Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dancreta
    Membru
    • 29.oct.2014
    • 100

    Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

    Vreau sa va mai inrtreb ceva legat de cosul de fum ce iese din centrala. In cartea centralei scrie ca trebuie iesit minim 500mm vertical din centrala cu cosul de fum. Deci, eu nu pot pune din centrala direct un cot la 45 grade ca sa ies in cosul exterior? Trebuie pus cot la 90 grade, teava 500mm si apoi cot la 45 grade?

    Comentariu

    • dancreta
      Membru
      • 29.oct.2014
      • 100

      Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

      Daca evacuarea de fum la central este de 156mm ce diametru trebuie sa aiba cosul de fum?

      Comentariu

      • gmtiby
        Living Legend
        • 24.oct.2008
        • 1044

        Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

        Postat în original de dancreta
        Daca evacuarea de fum la central este de 156mm ce diametru trebuie sa aiba cosul de fum?
        Salut,
        Eu am cosul de fum, din caramida refractara cu diametru de 180 mm. Am un tiraj foarte bun, si nici nu depasesc coama casei... sunt sub ea.

        Cu stima,

        Comentariu

        • cheluakame
          Living Legend
          • 27.oct.2012
          • 2298

          Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

          Postat în original de dancreta
          Multumesc domnilor de raspunsuri si de oferta de VTC.
          Merita sa pun schimbator de caldura cu placi la puffer? Adica, am vreun avantaj la incalzire sau numai chiar vara sa nu se supraincalzeasca apa de la panouri? Puteti sa-mi spuneti cum functioneaza unul si unde se poate amplasa la puffer fiindca nu prea
          imi dau seama din informatiile pe care le-am gasit pe internet?
          In mare, situatia ar fi cam asa:
          Boiler 300 litri, incalzire de la 10 la 60*C = ~17 kwh
          Un panou de 30 tuburi are circa 3.9 mp
          La un randament de 80%, in Octombrie, acesta ar putea capta circa 8 kwh (deci, chiar si cu boilerul jumatate gol, tot nu ar ajuta la incalzire).
          In Martie, ar capta circa 10 kwh, ca urmare, aportul la incalzire tot in jur de 0 ar fi.
          In plina vara, in Iulie, ar capta circa 19 kwh, deci ar asigura ACM in totalitate.

          Acum, nu stiu cat de rece sau cald o sa fie boilerul pe durata iernii, insa, este o posibilitate foarte mare ca aporul la incalzire sa fie 0. Ca urmare, un schimbator in placi catre puffer sa nu prea fie necesar.

          Postat în original de dancreta
          Legat de faza cu proiectarea instalatiei, nu am avut nici un proiectant ca nu am stiut la cine sa apelez. Daca intrebi 5 ingineri fiecare iti spune in felul sau si nu mai stii dupa cine sa te iei.
          Aici asa este. Insa, tineti cont ca exista si posibilitatea ca toate 5 variantele sa fie corecte sau gresite.

          Postat în original de dancreta
          Caloriferele le-am ales impreuna cu un prieten instalator care zicea ca mai bine sa le pun mai mari ca se incalzeste mai repede in casa si scade si consumul de material al centralei(gaz, lemn, etc.).
          La partea cu incalzitul mai repede sunt de acord.
          La partea cu scazutul consumului nu mai sunt.

          Cert este ca in situatia de fata, unde doriti si puffere, ati procedat foarte bine ca ati ales radiatoare mai mari decat ar fi necesare.

          Postat în original de dancreta
          Acuma, va intreb daca d-voastra puteti face un proiect (din cate posturi aveti pe internet pe partea asta de instalatii as avea cea mai mare incredere in d-voastra si nu in cineva pe care nu-l cunosc de la o firma oarecare care nu stiu daca s-a batut de chestiile astea real sau numai pe hartie, teoretic) sau sa-mi ziceti ce dimensiune de pompa si de ventil de amestec sa-mi iau daca va dau mai multe informatii despre instalatia din casa.
          Cu parere de rau va pot spune ca nu am cum sa va ajut. Nu pentru ca nu as stii, dar un proiect de incalzire necesita timp si din pacate nu il am in momentul de fata.
          Pe langa aplicatiile pe care le am la ora actuala, sunt prins si cu ceva treburi prin casa inainte de iarna.
          Incerc sa va ajut in masura timpului disponibil.
          Nu stiu daca v-am mai intrebat, dar ce diametre au conductele catre radiatoare si cum este aceasta realizata (colector/distribuitor, telescopica, monotub, etc) ?

