Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ing.GRIGORE ZAHARESCU
    Membru marcant
    • 26.dec.2005
    • 584

    Cazanel cu gazeific.(unele)au protectie la supraincalz.reglat la 85grC.Asta in idea ca la 95-97grC se dechide vana de protect.termica.Parerea mea este ca 85grC este suficient,si producatori de peffere nu dau mai mult.

    Comentariu

    • crinaelena
      Living Legend
      • 11.sep.2007
      • 1596

      cei de la Eurotherm dau temp.max stocare 99 gr. ptr. puffere Cordivari,o fi reclama,probabil.

      Comentariu

      • mironescu
        Incepator
        • 04.iul.2006
        • 82

        Apropo de acumulatoare (puffere), are cineva montat ? Merita investitia?

        Comentariu

        • flo8200
          Membru
          • 01.nov.2005
          • 253

          pret mare

          Mi se par foarte scumpe aceste bazine de acumulare.
          Mai degraba l-as face undeva decat sa il cumpar chiar daca temperatura apei va scade mai repede. Pana la urma nu conteaza prea mult daca la cel cumparat temperatura ar scadea cu 1-2 grade la 24h, iar la cel facut cu 5-7 grade.

          Comentariu

          • gogoson
            Membru Marcant
            • 14.oct.2006
            • 621

            Adevarul ca, conteaza. La un volum de 2000l o diferente de 5-7 grd , inseamna cativa kwatti buni care se pierd

            Dar, evident ca se poate face unul in sistem DIY, ca de fapt este un mare vas de apa care este izolat, Intrebarea este daca te costa mai putin sa-l faci decat sa-l cumperi ???

            Comentariu

            • flo8200
              Membru
              • 01.nov.2005
              • 253

              Pretul este de peste 1500 EUR.

              Comentariu

              • bilos
                Incepator
                • 07.feb.2008
                • 28

                Salutare,
                Intentionez ca in viitorul apropiat sa "imi dotez" casa cu un sistem de incalzire cu cazan cu gazeificare.
                Casa are suprafata utila de 180mp desfasurata pe 2 nivele, p+1.
                Am primit o oferta de la o firma din GL care include:
                -centrala gazeificare Junkers Superclass 32kw (6170 lei)
                -automatizarea ptr centrala (aprox. 3000 lei)
                -boiler mixt Junkers 200l cu rezistenta electrica de 2.6kw (1500 lei)
                -calorifere aluminiu - 17 buc - (35 lei/element - aproape 6000 lei)
                -teava HENCO - un fel de pexal, dar care cica ar fi net superior celui existent pe piata noastra (costa 9.8 lei/ml-cu tot cu termoizolatie )
                -2xdistribuito-colector
                -2xcutii ptr distribuitoare
                -teava Pp si teava cupru - ptr legturile cazanului cu boilerul si cu distribuitoarele
                In fine, si alte maruntisuri, in total ma costa 26.750 lei, din care 5000 lei reprezinta manopera.

                Precizez ca toata tevaraia va fi incastrata in perete, nu vor exista fitinguri de la plecarea din distribuitor pana la calorifer, deci mie imi iese din perete teava ptr tur si cea ptr retur, nimic altceva la vedere.

                Intrebari:
                1.Ce parere aveti despre acest tip de teava: henco?
                2.Cum vi se pare pretul pentru intreg sistemul, inclusiv manopera?
                3.Daca mai are cineva un astfel de sistem, as dori sa dea cateva informatii cu privire la consumul de lemne.
                4.In viitorul foarte apropiat vor ajunge gazele si in poarta mea (2-3 luni), credeti ca e mai avantajos sa renunt la cazan, care cu automatizare, boiler si cos de fum ajunge undeva in jur de 13000 lei, si sa optez pentru o centrala pe gaz?
                5.Daca sunteti la curent cu pretul lemnelor de foc in zona Galati va rog sa ni le prezentati si noua.

                astept parerile dvs.
                calu', matza si muierea............niciodata sa nu-i crezi !!!

                Comentariu

                • taz21
                  Membru
                  • 20.feb.2006
                  • 297

                  Tot pex-al este, dar e dintre cel mai bun.
                  Parerea mea.

