Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • razvan adrian
    Membru Marcant
    • 30.mar.2011
    • 322

    Poate o sa pun citeva,dar nu acum,n am cum,poate dupa 20 sept,intr un moment de "grandomanie selectiva" am sa va delectez,deja stiu ce va urma...pe asa ceva iei tu atitia bani,vor urma caracterizari si pareri dintre cele mai urite(ca sa nu le spun altfel)ale unor neicanimeni care nu stiu sa bata un cui sau sa stringa un surub...sau cine stie voi fi "asediat' ,sa mai fac inca pe atitea!Bafta Razvan
    bagera

    Comentariu

    • nicu78
      Living Legend
      • 25.mar.2010
      • 1164

      CENTRALA TERMICA PI LEMNE CU GAZEIFICARE

      OK...astept cu nerabdare pozele....

      Comentariu

      • bobon
        Membru
        • 17.mai.2011
        • 117

        Sa nu exageram,nimeni ne te va conda,mna daca muchia semineului nu este perfecta, cui nu ii comvine sa nu se uite, dar baga de seama daca postezi sa fie facute de tine cum si eu am postat facute de mine teracote cu incalzire centrala, ce de nu te dau jos de unde te-am pus -nu te supara dar din cite am citit de la tine eu ,punctul meu de vedere este ca esti tare, tu stii ce ne-am certat anterior, si la pret tot asa. Recunosc eu fac teracote care incalzesc pina la 100 mp, cu un consum mult mai mic decit o centrala termica, nu este o mare filozofie, nu este racheta, sau altceva este ceva simplu, dupa mine lucreaza instalatorii pentru ca eu nu vreau sa fac munca aceasta.Acum, spune-mi la tine iti merege termo si daca al centrala la nivel cu caloriferele? Stiu ca latine acasa ai diferenta de nivel dar nu peste tot unde lucrezi este aceasta situatie.sa stii ca in zona in care sint. sin cite centrale am vazut si cu citi meseriasi am discutat nu i-am auzit de vana de amestec, vana cu 3 cai, dar ceea ce fac ei functioneaza destul de bine.eu am spus ca daca atasezi poze sa le pui cu 3 pozitii si atunci imi dau seama daca sint facute de tine, ca de nu te intreb... unde bre este cutare? stii tu ce. nu os fi eu as in domeniu dar ma pricep cit de cit. Totusi sa stii cu toate ca ma repet piedestalul iti revine din parte mea ,nu te consider statuie dar tu esti sus fata de toti care te urmaresc.Cit despre mine, cum am mai spus nu ma intereseaza semineele decit o vedere, pentru ca fac teravcote, dac o sa ma apuc am sa te anunt dar la virsta mea este tardiv, ai dat multe detalii, nu stiu ce a mai facut gigioart, ca nu l-am mai vazut pe net si era tare insistent in primavara.Pacat ca acum te lasi de meserie cind lumea are nevoie,de fact ai nai putea sa facei si sa multumesti 2 familii pina in iarna. Sanatate si putere de munca.
        Bobon...

        Comentariu

        • keemj
          Incepator
          • 04.oct.2011
          • 1

          Centrala pe lemne (schema montaj)

          Salutare,

          Sunt nou pe-aici si as avea nevoie de niste pareri, respectiv sugestii. Am o centrala pe lemne bosch de 25kw si vreau sa o montez dupa schema atasata. Este corecta ? Poate fi imbunatatita pentru un randament mai mare ?
          Astept pareri.
          Multumesc anticipat !


          Unlimited space to host images, easy to use image uploader, albums, photo hosting, sharing, dynamic image resizing on web and mobile.

          Comentariu

          • razvan adrian
            Membru Marcant
            • 30.mar.2011
            • 322

