Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • LOREDANA @LIVIU
    Incepator
    • 27.mar.2011
    • 41

    cred ca am fost cumva gfresit inteles, n u ma refeream la centrala in sine home made ci doar la puffer. Ce-mi doream era o recomandare de o centrala. Ma uitam la unul italienesc parca viadrus. Pareri?

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3639

      Eu sunt impotriva oricaror improvizatii / constructii / realizari de echipamente de instalatii home made.

      Toate firmele mari din domeniu investesc foarte multi bani in cercetare, linii de productie si perfectionarea acestora. In acest caz nu cred ca ceva construit in casa poata sa iasa mai bun sau la fel de bun cu un produs de marca.

      Fiind vorba de echipamente a caror durata de viata este de minim 10 ani nu cred ca are sens sa ne zgarcim.

      Comentariu

      • razvan adrian
        Membru Marcant
        • 30.mar.2011
        • 322

        Cred ca o sa ma repet,dar mai bine sa stie lumeA CUM STAU DE FAPT LUCRURILE DECIT SA ARUNCE BANII PE GEAM!Toate centralele de pe piata sint facute pt maxim 5-6 ani de functionare cu consumuri relativ mari si foarte mari!Si cind spun 5-6 ani ma refer la cei norocosi ,ca pot folosii atita timp la parametri "normali",adica un 55%randament real,consumul se invirte undeva pe la 50-60 kg lemn/zi depinde de putere.Materialele din care sint facute centralele,ma refer la corpul principal nu la anexe,sint fabricate din materiale reciclate de cel putin 4-5 ori,iar calitatea are de suferit,garantia la ele este doar pe hirtie,tot consumatorul este vinovat ca nmu a facut nu stiu ce aerisire sau intretinere corecta la ea si alte motive puerile,care intr o instanta corecta si necorupta n ar sta in picioare nici macar o secunda.Costurile sint f mari atit cind o cumperi si o instalezi cit mai ales dupa ce o pui in functiune.Incepe cosmarul in clipa in care afara sint -10-15 grC,atunci se vede cercetarea si mai ales randamentul,acolo clacheaza cele pe lemn si alti combustibili,bagi in ea pina incepi sa ti plingi de mila cind vezi cit consuma,urmeaza camionul/camioanele de lemn,trezitul pe la 2-3 dimineata ca trebuie sa bagi tata lemn nu te joci cu frigul ca "face BUBA",marketingul fiind cel care pacaleste la greu toti consumatorii,iar OPC ul este ca si inexistent sau corupt,cum de altfel toata mafia de la stat.Eu unul ma bucur ca,am reusit sa fac ceva mult peste centralele astea de 3 lei(pe combustibil solid cu sau fara gazeifiere)dar am muncit,gindit,experimentat,cheltuit bani f multi pt un rezultat mult peste asteptari,dar mi am scos investitia inzecit sau...cine mai stie.Fiecare daca poate este capabil sa faca o instalatie de incalzit la cel mult 50% din pretul unei centrale cu acelasi randament,plus experienta care se capata in timp atit la intretinere cit si la imbunatatirea ei,totul este sa vrei sa faci,sa nu te imprumuti la banci pt asa ceva ca este o prostie,am citiva(vreo 8-9)prieteni care sint ruinati psihic fizic si material,ma luau la misto ca mi am facut o bomba in casa fara ceas,care functioneaza de 9 ani si cu consum la 45-50% din cit consuma cea mai buna centrala de pe piata.Eu va doresc rabdare ,atentie mare la ce cumparati,bafta,sanatate,Razvan
        bagera

        Comentariu

        • mester strica
          Incepator
          • 15.oct.2010
          • 72

          Cochetez si eu cu ideea de a construi o "centrala" pe lemne,am citit cam tot ce am gasit pe domeniu,insa nu eram prea convins(impulsul de care aveam nevoie,l-am primit de la Stiri,unde s-a anuntat,ca incepand din luna Nov.gazele se vor scumpi cu 10%siasta nu e tot parca presimt ca de prin Ian.mai urmeaza o scumpire.)Deja se "sare calul".
          In cit priveste centralele industriale,multi bani pentru a deveni "sclavul"instalatiei respective!Singura problema care ma opreste de a nu ma apuca maine de treaba,este "registrul";"schimbatorul de caldura"sau cum i-o mai fi zicind,fara un sudor cu experienta am impresia ca e "munca in zadar".Poate are cineva un "schimbator" la care a renuntat,sau poate sa-mi mestereasca unul.De rest ma ocup eu.
          Sa auzim de bine.
          Cit timp"mesteresc",imi tin"mintea treaza".

