Incalzire prin pardoseala cu agent termic

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6451

    Postat în original de termoadi
    teoretic aceste temperaturi se egalizeaza [...]
    Nu sînt sigur că am înţeles ceea ce aţi vrut să spuneţi.
    Puteţi detalia?
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12204

      Postat în original de RaduCA
      Postat în original de termoadi
      teoretic aceste temperaturi se egalizeaza [...]
      Nu sînt sigur că am înţeles ceea ce aţi vrut să spuneţi.
      Puteţi detalia?
      Sper sa nu se supere Adi !
      Cred ca se refera la faptul ca temperatura sapei va deveni constanta dupa ceva timp si aproximativ egala cu cea a instalatiei / agentului termic , ce circula prin ea .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6451

        Păi cam aşa am înţeles şi eu, doar că nu este aşa, nici în teorie, nici în practică.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • termoadi
          Membru Marcant
          • 21.ian.2007
          • 982

          Postat în original de RaduCA
          Păi cam aşa am înţeles şi eu, doar că nu este aşa, nici în teorie, nici în practică.
          explicati va rog...
          O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

          Comentariu

          • LOREDANA @LIVIU
            Incepator
            • 27.mar.2011
            • 41

            Baieti.....? imi ziceti si mie din ce se compune o instalatie din ultima varianta la care ramasesem? Multam!

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3606

              Care era aceasta ultima varianta de care spuneti ?

              Comentariu

              • LOREDANA @LIVIU
                Incepator
                • 27.mar.2011
                • 41

                Adica cea cu centrala (cu sau fara gazeificare) + calorifere clasice. Ma intereseaza din ce se compune sistemul respectiv (vase de expansiune, boilere, supape, etc) si deasemeni interconectarea cu sistemul de admisie apa (hidrofor, etc) pentru a-mi face un calcul financiar si, desigur de a incepe sa le achizitionez. Multumesc

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3606

                  Cea mai corecta estimare de costuri a intregii instalatii o puteti face impreuna cu un proiectant de instalatii dupa realizarea unui proiect, astfel veti face economie la multe materiale.

                  Plus ca deobicei estimarile facute de cei care vand echipamente / radiatoare / conducte sunt supradimensionate, astfel veti ajunge sa cumparati un cazan mult mai mare decat cel necesar (bani pierduti) si radiatoare supradimensionate pentru fiecare incapere (bani pierduti).

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6451

                    Postat în original de termoadi
                    Postat în original de RaduCA
                    Păi cam aşa am înţeles şi eu, doar că nu este aşa, nici în teorie, nici în practică.
                    explicati va rog...
                    Eu cred că, în mod uzual, temperatura minimă a agentului termic într-un circuit al unei instalaţii de încălzire hidraulică în pardoseală (cînd acesta este "deschis") este de aproximativ 40°C, iar temperatura maximă acceptată a pardoselii este de 29°C. Greşesc?
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • LOREDANA @LIVIU
                      Incepator
                      • 27.mar.2011
                      • 41

                      ok! multumesc

                      Comentariu

                      • Consultant climatizare
                        Moderator
                        • 17.oct.2007
                        • 3606

                        Postat în original de RaduCA
                        Postat în original de termoadi
                        Postat în original de RaduCA
                        Păi cam aşa am înţeles şi eu, doar că nu este aşa, nici în teorie, nici în practică.
                        explicati va rog...
                        Eu cred că, în mod uzual, temperatura minimă a agentului termic într-un circuit al unei instalaţii de încălzire hidraulică în pardoseală (cînd acesta este "deschis") este de aproximativ 40°C, iar temperatura maximă acceptată a pardoselii este de 29°C. Greşesc?
                        Nu gresiti in ceea ce priveste temperatura finisajului dar temperatura agentului termic paote fi si ceva mai ridicata in functie de natura finisajului plus ca ea trebuie sa varieze in timp.

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6451

                          Postat în original de Consultant climatizare
                          [...] temperatura agentului termic paote fi si ceva mai ridicata in functie de natura finisajului [...]
                          Cred că v-a scăpat faptul că eu am spus "în mod uzual, temperatura minimă a agentului termic într-un circuit al unei instalaţii de încălzire hidraulică în pardoseală (cînd acesta este "deschis") este de aproximativ 40°C".


                          Postat în original de Consultant climatizare
                          [...] plus ca ea trebuie sa varieze in timp.
                          Chiar dacă nu dorim acest lucru, toate temperaturile în discuţie vor varia. Dacă nu ar varia, am putea spune că am atins idealul.
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • termoadi
                            Membru Marcant
                            • 21.ian.2007
                            • 982

                            Postat în original de RaduCA
                            Postat în original de termoadi
                            Postat în original de RaduCA
                            Păi cam aşa am înţeles şi eu, doar că nu este aşa, nici în teorie, nici în practică.
                            explicati va rog...
                            Eu cred că, în mod uzual, temperatura minimă a agentului termic într-un circuit al unei instalaţii de încălzire hidraulică în pardoseală (cînd acesta este "deschis") este de aproximativ 40°C, iar temperatura maximă acceptată a pardoselii este de 29°C. Greşesc?
                            hm ,dupa dumneavoastra nu mai avem nevoie de kit de amestec ,daca minimul este cca 40 de grade ,atunci care este maximul???
                            in general ne referim la sistemul de ip cu finisaj ceramic ,pt ca aplicatiile speciale ale ip pentru diferite alte finisaje ale pardoselei sunt destul de rar folosite
                            O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6451

                              Postat în original de termoadi
                              hm ,dupa dumneavoastra nu mai avem nevoie de kit de amestec [...]
                              Ce afirmaţie de-a mea v-a făcut să trageţi o astfel de conculzie?
                              Eu unul sînt de părere că un grup de amestec şi pompare este o componentă INDISPENSABILĂ într-o instalaţie de încălzire hidraulică în pardoseală.

                              Postat în original de termoadi
                              [...] daca minimul este cca 40 de grade ,atunci care este maximul??? [...]
                              În mod uzual/normal/obişnuit, maximul ar fi cam pe la 50°C.

                              Postat în original de termoadi
                              [...] in general ne referim la sistemul de ip cu finisaj ceramic ,pt ca aplicatiile speciale ale ip pentru diferite alte finisaje ale pardoselei sunt destul de rar folosite
                              În general, da. Cred totuşi că încălzirea hidraulică în pardoseală în cazurile pardoselilor cu finisaj de parchet sînt destul de frecvente pentru a nu intra în categoria "destul de rar folosite".
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              • termoadi
                                Membru Marcant
                                • 21.ian.2007
                                • 982

                                se poate filozofa mult pe teme teoretice
                                este perfect normal sa urci temperatura intrun sistem subdimensionat pentru a asigura aportul energetic......... dar asta nu inseamna ca este si indicat din punct de vedere al gestionarii sursei .
                                eu personal nu am executat nici o instalatie ip care sa fie nevoita sa lucreze cu mai mult de 38-40 gr agent termic pe tur ,acesta fiind pentru mine un maxim rezonabil in conditii normale.
                                repet ,pentru a da bine la oferta si cost de instalare se pot subdimensiona retelele de tevi ,folosinduse apoi agent termic cu temperaturi ridicate
                                O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                                Comentariu

                                Procesare...