Incalzire prin pardoseala cu agent termic

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6451

    @ Baboo: Ori cu senzor de ambient, ori cu senzor de pardoseala.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • Baboo
      Living Legend
      • 09.iul.2006
      • 1678

      Postat în original de raduca
      @ Baboo: Ori cu senzor de ambient, ori cu senzor de pardoseala.
      Poate fi incalzirea in padoseala omogena? Eu cred ca nu! Cedarea calduriii se face in mod diferit la geam fatza de un alt loc ferit, unde transferul termic nu este asa eficient. De acord? Senzorul de pardoseala se pune la cel mult 3 metri de termostat, asa stiu eu.Gresesc?
      Inseamna ca este luata in considerare numai zona respectiva, ca sa nu depaseasca temperatura critica a rezistentzei. Nu ? Si in rest va fi o temperatura mai scazuta, deci neuniforma... Exista o alta metoda de a limita temperatura critica a rezistentzei?
      E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6451

        Postat în original de Baboo
        Poate fi incalzirea in padoseala omogena? Eu cred ca nu! [...]
        Aici iti dau dreptate.

        Postat în original de Baboo
        [...] Exista o alta metoda de a limita temperatura critica a rezistentzei?
        Nu cred.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • xena
          Membru Marcant
          • 05.aug.2007
          • 786

          Cand am spus rezistenta PURA m-am referit ca nu e cablu cu autoreglare.
          Intr-adevar fiind vorba de curent alternativ, se poate vorbi si de impedanta si de capacitati parazite si de frecventa de rezonanta si de armonici si de etc.
          Dar cred ca nu are nici o importanta practica pentru nimeni.

          Comentariu

          • Baboo
            Living Legend
            • 09.iul.2006
            • 1678

            Postat în original de raduca
            Postat în original de Baboo
            Poate fi incalzirea in padoseala omogena? Eu cred ca nu! [...]
            Aici iti dau dreptate.

            Postat în original de Baboo
            [...] Exista o alta metoda de a limita temperatura critica a rezistentzei?
            Nu cred.
            Pai daca nu exista, atunci trebuie ca acest producator sa se fi gindit la aceasta temperatura la care rezistentza se autodistruge, si sa fi avut in vedere aceasta limitare a cresterii temperaturii intr-un mediu inchis. Vii si pui o carpeta pe pardoseala si acolo coeficientul de transfer s-a inrautatzit si temperatura rezistentzei creste. Poate depasi temperatura critica de functzionare? E posibil. Eu cred ca sut totusi autoreglabile. Sunt construite dintr-un material al carui coeficient de variatzie al rezistentzei in raport cu temperatura (alfa, din formula) incit sa fie limitata incalzirea. Parerea mea.
            E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

            Comentariu

            • Baboo
              Living Legend
              • 09.iul.2006
              • 1678

              Postat în original de xena
              Cand am spus rezistenta PURA m-am referit ca nu e cablu cu autoreglare.
              Intr-adevar fiind vorba de curent alternativ, se poate vorbi si de impedanta si de capacitati parazite si de frecventa de rezonanta si de armonici si de etc.
              Dar cred ca nu are nici o importanta practica pentru nimeni.
              Suntetzi sigur? Avetzi ceva de la furnizor in care sa fie specificat aceasta? Asa negru pe alb, ca pentru Toma Necredinciosul?

              Sal'tare!
              E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

              Comentariu

              • xena
                Membru Marcant
                • 05.aug.2007
                • 786

                Eu mi-am luat asa ceva: http://www.perobe.de/003-e.html
                Nu am gasit scris nicaieri ca e cu autoreglare si mai are si senzor si termostat electronic in dotare.

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6451

                  Postat în original de xena
                  Eu mi-am luat asa ceva: [...]
                  Din Romania?
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • xena
                    Membru Marcant
                    • 05.aug.2007
                    • 786

                    Din DE.

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6451

                      Postat în original de xena
                      Din DE.
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • FolderBulk
                        Incepator
                        • 29.ian.2008
                        • 17

                        Postat în original de Baboo
                        Postat în original de raduca
                        Postat în original de Baboo
                        Poate fi incalzirea in padoseala omogena? Eu cred ca nu! [...]
                        Aici iti dau dreptate.

