Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • romik
    Membru
    • 08.ian.2011
    • 181

    Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

    acesta este uscatorul in care vreau sa pun centrala....dupa ce pun un acoperis si un o fereastra cu geam termopan...are acces si vecinu,dar asta nu este o problema deoarece am vorbit cu el.
    Fișiere Atașate
    yesterday is history
    today is a gift
    tomorrow is mistery

    Comentariu

    • nitu_soare
      Incepator
      • 30.iun.2012
      • 14

      Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

      Postat în original de romik
      unde mai scrie si asta?

      Comentariu

      • romik
        Membru
        • 08.ian.2011
        • 181

        Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

        da,foarte interesant acest articol,chiar nu stiam,dar acuma ce este de facut?nu trebuie sa ma mai incalzesc?daca respect tot ce scrie acolo este ok.Sunt acuma tot felul de sisteme de siguranta tocmai ca sa nu se mai intample o asemenea nenorocire.
        yesterday is history
        today is a gift
        tomorrow is mistery

        Comentariu

        • cheluakame
          Living Legend
          • 27.oct.2012
          • 2298

          Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

          Vecinii dumneavoastra cu ce se incalzesc?

          Pe celalalt forum v-am recomandat un termosemineu si instalatia aferenta. Eu unul chiar as opta pentru unul pe peleti ce este complet automatizat si poate oferi autonomie indelungata.
          iTermice --- Sursa ta de caldura

          Comentariu

          • elixir
            Membru marcant
            • 01.nov.2009
            • 368

            Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

            Acel articol, la prima vedere, are niste probleme:
            1. poza 1 este de un incendiu de produse petroliere- cel putin o cisterna de pacura arde acolo, nu o casa/azil..
            2. poza2: cosul ala cu exhaustor nu e ptr cazane pe lemne, eventual ar merge la un cazan pe gaz cu tiraj natural. acel ,,device" se va vloca f repede de la fum, si va micsora tirajul..
            3. poza(schita) cu cosul: in cartea tehnica a cazanului meu, mi se care sa am cos de 12 m inaltime eu am cos de 6.5 m si trage si basca din cap, daca nu-s atent..
            4- un cazan (pe lemne) nu explodeaza din cauza supraincalziri, ci din eventual din cauza presiunii crescute, in lipsa unor elemente de siguranta
            De ce oare nu se aminteste de oamenii gasiti morti in casele lor, din cauza unor centrale/sobe pe gaz?!?!?
            .. o instalatie executata corect, cu elementele de siguranta necesare, face ca un cazan pe lemne sa fie mai sigur deact unul pe gaz, aici as sublinia faptul ca un cazan pe lemne cu un vas de expansiune deschis de scapa de orice posibil incindent legat de lipsa curentului, cresterea temperaturii..

            Comentariu

            • cheluakame
              Living Legend
              • 27.oct.2012
              • 2298

              Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

              Postat în original de elixir
              4- un cazan (pe lemne) nu explodeaza din cauza supraincalziri, ci din eventual din cauza presiunii crescute, in lipsa unor elemente de siguranta
              Un cazan pe lemne poate exploda si din cauza gazelor acumulate in interior din cauza lipsei de aer, iar odata deschisa usa de alimentare ...

              Orice agregat fie ca este soba, cazan, pe lemne, pe gaz, pe peleti, electric, daca nu este utiliza corect poate crea probleme
              iTermice --- Sursa ta de caldura

              Comentariu

              • romik
                Membru
                • 08.ian.2011
                • 181

                Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                Postat în original de cheluakame
                Vecinii dumneavoastra cu ce se incalzesc?

                Pe celalalt forum v-am recomandat un termosemineu si instalatia aferenta. Eu unul chiar as opta pentru unul pe peleti ce este complet automatizat si poate oferi autonomie indelungata.
                de ce ar fii un termosemineu mai bun ca o centrala?Si cea pe peleti este enorm de scumpa ptr mine,mie imi trebuie o centrala simpla pe lemne,dar de care sa fie,ce firma si din ce material?
                yesterday is history
                today is a gift
                tomorrow is mistery

                Comentariu

                • romik
                  Membru
                  • 08.ian.2011
                  • 181

                  Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                  o centrala de 20-25 kw ar fii deajuns ptr 75mp?o pompa care sa impinga 40m lineari tur+retur inca 40m de teva,de care trebuie sa fie?
                  yesterday is history
                  today is a gift
                  tomorrow is mistery

                  Comentariu

                  • cheluakame
                    Living Legend
                    • 27.oct.2012
                    • 2298

                    Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                    O centrala de 25 kw, la felul in care se construieste in Romania este "buna" pentru 150-200 mp.
                    Daca vorbim de cum ar trebui sa se construiasca, spatiul se cam tripleaza ...

                    Ideea este ca centrala de 20-25 kw este mult prea mare pentru spatiul dumneavoastra, al carui necesar nu cred ca depasete 5 kw. Ca urmare instalatia trebuie sa fie mult mai complexa pentru a oferi si economie si confort.

