Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

    Postat în original de bulba grig
    Asta era si esentiala -schita sa am dupa ce sa ma orientez , cat despre proiect -la tara si ct pe lemne , niciodata , asa ca poate aveti bunavointa sa vad si eu un model pe mp .multumesc
    am atasat o schema pentru centrala pe lemne ca sa va convingeti ca nu prea o sa va ajute la nimic.
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • Mannyu
      Incepator
      • 14.iul.2014
      • 6

      Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

      Buna ziua! M-ar interesa si pe mine o parere referitor la o CT pe lemne. Doresc sa inlocuiesc vechea centrala si nu stiu ce sa aleg intre un Buderus Logano s-121-2 38 kw si un Viessmann Vitoligno 100S 40 kw.
      Care dintre cele 2 sunt mai ok? Casa are ~150 mp (cu o inaltime a camerelor de ~ 1,65m).
      Interesele mele : -calitatea centralei
      -sa alimentez centrala cat mai rar( aprox la 8-10h )
      BOILERUL ESTE DEJA CUMPARAT 200 L IAR PUFFER NU POT PUNE DEOARECE NU IMI PERMITE SPATIUL.

      VA MULTUMESC SI ASTEPT CAT MAI REPEDE O PARERE!!!!

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3606

        Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

        Caracteristicile centralelor sunt similare, as tinde catre Buderus doar ca are puterea mai mica si mai apropiata de necesarul de caldura a casei, daca aveati loc de puffer atunci era ok sa fie puterea mai mare.

        Comentariu

        • bulba grig
          Membru Marcant
          • 27.oct.2011
          • 361

          Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

          Am terminat instalatia de caldura , cazan plus puffer , 2 pompe , Vtc . Intrebare este la ce tmperatura trebuie pus termostatul de comanda cel pus pe tur chiar la iesirea din cazan si care comanda pompa montata intrevtc si cazan pe retur ?

          Comentariu

          • cheluakame
            Living Legend
            • 27.oct.2012
            • 2395

            Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

            Atat timp cat exista VTC nu prea conteaza. Puneti-l pe la 50-60*C pentru a nu incepe sa fiarba apa in anumite locuri daca nu circula.

            Normal, acolo ar fi bun un termostat diferential tur-retur sau unul pentru gaze arse montat in serie cu cel de pe tur pentru a opri pompa si a nu trage caldura din puffer inapoi in centrala.
            iTermice --- Sursa ta de caldura

            Comentariu

            • bulba grig
              Membru Marcant
              • 27.oct.2011
              • 361

              Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

              Va rog ceva mai explicit !!!??? multumesc

              Comentariu

              • bulba grig
                Membru Marcant
                • 27.oct.2011
                • 361

                Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                Am o intrebare /nelamurire : am termostatul montat pe tur chiar la iesirea din centrala , am si VTC de 61 grade , intrebarea este de ce imi urca apa asa de repede la 90 , ???. termostatul este pus la 55 grade . ideea este ca atunci cand apa ajunge la 90 , focul este sufocat ,si arde mocnit , ceea ce cred ca nu ii prea bine pentru centrala .apoi cand scade se reia focul si iar urca la 90 , iar se sufoca , mocneste . DECI : asa trebuie sa functioneze ??? am si puffer de 1250 litrii . multumesc.

                Comentariu

                • cheluakame
                  Living Legend
                  • 27.oct.2012
                  • 2395

                  Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                  Postat în original de bulba grig
                  Va rog ceva mai explicit !!!??? multumesc
                  Cand focul in centrala se stinge, pompa de recirculare va continua sa functioneze pana cand temperatura pe tur va coincide cu cea de oprire a termostatului, deci, va sustrage caldura din puffer si va baga in centrala.
                  Avand termostat diferential sau pentru gaze arse, se va opri pompa cand returul este mai cald decat turul sau cand pe cos temperatura scade sub XXX grade.

