Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • vasile m
    Membru
    • 21.iun.2009
    • 292

    pe unde bagi oala?

    Comentariu

    • alin_mg
      Membru
      • 17.iul.2006
      • 271

      Cred ca o oala de 30 cm ar intra pe usa de sus. Am un Viadrus.

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3606

        Re: Rumegus in centrala pe lene

        Postat în original de alin_mg
        In cazanele atmosferice pe lemn nu se poate arde rumegus ?
        Ceva de genul ca si la sobele cu rumegus - o oala in care presezi rumegusul cu o gaura in mijloc pentru ardere ?
        Nu a incercat nimeni " metoda " ?
        Nu va recomand sa folositi cazanul cu alt combustibil fata de cel pentru care a fost el construit.

        Comentariu

        • vasile m
          Membru
          • 21.iun.2009
          • 292

          Postat în original de alin_mg
          Cred ca o oala de 30 cm ar intra pe usa de sus. Am un Viadrus.
          Se pare ca nu mai ai activitate ..foloseste timpul la ceva constructiv. Referitor la ce vrei tu sint centrale speciale pentru asa ceva (rumegus), care se alimenteaza singure cam ceva asemanator cu centralele pe peleti.
          In rest, numai bine!

          Comentariu

          • body76
            Membru
            • 18.nov.2008
            • 179

            Daca tot vrei sa folosesti rumegus, foloseste-l brichetat.

            Comentariu

            • alin_mg
              Membru
              • 17.iul.2006
              • 271

              OK ! Nu e indicat !
              Dar de ce ?

              Comentariu

              • vasile m
                Membru
                • 21.iun.2009
                • 292

                Iti spun eu, fa o incercare, dar cu foarte putin sa zicem o strachina.
                Dupa ce il pui in centrala sa vezi ce gaze face la un moment dat face bum.
                Daca pui o galeata s-ar putea sa nu mai gasesti centrala intreaga.

                Comentariu

                • dummy_
                  Membru Marcant
                  • 16.mai.2009
                  • 662

                  Postat în original de vasile m
                  Iti spun eu, fa o incercare, dar cu foarte putin sa zicem o strachina.
                  Dupa ce il pui in centrala sa vezi ce gaze face la un moment dat face bum.
                  Daca pui o galeata s-ar putea sa nu mai gasesti centrala intreaga.
                  Am vazut godine care au explodat de la rumegus , si au curatit casa timp de cateva zile

                  Comentariu

                  • bm_sebi08
                    Incepator
                    • 04.ian.2011
                    • 11

                    Instalatie incalzire cu centrala pe lemne

                    Salut

                    Am citit foarte multe din postarile de pe forumul acesta si am gasit foarte multe lucruri interesante, asa ca m-am gandit sa imi fac si eu cont si sa va intreb cate ceva inainte de a pune mana pe scule.

                    Am o casa de vacanta in stadiul de instalatii, si finisaje interioare.
                    Vreau sa cumpar si sa instalez un cazan Junkers S K32-1 SAW62 care va furniza agent termic pt doua etaje:
                    • - parter aprox. 100 mp (3 camere, bucatarie, hol si baie)

                      - mansarda aprox. 85 mp (2 dormitoare, living mare si baie)

                      - si un boiler mixt de 100l.
                    Din cauza vremurilor (criza) m-am gandit la o instalatie din pex-al trecuta pe sub parchet la care toate imbinarile si racordurile vor fi in spatele caloriferelor (pentru o supraveghere relativ usoara). Am citit ca vor da probleme...

                    Am sa fac instalatia din imediata apropiere a centralei din Cu ca sa pot folosi termostate de contact, apoi am sa trec la pex-al. De la centrala la cele doua distribuitoare (unul pt fiecare etaj) ma gandeam la fi 26, iar de la distribuitoare la calorifere de 18.
                    In cel mai incarcat circuit fiind nevoie de 1900-2000W.
                    Ce parere aveti sunt ok conductele?

