Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2298

    Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

    Postat în original de virtualx
    Pentru avantajul asta ma gandesc la termofarc , dezavantaj la pret ca e mai scump unul mai mare ?
    Eu m-am gandit la un 25 kw cu puffer de 500 l , trebuie puffer mai mare pana la 1000 l ?
    500 litri la un cazan de 25 kw, in situatia dvs (aveti casa destul de ok izolata) sunt mult prea putini. Eu zic cel putin 1000 litri in cazul in care folositi incalzire in pardoseala cum mentionati mai sus.
    Daca doriti incalzire pe radiatoare, capacitatea acestuia trebuie sa fie chiar mai mare.
    Orientativ, este pus aici un "calculator" pentru dimensionarea pufferului in functie de toti parametrii unei instalatii
    Centrale termice, centrale termice pe lemne, centrale termice electrice, aer conditionat, pompe de caldura, calorifere, incalzire in pardoseala, incalzire cu aer cald, ventilatoare, tevi pentru circuite termice


    Postat în original de virtualx
    Plus - camera tehnica unde vor fi asezate este o constructie simpla alipita de calcanul casei,
    ea trebuie incalzita sau doar izolata?
    Depinde de dimensiuni si izolatie.
    De obicei caldura pierduta de centrala, boiler, puffer, conducte, etc este suficienta pentru a mentine o temperatura de 16-18*C in camera tehnica. Ati putea monta un radiator cu cap termostatic si setat pe pozitia "anti-inghet". In felul acesta nu va exista pericolul inghetului in camera tehnica si consumul aferent va fi mic.
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • virtualx
      Incepator
      • 15.mar.2014
      • 6

      Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

      Am calculat corelat cu boiler minim 127 l de 4 persoane consum 50 l / pers / zi , rezulta puffer min.780 l , optim 1000 l.

      Boilerul o sa fie cu 2 serpentine , acm din panou solar cu tuburi vidate cand se poate.

      ps. linkul actualizat pentru calcul puffer AICI

      Comentariu

      • virtualx
        Incepator
        • 15.mar.2014
        • 6

        Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

        Salutare,

        Va rog sa ma mai lamuriti intr-un aspect, daca am cazan clasic de fonta sa zicem tot de 25kw , este compatibil cu puffer-ul si cu incalzirea in pardoseala ?

        Cazanul de otel poate "trai" mai mult de 10 ani ? Dar un cazan de fonta ? - in conditii normale de utilizare

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3639

          Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

          Imi puteti explica partea cu boiler de minim 127 litri ? Ca nu pot intelege cum ati ajuns la numarul asta.

          Comentariu

          • virtualx
            Incepator
            • 15.mar.2014
            • 6

            Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

            in tabelul de calcul
            4
            50
            45
            65
            10
            55
            1
            1.163

            12.79 LE. <- acest Eacm este copiat din sheet boiler in sheet puffer

            in casuta B 15 da un necesar MINIM de 127 l ,

            DAR acum vad ca s-a modificat puffer minim 936 l (asta era la 30 kw)

            LE. am modificat puterea KW a cazanului , din 30 in 25 si mi-a dat puffer optim 780 l
            Ultima editare de virtualx; 20.mar.2014, 22:21.

            Comentariu

            • jubly
              Incepator
              • 17.oct.2012
              • 6

              Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

              buna ziua
              am unele probleme majore ce centrala
              am montata o centrala de 48 kw clasica pentru 12 calorifere (8 de 1000 , 1 de 1200 , 1 de 1400, 2 de 800 ) si un boiler de 150 l.
              instalatia are 3 circuite ,1 la etaj si 2 la parter.la toate acestea am montat o pompa Circulating Pumps CP63 pe retul langa centrala.
              problema este ca centrala ajunge repede la temperaturi inalte si imi da afara si caloriferele nu se incalzezc cum ar trebui.
              ce solutii imi dati va rog????


