Incalzire prin pardoseala cu agent termic

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mihai Oprinoiu
    Incepator
    • 20.ian.2015
    • 8

    Răspuns la: incalzire in pardoseala

    Buna ziua,
    urmatorul pas ar fi partea de scurgeri si instalatii sanitare, apoi incalzirea in pardoseala.
    La etaj ce doriti sa montati? Tot incalzire in pardoseala sau calorifere?
    Trebuie sa va ganditi si la centrala ( gaz,lemne,peleti,electrica,pompa de caldura etc.)

    Comentariu

    • Constantin Cristian
      Incepator
      • 12.ian.2015
      • 14

      Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

      Buna ziua.In prima faza,instalatia sanitara.Apoi,instalatia termica.DAR,in momentul in care va apucati de termica,99% trebuie sa aveti toate materialele.

      Comentariu

      • Mihai.Andrei
        Incepator
        • 08.feb.2015
        • 7

        Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

        Salutare,

        Intantionez sa achizitionez un apartament cu 3 camere, la mansarda unui bloc. Izolatia mansardei este de 5 cm spuma, 30 cm vata de sticla, apartamentul este pe doua nivele, am atasat schita pentru mai multe detalii, apartamentul este la stadiul de proiect, deci se mai pot face modificari.
        Vreau sa montez instalatie de incalzire prin pardoseala. Finisajele o sa fie gresie in bucatarie, bai si hol, iar in rest o sa fie parchet din lemn de grosime 20 mm.
        Centrala cel mai probabil va fi montata in bucatarie.
        Am cateva nelamuriri:
        1. Se poate monta IPAT in acest apartament tinand cont de compartimentarea lui si finisajele alese, fara instalarea vreunui calorifer?
        2. Daca se monteaza cate un termostat pentru fiecare camera cat de mare o sa fie spatiul ocupat de centrala si instalatie in bucatarie ?

        Orice alta probelma observata sau recomandare este binevenita.
        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	C. 12, C.14, C.16, C.18  - Ap. 21.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	216,7 KB 
ID:	620654

        Comentariu

        • Mihai.Andrei
          Incepator
          • 08.feb.2015
          • 7

          Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

          Din cate m-am documentat am vazut ca e destul de ineficient sa pui parchet din lemn masiv daca ai incalzire prin podea, asa ca daca o sa pun IPAT o sa fie cu parchet stratificat, lucru care ma cam dezamageste.

          Comentariu

          • kpk1
            Incepator
            • 13.feb.2008
            • 83

            Re: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

            Desi teoretic e acceptat parchetul de 2cm, nu neaparat masiv, acesta nu l-as recomdanda. Parchetul peste IPAT trebuie sa fie cat mai subtire, as zice maxim rezonabil 14mm. Parchetul trebuie sa aiba stabilitate dimensionala ceea ce masivul nu prea asigura. De aceea stratificatul e cel mai recomandat din toate perspectivele. Va recomand sa va uitati dupa stratificatul de 10mm.

            Instalatia IPAT consta dintr-un grup de amestec si pompare si distribuitor/colector. Acestea se monteaza intr-o cutie incastrata in perete ori aplicata. Sa zicem ca o cutie de 80-90cm lungime / 15cm adancime ar fi suficienta pentru un numar de 8-9 circuite.

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3606

              Răspuns la: Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

              Postat în original de Mihai.Andrei
              Salutare,

              Intantionez sa achizitionez un apartament cu 3 camere, la mansarda unui bloc. Izolatia mansardei este de 5 cm spuma, 30 cm vata de sticla, apartamentul este pe doua nivele, am atasat schita pentru mai multe detalii, apartamentul este la stadiul de proiect, deci se mai pot face modificari.
              Vreau sa montez instalatie de incalzire prin pardoseala. Finisajele o sa fie gresie in bucatarie, bai si hol, iar in rest o sa fie parchet din lemn de grosime 20 mm.
              Centrala cel mai probabil va fi montata in bucatarie.
              Am cateva nelamuriri:
              1. Se poate monta IPAT in acest apartament tinand cont de compartimentarea lui si finisajele alese, fara instalarea vreunui calorifer?
              2. Daca se monteaza cate un termostat pentru fiecare camera cat de mare o sa fie spatiul ocupat de centrala si instalatie in bucatarie ?