                  Comentariu

                  • flo8200
                    Membru
                    • 01.nov.2005
                    • 253

                    Un cazan pe lemne clasic si un rezervor de stocare cred ca ajung sa coste cat o centrala pe gazeificare. Poate mai buna ar fi intrebarea care din aceste doua variante alegem.
                    Unele avantaje ale primei variante, adica cu stocare, fata de gazeificare ar fi:
                    - autonomie mai mare
                    - cazanul nu este sensibil la lemnele mai putin uscate
                    - posibilitatea utilizarii unui cronotermostat care asigura economie si o temperatura constanta. Acesta va comanda pompa care circula apa din stocator catre calorifere.
                    Sint tare curios sa aud si pararea cuiva care are instalat un asemenea sistem.
                    Ce autonomie ofera acest sistem? Ar fi suficient ca seara sa incarc de doua ori cazanul pentru a avea tot rezervorul de stocare la 90 de grade si sa am autonomie pana in seara urmatoare?
                    O asemenea varianta necesita modificari la calorifere? Adica daca acestea sunt gandite ca ar avea numai agent la 70-90 de grade, ca sa am autonomie mai mare, va trebui sa le maresc? Ma gandesc ca temperatura din stocator va ajunge undeva pe la 50 de grade pana seara urmatoare.

                    Comentariu

                    • crinaelena
                      Living Legend
                      • 11.sep.2007
                      • 1596

                      o idee la care m-am gindit si eu,combinatia ct. ardere clasica cu puffer,dar intr-adevar informatii despre cazuri concrete ar fi mai mult decit binevenite.

                      Comentariu

                      • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                        Membru marcant
                        • 26.dec.2005
                        • 584

                        Autonomia este data de mai multi factori:
                        -gradul de izolare al casei
                        -sistemul de incalz.radiatore sau pardoseala
                        -marimea stocatorului
                        Pt. a va face o imagine cautati pe www.termoventiler.se si va mai dumiriti un pic. La cazanele cu comb. solid calitatea lemnului dicteaza eficienta,in ambele variante si tiraj natural si gazeificare.In schimb la gazeific.avem un control mai riguros al parametrilor,care nu este putin.
                        Cu respect,
                        G.Z.

                        Comentariu

                        • cryss
                          Incepator
                          • 23.feb.2008
                          • 11

                          ma intereseaza un consum mediu la o ct. gazeificare 40 kw

                          Comentariu

                          • cryss
                            Incepator
                            • 23.feb.2008
                            • 11

                            va multumesc anticipat. daca se poate ma intereseaza la ce inaltime trebuie ridicat cosul de fum si ce autonomie are o centrala cu gazeificere de 40 kw

                            Comentariu

                            • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                              Membru marcant
                              • 26.dec.2005
                              • 584

                              consumul unui cazan este dat de f. multi factori=>nu pot sa ma hazardez la o cifra ireala(utopica).Cosul treb.sa aibe o sectiune inter.acordata la:
                              -puterea cazan
                              -inaltime
                              Producatorul va da aceste informatii.

                              Comentariu

                              • cryss
                                Incepator
                                • 23.feb.2008
                                • 11

                                Va multumesc pt. raspuns. O sa dau cateva detalii. Am o casa din BCA izolata la exterior cu polistiren expandat de 5 mm si densitate de 15 kg/mc , cu o suprafata locuibila de 90 mp D+P+E+M. Instalatia termica este facuta de o firma autorizata [ Exponential] din teava de cupru cu izolatie prin pardoseala [sapa] cu distribuitori pe fiecare nivel, cu calorifere Delonghi de 33. Initial a fost calculata pt. o ct. pe gaz in condensatie de 50 kw dar cred ca factura la gaze ar fi mult mai mare decat costul lemnelor. Din paginile de pe net am inteles ca o ct. cu gazeificare de 40 kw are o camera de ardere de 300 dcmc asta daca nu ma insel inseamna 0,03mc adica aprox. 30 kg de lemn si poate atinge o durata de ardere de 24 ore. Asta inseamna 1 mc pe luna. Chiar la 2 mc pe luna nu se poate compara cu gazul. Daca nu am dreptate va rog sa ma contraziceti

                                Comentariu

                                Procesare...