Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifi

    Postat în original de Vali Florea
    @coby: Răspunsul meu s-a referit strict la un post anterior, așadar citarea postului meu aici nu are sens - și nici nu vreau calcul detaliat pentru cei 10%(sub)!
    La care post anterior va referiti ? La cel in care @ elixir spune ca pufferul de ppr nu poate fi folosit intr o instalatie presurizata ?
    Oricum " modelul " oferit de dvs nu este bun , daca nu va pricepeti , care e rostul postarilor dvs , fara suparare ?
    Io nu va fac nici un calcul ca este la mintea cocosului ca randamentul pufferului in ecuatia oferita de dvs este aproape nul ...in acea schita pufferul are rol de schimbator de caldura extrem de ineficient !
    Ultima editare de coby; 03.dec.2015, 19:02.
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • elixir
      Membru marcant
      • 01.nov.2009
      • 368

      Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

      Apa din puffer este apa care va circula prin calorifere!
      Daca vrei sa faci altfel, esti invitatul meu, dar sa ne spui si noua cum a mers!
      Desi, pentru confortul/munca/timpul si banii tai, mu te sfatuiesc!

      Comentariu

      • bambusache
        Incepator
        • 01.dec.2015
        • 19

        Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

        Postat în original de bambusache
        Va rog ajutati-ma si pe mine cu aceasta problema
        Va rog luati in considerare si postul meu...stiu ca este mai mult de scris si de explicat insa nu vreau sa arunc asa banii pe fereastra.
        Multumesc

        Comentariu

        • bambusache
          Incepator
          • 01.dec.2015
          • 19

          Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

          Va rog dati-mi si mie cateva sfaturi
          Postat în original de bambusache
          Buna ziua.
          Sunt nou pe forum si am citit in mare cam toate paginile acestui post...Nu ma pricep deloc la instalatii si as dori cateva sfaturi ca pentru incepatori ca mine.
          -Am o casa la tara(langa Urziceni-deci temp iarna de aproximativ -10-15 grade),stil vagon,izolata doar pe partea din spate care este in crivat cu polistiren expandat de 10,nu am geamuri termopane la ea si nici in pod izolatie cu vata(asta urmeaza sa o fac)
          -as dori sa imi pun o centrala cu gazeificare,eventual cu un puffer si 10 calorifere,iar pe viitor sa leg si un boiler de 150l pentru ACM si panouri solare
          -adunate dimensiunile camerelor ar iesi aproximativ 130mp pe o lungime de aproximativa de 35 m lungime
          Ma puteti ajuta cu o schema si necesarul de materiale?
          -centrata de cati Kw mi-ar trebui?=eu ma gandeam sa iau un Termofarc de 40Kw cu gazeificare
          -pufferul de cati litri?=eu ma gandeam sa caut unu second-hand cu 1000l
          -ce teava sa folosesc,daca iau caloriferele de otel(ferroli),ppr sau cupru?
          -ce pompa sa iau pentru recircularea apei?intre puffer si radiatoare,am vazut ca trebuie una mai puternica.Aceasta ar fi suficienta?
          http://www.mas-instal.ro/pompa-de-re...on-60-130-p532 sau aceasta

          -ce dimensiune imi trebuie pentru teava....de la plecare si pana la ultimul calorifer merg cu aceiasi dimensiune?mentionez ca instalatia o sa o fac pe toata lungimea casei,majoritatea caloriferelor vreau sa le pun pe traseul principal,decat la 3 dintre ele vreau sa fie alt traseu deoarece nu ar fi loc in camera
          -am mai vazut cateva centrale montate si am vazut ca au o vana cu 3 cai,supape de sens...mie imi trebuiesc aceste lucruri...daca imi puteti sa imi spuneti deoarece as vrea sa fac o lista completa si sa ma apuc asa usor sa iau materialele.
          Va multumesc anticipat,Ionut

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6865

            Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

            Doar din pareri de pe forum , nu are cum sa va ajute ; concret trebuie sa mearga o persoana ( capabila ) la fata locului sa faca masuratori si sa va faca un proiect in baza caruia veti afla toate informatiile necesare .
            Va dati seama ca pe forum nu si asuma nimeni responsabilitatea si daca achizitionati ce nu trebuie vor fi bani aruncati .
            Pentru asta exista instalatori / proiectanti care din asta traiesc ; daca doriti sa faceti dvs totul atunci va sugerez sa incepeti sa studiati tot ce tine de instalatii , ce si cum si apoi sa incepeti un proiect pe care sa l prezentati aici si sa cereti pareri daca este sau nu , ce mai trebuie facut ( deci sa aveti un pct de plecare ) / dimensionat sau alte detalii .
            Ca fapt divers , personal , m as orienta spre alta marca de pompa recirculare - altii o sa spuna ca este minunata ...
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • bambusache
              Incepator
              • 01.dec.2015
              • 19

              Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

              Buna ziua.Din ceea ce am mai citit pe acest forum am inteles ca mai bine este sa pun un boiler separat cu 2 serpetine(sa fie legat la cazan si la panourile solare) si sa iau un puffer separat,decat sa iau un puffer tank in tank?Voi ce parere aveti?
              Ma puteti ajuta cu vreo schema pentru a instala aceste componente?si ce pompe imi trebuiesc pentru a lega pufferul cu cazanul si intre boiler si panoul solar?

