Incalzire prin pardoseala cu agent termic

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • evisceratum
    Membru Marcant
    • 29.aug.2006
    • 412

    termoadi, nicio idee?

    Comentariu

    • grifonul_alb
      Incepator
      • 22.oct.2006
      • 43

      Sa inchide robinetele si sa lase doar un circuit sa functioneze.
      La fel am si eu montate turul si returul de la centrala la distribuitoare si pana incepe sa functioneze ii trebuie mult timp. Dar am observat ca , daca inchid din circuite si las doar cel mult 2 se incalzeste mai repede.
      De ce se intampla asta? din cauza ca apa rece are o densitate mai mare --> vascozitate mai mare si din asta cauza se recircula mai mult apa din circuitele de pardoseala decat sa aduca apa din centrala care fiind mai calda, are vascozitate mai mica.

      Eu vreau sa mut robinetul termostatat si tur de la centrala in partea dreapta a distribuitorului, langa pompa. Cred ca astfel pompa va trage mai repede apa din centrala fiind mai aproape de pompa. O alta solutie - diametre mai mari la tur si retur centrala pana in distribuitoare.

      Apropo: incalzirea in pardoseala mi-am facut-o eu singur dupa ce am vazut cat din pretul total este pretul manoperei -- 40-50%. Si am facut-o in 2007 dupa lungi modifica pentru ca multi producatori de astfel de sisteme puneau imagini modificate si nu functionale. Abia in vara lui 2007 am vazut la un showroom in Bucuresti ce si cum sunt montate pompa si robinetul termostat.

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3606

        Daca pardoseala atinge 36-37 de grade este mult peste limita admisa pentru incalzirea in pardoseala, nu inteleg care este problema sistemului.

        Comentariu

        • termoadi
          Membru Marcant
          • 21.ian.2007
          • 982

          mda,schema este functionala,adica turul cazanului este injectat in bara de retur ip unde se face si amestecul (doar daca pompa ip functioneaza),temperatura amestecului este citita de capilarul termostatului si se actioneaza in consecinta inchizand sau deschizand circuitul de tur cazan -ip.
          pentru marirea temperaturii pe tu ip se poate incerca limitarea aportului de agent ip ,prin inchiderea partiala a robinetilor de retur ip ,sau verificarea robinetului termostatic.
          acum ,neincalzirea pardoselii poate fi o consecinta directa a unui pas mic a instalatiei ip sau ,...o sapa prea groasa ,o izolatie necorespunzatoare a pardoselii,etc
          interesant e de stiut ce suprafata incalzeste si lungimea unei serpentine,precum si distanta intre spirele instalatiei(pasul)
          O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

          Comentariu

          • Achim Dan
            Membru
            • 03.iun.2007
            • 157

            de ce e montat un grp de amestec la o centrala care deja face acest lucru? da centrala la 40 grade grupul la100 grade sau mai bine demonteaza l complet, da la maxim debitul pe fiecatre circuit si se va incalzi. daca e bine izolat dedesupt. a mea sa incalzit in cca 10 ore cu 24 mc de gaz. acu are 7 mc/24 ore. cu tote ca e cald in casa pardoseala se simte Rece, cu mici variatii spre dezmortit
            Cand o cale fara cale, cale dand... alte lucruri fara cale, se vor naste prea curand.

            Comentariu

            • evisceratum
              Membru Marcant
              • 29.aug.2006
              • 412

              Va multumesc pentru raspunsurile dvs.
              Revin cu noi informatii in urma modificarilor diametrelor robinetilor de tur si retur.
              Simbata trecuta a schimbat robinetii de tur si retur la 1". Efectul a fost benefic in sensul ca a crescut temperatura agentului termic in pardoseala pina aproape spre 40grade.
              Acum trebuie sa va spun ca in prezent si la mine am 35 grade pe tur si 30 pe retur in pardoseala si nici eu nu intelegeam de ce nu ii este suficient temperatura pe care o avea deja, dar nu am comentat.
              Suprafata de incalzit este la parter si e de aproximativ de 100mp, cu 10 circuite, si reprezinta singura sursa de incalzire de la acel nivel. Probabil in cazul in care e prima data cind a dat drumul la sistem, era mai racoare pina ajungea sapa la temperatura de lucru. Nu stiu insa ce izolatie a pus sub sapa si ce grosime are aceasta, de aceea nu pot sa ma pronunt. Desi e pare ca sistemul a tot pompat apa la 31 grade in pardoseala timp de o saptamina inainte, si ar fi trebuit ca sa se fi incalzit ceva. In prezent se pare ca dupa schimbarea robinetilor centrala a functionat cu arzatorul aprins continuu timp de 2 zile, prilej de alte intrebari legate de consum, unde nu vreau sa ajung.
              Eram curios daca ati mai vazut baterii de amestec de acest fel, dar se pare ca sunt functionale si acestea.

