Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Lentzull
    Incepator
    • 18.ian.2014
    • 3

    Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

    multumesc pentru raspuns
    gigacalorimetru nu am, in schimb am monitorizat gazele evacuate
    maxim se duc pana la 180 grade iar minim 120, in functie de combustibil, cu temperatura 70 tur
    calculul puterii nu l-am gasit pe nicaieri

    Comentariu

    • macfero
      Incepator
      • 13.sep.2011
      • 27

      Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

      Buna seara,

      Poate ma poate ajuta cineva cu un sfat. Am o casa de aproximativ 170 m2 locuibili si urmeaza instalatia termica si centrala, cum nu este gaz in zona trebuie sa ma orientez pt o centrala pe lemn cu/fara gazeificare. Ce imi recomandati in cazul in care : camera centralei o construiesc la aprox 6-8 m fata de casa, doresc sa nu incarc lemnele decat 1 data pe zi, randamentul sa fie cat mai mare, ce fel de instalatie termica sa optez. Mentionez faptul ca are izolatie de 10cm la exterior (polistiren), podul este izolat cu vata de 10cm, casa este din BCA.
      Multumesc frumos.

      Cu stima

      Comentariu

      • cheluakame
        Living Legend
        • 27.oct.2012
        • 2390

        Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

        Sa mutati camera centralei langa casa, sa mai puneti 30 cm vata la tavan si cel putin 10 cm XPS la pardoseala.
        Apoi, alegeti o instalatie de joasa temperatura si centrala aferenta + puffer pentru a obtine autonomia de 24 ore pe care o doriti.
        iTermice --- Sursa ta de caldura

        Comentariu

        • macfero
          Incepator
          • 13.sep.2011
          • 27

          Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

          Postat în original de cheluakame
          Sa mutati camera centralei langa casa, sa mai puneti 30 cm vata la tavan si cel putin 10 cm XPS la pardoseala.
          Apoi, alegeti o instalatie de joasa temperatura si centrala aferenta + puffer pentru a obtine autonomia de 24 ore pe care o doriti.
          Dupa calculele mele mi-ar iesi ca am nevoie de aprox 23-24 kw (parte - L=11,l=9,h=2.5, mansarda - L=11,l=9,h=2.3).
          As putea folosi ca material pt instalatia termica ppr-ul cu insertie de aluminiu sau carbon ?
          La cati kw ar trebui sa fie centrala ?
          Nu am cum sa fac camera centralei asa aproape de casa, ea va fi incorporata in garaj, sa zicem ca o pot aduce la o distanta de 3-4 m maxim.

          Multumesc

          Comentariu

          • cheluakame
            Living Legend
            • 27.oct.2012
            • 2390

            Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

            Uite ce pot spune eu.
            La o casa de 11x9 mp amprenta, construita din BCA 20 + 10 cm polistiren, cu 3 cm XPS la pardoseala si 10 cm vata la tavan, cu geamuri termopan 5 camere si Low-E + Argon, in zona Bucuresti, pentru o temperatura interioara de 22*C, ar fi nevoie de o putere cam de 9 kw.
            Costul anual de incalzire, lemnele avand un pret de 180 ron/metru ster, ar fi cam de 2.300 ron. Asta, fara ACM si fara sa iau in calcul si pierderile aferente transportului (cei 3-4-6-8 metrii ai conductei ingropate in pamant sau pe unde va fi trasa).

            Daca in schimb, tavanul ar avea 30 cm vata de sticla, si pardoseala 10 cm XPS grafitat, pierderile s-ar reduce pe la 6 kw, iar costul anual ar scade la 1.400 ron.


            Autonomia de 24 ore cu o singura incarcare, mai greu, caci nu prea stiu centrale in care sa intre 50-80 kg lemne uscate la o incarcare ...
            iTermice --- Sursa ta de caldura

            Comentariu

            • macfero
              Incepator
              • 13.sep.2011
              • 27

              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara

              Postat în original de cheluakame
              Uite ce pot spune eu.
              La o casa de 11x9 mp amprenta, construita din BCA 20 + 10 cm polistiren, cu 3 cm XPS la pardoseala si 10 cm vata la tavan, cu geamuri termopan 5 camere si Low-E + Argon, in zona Bucuresti, pentru o temperatura interioara de 22*C, ar fi nevoie de o putere cam de 9 kw.
              Costul anual de incalzire, lemnele avand un pret de 180 ron/metru ster, ar fi cam de 2.300 ron. Asta, fara ACM si fara sa iau in calcul si pierderile aferente transportului (cei 3-4-6-8 metrii ai conductei ingropate in pamant sau pe unde va fi trasa).