              Comentariu

              • dancreta
                Membru
                • 29.oct.2014
                • 100

                Re: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                Eu am boiler cu 2 serpentine. Ce nu-mi place la el este ca iarna nu se incalzeste numai de la jumatate in sus, de unde este serpentina de la cazan. Am mai montat o pompa care recircula apa de la jumatatea boilerului si o baga jos la baza lui dar parca totusi mai bine s-ar incalzi unul cu serpentina care incepe de jos. Vara in schimb este ok, serpentina de la panouri fiind jos. La mine iarna nu tine apa calda din boiler (300l) cat tine caldura din puffere(2000l).

                Comentariu

                • elixir
                  Membru marcant
                  • 01.nov.2009
                  • 368

                  Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                  Pufferul tank in tank are 3 mari inconveniente:
                  -reduce volumul de acumulare
                  -iti raceste varful pufferului,
                  -strica stratificarea.
                  Ca sa nu mai vorbim si de pret..
                  Daca ai spatiu, e de preferat boiler separat! Mai ales ca vara nu cred ca vrei sa faci focul in centrala ptr apa calda.
                  unui consatean i sa spart boilerul la un astfel de puffer! I l-au schimbat, in garantie, dar destul de greu si deranjul a fost mare!

                  Comentariu

                  • Temelye
                    Living Legend
                    • 23.apr.2014
                    • 1382

                    Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                    Sal. In legatura cu centralele pe lemne,cea mai ok centrala pe care am vazut-o vreodata a fost una facuta de un tip f istet din tabla de inox de 2,5mm. Bate la randament cam tot ce e pe piata.Transferul termic din flacara in apa e atit de bun incit daca nu e atent si pune putin mai mult pe foc apare rapid vaporizare interna desi pompa e pusa pe treapta maxima.Poate merge cu centrala la regim jos de temperatura (condensatie) condensul neafectind inoxul. Depunerile sunt mai mici si se curata mult mai usor mecanic sau chimic decit una din otel sau fonta. Normal, vasul de expansiune e de tip deschis,cele sub presiune nefind indicate in cazul unui cazan de tabla de 2,5mm. Ca si costuri, tot inoxul pt centrala (pina si balamalele sunt de inox) a fost undeva la 2500 lei (centrala find cam de 40kW) si restul multa munca si timp. Punctele forte ar fi ca te tine o viata iar consumul de lemn e undeva la jumatate fata de una de fonta care arunca destula caldura pe cos.
                    Spor la lucru de calitate
                    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                    Comentariu

                    • elixir
                      Membru marcant
                      • 01.nov.2009
                      • 368

                      Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                      Intr-un limbaj de strada se pune,,prosteala pentru prosti"
                      Detaliat:
                      1. tabla de 2,5 mm(chiar si inox) te tine o viata, daca nu traiesti mult!
                      2.asa cum spui: musai trebuie vas deschis! dar asta nu e posibil in cele mai multe cazuri..
                      3.COSTUL! De fapt, asta trebuia sa fie pe primul loc! 2500 ron costa POATE inoxul furat! Am vrut sa-mi construiesc un cazan si doar materialele ma duceau cat o centrala de fabrica, e drept, una fara gazeificare! adauga mana de lucru, consumabile, curent...
                      4. o sa dau cezarului ce-i apartine: Da, cu multa munca poti sa construiesti un cazan cu randament mai mare decat al unuia din comert! Dar cu siguranta, nu mai ieftin! Noi romanii ne-am obisnuit sa nu prea luam in calcul mana de lucru! Dar pe lumea asta, nimic nu e gratis!