          Postat în original de dancreta
          Pentru horn nu prea am posibilitatea de a realiza unul multistrat; este diferenta mare la functionarea centralei intre unul de inox izolat si unul de tabla zincata izolat?
          In functionare nu, la siguranta da. Un cos de inox rezista unei auto-aprinderi (datorate gudronului, arderii incomplete, etc). Pe cand unul din tabla zincata, nu.
          Teoretic in cazul dvs nu ar trebui sa apara probleme cu depunerile (caci exista puffer si arderea va fi intensiva), insa nu pot garanta acest lucru, ca urmare nu vi-l recomand.

          Postat în original de dancreta
          Vreau sa va mai inrtreb ceva legat de cosul de fum ce iese din centrala. In cartea centralei scrie ca trebuie iesit minim 500mm vertical din centrala cu cosul de fum. Deci, eu nu pot pune din centrala direct un cot la 45 grade ca sa ies in cosul exterior? Trebuie pus cot la 90 grade, teava 500mm si apoi cot la 45 grade?
          Decat un cot la 90 + 500 mm cos, mai bine puneti un cot la 45 direct din centrala.

          Postat în original de dancreta
          Daca evacuarea de fum la central este de 156mm ce diametru trebuie sa aiba cosul de fum?
          Teoretic minim 160. Insa, cosul de fum se dimensioneaza in functie de mai multe criterii.
          Ca idee, un cos izolat de 170 mm si inaltime de 5 - 5.5 metri ar fi ok. Insa trebuie tinut cont si de limitarile din zona (acoperis, casa vecina, etc).
          iTermice --- Sursa ta de caldura

          Comentariu

          • dancreta
            Membru
            • 29.oct.2014
            • 100

            Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

            Buna seara, la parter am distribuitor din care pleaca 6 tevi tur si 6 retur de cu15 izolat prin sapa pana la calorifere , iar la etaj tot asa. Coloanele principale nu sunt facute inca dar cred ca s-a lasat adaptor de la distribuitor la cu28(parca asa mai tin minte).
            Ca sa imi treaca hornul peste coama casei imi trebuie cos de 10 ml. Este bun diametru de 170 sau trebuie mai mare? Daca iau de 200 este prea mare?
            Centrala o sa fie la demisol, deci inaltime pana la caloriferele de la etaj ar fi cam (placa demisol-cota 0 aprox.2.5m, cota 0-placa mansard aprox. 2.8m) aproximativ 5,5-6m. Daca pot pune pompa sub tavanul parterului atunci inaltimea ar scadea. Am citit la pompe ca sunt pentru inaltimi maxime diferite, de aceea v-am dat inaltimile.
            Multumesc.

            Comentariu

            • dancreta
              Membru
              • 29.oct.2014
              • 100

              Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

              Case aproape de a mea nu sunt, deci prize de vant am . Bate vantul cam tare pe la mine.

              Comentariu

              • cheluakame
                Living Legend
                • 27.oct.2012
                • 2298

                Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                Postat în original de dancreta
                Buna seara, la parter am distribuitor din care pleaca 6 tevi tur si 6 retur de cu15 izolat prin sapa pana la calorifere , iar la etaj tot asa. Coloanele principale nu sunt facute inca dar cred ca s-a lasat adaptor de la distribuitor la cu28(parca asa mai tin minte).
                Bun, considerand ca si pana acum ca necesarul casei ar fi de 16 kw, din care circa 10 ar fi la etaj si 6 la parter, la un ecart de 10K, debitele ar fi cam asa:
                Parter - 0.516 mc/h
                Etaj - 0.861 mc/h
                Debit total ~1.4 mc/ora

                Am stabilit debitele.

                Despre radiatoare, spuneti-mi la etaj cam ce putere ar avea cel mai mare radiator.
                Cam ce distanta este de la distribuitor pana la cel mai indepartat radiator si puterea acestuia.

                Postat în original de dancreta
                Ca sa imi treaca hornul peste coama casei imi trebuie cos de 10 ml. Este bun diametru de 170 sau trebuie mai mare? Daca iau de 200 este prea mare?
                Ok, atunci intreb altfel, ce distanta este de la coama casei pana la cosul de fum?
                Si nu credeti ca un cos mai larg este mai bun. Cosul trebuie sa fie ok si ca inaltime si ca diametru. Un cos prea mic nu va putea extrage corect fumul, unul prea mare, se va incalzi greu, va condensa, va avea un tiraj defectos.

                Postat în original de dancreta
                Centrala o sa fie la demisol, deci inaltime pana la caloriferele de la etaj ar fi cam (placa demisol-cota 0 aprox.2.5m, cota 0-placa mansard aprox. 2.8m) aproximativ 5,5-6m. Daca pot pune pompa sub tavanul parterului atunci inaltimea ar scadea. Am citit la pompe ca sunt pentru inaltimi maxime diferite, de aceea v-am dat inaltimile.
                Multumesc.
                Nu va lasati "pacalit" de acest aspect. Inaltimea respectiva, nu are de a face cu inaltimea propriu zisa a instalatiei.
                Dupa ce stabilim lungimile traseelor si pierderile hidraulice prin acestea, vom traduce acele pierderi in "inaltimi de pompare". Astfel vom putea alege pompa potrivita.