              Referitor la intrebarea lui Achim Dan, parerea mea e ca instalatia respectiva nu e gindita prea mult, respectiv implicatiile unei temperaturi pe tur mai mici asupra caloriferelor alese dupa ureche de la etaj, fara robinete termostatate. In acest caz decizia se pare ca nu foarte gresita deoarece in cazul in care caloriferele nu vor face fata, si ridica temperatura pe tur la 70 de ex., bateria de amestec e bine ca exista. In rest, nu comentez.

              Comentariu

              • Achim Dan
                Membru
                • 03.iun.2007
                • 157

                Postat în original de evisceratum
                Va multumesc pentru raspunsurile dvs.
                Revin cu noi informatii in urma modificarilor diametrelor robinetilor de tur si retur.
                Simbata trecuta a schimbat robinetii de tur si retur la 1". Efectul a fost benefic in sensul ca a crescut temperatura agentului termic in pardoseala pina aproape spre 40grade.
                Acum trebuie sa va spun ca in prezent si la mine am 35 grade pe tur si 30 pe retur in pardoseala si nici eu nu intelegeam de ce nu ii este suficient temperatura pe care o avea deja, dar nu am comentat.
                Suprafata de incalzit este la parter si e de aproximativ de 100mp, cu 10 circuite, si reprezinta singura sursa de incalzire de la acel nivel. Probabil in cazul in care e prima data cind a dat drumul la sistem, era mai racoare pina ajungea sapa la temperatura de lucru. Nu stiu insa ce izolatie a pus sub sapa si ce grosime are aceasta, de aceea nu pot sa ma pronunt. Desi e pare ca sistemul a tot pompat apa la 31 grade in pardoseala timp de o saptamina inainte, si ar fi trebuit ca sa se fi incalzit ceva. In prezent se pare ca dupa schimbarea robinetilor centrala a functionat cu arzatorul aprins continuu timp de 2 zile, prilej de alte intrebari legate de consum, unde nu vreau sa ajung.
                Eram curios daca ati mai vazut baterii de amestec de acest fel, dar se pare ca sunt functionale si acestea.

                Referitor la intrebarea lui Achim Dan, parerea mea e ca instalatia respectiva nu e gindita prea mult, respectiv implicatiile unei temperaturi pe tur mai mici asupra caloriferelor alese dupa ureche de la etaj, fara robinete termostatate. In acest caz decizia se pare ca nu foarte gresita deoarece in cazul in care caloriferele nu vor face fata, si ridica temperatura pe tur la 70 de ex., bateria de amestec e bine ca exista. In rest, nu comentez.

                Evisceratum, ai perfecta deptate daca are calorifere.
                in acest caz poate fii un lucru foarte simplu. Caloriferele au incalzit deja casa si pardoseala inca nu
                Cand o cale fara cale, cale dand... alte lucruri fara cale, se vor naste prea curand.

                Comentariu

                • adrianlador
                  Incepator
                  • 05.oct.2010
                  • 4

                  Buna ziua.

                  Se poate monta parchet triplustratificat peste o sapa in care a fost montata incalzirea prin pardosea?
                  Ma refer la randamentul pe care il va avea instalatia avand in vedere ca dimensiunea parchetului este de 15-18mm sau sa merg pe un parchet de calitate dar nu triplustratificat cu dimensiunea de max 12 mm.