              Orice alta probelma observata sau recomandare este binevenita.
              [ATTACH=CONFIG]88256[/ATTACH]
              In primul rand trebuie sa verificati daca aveti voie din punct de edere al structurii blocului sa montati incalzire in pardoseala.

              Comentariu

              • scurt_pe_2
                Incepator
                • 11.mar.2009
                • 33

                Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                Apai de ce e musai? Ar putea f bine sa monteze sistem uscat.
                DIFERENTA CARE FACE DIFERENTA

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6865

                  Răspuns la: Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                  Postat în original de Consultant climatizare
                  In primul rand trebuie sa verificati daca aveti voie din punct de vedere al structurii blocului sa montati incalzire in pardoseala.
                  Ce legatura are una cu alta ??
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • Mihai.Andrei
                    Incepator
                    • 08.feb.2015
                    • 7

                    Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                    Nu cred ca sunt probleme de structura la bloc astfel incat sa nu se poata monta instalatia din cauza asta, dar oricum o sa intreb.
                    Vreau cu agent de racire avand in vedere ca se instaleaza de la inceput.

                    Comentariu

                    • Mihai.Andrei
                      Incepator
                      • 08.feb.2015
                      • 7

                      Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                      Dupa discutia cu constructorul nu sunt probleme la structura, doar ca trebuie sa ma decid pana se apuca de peretii din interior ca sa stie la ce inaltime o sa fie boiandrugii de la pereti.

                      Puteti sa imi recomandati cateva firma din Bucuresti care vand si instaleaza incalzire in pardoseala ? Din ce am vazut pe forum au fost si cateva experiente negative asa ca nu vreau sa fiu unul dintre ei, prefer sa iau o firma care sa faca tot proiectul cap coada si sa ofere garantie.

                      Comentariu

                      • Consultant climatizare
                        Moderator
                        • 17.oct.2007
                        • 3606

                        Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                        Este absolut normal sa verifici daca nu afectezi structura blocului prin incarcarea suplimentara adusa de incalzirea in pardoseala plus ca scade inaltimea camerelor cu aproximativ 10 cm.

                        Comentariu

                        • Mihai.Andrei
                          Incepator
                          • 08.feb.2015
                          • 7

                          Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                          Am discutat cu constructorul si nu sunt probleme cu structura si nici cu inaltimea.

                          Comentariu

                          • sonne
                            Incepator
                            • 24.aug.2009
                            • 54

                            Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                            N-ai discutat cu cine trebuie, structura se discuta cu un inginer de rezistenta iar inaltimea cu un arhitect. Constructorul trebuie sa puna in practica ce zic cei doi.

                            Comentariu

                            • Mihai.Andrei
                              Incepator
                              • 08.feb.2015
                              • 7

                              Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                              La nivel de structura, nu cred ca e o mare diferenta, oricum se turna sapa in apartament de 5-7 cm, camerele au inaltime de peste 2.7m, asa ca pot sa renunt linistit la cei 10 cm. Cele de la etaj sunt chiar mai mari in punctul maxim.
                              Acum revenind la ce ma intereseaza, puteti sa imi recomandati cateva firme care ar putea sa imi instaleze incalzirea in pardoseala ? Pana acum am primit doar o singura oferta asa ca nu am cu ce sa o compar.

                              Comentariu

                              • Consultant climatizare
                                Moderator
                                • 17.oct.2007
                                • 3606

                                Răspuns la: Incalzire prin pardoseala cu agent termic

                                Eu nu va pot recomanda firma de executie insa va recomand ca indiferent cu cine faceti aceastra lucrare sa fiti atent la calitatea materialelor folosite si in primul rand la calitatea sapei ce pentru incalzire in pardoseala trebuie sa fie o sapa speciala, elastica ce sa preia cu usurinta dilatarea si cotractarea datorate diferentelor de temperatura.

                                Comentariu

                                Procesare...