Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gigibrici
    Incepator
    • 07.iul.2006
    • 82

    Postat în original de cryss
    ...300 dcmc asta daca nu ma insel inseamna 0,03mc ...
    1000 decimetri cubi = 1 metru cub
    Numai bine,
    Gigi

    Comentariu

    • Achim Dan
      Membru
      • 03.iun.2007
      • 157

      meriat sa ti l faci.

      Postat în original de gogoson
      Adevarul ca, conteaza. La un volum de 2000l o diferente de 5-7 grd , inseamna cativa kwatti buni care se pierd

      Dar, evident ca se poate face unul in sistem DIY, ca de fapt este un mare vas de apa care este izolat, Intrebarea este daca te costa mai putin sa-l faci decat sa-l cumperi ???

      chiar acu ii face la socrumeu cineva unu patrat. tabla de 10. aprox 1000 litri. costa 5 mil tabla si sudura. si vreo 3-4 alte poate o sa ajunga pe la 6mil.
      ingropat in pamant in camin de beton, dedesubt 20 cm de sticla pisata, lateral vata de sticla cat incape legata cu banda metalica si polistiren de 5. acu meditez la cum o sa l dau jos de pe remorca si cum o sa l misc prin curte. da' or fii ele cunva. sudat in el 7 tevi, 2 incalzire, 2 cazan 1 pres, 1 temp, i valva de ppresiune. l as fii pus in camara din casa da ni i frica de el ca poate salta
      Cand o cale fara cale, cale dand... alte lucruri fara cale, se vor naste prea curand.

      Comentariu

      • crinaelena
        Living Legend
        • 11.sep.2007
        • 1596

        Re: meriat sa ti l faci.

        Postat în original de Achim Dan
        Postat în original de gogoson
        Adevarul ca, conteaza. La un volum de 2000l o diferente de 5-7 grd , inseamna cativa kwatti buni care se pierd

        Dar, evident ca se poate face unul in sistem DIY, ca de fapt este un mare vas de apa care este izolat, Intrebarea este daca te costa mai putin sa-l faci decat sa-l cumperi ???

        chiar acu ii face la socrumeu cineva unu patrat. tabla de 10. aprox 1000 litri. costa 5 mil tabla si sudura. si vreo 3-4 alte poate o sa ajunga pe la 6mil.
        ingropat in pamant in camin de beton, dedesubt 20 cm de sticla pisata, lateral vata de sticla cat incape legata cu banda metalica si polistiren de 5. acu meditez la cum o sa l dau jos de pe remorca si cum o sa l misc prin curte. da' or fii ele cunva. sudat in el 7 tevi, 2 incalzire, 2 cazan 1 pres, 1 temp, i valva de ppresiune. l as fii pus in camara din casa da ni i frica de el ca poate salta
        ai ami gasit ceva nou,la problema aceea veche(reglare individuala a temp. in fiecare incapere) ?
        eu am mai aflat niste variante.

        Comentariu

        • crinaelena
          Living Legend
          • 11.sep.2007
          • 1596

          Postat în original de cryss
          Va multumesc pt. raspuns. O sa dau cateva detalii. Am o casa din BCA izolata la exterior cu polistiren expandat de 5 mm si densitate de 15 kg/mc , cu o suprafata locuibila de 90 mp D+P+E+M. Instalatia termica este facuta de o firma autorizata [ Exponential] din teava de cupru cu izolatie prin pardoseala [sapa] cu distribuitori pe fiecare nivel, cu calorifere Delonghi de 33. Initial a fost calculata pt. o ct. pe gaz in condensatie de 50 kw dar cred ca factura la gaze ar fi mult mai mare decat costul lemnelor. Din paginile de pe net am inteles ca o ct. cu gazeificare de 40 kw are o camera de ardere de 300 dcmc asta daca nu ma insel inseamna 0,03mc adica aprox. 30 kg de lemn si poate atinge o durata de ardere de 24 ore. Asta inseamna 1 mc pe luna. Chiar la 2 mc pe luna nu se poate compara cu gazul. Daca nu am dreptate va rog sa ma contraziceti
          90 mp total ?
          daca-i asa,inseamna ca e f. mult 40 kw.
          daca e ptr. fiecare nivel,e ok.incarcare o data la 24 ore ?nu-i o fantezie ?
          eu zic,ca,si o autonomie de 12 ore ar fi excelent.
          o camera de ardere de 0,3 mc,ar insemna mult mai mult lemn,dar ai grad de umplere de 100%?nu mai exista volum de goluri ?tu pui acolo bucati de lemn,le inghesui asa incit vol. de goluri este zero,sau f. aproape de zero ?