                        Postat în original de Baboo
                        [...] Exista o alta metoda de a limita temperatura critica a rezistentzei?
                        Nu cred.
                        Pai daca nu exista, atunci trebuie ca acest producator sa se fi gindit la aceasta temperatura la care rezistentza se autodistruge, si sa fi avut in vedere aceasta limitare a cresterii temperaturii intr-un mediu inchis. Vii si pui o carpeta pe pardoseala si acolo coeficientul de transfer s-a inrautatzit si temperatura rezistentzei creste. Poate depasi temperatura critica de functzionare? E posibil. Eu cred ca sut totusi autoreglabile. Sunt construite dintr-un material al carui coeficient de variatzie al rezistentzei in raport cu temperatura (alfa, din formula) incit sa fie limitata incalzirea. Parerea mea.
                        Este singura solutie de autoreglare . Folosirea unui material cu coeficient de variatie a rezistentei in functie de temperatura . Din punctul de vedere al producatorului secretul este doar alegerea materialului . Sincer eu nu as risca orice fel de cablu pentru incalzirea in pardoseala . Solutii ieftine se gasesc ,

                        Comentariu

                        • FolderBulk
                          Incepator
                          • 29.ian.2008
                          • 17

                          Postat în original de xena
                          Eu mi-am luat asa ceva: http://www.perobe.de/003-e.html
                          Nu am gasit scris nicaieri ca e cu autoreglare si mai are si senzor si termostat electronic in dotare.
                          Autoreglarea este intrinseca , a materialului . Orice conductor are o valoare a rezistivitatii . Aceasta creste odata cu temperatura , deci scade puterea , deci se limiteaza temperatura ....

                          Comentariu

                          • xena
                            Membru Marcant
                            • 05.aug.2007
                            • 786

                            Ce spui tu e valabil pentru cablu cu autoreglare.
                            La ce am eu, e vorba doar de o rezistenta fixa in jur de vreo 300 si ceva ohmi la 1 mp (daca imi aduc aminte bine - scrie pe cutie) a carei valoare e foarte putin influentata de temperatura si de aceea pentru reglare si termostatare se foloseste un senzor care e bagat in pardoseala si un termostat electronic pe perete.

                            Comentariu

                            • FolderBulk
                              Incepator
                              • 29.ian.2008
                              • 17

                              Postat în original de xena
                              Ce spui tu e valabil pentru cablu cu autoreglare.
                              La ce am eu, e vorba doar de o rezistenta fixa in jur de vreo 300 si ceva ohmi la 1 mp (daca imi aduc aminte bine - scrie pe cutie) a carei valoare e foarte putin influentata de temperatura si de aceea pentru reglare si termostatare se foloseste un senzor care e bagat in pardoseala si un termostat electronic pe perete.
                              nu exista nimic fix . la rece poate are 300 ohmi . la cald se modifica . si daca tii cont ca lungimea cablului are 1m atunci sa fii sigur ca pe portiuni poti modela cablul tau cu niste rezistente inseriate de valori diferite in functie de temperatura .

                              sau daca tii cont ca ai 5 m de cablu din bucati de 1m atunci curentul prin fiecare va depinde de valoarea rezistentei (care la randul ei depinde de temperatura ). si curenti diferiti nu cumva inseamna puteri diferite pe cei 5 m de cablu ?

                              Comentariu

                              • Baboo
                                Living Legend
                                • 09.iul.2006
                                • 1678

                                @xena: As dori sa stiu daca e posibil:
                                1.cite fire sunt in cablul pe care l-atzi cumparaat din Germania.
                                2.Apoi cum a fost facuta conectarea la tensiune: la un singur capat sau la ambele.
                                3. L-atzi cumparat gata montat pe plasa sau adunat pe o rola si l-atzi intins singur, dupa necesitatzi.
                                4. Daca atzi taiat din el la montaj.


                                Sal'tare!
                                E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                                Comentariu

                                Procesare...