            Postat în original de bobon
            Sa nu exageram,nimeni ne te va conda,mna daca muchia semineului nu este perfecta, cui nu ii comvine sa nu se uite, dar baga de seama daca postezi sa fie facute de tine cum si eu am postat facute de mine teracote cu incalzire centrala, ce de nu te dau jos de unde te-am pus -nu te supara dar din cite am citit de la tine eu ,punctul meu de vedere este ca esti tare, tu stii ce ne-am certat anterior, si la pret tot asa. Recunosc eu fac teracote care incalzesc pina la 100 mp, cu un consum mult mai mic decit o centrala termica, nu este o mare filozofie, nu este racheta, sau altceva este ceva simplu, dupa mine lucreaza instalatorii pentru ca eu nu vreau sa fac munca aceasta.Acum, spune-mi la tine iti merege termo si daca al centrala la nivel cu caloriferele? Stiu ca latine acasa ai diferenta de nivel dar nu peste tot unde lucrezi este aceasta situatie.sa stii ca in zona in care sint. sin cite centrale am vazut si cu citi meseriasi am discutat nu i-am auzit de vana de amestec, vana cu 3 cai, dar ceea ce fac ei functioneaza destul de bine.eu am spus ca daca atasezi poze sa le pui cu 3 pozitii si atunci imi dau seama daca sint facute de tine, ca de nu te intreb... unde bre este cutare? stii tu ce. nu os fi eu as in domeniu dar ma pricep cit de cit. Totusi sa stii cu toate ca ma repet piedestalul iti revine din parte mea ,nu te consider statuie dar tu esti sus fata de toti care te urmaresc.Cit despre mine, cum am mai spus nu ma intereseaza semineele decit o vedere, pentru ca fac teravcote, dac o sa ma apuc am sa te anunt dar la virsta mea este tardiv, ai dat multe detalii, nu stiu ce a mai facut gigioart, ca nu l-am mai vazut pe net si era tare insistent in primavara.Pacat ca acum te lasi de meserie cind lumea are nevoie,de fact ai nai putea sa facei si sa multumesti 2 familii pina in iarna. Sanatate si putere de munca.
            Semineul este la acelasi nivel cu caloriferele(6 din 8,2 sint la etaj si 6 la parter),doar turul iese pe sus si returul intra pe jos,adica la 1,65 m hp turul,si 0,15 m returul.Instalatia are 8 calorifere ,un boiler pt acm,impartita pe 2 circuite(4+4+ boiler,dar echilibrata c1-9kw/c2 8,7 kw,registru de 27 kw reali nu fabule).Termo vana cu 3 cai,putini stiu sa le puna in opera si sa le faca sa functioneze eficient,vana preia multe diferente de temperatura,elimina complet condensul,echilibreaza turul si returul(3-5 gr difernta),intr un cuvint optimizare,eficienta si consum mic de lemn,este scumpa dar face toti banii,secretul montajului altadata....nu scrie nicaieri ce si cum le montez eu!Muchiile semineelor executate de mine,sint absolut perfecte(90 gr intre cele 3 fete ale colturilor),nu fac strimbaturi sau ghidusii(n a batut vintul in casa cind am zidit si placat ),la citi bani iau,sa fac strimbaturi...mi ar fi rusine sa apar cu asa ceva!Giorgioart s a dat la fund bine de tot,are de lucru la soba/semineu,o sa fie fericit sa stii,poate incearca sa ma depaseasca ,studiaza el ceva ...o coace ,l am simtit ca e inteligent,de aceea i am si dat de lucru,sint sigur ca o sa i iasa bine daca are rabdare si l face din samota cu cosul aferent din samota sau semisamota.Am luat o pauza ca s tocat,nu ma mai duce fizicul asta dezordonat,creierul e spalat si para spalat...pauzele lungi si dese,cheia marilor succese(sau succesuri ),la primavara poate incep iar in formula actuala sau una noua...OSIM...cine stie!?Bafta sanatate,Razvan
            bagera

            Comentariu

            • alin_mg
              Membru
              • 17.iul.2006
              • 272

              Daca tot s-a ajuns la subiectul termovana cu trei cai nu puteti sa detaliati putin modul de utilizare pentu o eficienta maxima, ce variante ar trebui folosite etc ?
              Banuiesc ca sunt mai multe persoane interesate de subiect .

              Cu respect !
              Alin

              Comentariu

              • razvan adrian
                Membru Marcant
                • 30.mar.2011
                • 322

                Ae trebui sa tin niste cursuri despre vane de :amestec,incalzire ,racire,incalzire -racire,termostate/condens, deviatoare,e mult de scris si am primit ceva avertismente despre faptul ca tot ce scriu eu aici este greu de inteles,trebuie sa fiu mai concis,iar subiectul nu prea imi permite,este fff vast,chiar si pt ceea ce folosim noi pe termoseminee sau sobe de teracota cu serpentine.Aceste vane se folosesc pentru reglarea "pulsului oricarei instalatii de incalzire" avind diverse functii cum ar fi:reglare temperatura intre tur si retur,eliminarea condensului,amestecarea agentului termic din circuite samd.Ceea ce fac eu la montajul lor este mai greu de descris,oarecum greu de digerat chiar si pt "centralistii copiatori si mediocri".Eu improvizez in prima faza si dupa stabilesc ce si cum prin cunostintele in electrica,electronica,instalatii ...diversific si pun in practica.La capitolul electrica si electronica nu excelez,invat inca dar...evoluez incet si sigur.Eu montez aceste vane termo care s f scumpe dar fac toti banii,ca sa usurez tuturor clientilor ,viata si confortul,consumul de lemn micsorat cu cca 25%(spre 30%-asta inseamna o alimentare mai putin pe zi) la termoseminee,la centrale elimina doar condensul(problema nr 1 a lor...din ce stiu eu)nu sint asa sigur ca pot face si altceva pt ca nu am si nu vreau sa stiu sau sa aud de centrale pe lemn.Bafta sanatate,Razvan
                bagera