                  Multumesc

                  Comentariu

                  • apanoiu
                    Membru Marcant
                    • 10.mai.2010
                    • 643

                    Atentie ca cele de 12 mm sunt de obicei no name chinezesti.
                    Eu am ales pt incalzire parchet de la Egger, 8 sau 9 mm, din care 2 mm ocupa o hartie de pe spatele lui. acest tip de parchet nu mai necesita folia standard de parchet si consider ca este o varianta optima pt incalzirea in pardoseala.
                    Comparativ cu placile de gresie oricum transmite mai putina caldura, ceea ce poate sa insemne temp tur mai mari si functionare mai indelungata ==> pierderi prin termoizolatia de jos.

                    Eu din motive tehnice am montat sistemul uscat si la gresie si la parchet.
                    DIY

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3606

                      In general producatorii de parchet bun pentru incalzirea in pardoseala mentioneaza acest lucru in datele tehnice ale parchetului sau printr-o pictograma ce reprezinta o pardoseala radianta.

                      Comentariu

                      • apanoiu
                        Membru Marcant
                        • 10.mai.2010
                        • 643

                        Unii spun ca tot parchetul laminat este bun pt incalzire in pardoseala.
                        Eu recomand placi de format mic si cu marginile in V. Cu aceste specificatii se gasesc pe piata Egger si no-name. Ar mai fi un parchet de PVC, pare de buna calitate dar scump... foarte scump.
                        DIY

                        Comentariu

                        • sergionel
                          Incepator
                          • 25.iun.2007
                          • 77

                          reglaj vana cu 3 cai la ip

                          Va rog daca se poate sa ma ajutati sa fac si eu un reglaj cit mai optim pentru o incalzire in pardoseala, la parterul unei case.
                          Dupa cum se vede din poze, exista un cap termostatat care nu da voie sa urce temperatura pe tur mai mult de 50-55 grade cind este pe nivelul 9,o vana cu 3 cai cai care amesteca turul cu returul, o pompa grundfos de circulatie, debitmetrele si actuatoarele comandate de o placa de cda.
                          Intrebare: cum pot sa reglez vana cu 3 cai, are surub manual, astfel incit sa am diferenta tur retur de 5-8 grade. Care este procedura?
                          Acum cum este reglata, daca, cu capul termostatat sint pe pozitia 6, adica am aprox. 45 grade pe tur, pe retur am cam 30 grade.
                          Centrala merge pe 55 grade fiind un Immergas in condensatie, de 32kw.
                          La etaj am calorifere care nu sint blocate cind merge vreo bucla din pardoseala.
                          Intentionez sa pun o vana motorizata pe tur calorifere, pentru ca se face prea cald la etaj.
                          Ideea este de optimizare dpdv al consumului de gaz.

                          Multumesc!
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • Consultant climatizare
                            Moderator
                            • 17.oct.2007
                            • 3606

                            1. Nu lasati niciodata sa functioneze incalzirea in pardoseala pe 5-55 de grade.

                            2. Temperatura de pe returul incalzirii in pardoseala este foarte bine setata acum.

                            3. Pentru a face economie de gaz realizati o separare a circuitului pentru radiatoarele de la etaj, astfel incat acestea sa functioneze independent de incalzirea in pardoseala.

                            Comentariu

                            • apanoiu
                              Membru Marcant
                              • 10.mai.2010
                              • 643

                              De ce din otel(tabla de fier mai bine spus)?
                              Un element de aluminiu 600mm este la nivel de 33-40 ron.
                              Pretul iese acelasi sau aproape acelasi. Estetic nu vorbim, fiabilitate iarasi... aluminiul nu se gaureste si nu rugineste.
                              DIY

                              Comentariu

                              • butu
                                Incepator
                                • 23.iul.2008
                                • 7

                                incalzire in pardoseala cu agent termic

                                Buna ziua,
                                as dori raspuns la doua intrebari :
                                - care este temperatura maxima a agentului de incalzire la incalzirea in pardoseala ( sa fie maxim 40 grade C ?)
                                - exista parchet laminat care sa reziste la aceasta temperatura ?

                                In magazinele de specialitate care vand parchet laminat am gasit doar doua variante de raspuns si anume :
                                - parchet care este pretabil la incalzirea prin pardoseala dar la care nu este precizata valoarea maxima a temperaturii si
                                - parchet care se preteaza la incalzirea prin pardoseala dar la care temperatura maxima nu trebuie sa depaseasca 28 grade C.

                                Va multumesc anticipat.

                                Comentariu

                                Procesare...