          Comentariu

          • bobon
            Membru
            • 17.mai.2011
            • 117

            .Poate are cineva un "schimbator" la care a renuntat,sau poate sa-mi mestereasca unul.De rest ma ocup eu.
            Sa auzim de bine.
            Mestere..., pe alt sait ai cules atitea date sau poate este acesta, te-ai documentat spus fie, te-ai apucat de treaba si cind a fost sa prezinti ca asa ai promis ai dat bir cu fugitii.Cit despre registru sau ce schimbator o fi trebuie sa il faci cam in regie proprie. Poate vorbesti cu Razvan personal ca el are un AS in sudura si va descurcati voi, dar nu iti recomand sa faci chiar ca el ca este anevoios.. fara ironie sau jignire, dar poate ai mai fi facut ceva asemanator. Bafta, Bobo
            Bobon...

            Comentariu

            • mester strica
              Incepator
              • 15.oct.2010
              • 72

              Te salut Bobon,cum zice latinul:"Mea culpa".Ai dreptate,am cam lipsit,dar motivat.Am reusit din ce mi-am propus,doar instalatia solara.Sant foarte multumit de randament,a mers "brici".In rest chestii ne interesante(canalizare;camera de baie;izolat pod cu vata de sticla,etc)Daca vrei sa vezi cum arata instalatia solara,pot sa pun niste poze,Acum m-a prins iarna nepregatit(parca ni-se pare cunoscuta expresia de undeva,hi,hi hi...)si habar n-am ce sa fac.Gazele sant exagerat de scumpe,centralele pe lemne au randamentul care il dau fabricantii doar in laborator,sau in visele noastre,sa fac ceva home-made,n-am registru si nici un sudor bun...deci trage concluzia singur...Sa auzim de bine!
              Cit timp"mesteresc",imi tin"mintea treaza".

              Comentariu

              • elixir
                Membru marcant
                • 01.nov.2009
                • 368

                Mestere, cum ziceam si mai sus: daca te ,,descurci" macar de o parte din materiale, ai un amic sudor care sa-ti ia bani.. ca unui amic si nu sudezi la tine in curte, atunci da-i bataie.
                Eu la centrala mea home made am modificat evacuarea - adica taiat capacul superior, sudat burlanul de evacuare mai mare, sudat la loc. 2 straturi de sudura corespunzatoare, polizat.. in fine, lucrare profi- curentul in luna respectiva ma costat cu 1,5 mil mai mult. cred ca ptr o centrala completa saream bine de 10 mil. iesi mai bine daca sudezi la 380V.
                Spor! sa ne spui ce-ti iese!

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3639

                  Postat în original de razvan adrian
                  Cred ca o sa ma repet,dar mai bine sa stie lumeA CUM STAU DE FAPT LUCRURILE DECIT SA ARUNCE BANII PE GEAM!Toate centralele de pe piata sint facute pt maxim 5-6 ani de functionare cu consumuri relativ mari si foarte mari!Si cind spun 5-6 ani ma refer la cei norocosi ,ca pot folosii atita timp la parametri "normali",adica un 55%randament real,consumul se invirte undeva pe la 50-60 kg lemn/zi depinde de putere.Materialele din care sint facute centralele,ma refer la corpul principal nu la anexe,sint fabricate din materiale reciclate de cel putin 4-5 ori,iar calitatea are de suferit,garantia la ele este doar pe hirtie,tot consumatorul este vinovat ca nmu a facut nu stiu ce aerisire sau intretinere corecta la ea si alte motive puerile,care intr o instanta corecta si necorupta n ar sta in picioare nici macar o secunda.Costurile sint f mari atit cind o cumperi si o instalezi cit mai ales dupa ce o pui in functiune.Incepe cosmarul in clipa in care afara sint -10-15 grC,atunci se vede cercetarea si mai ales randamentul,acolo clacheaza cele pe lemn si alti combustibili,bagi in ea pina incepi sa ti plingi de mila cind vezi cit consuma,urmeaza camionul/camioanele de lemn,trezitul pe la 2-3 dimineata ca trebuie sa bagi tata lemn nu te joci cu frigul ca "face BUBA",marketingul fiind cel care pacaleste la greu toti consumatorii,iar OPC ul este ca si inexistent sau corupt,cum de altfel toata mafia de la stat.Eu unul ma bucur ca,am reusit sa fac ceva mult peste centralele astea de 3 lei(pe combustibil solid cu sau fara gazeifiere)dar am muncit,gindit,experimentat,cheltuit bani f multi pt un rezultat mult peste asteptari,dar mi am scos investitia inzecit sau...cine mai stie.Fiecare daca poate este capabil sa faca o instalatie de incalzit la cel mult 50% din pretul unei centrale cu acelasi randament,plus experienta care se capata in timp atit la intretinere cit si la imbunatatirea ei,totul este sa vrei sa faci,sa nu te imprumuti la banci pt asa ceva ca este o prostie,am citiva(vreo 8-9)prieteni care sint ruinati psihic fizic si material,ma luau la misto ca mi am facut o bomba in casa fara ceas,care functioneaza de 9 ani si cu consum la 45-50% din cit consuma cea mai buna centrala de pe piata.Eu va doresc rabdare ,atentie mare la ce cumparati,bafta,sanatate,Razvan
                  Trebuie tinut cont ca la noi in tara sunt si niste legi / normative . Nu veti obtine niciodata avizul de la iscir sau vreun aviz de la pompieri cu o centrala home made.