              Postat în original de cheluakame
              Aveti vana cu 3 cai pe retur?

              Eu unul suspectez ca pompa nu poate asigura debitul suficient.
              Acest lucru se poate intampla din 3 motive:
              1. Diametrele conductelor/tevilor prea mici
              2. Vana cu 3 cai (daca exista) este blocata sau partial blocata si nu permite circulatia agentului prin radiatoare.
              3. Viteza prea mica a pompei, incercati sa treceti pompa pe treapta 3.
              - vana nu exista,
              - circuitul pleaca pe ppr de 32 pana la distribuitor si dupa aceea cele 3 circuite ppr de 25 si legaturile din circuit la calorifere cu ppr de 20 la care sunt puse robineti termostatati,
              - pompa este http://www.calorserv.ro/produse/Cent...p-63-CPLCP63C8
              Ultima editare de jubly; 21.mar.2014, 09:24.

              Comentariu

              • hobbitul
                Incepator
                • 23.apr.2014
                • 1

                Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                Bună ziua,

                Doresc să-mi instalez un sistem hibdrid panouri solare + centrală pe lemne (cu sau fără gazeificare) + puffer.
                Centrala practic o sa fie folosita doar iarna, pentru incalzire, in rest vor fi folosite panourile solare.

                Ce varianta ar fi optima, centrala pe lemne clasica sau cea cu gazeificare? Diferenta de pret intre una simpla si una cu gazeificare e foarte mare, isi merita banii in plus una cu gazeificare, sau daca voi avea si pufferul cu panouri solare va fi suficient si una simpla?

                Casa unde vreau acest sistem este de cca 100m2, cu termopane si polistiren exterior.

                Multumesc!

                Comentariu

                • elixir
                  Membru marcant
                  • 01.nov.2009
                  • 368

                  Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                  @hobbitul:
                  Varianta 1: cazan clasic+ puffer + panouri.
                  varianta 2: cazan gazeificare BUN (automatizare profi) fara puffer.
                  in varianta 1 panourile incalzesc pufferul si din puffer se va incalzi boilerul vara. ca sa ai aport la incalzire de la panouri, ai nevoie de suprafata mare.
                  in varianta 2 panourile incalzesc direct boilerul termoelectric, cu 2 serpentine.
                  Pana la urma, in ecuatie intervin 2 factori cheie: banii si spatiul camerei tehnice.
                  Eu am cazan clasic+ puffer, acesta fiind introdus in schema dupa 2 ani. Vara am panou solar nepresurizat(ieftin) iar cand e nor, merg pe electric.. destul de rar, dealtfel! cand o sa am buget, o sa schimb panoul solar cu unul profi(panou presurizat cu sistem de pompare si boiler cu 2 serpentine!

                  Comentariu

                  • cheluakame
                    Living Legend
                    • 27.oct.2012
                    • 2298

                    Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                    Postat în original de hobbitul
                    Bună ziua,

                    Doresc să-mi instalez un sistem hibdrid panouri solare + centrală pe lemne (cu sau fără gazeificare) + puffer.
                    Panouri solare cu puffer si centrala suna intr-adevar frumos, insa, aceste panouri isi vor face simtita prezenta doar la inceputul si sfarsitul iernii, poate, nici atunci.

                    Adica, in perioada Oct-Mar este de ~ 2 kw/mp/zi.
                    Cu alte cuvinte, aceasta energie este suficienta pentru a incalzi de la 5*C la 40*C circa 50 litri apa/zi (evident cu un panou de 1 mp).

                    Postat în original de hobbitul
                    Centrala practic o sa fie folosita doar iarna, pentru incalzire, in rest vor fi folosite panourile solare.
                    In acest caz, o varianta mult mai ieftina si care s-ar amortiza mai repede ar fi cum spune Elixir, si anume folosirea unui panou nepresurizat (ce are preturi de 1-1.500 ron).