                      Comentariu

                      • Temelye
                        Living Legend
                        • 23.apr.2014
                        • 1382

                        Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                        Sal. Nu am nici un interes sa prostesc pe cineva. Chiar am fost impresionat de respectiva centrala. Inoxul a fost cumparat de la o firma din Timisoara. Daca nu ma insel parca se numea Total inox sau ceva de genu. Ce sti sigur e ca se afla pe malul Begai linga piataBadea cirtan si e vb de inox alimentar moale. Necalibil. Scuze de cum scriu dar scriu de pe telefon si imi tot face figuri. Centrala a fost facuta acum vreo 3 ani. Cit despre rezistenta in timp nu vad de ce nu ar tine mult avind vas deschis care vas la tipul care are centrala e pus intr un dulapior in ceva debara de la etaj. Nu are decit 1,5 m peste nivelul caloriferelor de la etaj dwr e ok merge. Munca e drept e multa f multa dar omul facut centrala in timp avind in functie una de tabla de otel facta tot de el. Nu sunt termist dar din ce imi dau seama parerea mea e ca e o bijuterie nu ca aspect ci ca randament. Functionalitate si simplitate de curatare. E drept nu e f automatizata dar se mai pot face diverse automatizari pe ea. Din pacate stau la bloc daca as fi la casa in timp mi as face una. Inca o data scuze pt scris imi tot sare cursorul si nu pot corecta.

                        Spor la lucru de calitate.
                        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                        Comentariu

                        • Temelye
                          Living Legend
                          • 23.apr.2014
                          • 1382

                          Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                          Sal. Da,este destula munca sa o faci in regie proprie,dar merita in ideea ca nu am vazut de cumparat cazane din tabla de inox. In prima faza trebuie un proiect clar cu cote,inclinatii etc.
                          Apropo de inclinatii,la cazanele de tabla pe care le-am vazut, fumurile erau drepte,aceasta de inox avea partea de sus a fumurilor inclinata sa se scurga condensul
                          Ca si cost al tablei de inox sa nu fie 2500,sa fie 3000 si tot merita. Ca si timp de lucru nu pot spune exact dar sa spunem cu generozitate o luna lucrind program de 8ore/zi. Sa echivalam cu un salar de 3500 lei. sa mai punem costuri auxiliare inca vreo 1000 lei. Total 7500. E mai mult decit una de duzina din tabla dar nu mai mult decit una de calitate din fonta. Iar parerea mea este ca cea din inox este mult peste una din fonta
                          Orcum diferenta de randament e mare fata de centralele de fonta care sunt cele mai intilnite. Iti scoti banii in citeva ierni avind in vedere consumul mai mic de lemn plus ca nu ai probleme cu ea daca respecti niste minime reguli de functionare si daca cel care a executat-o a lucrat corect si ingrijit(dupa un proiect facut de cineva cu experienta in asamblarea de cazane pe lemn)
                          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                          Comentariu

                          • cristystoica
                            Incepator
                            • 05.mar.2007
                            • 37

                            Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                            Am si eu nevoie de niste sfaturi va rog Detin o casa in Arges / Campulung cu 99 mp locuibili de 3 persoane la parter ( idem si mansarda doar ca inca mansarda nu este compartimentata si deocamdata fara caldura) La radier este izolat cu polistiren extrudat de 2 cm, la tavan Polistiren EPS 5 cm , Peretii exteriori din POrotherm 25 + polistiren 10 cm , peretii interiori la parter din BCA 14 , tencuit si gletuit iar mansarda izolata deocamdata cu vata de 10 dar necompartimentata.daca ma puteti ajuta cu
                            1. Doresc sa pun o centrala termica pe lemn de 35 kw + boiler de 150 L. Este de ajuns si daca o sa fac vreodata mansarda?
                            2. Imi trebuie neaparat puffer daca nu incalzesc si mansarda?
                            3. Sunt indeajuns numarul caloriferelor si puterea lor?
                            4. Traseul si diametru tevilor de Cupru este bine?
                            Va multumesc
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • 316bis
                              Incepator
                              • 13.oct.2012
                              • 1

                              Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                              1. 35 KW e OK daca vei folosi si mansarda, daca nu, 20 KW.
                              2. Nu-ti trebuie puffer daca instalezi un cazan CANDLE (www.candle-romania.ro). Boilerele Galmet au teaca de 15 cm pe care o poti folosi la termostatare, e foarte important.
                              3. Puterea radiatoarelor din camerele cu doi pereti exteriori trebuie majorata cu 20%.
                              4. Traseul conductelor nu poate fi altfel, diametrul este mai mult decat suficient.
                              Succes!

                              Comentariu

                              • sovignon
                                Membru
                                • 22.oct.2014
                                • 126

                                Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                                Buna ziua. Pentru o casa doar plan parter, de cca 80-90 mp, cam ce fel de centrala pe lemne ar trebui, si cu ce accesorii? M-ar interesa sa fie cat mai practica, in sensul sa nu focaresti toata ziua, si eventual sa mearga si lemne si peleti. Si bineinteles si pt ACM. Va multumesc

                                Comentariu

                                Procesare...