Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ing.GRIGORE ZAHARESCU
    Membru marcant
    • 26.dec.2005
    • 584

    Fiabilitatea unui cazan este data de mai multi factori:
    -tipul de instalatie si dimesionarea ei
    -modul de utilizare
    -calitatea combust.
    Dar un lucru este cert,la varianta FONTA datorita constructiei sale curatarea este mai dificila in comparatie cu otelul care are suprafete drepte lucru care reduce randamentul drastic.

    Comentariu

    • zxm_patrick
      Membru marcant
      • 27.iul.2006
      • 665

      Eu nu am avut din otel, am din fonta; dezavantajele sunt ca se murdaresc foarte repede si ca exista posibilitatea sa se sparga; la service am vazut vreo cateva cu elementii desfacuti. Cred ca cele din otel nu sunt asa casante..., ca sa zic.
      "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

      Comentariu

      • crinaelena
        Living Legend
        • 11.sep.2007
        • 1596

        nu,si mai ales daca e tabla groasa.unii producatori folosesc tabla de otel de 8 mm,e ceva ,nu ?

        Comentariu

        • cld
          Incepator
          • 11.iul.2007
          • 7

          Centrala pe lemne: ce model?

          Salutare prieteni

          Sunt la stadiul la care trebuie sa imi montez centrala in casa, si inca nu stiu ce model sa aleg. Trebuie sa va spun ca , din mai multe motive, m-am decis asupra unei centrale pe lemne, cu gazeificare, insa zau ca nu stiu care ar fi mai buna: Atmos, Vitolig, Junkers, Buderus?
          Voi ce parere aveti?

          Va multumesc

          Comentariu

          • cip77
            Incepator
            • 10.ian.2008
            • 1

            semineu centrala-termica sau cazan pe lemne

            Trebuie sa ma decid urgent daca sa folosesc un semineu centrala - probabil Edilkamin sau un cazan pe lemne. As dori un sfat temeinic motivat. Are cineva semineu. Care e randamentul, consumul de combustibil, confortul

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6360

              Inainte de a lua hotarirea finala, aruncati o privire si aici.
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • flo8200
                Membru
                • 01.nov.2005
                • 253

                Si eu eram hotarat sa imi cumpar un astfel de semineu, dar dupa ce am citit ce s-a sugerat mai sus, cam stau pe ganduri.
                Ma gandesc ca poate daca incastrez semineul intr-o soba de teracota, poate ca va creste randamentul. Si de asemenea ca am un bazin de acumulare care sa stocheze apa calda ce va fi recirculata in calorifere atunci cand nu fac focul la semineu.

                Comentariu

                • overseas
                  Incepator
                  • 05.mar.2007
                  • 92

                  Se pare ca cei mai tari sunt Arca (Italia); gasesti modelele Turbogen si Aspiro - cel mai avansat; sunt scumpe

                  Apoi vine Viessman cu modelul Vitolig; s-ar putea sa mai fie producatori la fel de buni, eu nu stiu

                  Ceva mai jos, dar functionand foarte bine, chiar impecabil - Vigas (am o multime de prieteni si cunostinte cu asa ceva); tot aici Buderus etc.

                  Comentariu

                  • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                    Membru marcant
                    • 26.dec.2005
                    • 584

                    Din clasificarea d-tra.nu am vazut nimic,Made in ROMANIA.Care sunt chiar demne sa concureze cu cele pe care le enumerati,din import.Am avut supriza sa montez citeva cazane romanesti si comparativ,cu cele amintite sunt cu doua clase mai sus.
                    Sa auzim numai de bine,
                    G.Z.

                    Comentariu

                    • alexis
                      Living Legend
                      • 05.nov.2006
                      • 1331

                      Postat în original de ing.GRIGORE ZAHARESCU
                      Din clasificarea d-tra.nu am vazut nimic,Made in ROMANIA.Care sunt chiar demne sa concureze cu cele pe care le enumerati,din import.Am avut supriza sa montez citeva cazane romanesti si comparativ,cu cele amintite sunt cu doua clase mai sus.
                      Sa auzim numai de bine,
                      G.Z.
                      Ma intereseaza si pe mine. mai multe detalii puteti da? Pagini web, nume de firme ce produc in Romania aceste cazane?
                      faci o casa si pentru urmasii tai

                      Comentariu

                      • overseas
                        Incepator
                        • 05.mar.2007
                        • 92

                        Dle ing Zaharescu, daca vorbim de cazane pe gazeificare, sunt sceptic (recunosc) dar foarte interesat sa achizitionez un cazan cu 2 clase peste Arca (!) si care sa coste 30-50%. Nici nu m-ar mai interesa ce productie este: romanesc, chinez, albanez etc. Daca este posibil, m-ar ajuta mult o comparatie cazan romanesc - cazan Arca vizavi de toate caracteristicile constructive si de utilizare, automatizare etc. Nu sunt de meserie, asa ca nu pot sa va contrazic inca. Dar mi-ar fi de folos date exacte. Si nu fac reclama la Arca.

                        Comentariu

                        • claudel
                          Incepator
                          • 29.ian.2008
                          • 13

                          Centrala pe lemne cu sau fara gazeificare?

                          Buna ziua,
                          Urmaresc de ceva timp acest forum dar nu am intervenit pana azi.
                          Va rog foarte mult sa ma ajutati si pe mine intr-o problema.
                          Care este diferenta intre o centrala cu gazieficare si una "simpla"(cu combustibil lemnos)?Stiu ca cea cu gazeificare este mai scumpa dar atat.Dar va rog sa tineti cont ca nu nu prea sunt in tema cu termenii tehnici.

                          Multumresc mult.

                          Comentariu

                          • taz21
                            Membru
                            • 20.feb.2006
                            • 297


                            Serios, asa o sa afli tot ce te intereseaza.

                            Comentariu

                            • crinaelena
                              Living Legend
                              • 11.sep.2007
                              • 1596

                              e rau,ca-i diavol tasmanian.ct. cu gazeificare nu ard asa cum stii tu ca arde lemnul,ci gazul emenat de lemn la temperatura inalta(se cheama piroliza).au randament mai bun,dar sint mai pretentioase la calitatea lemnului,in fapt la umiditate.
                              functie de posibilitatile tale de a te aproviziona cu lemne,ptr. a le tine macar un sezon la uscat,atunci merita sau nu cumparat un cazan cu gazeificare.in concluzie depinde mult si de ac. posibilitate asta tre sa iei tu in calcul in primul rind.

                              Comentariu

                              • primejdie
                                Incepator
                                • 30.ian.2008
                                • 11

                                ... postul este vechi dar subiectul ramane de actualitate... cum s-a mai spus anterior, modificarile homemade sunt periculoase invers proportional cu maiestria celui care le face. modificarea Viadrus U22 este una de entry level pentru oricine stie cum sa modifice lungimea unui calorifer din elemente. trebuie o cheie speciala de deniplat cateva garnituri ceva rabdare si bineinteles elementele respective care obligatoriu trebuie sa fie produse de Viadrus (nu vreo bucata de fonta turnata prin vreun garaj de sub podu Grant) ... take care

                                ... vreau sa fiu bine inteles. nu incurajez pe nimeni sa faca asa ceva acasa. dar daca tineti neaparat o puteti face pe riscul exclusiv al dumneavoastra.

                                Comentariu

                                Procesare...