              Daca in schimb, tavanul ar avea 30 cm vata de sticla, si pardoseala 10 cm XPS grafitat, pierderile s-ar reduce pe la 6 kw, iar costul anual ar scade la 1.400 ron.


              Autonomia de 24 ore cu o singura incarcare, mai greu, caci nu prea stiu centrale in care sa intre 50-80 kg lemne uscate la o incarcare ...
              Casa este P+M, BCA 25,nu doar parter, cam cati KW trebuie sa aiba centrala in conditiile descrise de d-voastra ?

              Multumesc

              Comentariu

              • cheluakame
                Living Legend
                • 27.oct.2012
                • 2390

                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara

                Postat în original de macfero
                Casa este P+M, BCA 25,nu doar parter, cam cati KW trebuie sa aiba centrala in conditiile descrise de d-voastra ?

                Multumesc
                Da, pentru P+M am facut calculul.

                Nu ati spus ce izolatie are pardoseala parterului, eu am presupus a avea 3 cm extrudat.

                Ce fel de centrala va intereseaza? Cu gazeificare sau fara?
                iTermice --- Sursa ta de caldura

                Comentariu

                • macfero
                  Incepator
                  • 13.sep.2011
                  • 27

                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara

                  Postat în original de cheluakame
                  Da, pentru P+M am facut calculul.

                  Nu ati spus ce izolatie are pardoseala parterului, eu am presupus a avea 3 cm extrudat.

                  Ce fel de centrala va intereseaza? Cu gazeificare sau fara?
                  Problema este ca nu am facut izolatie la pardoseala dar as vrea sa pun extrudat de 3cm inainte de parchet.
                  As dori cu gazeificare.

                  Multumesc

                  Comentariu

                  • cheluakame
                    Living Legend
                    • 27.oct.2012
                    • 2390

                    Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                    In cazul acesta, cum am spus mai sus, casa ar avea nevoie de aproximativ 9 kw. Daca punem la calcul si ACM (apa calda menajera), o centrala de 15 kw ar fi ok, insa, in zilele geroase va trebui incarcata destul de des.

                    Exemplu, un Atmos DC18S - 20 kw, ar oferi o autonomie cam de 5-6 ore cu o incarcatura in plina iarna.

                    Cand vremea este mai calda, autonomia poate urca pana la 12 ore.


                    O centrala Termofarc FI GS 18 kw ar ofer o autonomie cam de 8-9 ore in plina iarna.
                    Iar maxima ar fi undeva la 20 ore la inceput si sfarsit de iarna.

                    ATENTIE insa, aceste valori se aplica doar cand instalatia este executata corect, si pardoseala este izolata cu minim 3 cm extrudat.
                    iTermice --- Sursa ta de caldura

                    Comentariu

                    • macfero
                      Incepator
                      • 13.sep.2011
                      • 27

                      Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                      Postat în original de cheluakame
                      In cazul acesta, cum am spus mai sus, casa ar avea nevoie de aproximativ 9 kw. Daca punem la calcul si ACM (apa calda menajera), o centrala de 15 kw ar fi ok, insa, in zilele geroase va trebui incarcata destul de des.

                      Exemplu, un Atmos DC18S - 20 kw, ar oferi o autonomie cam de 5-6 ore cu o incarcatura in plina iarna.

                      Cand vremea este mai calda, autonomia poate urca pana la 12 ore.


                      O centrala Termofarc FI GS 18 kw ar ofer o autonomie cam de 8-9 ore in plina iarna.
                      Iar maxima ar fi undeva la 20 ore la inceput si sfarsit de iarna.

                      ATENTIE insa, aceste valori se aplica doar cand instalatia este executata corect, si pardoseala este izolata cu minim 3 cm extrudat.
                      Multumesc frumos.

                      Comentariu

                      • romik
                        Membru
                        • 08.ian.2011
                        • 181

                        Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                        Buna seara,as dori daca se poate putin ajutor,sfaturi si pareri in legatura cu achizitionarea unei centrale pe lemn.Apartamentulmeu are o suprafata utila de 74mp,dintr-o sufragerie,2 dormitoare,baie,bucatarie,hol si balcoanele.Blocul este izolat total cu polistiren de 8cm,balcoanele sunt inchise cu geam termopan.Incaperile sunt izolate la tavan cu rigips+vata minerala+folie si pardoselile cu polistiren extrudat de 3cm+folie+osb+parchet.Pe mine ma interseaza cam ce fel de centrala ar merge la mine,de ce putere,ce firme ar fii mai bune.Vreau centrala clasica ca nu imi permit cea cu gazeficare.Eu am gasit ceva de genu acesta,pe acest sait http://www.avantgardeheating.ro/ si mi sa parut interesant,dar cum eu nu stiu nimic despre centrale,as dori sa ma ajutati,Acuma ma incalzesc cu un panou radiant,dar este cam scump curentul.Alta sursa de incalzire la mine in oras(SULINA) nu exista.Va multumesc anticipat...
                        yesterday is history
                        today is a gift
                        tomorrow is mistery