          Comentariu

          • cryss
            Incepator
            • 23.feb.2008
            • 11

            Pe net dau camera de ardere de 300 dcmc. casa mea are 90mp pe nivel.Daca aveti o experienta practica in acest domeniu ma intereseaza care e adevarul, cate lemne intra in ct. la o incarcare si care e autonomia . Va multumesc pt. intelegere

            Comentariu

            • cryss
              Incepator
              • 23.feb.2008
              • 11

              daca 300 dcmc=0,3 mc atunci la o incarcare intra 300kg delemne?Eu cred ca 300dcmc= 0,03 mc adica aprox. 30 kg lemne

              Comentariu

              • ache2
                Incepator
                • 09.ian.2006
                • 90

                oricum ai face, 300 dm3 sau dcmc tot 0.3 mc sau metri cubi fac ...
                de exemplu un decimetru cub este constituit din 1000 de centimetri cubi si mai este cunoscut si sub numele de "litru" ...
                ma rog, asa era pina acum

                din pacate vad ca nimeni nu raspunde la intebarea " cu gazeificare sau nu si de ce ?" ...
                un neavenit

                Comentariu

                • corsa
                  Membru
                  • 09.ian.2008
                  • 101

                  ache 2 are dreptate:cu gazeificare sau nu si dece?Mai mult, fara gazeificare dar cu puffer,sau cu gazeificare dar fara puffer(sau alte variante posibile).Din punct de vedere al valorii investitiei,al economiei ,sigurantei,etc.etc.etc.

                  Comentariu

                  • cryss
                    Incepator
                    • 23.feb.2008
                    • 11

                    Draga ache 2 daca ai dreptate si o centrala cu gazeificare are o camera de ardere de 300dcmc adica aprox 300kg lemn cu o autonomie de 12 ore atunci nu merita. Eu am un prieten care are un cazan cu tiraj natural Buderus Logano ... de 40 kw la o casa de 130 mp pe nivel cu 3 nivele si are un consum lunar mediu de 1,5 mc/luna sau 1500kg/luna lemn nu foarte uscat. Un mare avantaj al cazanelor cu tiraj natural este acela ca poti folosi carbune , lemn , bricheti de rumegus. Mai ramane gudronul din centrala si de pe cos , dar cu o buna izolatie le rezolvi.

                    Comentariu

                    • cryss
                      Incepator
                      • 23.feb.2008
                      • 11

                      Prietenul de care va spuneam are cazanul de 4 ani si merge super . Ca investitie la ora actuala un cazan de 40 kw fara nimic este cam 950 E si cu tot {pompe , vas de expansiune etc} cam 1650E {Viadrus copie fidela dupa Buderus}

                      Comentariu

                      • Achim Dan
                        Membru
                        • 03.iun.2007
                        • 157

                        Re: meriat sa ti l faci.

                        Postat în original de crinaelena
                        Postat în original de Achim Dan
                        Postat în original de gogoson
                        Adevarul ca, conteaza. La un volum de 2000l o diferente de 5-7 grd , inseamna cativa kwatti buni care se pierd

                        Dar, evident ca se poate face unul in sistem DIY, ca de fapt este un mare vas de apa care este izolat, Intrebarea este daca te costa mai putin sa-l faci decat sa-l cumperi ???

                        chiar acu ii face la socrumeu cineva unu patrat. tabla de 10. aprox 1000 litri. costa 5 mil tabla si sudura. si vreo 3-4 alte poate o sa ajunga pe la 6mil.
                        ingropat in pamant in camin de beton, dedesubt 20 cm de sticla pisata, lateral vata de sticla cat incape legata cu banda metalica si polistiren de 5. acu meditez la cum o sa l dau jos de pe remorca si cum o sa l misc prin curte. da' or fii ele cunva. sudat in el 7 tevi, 2 incalzire, 2 cazan 1 pres, 1 temp, i valva de ppresiune. l as fii pus in camara din casa da ni i frica de el ca poate salta
                        ai ami gasit ceva nou,la problema aceea veche(reglare individuala a temp. in fiecare incapere) ?
                        eu am mai aflat niste variante.
                        am gasit da sunt parte din sistem de automatizare al casei si costa de mori. cu banii aia ma incalzesc regeste pana la ultima pensie
                        Cand o cale fara cale, cale dand... alte lucruri fara cale, se vor naste prea curand.

                        Comentariu

                        • crinaelena
                          Living Legend
                          • 11.sep.2007
                          • 1596

                          ai capuri termostatice Rautherm de la Honeywell,programabile.
                          le comercializeaza Markus Automatik,o firma din Bucuresti.

                          Comentariu

                          • corsa
                            Membru
                            • 09.ian.2008
                            • 101

                            Acum , inainte de Targul RomTherm 2008, veniti cu exemple de modele,preturi,solutii pe care sa le cautam pe parcursul targului.

                            Comentariu

                            • crinaelena
                              Living Legend
                              • 11.sep.2007
                              • 1596

                              Postat în original de corsa
                              Acum , inainte de Targul RomTherm 2008, veniti cu exemple de modele,preturi,solutii pe care sa le cautam pe parcursul targului.
                              ce te intereseaza in mod deosebit ?
                              ct. gazeificare,capuri termostatice,calorifere ?

                              Comentariu

                              • corsa
                                Membru
                                • 09.ian.2008
                                • 101

                                Ma intereseaza CEA MAI CONVENEBILA oferta privind incalzirea +ACM din punct de vedere CALITATE/PRET ,pentru o centrala pe lemne(cu sau fara gazeificare) si MINIMUL de accesorii necesare pentru atingerea optimului in functionare

                                Comentariu

                                Procesare...