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3639

                  Mai pe scurt vanele cu 3 cai in instalatiile termice amesteca sau separa agentul termic. Acestea se monteaza acolo unde din calcule de proiectare sau experienta aflii ca sunt necesare.

                  www. tehnicainstalatiilor.ro/articole/nr_13/nr13_art.asp?artnr=14[/url]

                  Comentariu

                  • nicu78
                    Living Legend
                    • 25.mar.2010
                    • 1164

                    CENTRALA TERMICA PI LEMNE CU GAZEIFICARE

                    Offfff Doamne , vad ca ai inceput sa bati cimpiii Razvanel , m-am lamurit si cu tine.....

                    Comentariu

                    • razvan adrian
                      Membru Marcant
                      • 30.mar.2011
                      • 322

                      Pai asta era si ideea,sa pui mina sa studiezi singur,gasesti pe net tot ce vrei in legatura cu vane cu 2-3-4 cai doar ca iti place sate bagi in seama aiurea in tramvai!Ma iei drept vreu profesor - meditator de instalatii sau crezi ca s vreun centralist de 3 lei cum sint majoritatea,care mai dau si cu ... bita in balta la greu,se fac de ris cu ce fel de dude scot din ei...vezi subforumul soba cu serpentina ,ultimele 2 pagini...o sa lesini de ris...probabil,inclusiv moderatorul este convins de ...duda !Bafta sanatate,Razvan
                      bagera

                      Comentariu

                      • Consultant climatizare
                        Moderator
                        • 17.oct.2007
                        • 3639

                        Va rugam frumos sa nu incepeti sa jigniti ceilalti utilizatori ai forumului.

                        Comentariu

                        • nicu78
                          Living Legend
                          • 25.mar.2010
                          • 1164

                          CENTRALA TERMICA PI LEMNE CU GAZEIFICARE

                          Razvan noi te rugam sa pui niste poze sa vedem ce iese din miinile tale...si sa imi fac si eu o idee, sa vad se merita sa fac si eu ....lasa vrajeala...ca vorba multa saracia omului...concret Razvane..concret..

                          Comentariu

                          • LOREDANA @LIVIU
                            Incepator
                            • 27.mar.2011
                            • 41

                            M-am tot uitat pe aici nu cred ca am vazut un topic legat de cazane atmosferice. Vreau sa va rog sa-mi recomandati una pentru o casa de 120 mp, calcul calorifere 13,5 kw, centrala cu tot cu boiler 25 kw. Stiu ca si un puffer e recomandat in situatia mea dar la cit costa.......... Sau stie careva cum se poate face home made? Multumesc anticipat, baieti!

                            Comentariu

                            • elixir
                              Membru marcant
                              • 01.nov.2009
                              • 368

                              Sa-ti raspund la ambele intrebari:
                              centrala home- made: am folosit 4 ierni una si am fost destul de multumit.. si-a scos banii investiti in ea, dar avea anumite limitari. ca sa incalzesti suprafata ta, e nevoie de una maricica, ptr ca si randamentul este ceva mai mic decat la una cumparata. eu am vrut sa-mi fac una dupa modelul avut, dar la alte cote si ma costau DOAR MATERIALELE mai mult decat una de comert.. daca te ,,descurci" de ceva materiale, mana de lucru si curent.. atunci merita deranjul.

                              iarna trecuta am luat un Junkers fara gazeificare. initial mi-a facut ceva probleme, ptr ca este mai pretentioasa in functionare. intre timp, i-am dat de cap si sunt supermultumit. am facut foc la amiaza, la ora asta am 26 grade. si lemne in ea sa mai arda cam o ora. apoi mai merge cam o 1-2 din ,,inertie" si am caldura pana maine dimineata fara probleme. daca la anul viitor reusesc sa pun si un puffer, pot spune ca ,,m-am scos"

                              Comentariu

                              • Consultant climatizare
                                Moderator
                                • 17.oct.2007
                                • 3639

                                Postat în original de LOREDANA @LIVIU
                                M-am tot uitat pe aici nu cred ca am vazut un topic legat de cazane atmosferice. Vreau sa va rog sa-mi recomandati una pentru o casa de 120 mp, calcul calorifere 13,5 kw, centrala cu tot cu boiler 25 kw. Stiu ca si un puffer e recomandat in situatia mea dar la cit costa.......... Sau stie careva cum se poate face home made? Multumesc anticipat, baieti!
                                Nu va sfatuiesc sa incercati sa va faceti o centrala homemade, este periculos pentru dumneavoastra si pentru cei dragi.

                                Comentariu

                                Procesare...