Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ache2
    Incepator
    • 09.ian.2006
    • 90

    Postat în original de cryss
    Draga ache 2 daca ai dreptate si o centrala cu gazeificare are o camera de ardere de 300dcmc adica aprox 300kg lemn cu o autonomie de 12 ore atunci nu merita. Eu am un prieten care are un cazan cu tiraj natural Buderus Logano ... de 40 kw la o casa de 130 mp pe nivel cu 3 nivele si are un consum lunar mediu de 1,5 mc/luna sau 1500kg/luna lemn nu foarte uscat. Un mare avantaj al cazanelor cu tiraj natural este acela ca poti folosi carbune , lemn , bricheti de rumegus. Mai ramane gudronul din centrala si de pe cos , dar cu o buna izolatie le rezolvi.
    300 decimetri cubi inseamna 0.3 metri cubi, pt asta garantez cu viata !
    o camera de 0.3 mc nu-i nici mare nici mica (insa as inclina sa-i spun "maricica") ! de exemplu poate avea 700x800x530 mm (aproximativ) ...

    am intrebat un cunoscut care si-a instalat o centrala cu gazeificare anul trecut ...
    iarna care a trecut a consumat circa 5 metri steri de lemn/luna, e drept, lemn verde ...
    mi s-a parut excesiv de mult ...
    m-a cam pus pe ginduri treaba asta ...
    ramin la centrala mea cu tiraj natural, cred !
    un neavenit

    Comentariu

    • cryss
      Incepator
      • 23.feb.2008
      • 11

      Nu te contrazic in privinta dcm cubi ,dar revin la ideea mea. Daca o centrala cu gazeificare cu o camera de 300dcmc are o autonomie de max 12 ore atunci nu inteleg ce e cu atata tam-tam pe seama ei cand o centrala cu tiraj natural arde in 24 ore 3-4 brate de lemne adica (asta in lunile geroase la -15/-20 C ) 80-100kg lemne la aceeasi putere la aprox. acelasi randament.

      Comentariu

      • siven01
        Membru
        • 24.mar.2006
        • 245

        @cryss , as vrea sa aflu ce model de centrala are aceste performante .

        Comentariu

        • Achim Dan
          Membru
          • 03.iun.2007
          • 157

          si eu

          si eu
          Cand o cale fara cale, cale dand... alte lucruri fara cale, se vor naste prea curand.

          Comentariu

          • cryss
            Incepator
            • 23.feb.2008
            • 11

            B U D E R U S

            Comentariu

            • cryss
              Incepator
              • 23.feb.2008
              • 11

              incarcare la 6 ore aprox 20-25 kg lemn *4 incarcari= 80-100kg lemne /zi adica 2.4 mc / luna(luna geroasa -15/-20) adica 360RON/luna. vi se pare mult? Pt o casa de 350mp sau 945mc? NU cred ca e mult deloc. La gaze dai cam 900-1200 RONI/luna

              Comentariu

              • cryss
                Incepator
                • 23.feb.2008
                • 11

                voi chiar nu aveti o experienta practica? Nu aveti niciun prieten cu o centrala pe lemne in functiune? Nu pot sa cred. Intrebati la o pensiune la munte.

                Comentariu

                • marusachi
                  Membru
                  • 26.nov.2006
                  • 150

                  am o centrala wiesmann vitolig de 40kw cu gazeificare
                  am dupa ea 10 calorif de 2000 un vas de expansiune deschis de 200 de litri si un boiler de apa calda de 200 de litri
                  s-o luat curentul 7 ore cu centrala plina de lemne shi nu s-a intamplat nimic
                  consum cam 2-3 masini de lemne pe iarna ... functie de cat e de frig afara shi cat de devreme fac focul
                  daca nu e f frig afara nu tre sa mai aprinzi focul... pui o data la 12 ore pe ea
                  e supercomoda, nu tre sa ma trezesc noaptea sa pun pe foc
                  casa e svabeasca, din vaiuga de 60, partial izolata cu 3 si are shi termopane...
                  io zic ca o centrala cu gazeificare e cea mai buna
                  Traim in Romania... si asta ne ocupa tot timpul! Badea

                  Comentariu

                  • flo8200
                    Membru
                    • 01.nov.2005
                    • 253

                    vas de expansiune de 200 litri?
                    Cati metri steri inseamna cele 3 masini?
                    Ce suprafata incalzesti?