                  Comentariu

                  • razvan adrian
                    Membru Marcant
                    • 30.mar.2011
                    • 322

                    Postat în original de Consultant climatizare
                    Postat în original de razvan adrian
                    Cred ca o sa ma repet,dar mai bine sa stie lumeA CUM STAU DE FAPT LUCRURILE DECIT SA ARUNCE BANII PE GEAM!Toate centralele de pe piata sint facute pt maxim 5-6 ani de functionare cu consumuri relativ mari si foarte mari!Si cind spun 5-6 ani ma refer la cei norocosi ,ca pot folosii atita timp la parametri "normali",adica un 55%randament real,consumul se invirte undeva pe la 50-60 kg lemn/zi depinde de putere.Materialele din care sint facute centralele,ma refer la corpul principal nu la anexe,sint fabricate din materiale reciclate de cel putin 4-5 ori,iar calitatea are de suferit,garantia la ele este doar pe hirtie,tot consumatorul este vinovat ca nmu a facut nu stiu ce aerisire sau intretinere corecta la ea si alte motive puerile,care intr o instanta corecta si necorupta n ar sta in picioare nici macar o secunda.Costurile sint f mari atit cind o cumperi si o instalezi cit mai ales dupa ce o pui in functiune.Incepe cosmarul in clipa in care afara sint -10-15 grC,atunci se vede cercetarea si mai ales randamentul,acolo clacheaza cele pe lemn si alti combustibili,bagi in ea pina incepi sa ti plingi de mila cind vezi cit consuma,urmeaza camionul/camioanele de lemn,trezitul pe la 2-3 dimineata ca trebuie sa bagi tata lemn nu te joci cu frigul ca "face BUBA",marketingul fiind cel care pacaleste la greu toti consumatorii,iar OPC ul este ca si inexistent sau corupt,cum de altfel toata mafia de la stat.Eu unul ma bucur ca,am reusit sa fac ceva mult peste centralele astea de 3 lei(pe combustibil solid cu sau fara gazeifiere)dar am muncit,gindit,experimentat,cheltuit bani f multi pt un rezultat mult peste asteptari,dar mi am scos investitia inzecit sau...cine mai stie.Fiecare daca poate este capabil sa faca o instalatie de incalzit la cel mult 50% din pretul unei centrale cu acelasi randament,plus experienta care se capata in timp atit la intretinere cit si la imbunatatirea ei,totul este sa vrei sa faci,sa nu te imprumuti la banci pt asa ceva ca este o prostie,am citiva(vreo 8-9)prieteni care sint ruinati psihic fizic si material,ma luau la misto ca mi am facut o bomba in casa fara ceas,care functioneaza de 9 ani si cu consum la 45-50% din cit consuma cea mai buna centrala de pe piata.Eu va doresc rabdare ,atentie mare la ce cumparati,bafta,sanatate,Razvan
                    Trebuie tinut cont ca la noi in tara sunt si niste legi / normative . Nu veti obtine niciodata avizul de la iscir sau vreun aviz de la pompieri cu o centrala home made.
                    Domnule administrator de forum,as dorii sa precizez ca atita timp cit preturile o iau razna la energie,nu mai intereseaza pe nimeni iscir si alte prostii,cind consumurile la centrale,cresc in permanenta,atit la gaz cit si la lemn,ce fel de cercetare fac astia nu pricep,mai costa si o groaza de bani,uneori mai si bubuie cu tot iscirul lor care nu valoraeza mare lucru,cind o fii sa crapi,crapi cu iscir cu tot,a luat foc ferarri nou nout (gabi de la craiova)si nu l au despagibit.Si cum OPC ul,e corupt iar comisiile iscir il scot vinovat tot pe consumator(eventual mort,cu atit mai bine).E un adevar crunt dar e adevar.crud.Bafta sanatate,Razvan
                    bagera

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3639

                      Legile trebuiesc respectate, prin legi ma refer si la stas-uri si normative. Sincer chiar nu cred ca dumneavoastra va pricepeti mult mai bine la instalatii decat oameni care lucreaza in acest domeniu de multi ani si care participa la intocmirea normativelor sau decat unele companii care investesc foarte multi bani in cercetare.