                    Necesarul de W in fiecare camera mi l-au facut cei de la care am cumparat caloriferele. Ulterior am gasit si eu pe net o chestie in excel cu care am verificat si sunt bine calculate.

                    Am gasit mai multe scheme ale instalatiei concepute de cei de la Junkers, pe care le-am studiat cu mare placere si interes. Mi-am si desenat una care sa imi fie adaptata nevoilor mele.

                    Incep cu conductele si caloriferele din casa, iar mai in primavara cand apar promotiile la cazane am sa aprofundez inclusiv subiectul hornului.

                    Astept cu sufletul la gura sfaturile voastre.

                    Multumesc!

                    Comentariu

                    • marcolino
                      Incepator
                      • 21.iun.2008
                      • 59

                      Legatura din centrala (tur - retur) sa o faceti din teava din fier, pentru ca acolo temperatura este mai mare si pot aparea probleme.
                      La mine e facuta toata instalatia din spatele centralei, din teava de fier, pana la coloane.
                      Aproximativ 2.5 metri pe tur si la fel pe retur.
                      Eu la coloane am folosit teava de cupru de 32, care duc in distribuitoare pe fiecare nivel, si de aici cu teava de 14 din cupru izolata - e cumparat din Italia - a fost mult mai ieftin decat la noi si are o calitate net superioara.

                      Trebuie avut grija ca atunci cand nu sunteti acolo sa goliti instalatia daca nu face nimeni foc, sau sa o umpleti cu antigel.

                      Eu nu as folosi coturi la pexal. Exista o scula care face pexalul in ce unghi vrei.
                      Un instalator trebuie sa aiba asa ceva.

                      Comentariu

                      • elixir
                        Membru marcant
                        • 01.nov.2009
                        • 368

                        Desi unora le pare riscant, rumegusul este o formula ieftina si cu bun radament.
                        Eu am in casa o soba de teracota, construita pentru rumegus, pe 2 camere.
                        Nu o mai folosesc, de cand am centrala, din motive de comoditate, dar acum 2 zile, nevasta a reusit sa fiarba centrala, si pana am venit eu de la servici, ca sa nu stea in frig, a incarcat soba cu rumegus si a facut foc. Astazi, la 36 ore, soba nu s-a racit complet.
                        Am vazut centrala pe rumegus, artizanala, construita super inteligent: cu un snec de alimentare si cu ventilator.
                        Cred ca daca pe centrala montezi un ventilator, nu are de ce sa nu mearga!
                        Personal am incercat fara ventilator, si face prea mult fum, dar rumegusul amestecat cu ulei ars a fost un succes veritabil.
                        Arde fara ventilator, foarte puternic chiar!

                        Succes, si poate ne spui si noua ce ai reusit!

                        Comentariu

                        • dummy_
                          Membru Marcant
                          • 16.mai.2009
                          • 662

                          Postat în original de elixir
                          Desi unora le pare riscant, rumegusul este o formula ieftina si cu bun radament.
                          Eu am in casa o soba de teracota, construita pentru rumegus, pe 2 camere.
                          Nu o mai folosesc, de cand am centrala, din motive de comoditate, dar acum 2 zile, nevasta a reusit sa fiarba centrala, si pana am venit eu de la servici, ca sa nu stea in frig, a incarcat soba cu rumegus si a facut foc. Astazi, la 36 ore, soba nu s-a racit complet.
                          Am vazut centrala pe rumegus, artizanala, construita super inteligent: cu un snec de alimentare si cu ventilator.
                          Cred ca daca pe centrala montezi un ventilator, nu are de ce sa nu mearga!
                          Personal am incercat fara ventilator, si face prea mult fum, dar rumegusul amestecat cu ulei ars a fost un succes veritabil.
                          Arde fara ventilator, foarte puternic chiar!

                          Succes, si poate ne spui si noua ce ai reusit!
                          Fiecare face ce crede de cuvinta dar in primul rand e de datoria lui se fie bine informat.
                          Am vazut, asa cum spui tu, o centrala pe rumegus la un gater artizanal, dar probabil mai putin inteligent facuta.