                    Comentariu

                    • marusachi
                      Membru
                      • 26.nov.2006
                      • 150

                      Postat în original de flo8200
                      vas de expansiune de 200 litri?
                      Cati metri steri inseamna cele 3 masini?
                      Ce suprafata incalzesti?
                      n-or vrut astia de la vweismann sa dea garantie decat cu vas de expansiune deschis si pe tur si pe retur. vara, cand faci apa calda e mai aiurea ca tre sa incalzesti cam multa apa dar poti pune robinet shi pe tur si pe retur pt atunci cand inchizi caldura. nu tre sa mare foc pt apa calda

                      nu am masurat niciodata cati metri steri sunt.
                      ar trebui matematic sa fie vreo 12 dar au astia grija sa fie numa' 9. 3 masini e limita maxima dar tre' sa ti cont ca niciodata nu au fost lemnele uscate cat ar trebui
                      mai conteaza si la ce temp reglezi pompa de la cazan. la asta pleaca la 65 si se opreste la 60. daca pui la 70 turbina ce baga aer se opreste repede shi atunci arderea se opreste si ea destul de repede

                      nu tre sa tii seama de suprafata ci de volum!
                      am in jur de 400 de mcubi, dar ar mai putea duce linistit inca 100
                      tre sa ti seama de faptul ca pe fiecare calorifer e pus cap termosat deci poti sa iti reglezi temp. nu in fiecare incapere tre sa ai temp de dormitor

                      trageti concluzii!!
                      Traim in Romania... si asta ne ocupa tot timpul! Badea

                      Comentariu

                      • ache2
                        Incepator
                        • 09.ian.2006
                        • 90

                        Postat în original de cryss
                        ... Daca o centrala cu gazeificare cu o camera de 300dcmc are o autonomie de max 12 ore atunci nu inteleg ce e cu atata tam-tam pe seama ei cand o centrala cu tiraj natural arde in 24 ore 3-4 brate de lemne adica (asta in lunile geroase la -15/-20 C ) 80-100kg lemne la aceeasi putere la aprox. acelasi randament.
                        un raspuns ar fi: MARKETING .. iar altul ca o parte din cei ce le recomanda, le si vind, adica n-o fac dezinteresat !

                        fara discutie, o centrala cu gazeificare are avantajele ei ! insa, inainte ca cineva sa alega, e bine sa stie ce si cum despre ea, ca sa poata alege in cunostinta de cauza, asta e tot !
                        de aceea e extrem de bine ca se prezinta aplicatii practice, pt ca de vorbe din auzite, sunt satul !
                        un neavenit

                        Comentariu

                        • corsa
                          Membru
                          • 09.ian.2008
                          • 101

                          Intrebare:se poate folosi o instalatie formata numai din centrala pe lemne ( cu sau fara gazeificare) si puffer? Adica, mai clar,poate fi folosit pufferul in locul unui boiler pt.acm?Ce capacitate are cel mai mic puffer de pe piata si cam cat costa?

                          Comentariu

                          • corsa
                            Membru
                            • 09.ian.2008
                            • 101

                            Reformulez.Cum ar fi mai rentabil d.p.d.v. calitate -pret:
                            -centrala pe gazeificare+boiler ACM.
                            -centrala clasica+boiler ACM+puffer.

                            Comentariu

                            • temu71
                              Incepator
                              • 13.mar.2008
                              • 1

                              ce ziceti se poate face o combinatie intre panouri solare cu boiler cu dubla spirala si centrala cu gazeificare(eventual pe brichete de lemn)?de ce sa fac focul vara ca sa incalzesc apa? De asemenea stie cineva concret daca se poate automatiza un asemenea sistem?Am gaz in zona dar sunt asa de neseriosi ca vreau neaparat sa nu depind de ei

                              Comentariu

                              • crinaelena
                                Living Legend
                                • 11.sep.2007
                                • 1596

                                sigur ca se poate,intrucit aici nu putem pune documentatii,da-mi adresa de mail si-ti trimit si schema de montaj.

                                Comentariu

                                Procesare...