                      Comentariu

                      • razvan adrian
                        Membru Marcant
                        • 30.mar.2011
                        • 322

                        Postat în original de Consultant climatizare
                        Legile trebuiesc respectate, prin legi ma refer si la stas-uri si normative. Sincer chiar nu cred ca dumneavoastra va pricepeti mult mai bine la instalatii decat oameni care lucreaza in acest domeniu de multi ani si care participa la intocmirea normativelor sau decat unele companii care investesc foarte multi bani in cercetare.
                        Sint intrutotul de acord cu dumneavoastra,doar ca am o mare nedumerire care se refera la ceea ce se intimpla in tara si in occident!In decursul timpului,de cind sint ing ctii civ(21 ani),iar de cca 9 ani fac termoseminee tip centrala care ajung la 52 de kw reali,randament 82-88% s au intimplat lucruri extrem de ciudate cum ar fi:am vazit si auzit cum arata o casa dupa explozia unei centrale pe lemn si pe gaz cu toate elementele de siguranta si iscir,bineinteles consumatorul(de regula mort)este vinovat ca nu a facut nu stiu ce sau nu stiu cum,ceva f ambiguu pe acolo,am vazut si cum sar in aer improvizatiile facute din saracie(inclusiv la tv-realitatea in urma cu cca 15 zile la brasov)cu care nu sint de acord.Ceea ce fac eu,NU ARE CUM SA EXPLODEZE vreodata,si daca nu i cureti cosul 5 ani tot nu explodeaza(nu ai tiraj si nu mai ofera randamentul pt care a fost creata),le fac de asa maniera incit nu au cum sa explodeze,semineul propriuzis are nevoie de pikamer ca sa fie spart,mai exact undeva in jurul a cca 4-5000 KN sau k jouli pe cm patrat ca sa l gauresti,in traducere libera pt necunoscatori sau cunoscatori,echivalentul a 1/2 dintr o grenada defensiva ceea ce este mult peste forta oricarei centrale/termosemineu.Zidaria si mortarul refractar preparat dupa o reteta f veche formeaza un intreg aproape indestructibil,iar in timp de la caldura degajata se intareste din ce in ce mai mult,nu crapa si nu se formeaza fisuri,nu scoate fum in casa,automatizarea este gindita in asa fel incit la o pana de curent mai functioneaza cca 4-6 ore,adica lemnul arde linistit cca 15-20 kg fara sa se intimple nimik deosebit.Centralele de ce nu s facute pe acelasi sistem din proiectare si montaj(obligatoriu),d c nu respecta clientul la fel cum o fac eu...banii obtinuti repede si pe lucruri de folosinta scurta(maxim 5 ani),pe un produs fabricat din materiale reciclate a 4 a sau a 5 a oara,calitativ mediocru sau submediocru,dar au iscir,si cercetare in spate.Eu nu fac polemica cu dvs si cu nimeni,ale mele home made d c nu sar in aer si nu omoara pe nimeni...asta e intrebarea mea retorica?Bafta sanatate,Razvan
                        bagera

                        Comentariu

                        • smeagol
                          Incepator
                          • 10.nov.2011
                          • 2

                          centrala cu lemne

                          Buna,

                          As dori sa achizitionez o centrala cu lemne cu/fara gazeificare pt o casa de aprox 300mp2 cu inaltime a camerelor de 2,80m compusa din 7 camere si 2 bai.Momentan am o centrala pe gaz de 40KW si iarna trecuta am platit aprox 3500 lei pe incalzire din octombrie pana in aprilie.Din acest motiv as vrea sa achizitionez una cu lemne pt a scadea cheltuielile.
                          Va rog sa ma sfatuiti care ar fi cea mai buna alegere ca si randament real si costuri de functionare (materie prima folosita).
                          Nu refuz nici idea unei centrale home made despre care zicea Razvan atata vreme cat e o solutie fiabila.
                          De mentionat este faptul ca, casa este f bine izolata atat interior cat si exterior, constructie BCA, izolatie exterioara cu polistiren tencuita cu un strat mai gros striat special izolant, geamuri termopan si mansarda inchisa nelocuita.
                          Multumesc

                          Comentariu

                          • razvan adrian
                            Membru Marcant
                            • 30.mar.2011
                            • 322