                Oricum, este bine ca ati mentionat acele inaltimi, asa vom putea stabili ce lungime vor avea conductele de CU 28 care intra in distribuitor. Sau, mai bine, imi puteti spune dvs cu aproximatie cam ce lungime au acestea, de la puffere pana la distribuitoare.
                iTermice --- Sursa ta de caldura

                Comentariu

                • dancreta
                  Membru
                  • 29.oct.2014
                  • 100

                  Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                  La etaj cel mai mare calorifer cred ca este de 1600x600x22 sau de 1400x600x22 , adica 4000w sau 3600w, nu mai stiu exact, iar distanta pana la cel mai indepartat calorifer ar fi cam 7m si puterea acestuia este de aprox .1400w.
                  Distanta de la coama casei la cos ar fi de aproximativ 2-2,5m.
                  Conductele de la puffere pana la primul distribuitor ar avea cam 5-6m (de la partea de sus a pufferului pana la distribuitorul de la parter) si pana la distribuitorul de la etaj inca 3 m.

                  Comentariu

                  • cheluakame
                    Living Legend
                    • 27.oct.2012
                    • 2298

                    Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                    Exista posibilitatea ca de la puffer pana la distribuitoare sa folositi teava PPR 40x5.5?
                    iTermice --- Sursa ta de caldura

                    Comentariu

                    • dancreta
                      Membru
                      • 29.oct.2014
                      • 100

                      Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                      Pai pot folosi cred ca orice teava trebuie. Este mai ok ppr-ul decat cuprul?

                      Comentariu

                      • dancreta
                        Membru
                        • 29.oct.2014
                        • 100

                        Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                        Daca trebuie pot izola si teava de cupru.

                        Comentariu

                        • cheluakame
                          Living Legend
                          • 27.oct.2012
                          • 2298

                          Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                          Nu este vorba ca este mai ok decat cupru, dar si PPR-ul poate fi folosit aici fara probleme.
                          Si, deasemenea, principala diferenta este ca o teava de cupru 35x1 costa circa 40 ron/ml pe cand PPR-ul 40x5.5 costa doar 9 ron/ml.

                          Acum, luam situatia cam asa:

                          Puffer - distribuitor 1 - PPR 40x5.5 - 6 metri
                          Distribuitor 1 - Distribuitor 2 - PPR 40x5.5 - 3 metri
                          Distribuitor 2 - cel mai defavorizat traseu CU 15x1 - 7 metri

                          Pierderile hidraulice totale ar fi de 1.6 mCA prin instalatie si inca 0.8 mCA prin vana cu 3 cai (ESBE VTA 572 - 1"1/4, 45-65*C), deci total circa 2.4 mCA.

                          Debit 1.4 mc/h si inaltimea de pompare 2.4 mCA.
                          Intr-o astfel de situatie s-ar potrivi o pompa Grundfos Alpha 2L 25-60, setata pe CP1, cu un consum maxim de ~30 wati.

                          Bine, mai sunt si alte pompe care se incadreaza in aceste criterii, insa aceasta este cea mai comuna.
                          iTermice --- Sursa ta de caldura

                          Comentariu

                          • dancreta
                            Membru
                            • 29.oct.2014
                            • 100

                            Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                            Ok, multumesc pentru informatii, in legatura cu cosul de fum ma puteti ajuta? Ce diametru sa-l cumpar?

                            Comentariu

                            • cheluakame
                              Living Legend
                              • 27.oct.2012
                              • 2298

                              Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                              Tinand cont ca este la o distanta de circa 2 - 2.5 metri de coama, inaltimea acestuia ar putea fi cam egala cu coama casei.

                              Deci nu zicem 10 metri, insa vreo 8 ar fi.

                              La o astfel de inaltime, un diametru de 180 mm ar fi suficient. Insa neaparat izolat.
                              iTermice --- Sursa ta de caldura

                              Comentariu

                              • dancreta
                                Membru
                                • 29.oct.2014
                                • 100

                                Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                                Pana aici am inteles, ce nu inteleg inca este principiul legaturilor de tur si retur la cele doua puffere din schema si daca trebuie iesit din puffer cu ppr de 40 (ma refer la pufferul din partea dreapta a schemei) atunci trebuie pus un T pe tur in care intra cupru de la central-iese cupru inspre puffer-iese ppr 40 spre calorifere? Aici inca nu am inteles. Daca puteti va rog sa-mi explicate putin cum functioneaza instalatia cu laddomatul , VTA si restul de termostate si pompa de la calorifere.
                                Multumesc

                                Comentariu

                                Procesare...