                  Postat în original de bulba grig
                  Am o intrebare /nelamurire : am termostatul montat pe tur chiar la iesirea din centrala , am si VTC de 61 grade , intrebarea este de ce imi urca apa asa de repede la 90 , ???. termostatul este pus la 55 grade . ideea este ca atunci cand apa ajunge la 90 , focul este sufocat ,si arde mocnit , ceea ce cred ca nu ii prea bine pentru centrala .apoi cand scade se reia focul si iar urca la 90 , iar se sufoca , mocneste . DECI : asa trebuie sa functioneze ??? am si puffer de 1250 litrii . multumesc.
                  Vana este instalata corect? Returul cum este? Dar turul spre puffer?
                  iTermice --- Sursa ta de caldura

                  Comentariu

                  • bulba grig
                    Membru Marcant
                    • 27.oct.2011
                    • 361

                    Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                    vana este pn16 de 32 la 55 grade , mai sigur , credeam ca est de 61 grade . montarea - returul intra in A si iese in AB si B intra turul . Returul venind din puffer la baza este caldut , Iar turul dupa ce deschide termostatul este la aceeasi temp ca la plecarea din centrala

                    Comentariu

                    • cheluakame
                      Living Legend
                      • 27.oct.2012
                      • 2395

                      Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                      Pe conducta dintre tur si vana ar trebui montat un robinet.
                      Prin inchiderea acestuia forteaza vana sa traga mai mult de pe retur.

                      Ce diametre au legaturile intre puffer si centrala si ce pompa de recirculare se foloseste?
                      Ai incercat sa modifici treapta de turatie a pompei?
                      Ultima editare de cheluakame; 06.aug.2014, 10:38.
                      iTermice --- Sursa ta de caldura

                      Comentariu

                      • bulba grig
                        Membru Marcant
                        • 27.oct.2011
                        • 361

                        Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                        legaturile sunt de 22 puffer la vana , 28 de la vana pana in pompa si apoi la centrala , pe retur . Pe tur de la centrala pana la teul de legatura spre vana am 28 apoi pana in puffer trece la 22 . pompele , atat cea de langa centrala de pe retur , cat si cea de pe tur de dupa puffer pt boilerul termoelectric si casa sunt Grundfos

                        Comentariu

                        • cheluakame
                          Living Legend
                          • 27.oct.2012
                          • 2395

                          Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                          Intr-o astfel de instalatie unde exista puffer si este nevoie de un debit ridicat intre centrala si puffer, conducte de Cu 22-28 mm sunt mici.

                          Una din probleme ar putea fi faptul ca pompa de circulatie nu poate dezvolta suficienta inaltime astfel incat sa invinga pierderile hidraulice la un debit minim necesar (la 35 kw, debitul pompei ar trebui sa fie de minim 1.5mc/h , iar inaltimea de pompare sa coincida cu pierderile hidraulice din instalatie la acest debit ).

                          Puteti incerca, cum am spus sa motati un robinet de reglaj pe conducta dintre tur si vana.

                          Idee de montaj :
                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	ventil vexve termovar.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	47,6 KB 
ID:	617625
                          Ultima editare de cheluakame; 07.aug.2014, 09:38.
                          iTermice --- Sursa ta de caldura

                          Comentariu

                          • bulba grig
                            Membru Marcant
                            • 27.oct.2011
                            • 361

                            Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                            Multumesc de raspuns . De maine plec in co dupa mai vorbim pe tema asta , daca nu va suparati , ca imi sunteti de mare ajutor .

                            Comentariu

                            • bulba grig
                              Membru Marcant
                              • 27.oct.2011
                              • 361

                              Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                              Am revenit . din alte discutii avute , chiar daca am fost in co , am inteles ca nu ar functiona VTC si ca remediere sa ii scot bila din el . ce parere aveti ?

                              Comentariu

                              • cheluakame
                                Living Legend
                                • 27.oct.2012
                                • 2395

                                Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                                V-am raspuns anterior, montati robinet pe teava dintre tur si vana si reglati din el depresiunea pe vana.

                                Daca scoateti termostatul, vana respectiva va fi doar un teu si va fi mai rau pentru instalatie.
                                iTermice --- Sursa ta de caldura

                                Comentariu

                                Procesare...