
                      Ca o sinteza a ceea ce au spus colegii mai sus, cu cat izolatia este mai buna, cu atat costurile de incalzire o sa fie mai mici. Dar pentru a pune o izolatie mai buna(ex 20cm) trebuie sa ai in proiect prevazuti acei centimetrii pentru izolatie ca altfel te ridici prea mult si nu mai intra usile. ...
                      ....
                      Faptul ca aveti doar 3 cm face ca o parte(mai mare fata de cazul in care ar fi fost 10cm) din caldura degajata de IPAT sa nu ajunga in camera ci in pamant. Asta se traduce in costuri mai mari cu incalzirea pe timp de iarna.
                      Foarte corect.

                      Postat în original de Armata
                      Nu pot sa vorbesc in numele producatorilor/vanzatorilor dar eu cred ca pe ei ii intereseaza sa-si vanda produsele lor, iar placile cu nuturi sunt, de obicei, pana in 5 cm.
                      Este absolut normal ca placile cu nuturi sa nu depaseasca 5cm, pentru ca acestea se pot monta si in sudul Greciei unde temperatura medie anuala a solului poate fi +18 grdC si in fundul Rusiei unde temperatura medie anuala a solului poate fi cu minus.., si la etajul 5 deasupra solului, si la subsol.. Acum ce sa faca producatorul sa fabrice '"pachete'" pentru fiecare tara si fiecare zona climatica al acesteea? Ce fabricantul de tencuiala decorativa specifica undeva ce grosime trebuie sa aiba zidul pe care se aplica aceasta?

                      Comentariu

                      • davidb
                        Membru
                        • 03.dec.2012
                        • 205

                        Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                        Imi permit si eu o intrebare mai tehnica daca se poate si anume:

                        Care este relatia de calcul a pompei pt GPA in fctie de nr de circuite sau lungimea totala a circuitelor? Banuiesc ca mai importanta este lungimea toatala decat nr lor ..

                        Multumesc

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3606

                          Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                          Placile cu nuturi nu au o corespondenta totala cu izolatia pe pardoseala, sub sistemul de incalzire. Se poate adauga izolatie dupa cum se dimensioneaza pentru cladirea respectiva. Este evident ca izolatia oferita de placile cu nuturi nu este suficienta din punct de vedere al rezistentei termice.

                          Comentariu

                          • doryy42
                            Incepator
                            • 03.nov.2012
                            • 2

                            Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                            Salut, daca doresc sa scot apa din instalatie ca vine iarna si inca nu mi-a montat gazul cum fac , daca deschid robinetul de golire iese apa sub presiune, poate fii eliminata toata apa din instalatie pe acolo ? sau am nevoie de pompa manuala ca sa bag aer in instalatie ?

                            Comentariu

                            • Alex_D
                              Incepator
                              • 18.mar.2007
                              • 15

                              Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                              1. Gravitational - printr-un punct accesibil la nivelul cel mai de jos (eventual in 2 etape: intai printr-un robinet de golire la care poti atasa un furtun , apoi eventual desfacand cea mai de jos imbinare demontabila si colectezi apa cum poti) Atentie sa deschizi si un punct cat mai sus pentru a permite intrarea aerului.
                              2. Prin suflare cu aer de la partea superioara, folosind un compresor potabil, pana nu mai iese apa la imbinarea deschisa jos
                              Alex D

                              Comentariu

                              • Consultant climatizare
                                Moderator
                                • 17.oct.2007
                                • 3606

                                Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                                Daca nu exista riscul de inghet, nu scade temperatura sub 0 °C nu vad nici un risc. Se poate scoate cata apa curge din instalatie gravitational, la un punct de jos, cu desfacerea , aerisrea circuitului, altfel este putin probabil sa curga fara aerisire deschisa intr-o zona.

                                Comentariu

                                Procesare...