                            Nu e rau deloc 3500 lei pt 6 luni,caldura si acm,700/luna la o vila asa mare ,pt unii pare mult,dar sa nu uitam ca este vb de cca 840 mc,cca 12 calorifere ,inaltime relativ mare a camerei,caldura de regula se cam ridica,iar termostatul de ambient este fixat undeva la hp=1,2-1,4 m.Centrala pe lemn ,oricare ar fi ea cu/fara gazeifiere costa ceva bani,automatizare,probabil ceva modificari la instalatie.Pt cca 840 mc de incalzit aveti nevoie de o centrala de minim 52kw,una de 60-65 kw ar functiona mai bine,una peste alta vb de cca 17-20000lei numai materialele,manopera ajunge si ea la un 3-4000 deci ne invirtim in jurul sumei de 21-25000 lei(inclus cosul si manopera necesara),pt o perioada de 4-6 ani cu indulgenta,iar la acesti bani vb despre o centrala de nivel mediu ca fiabilitate(viadrus,arca samd),daca ajungem la weisman sau buderus,mai punem cca 5-6000 lei,si tot nu are randament ul mult laudat de marketing ul si reclamele producatorilor decit in visele lor cele mai mirifice!Nu cred ca merita sa va schimbati centrala pe gaz cu una pe lemn,o sa cam plingeti,prea mult nu economisiti,iar deranjul si macelul la care veti fi supus,nu merita investitia.Pe lemn o sa aveti cca 350-400 lei lemn de foc /luna,dar trezitul si curatat cenusa ,cosul si carat lemn zilnic in casa,mizerie....renuntati este sfatul meu.Daca nu aveati gaz in zona/casa erati obligat la una pe lemn,semineul tip centrala are si el limitele lui peste 52 kw n am facut si nu cred ca o sa fac pt ca randamentul este sub 65% la peste 55kw,88% randament pina in 52 kw si nu vreau sa ma injure sau sa ma blesteme nimeni.Cu 2 seminee ar fi ok,dar si investitia mare,care investitie,daca o raportezi la 25 de ani,nu sari de 100-130lei/an/iarna ,ceea ce nu i deloc scump,e chiar ieftin daca raportezi semineul la centrala(6 ani cu indulgenta,plus cheltuiala dubla fata de semineu la consum,plus deranjul maxim).Este doar o parere,nu vreau sa intru in polemica cu nimeniok!Am dat ceva note explicative despre un registru pe alt subforum/sobe ...,inde giorgioart a facut un filmulet f reusit,cu rabdare si cu ceva munca,vi l faceti singur,registrul sudat la un atelier de specialitate si probat la 5-8 atm,2-3 carti despre sobe si seminee,instalatii de incalzire,samota,adeziv refractar ,o automatizare bine gindita si calculata,o rezolvati pina in 6000 lei singur,capatati si experienta,stiti exact ce aveti de facut la intretinere si exploatare.Bafta ,sanatate,Razvan
                            bagera

                            Comentariu

                            • nicu78
                              Living Legend
                              • 25.mar.2010
                              • 1164

                              CENTRALA TERMICA PI LEMNE CU GAZEIFICARE

                              Da, aici are dreptate Razvan...te sfatuiesc si eu sa stai cuminte pi gaz...pai ce vrei la o casa de 300mp2 , cit ai vrea sa platesti.
                              Hai sa zicem ca pe lemne , o sa te coste oleaca mai putin , da unde mai pui caratul lemnelor in casa , de spart lemnele.. mizeria.. valeleleu..toate astea ma apuca pe mine groaza , ca ma asteapta si pemine asa ceva , ca eu nu am gaz in zona ..eu daca as avea gaz , as pune imediat ...si inca ceva instalatia de facut ca e mai complicata ..nui ca la gaz... asa ca inca o data iti stai cuminte ..sa nuti musti miinile dupa asta ..

                              Comentariu

                              • marius-c
                                Incepator
                                • 17.oct.2009
                                • 58

                                Salutare tuturor!Am o nedumerire,de fapt nu eu ci un bun prieten.
                                Datele problemei :casa cu suprafata totala de 160mp ,cu necesar de 12 calorifere si o centrala pe lemne (putere intre 30-40 kw cu gazeifiere..inca nu stie singur)care sunt costurile pt manopera cu teava din PPR?Cam cat se ia pt un calorifer si cat se ia de centrala si Boiler ACM?
                                Va rog frumos sa ma lamuriti cam cat e manopera orientativ ca mi a zis fraieru un scor de m a bufnit rasu .
                                Va multumesc frumos!

                                Comentariu

                                Procesare...