                          Nu avea nici un sistem de protectie si desii proprietarul, din orgoliu probabil, sustinea ca functioneaza foarte bine si fara probleme, am aflat mai tarziu de la angajati ca de 3 ori ii s-au topit lipiturile pe teava de Cu si au cedat.

                          Ma gandesc cum se putea termina daca era cineva in preajma...

                          Nu sunt adeptul solutilor artizanale si provizorii care au certa tendinta de a ramene definitive, mai ales la romani.

                          Comentariu

                          • bm_sebi08
                            Incepator
                            • 04.ian.2011
                            • 11

                            Salut

                            Mersi pentru idei.
                            Cred ca e mai bine sa ne tutuim pe forum ca doar avem probleme si sfaturi la aceleasi probleme si ar fi mult mai usor sa bem o bere dupa ce le rezolvam si trec eu prin Iasi sau tu prin Cluj.

                            Ma gandeam, oare chiar e nevoie de fier in spatele centralei, pentru ca acolo vor fi 95 gr, nu cred ca se intampla ceva cu lipitura de cupru?
                            Eu personal am vrut sa fac o modificare la o instalatie de cupru si imi era imposibil sa golesc de apa acea zona.
                            Am zis ca si de tin lampa pe cotul respectiv (in care era apa) 20 de min tot o sa miste, nici vorba.
                            Pana nu am taiat teava cu flexu ca sa curga apa nu a miscat lipitura.

                            Pex-al-ul scrie pe el ca rezista pana la 100gr chiar si 110gr pe unele, temperatura la care cazanul va deschide serpentina pt racire pt a nu se supraincalzi.

                            Agentul termic cu siguranta va contine si antigel. Inca nu stiu ce amestec se foloseste si mi-a trecut prin minte acum intrebarea daca nu cumva se poate folosi antigel auto?

                            Cat despre coturi, o fi avand instalatorul, dar eu???

                            Mi-e teama sa indoi pexalul asa aproape de un robinet de calorifer (de ex) pentru ca imediat langa indoitura este si capatul tevii si cred ca in punctul ala i-as da un motiv in plus ca sa picure intr-un timp scurt. Ca sa urce teava din podea pe perete cu siguranta il curbez.

                            Sper ca maine sa am un pic de timp si sa atasez aici si ceva imagini dintr-un program impreuna cu schita din imediata apropiere a centralei ca sa imi spuneti ce parere aveti.

                            Multumesc mult!

                            Comentariu

                            • marcolino
                              Incepator
                              • 21.iun.2008
                              • 59

                              Eu, prima data am avut cupru.
                              Si ce sa vezi, facut focul, centrala la 70 grade. Pica lumina.
                              Am zis ca oricum isi face racirea cu apa de la retea (in paralel am scos focul din centrala).
                              Surpriza, apa oprita. A ajuns centrala la 100 grade si teava de cupru s-a desfacut din lipituri.
                              Acum am pus fier, si deoarece am mai patit odata faza cu curentul cazut, desi nu s-a mai intamplat nimic, desi iar a ajuns la 99 grade, am cumparat si un generator.
                              Pica curentul ma doare-n centrala. )
                              In legatura cu antigelul, nu stiu, unii zic ca ataca garniturile, dar oare nu se zice asa sa cumperi din ala "special" pentru centrale?
                              Habar n-am.

                              Faceti rost de o scula de indoire a tevilor de cupru ca iesiti mult mai ieftin.

                              Comentariu

                              • dummy_
                                Membru Marcant
                                • 16.mai.2009
                                • 662

                                Postat în original de marcolino
                                Legatura din centrala (tur - retur) sa o faceti din teava din fier, pentru ca acolo temperatura este mai mare si pot aparea probleme.
                                La mine e facuta toata instalatia din spatele centralei, din teava de fier, pana la coloane.
                                Aproximativ 2.5 metri pe tur si la fel pe retur.
                                Eu la coloane am folosit teava de cupru de 32, care duc in distribuitoare pe fiecare nivel, si de aici cu teava de 14 din cupru izolata - e cumparat din Italia - a fost mult mai ieftin decat la noi si are o calitate net superioara.