                    Iar o centrala ce ar necesita alimentare la fiecare 4-6 ore nu este practica din punctul meu de vedere.

                    Eu unul recomand ori termosemineu pe peleti caci are un pret de achizitie acceptabil si este si complet automatizat, ori "sora" cazanului pe care l-ati propus si anume Stropuva, varianta de 10 kw, ce ar putea asigura o autonomie cam de 12 ore in zilele geroase si pana la 30 ore in zilele mai blande.
                    iTermice --- Sursa ta de caldura

                    Comentariu

                    • elixir
                      Membru marcant
                      • 01.nov.2009
                      • 368

                      Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                      @romik: daca ai lemne uscate, e mai bun un cazan cu gazeificare(randament, autonomie, exploatare)- dar si mai scump!
                      daca vrei cazan clasic, ai 2 variante: tabla sau fonta. din tabla pe la noi gasesti wody , bosch. primul nu l-as numi centrala, e mai mult un godin, al 2-lea e bun, dar incomod/pretentios in exploatare!
                      Eu ti-as recomanda sa mergi pe carari facute de altii, cu mult inainte: un cazan de fonta, Viadrus, 20-25kw.Nu prea am auzit utilizatori de acest cazan nemultumiti!

                      Comentariu

                      • Consultant climatizare
                        Moderator
                        • 17.oct.2007
                        • 3639

                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara

                        Postat în original de romik
                        acesta este uscatorul in care vreau sa pun centrala....dupa ce pun un acoperis si un o fereastra cu geam termopan...are acces si vecinu,dar asta nu este o problema deoarece am vorbit cu el.
                        Nu aveti voie sa va montati centrala pe spatiile comune ale blocului plus ca daca vreti sa puneti fereastra si acoperis la spatiul respectiv aveti nevoie de autorizatie de constructie pe care nu aveti cum sa o obtineti deoarece spatiul respectiv nu va apartine.

                        Comentariu

                        • marcelinho
                          Incepator
                          • 16.sep.2013
                          • 20

                          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara

                          recomand cazan din fonta VIADRUS . am unul de 7 elementi ((aprox 35 kw) de 13 ani nu am avut absolut nici o defectiune la el .si fac foc continuu din noiembrie pana in aprilie (zona de munte). acum vreau sa il schimb cu unul de 10 elementi (58kw) pentru ca vreau sa mai adaug 4 calorifere de 1200 . recomand cu incredere

                          Comentariu

                          • romik
                            Membru
                            • 08.ian.2011
                            • 181

                            Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                            Postat în original de elixir
                            @romik: daca ai lemne uscate, e mai bun un cazan cu gazeificare(randament, autonomie, exploatare)- dar si mai scump!
                            daca vrei cazan clasic, ai 2 variante: tabla sau fonta. din tabla pe la noi gasesti wody , bosch. primul nu l-as numi centrala, e mai mult un godin, al 2-lea e bun, dar incomod/pretentios in exploatare!
                            Eu ti-as recomanda sa mergi pe carari facute de altii, cu mult inainte: un cazan de fonta, Viadrus, 20-25kw.Nu prea am auzit utilizatori de acest cazan nemultumiti!
                            Buna seara,cazanul pe gazeficare este mult prea greu si scump ptr al urca la et1.Cam tot la viadrus ma gandeam si eu ca altceva nu prea imi pemit...deocamdata.
                            yesterday is history
                            today is a gift
                            tomorrow is mistery

                            Comentariu

                            • romik
                              Membru
                              • 08.ian.2011
                              • 181

                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara

                              pai cam asta ar fii singura solutie la bani si din fonta...acum cum mi-o fii norocul sa nimeresc centrala....
                              yesterday is history
                              today is a gift
                              tomorrow is mistery

                              Comentariu

                              • romik
                                Membru
                                • 08.ian.2011
                                • 181

                                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara

                                [QUOTE=Consultant climatizare;562378]Nu aveti voie sa va montati centrala pe spatiile comune ale blocului plus ca daca vreti sa puneti fereastra si acoperis la spatiul respectiv aveti nevoie de autorizatie de constructie pe care nu aveti cum sa o obtineti deoarece spatiul respectiv nu va apartine.[/QUOTE

                                cunosc multe persoane care au centrala pe motorina in apartamente,la mine exista 3 variante de incalzire:1 curent; 2 soba,teracota,dar care incalzeste numai o camera sau doua si 3 centrala pe lemn,curent sau motorina si cum motorina nu este deloc ieftina ca si curentul,ramane o centrala pe lemne.Si apropo ca nu am voie sa construiesc,vecinu de la scara cealalta are la fel ca mine inchis acel uscator.
                                yesterday is history
                                today is a gift
                                tomorrow is mistery

                                Comentariu

                                Procesare...