Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    La acest tip de şemineu?
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      O poza mai detaliata se poate? Eu personal nu vad partea care este sub tensiune!
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • gogoson
        Membru Marcant
        • 14.oct.2006
        • 621

        poza initiala este de pe site-ul producatorului

        la mine arata ca in poza urmatoare, in care am acoperit termostatul si capul rezistentei cu o doza normala.

        Daca aveti alta solutie va rog sa-mi spuneti
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • Sergiu Glavce
          Incepator
          • 30.iul.2008
          • 18

          Semineul este de fapt cazanul , boilerul este separat - un boiler care poate prepara apa calda fie de la apa calda furnizata de seminiu ( cvazan ) sau electric .

          Comentariu

          • domocristi
            Incepator
            • 09.ian.2007
            • 63

            Centrala termica cu gazeificare pe lemne

            Salutare!
            Am citit pe diferite site-uri, forumuri etc despre centralele cu gazeificare pe lemne sau carbuni. Am o casa intr-o zona unde nu exista gaze si doresc sa asigur caldura locuintei, dar si apa calda menajera. As vrea sa stiu parerea voastra despre aceste centrale si mai ales daca se potriveste casei (vezi planul atasat) si unde este de recomandat sa o montez (eu ma gandeam in bucatarie sau baie). Cineva a facut un calcul termic si mi-a spus ca o centrala de 26 kW ar fi suficient. Va rog sa imi spuneti parerile voastre.
            Multumesc.
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • crinaelena
              Living Legend
              • 11.sep.2007
              • 1596

              dai banii de pomana,de ce sa o supradimensionezi grosolan ?
              se va incalzi mai repede din cauza puterii mari din focar,dar cu consum mai mare de lemne.cei 26 kw rezultati din calcul sint in ipoteza ca radiatoarele sint deschise la maxim....daca nu vor fi deschise la maxim toate odata ? daca montezi capuri termostatice si incalzesti in fiecare camera atit cit trebuie ?
              parerea mea....nu merita.
              scuze,am gresit topicul

              Comentariu

              • crinaelena
                Living Legend
                • 11.sep.2007
                • 1596

                inaltime camere ? se ia de baza volumul necesar a fi incalzit,nu suprafata.

                Comentariu

                • gogoson
                  Membru Marcant
                  • 14.oct.2006
                  • 621

                  daca vrei centrala cu gazeificare, aia nu se pune in locuri locuibile ( gen baie, bucatoarie) pt ca, consuma o catitate de aer f mare si risti sa ramai fara el ( mai ales in baie).....Cu chestia asta nu este de joaca ...
                  Unde ai cosul ?
                  Cel mai bine, analizeaza posibilitatea de a face o anexa la casa special pentru centrala.

                  Comentariu

                  • movidium
                    Membru
                    • 08.mar.2006
                    • 268

                    1 centrala se va monta numai intr-o incapere cu destinatie speciala.
                    2 se va monta neaparat vas de acumulare caldura(pt 24kw e suficient unul de 1000 l)

                    Comentariu

                    • domocristi
                      Incepator
                      • 09.ian.2007
                      • 63

                      camerele au cam 2,1 m inaltime
                      ma gandeam ca este necesara o dependinta pentru centrala
                      dar vreau sa stiu daca este necesara o astfel de centrala sau exista alt tip

                      Comentariu

                      • ecko72t
                        Membru
                        • 02.aug.2008
                        • 191

                        salut all, sa nu mai deskid alt thread , m`ar interesa si pe mine niste detalii referitoare la aceasta centrala..
                        Sunem hotarati sa punem o astfel de centrala in toamna asta.. vreau niste detalii ce marime trebuie pt 4 camere, baie, hol mare (3x3m) , bucatarie.. cam total 75 mp (nu sunt prea sigur cand ajung acasa o sa spun exact) deci as dori s`o montez in balcon (pana la brau este inchis cu caramida din becea, iar deasupra inchis cu geam) cotul il voi scoate afara deasupra blocului, este in regula pana acum?
                        si ma mai intereseaza cu tevile, cele de plexal nu fac fata am inteles, iar cele de cupru :
                        1. sunt cam scumpe,
                        2. se fac urat cu timpul(coclesc) etc
                        daca ar trebui vreo 200 m teava de cupru ar fi bine,
                        cu ce va pot ajuta sa imi dati niste detalii concrete.?
                        inca ceva... ca si calorifere vor fi 5 de 1400 si 2 1200, cam atat imi trebuie. ms
                        Prin munca si staruinta vei ajunge la dorinta!

                        Comentariu

                        • movidium
                          Membru
                          • 08.mar.2006
                          • 268

                          Postat în original de domocristi
                          camerele au cam 2,1 m inaltime
                          ma gandeam ca este necesara o dependinta pentru centrala
                          dar vreau sa stiu daca este necesara o astfel de centrala sau exista alt tip
                          Centrala cu lemne este singura oportunitate?

                          Comentariu

                          • movidium
                            Membru
                            • 08.mar.2006
                            • 268

                            Din calculele mele ar fi un necesar de 7.5 KW. Nu exista centrala cu lemne de doar 7.5 kw , asa ca trebuie sa optati pentru o centrala cu gazeifiere (recomand gazeifiere totala ) de cea mai mica putere si un vas de acumulare suficient pt a acumula excesul de energie generat.

                            Comentariu

                            • movidium
                              Membru
                              • 08.mar.2006
                              • 268

                              Din punc de vedere al costurilor de incalzire centrala pe lemne e cea mai rentabila.poti opta pentru incalzire electrica (convectoare , sub pardoseala sau clasicele radiatoare pe ulei) dar, ai nevoie de curent trifazat pt a rezista.

                              Comentariu

                              • ecko72t
                                Membru
                                • 02.aug.2008
                                • 191

                                Centrala pe lemne (cazan)

                                salut all, as dori sa intreb si eu cam ce centrala imi trebuie la 7 calorifere de 140 cm, la un spatiu de 75 mp ?
                                si cam cat m`ar costa toata manopera...
                                Ma intereseaza si cam cata teava de cupru intra.. eu m`am gandit la 200 ml(este suficient?)
                                as dori un cazan unde sa intre lemne ca si butuci taiati nu aschii .. stie cineva ? ms all
                                Prin munca si staruinta vei ajunge la dorinta!

                                Comentariu

                                Procesare...