                                Trebuie avut grija ca atunci cand nu sunteti acolo sa goliti instalatia daca nu face nimeni foc, sau sa o umpleti cu antigel.

                                Eu nu as folosi coturi la pexal. Exista o scula care face pexalul in ce unghi vrei.
                                Un instalator trebuie sa aiba asa ceva.
                                Perfect de acord pentru folosirea tevii de otel galvanizat la partea de instalati de langa centrala.

                                Avantaje:
                                - ridigizeaza instalatia
                                - cost mai scazut
                                - rezistenta in timp
                                - rezistenta la presiune

                                Fitingurile de cupru, mai ales la dimensiuni mai mari, si teava s-au scumpit foarte mult. A devenit aproape un lux sa faci o instalatie in cupru. In otel galvanizat iesi la jumate de pret.

                                Dezavantaje
                                - timp de executie mai indelungat
                                - scule si echipamente adecvate si profesionale

                                Dupa terminarea instalatie neaparat proba de presiune cu aer si manometru.

                                Nu te sfatuiesc sa executi lucrarea in regie proprie, e destul de complexa pentru un incepator, mai ales daca vrei sa atasezi si un boiler de apa calda.
                                O instalatie trebuie sa indeplineasca 2 functii: functionala si estetica. Poti sa studiezi n + 1 planuri si schite, ca daca nu ai experienta in asa ceva, mai bine nu te apuca, fiindca daca gresesti o sa ai probleme tot timpul.
                                Genul asta de instalatii se fac o data pentru 25-30 de ani.
                                Iti recomand cel putin partea de racordare a centralei, a pompelor si boilerului sa o faca cineva specializat.
                                Te costa manopera in jur de 800 ron, racordul caloriferelor din distribuitoare e mai simplu.

                                ps: Atentie la supapele de sens, am intalnit care nu functionau asa cum trebuie sau nu deschideau!

                                Postat în original de marcolino
                                Eu, prima data am avut cupru.
                                Si ce sa vezi, facut focul, centrala la 70 grade. Pica lumina.
                                Am zis ca oricum isi face racirea cu apa de la retea (in paralel am scos focul din centrala).
                                Surpriza, apa oprita. A ajuns centrala la 100 grade si teava de cupru s-a desfacut din lipituri.
                                Acum am pus fier, si deoarece am mai patit odata faza cu curentul cazut, desi nu s-a mai intamplat nimic, desi iar a ajuns la 99 grade, am cumparat si un generator.
                                Pica curentul ma doare-n centrala. )
                                In legatura cu antigelul, nu stiu, unii zic ca ataca garniturile, dar oare nu se zice asa sa cumperi din ala "special" pentru centrale?
                                Habar n-am.

                                Faceti rost de o scula de indoire a tevilor de cupru ca iesiti mult mai ieftin.
                                O scula de indoire a tevilor de Cu pana la 28 mm costa mai mult decat centrala, in plus raza de curbura difera in functie de diametrul tevii,
                                fiind in general destul de mari.
                                Daca nu ai experienta cu asa ceva, clar vei strica mai mult teava decat vei economisii la fitinguri.
                                Eu o folosesc de cativa ani si se mai intampla sa dau rateuri.
                                In plus, unele tevi datorita peretelui prea subtire si calitatii proaste a materialului folosit nu se pot indoi.

                                E destul de costisitor sa bagi antigel intr-o incalzire pe lemne datorita volomului mare de apa folosit la instalatie. Se gaseste antigel special pentru asa ceva.
                                In plus e si periculos, existand posibilitatea ca antigelul sa ajunga prin robinetul de alimentare in circuitul de apa potabila.
                                Ca masura de siguranta se recomanda montarea unei supape de sens sau a 2 robineti de inchidere.

                                Comentariu

                                Procesare...