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3606

                          Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                          Postat în original de romik
                          Buna seara,as dori daca se poate putin ajutor,sfaturi si pareri in legatura cu achizitionarea unei centrale pe lemn.Apartamentulmeu are o suprafata utila de 74mp,dintr-o sufragerie,2 dormitoare,baie,bucatarie,hol si balcoanele.Blocul este izolat total cu polistiren de 8cm,balcoanele sunt inchise cu geam termopan.Incaperile sunt izolate la tavan cu rigips+vata minerala+folie si pardoselile cu polistiren extrudat de 3cm+folie+osb+parchet.Pe mine ma interseaza cam ce fel de centrala ar merge la mine,de ce putere,ce firme ar fii mai bune.Vreau centrala clasica ca nu imi permit cea cu gazeficare.Eu am gasit ceva de genu acesta,pe acest sait http://www.avantgardeheating.ro/ si mi sa parut interesant,dar cum eu nu stiu nimic despre centrale,as dori sa ma ajutati,Acuma ma incalzesc cu un panou radiant,dar este cam scump curentul.Alta sursa de incalzire la mine in oras(SULINA) nu exista.Va multumesc anticipat...
                          In primul rand ar trebui sa va gasiti o firma ce sa va vanda si monteze centrala din zona in care locuiti, ca sa va poata asigura si service-ul si verificarile periodice si in functie de marcile si modelel de centrala pe care le au atunci va vom putea sfatui sa faceti o alegere buna.

                          Comentariu

                          • romik
                            Membru
                            • 08.ian.2011
                            • 181

                            Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                            Postat în original de Consultant climatizare
                            In primul rand ar trebui sa va gasiti o firma ce sa va vanda si monteze centrala din zona in care locuiti, ca sa va poata asigura si service-ul si verificarile periodice si in functie de marcile si modelel de centrala pe care le au atunci va vom putea sfatui sa faceti o alegere buna.
                            la mine nu exista nici o firma in oaras,trebuie sacumpar din Tulcea singur,si nu stiu de care sa iau,ma gandeam sa iau o centrala simpla fara gazeficare ca este foarte grea si eu trebuie sa urc centrala la et 1 intr-un uscator de 10mp,la firma ma gandeam la Termofrac sau Viadrus,dar acum nu stiu care sa fie mai buna cea de fonta sau otel?de cati kw ar trebuii la 74 mp?Blocul in care locuiesc este izolat de Udrea cu polistiren de 8cm,in camere eu am izolat tavanul cu vata minerala+folie+rigips,pardoseala cu polistiren extrudat de 3cm+fole aquastop+osb12mm+folie parchet+parchet de 12mm,in tot apartamentul in afara de baie si bucatarie.Va rog daca se poate sa imi dati niste sfaturi,am gasit pretul la centrala Candle de 1600euri,mult peste puterile mele....
                            yesterday is history
                            today is a gift
                            tomorrow is mistery

                            Comentariu

                            • nitu_soare
                              Incepator
                              • 30.iun.2012
                              • 16

                              Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                              Postat în original de romik
                              la mine nu exista nici o firma in oaras,trebuie sacumpar din Tulcea singur,si nu stiu de care sa iau,ma gandeam sa iau o centrala simpla fara gazeficare ca este foarte grea si eu trebuie sa urc centrala la et 1 intr-un uscator de 10mp,la firma ma gandeam la Termofrac sau Viadrus,dar acum nu stiu care sa fie mai buna cea de fonta sau otel?de cati kw ar trebuii la 74 mp?Blocul in care locuiesc este izolat de Udrea cu polistiren de 8cm,in camere eu am izolat tavanul cu vata minerala+folie+rigips,pardoseala cu polistiren extrudat de 3cm+fole aquastop+osb12mm+folie parchet+parchet de 12mm,in tot apartamentul in afara de baie si bucatarie.Va rog daca se poate sa imi dati niste sfaturi,am gasit pretul la centrala Candle de 1600euri,mult peste puterile mele....
                              În apartamentele de bloc sunt interzise centralele pe lemne !

                              Comentariu

                              • romik
                                Membru
                                • 08.ian.2011
                                • 181

                                Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                                Postat în original de nitu_soare
                                În apartamentele de bloc sunt interzise centralele pe lemne !
                                unde mai scrie si asta?
                                yesterday is history
                                today is a gift
                                tomorrow is mistery

                                Comentariu

                                Procesare...