                    Postat în original de hobbitul
                    Ce varianta ar fi optima, centrala pe lemne clasica sau cea cu gazeificare? Diferenta de pret intre una simpla si una cu gazeificare e foarte mare, isi merita banii in plus una cu gazeificare, sau daca voi avea si pufferul cu panouri solare va fi suficient si una simpla?
                    Diferenta dintre o centrala clasica si una cu gazeificare, ambele, folosire corect, est cam de 20-25%.
                    Cu alte cuvinte, la o casa de 100 mp, izolata mediocru (3 cm XPS pardoseala, 10 cm EPS pereti, 20 cm vata tavan), in zona Bucuresti, diferenta de consum ar fi de circa 3 tone lemne uscate per iarna.
                    iTermice --- Sursa ta de caldura

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3639

                      Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                      Panoul nepresurizat are urmatoarele dezavantaje:
                      - necesita un grup de pompare suplimentar;
                      - greutate mult mai mare montata pe acoperisul casei;
                      - nu poate fi utilizat pe timp de iarna.

                      Comentariu

                      • bulba grig
                        Membru Marcant
                        • 27.oct.2011
                        • 364

                        Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                        Buna ziua . Am in constructie o instalatie de caldura , formata din cazan pe lemne Viadrus de 35 kw si un bazin -puffer de 1250 litri si un boiler terrmoelectric de acm de 100 litri si vas de expansiune de 50 litri . RUGAMINTEA mea : am nevoie de o schita facuta de un meserias CU CE SI CUM se leaga aceste componente . Aceasta lucrare o execut eu , am o idee formata , DAR as mai vrea un plan de la un meserias . stiu ca sunt multe schite pe net , multe le-am vazut , dar as dorii ceva mai simplu si functional si siguranta . Stiu ca inst trebuie sa mai cuprinda si 2 pompe , supape de sig de 3 bari , supape de sens , VTC si alte piese . mentionez ca instalatia o fac pe teava de cu .MULTUMESC

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3639

                          Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                          Postat în original de bulba grig
                          Buna ziua . Am in constructie o instalatie de caldura , formata din cazan pe lemne Viadrus de 35 kw si un bazin -puffer de 1250 litri si un boiler terrmoelectric de acm de 100 litri si vas de expansiune de 50 litri . RUGAMINTEA mea : am nevoie de o schita facuta de un meserias CU CE SI CUM se leaga aceste componente . Aceasta lucrare o execut eu , am o idee formata , DAR as mai vrea un plan de la un meserias . stiu ca sunt multe schite pe net , multe le-am vazut , dar as dorii ceva mai simplu si functional si siguranta . Stiu ca inst trebuie sa mai cuprinda si 2 pompe , supape de sig de 3 bari , supape de sens , VTC si alte piese . mentionez ca instalatia o fac pe teava de cu .MULTUMESC
                          Sfatul meu este sa apelati la un proiectant de instalatii si un executant autorizat deoarece la final oricum veti avea nevoie de toate documentele intocmite de acestia pentru ISCIR.

                          Comentariu

                          • bulba grig
                            Membru Marcant
                            • 27.oct.2011
                            • 364

                            Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                            Multumesc de sfat .oricum asteptam altceva , poate se rezolva pe mp .

                            Comentariu

                            • Consultant climatizare
                              Moderator
                              • 17.oct.2007
                              • 3639

                              Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                              Schita nu o puteti folosi decat la executie, problema este ca pe termen lung oricum veti avea nevoie de un proiect.

                              Comentariu

                              • bulba grig
                                Membru Marcant
                                • 27.oct.2011
                                • 364

                                Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                                Asta era si esentiala -schita sa am dupa ce sa ma orientez , cat despre proiect -la tara si ct pe lemne , niciodata , asa ca poate aveti bunavointa sa vad si eu un model pe mp .multumesc

                                Comentariu

                                Procesare...