Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6452

    Postat în original de crinaelena
    [...] trimit si schema de montaj.
    ... se poate si la mine?
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • crinaelena
      Living Legend
      • 11.sep.2007
      • 1596

      da,pe mail vad ca nici pe pm nu-mi da voie mai mult de 150 kb

      Comentariu

      • nelu petrescu
        Incepator
        • 27.mar.2008
        • 26

        Centrala pe lemne

        Camera centralei trebuie sa aiba neaparat usa exterioara?
        Este de ajuns doar un geam?
        Sau daca stiti ceva normative...?
        Multumesc.

        Comentariu

        • diaconuionel
          Incepator
          • 13.mai.2008
          • 88

          unde aveti montata ct. este cu tiraj natural sau fortat capacitate in principiu din 2008 obligatoriu priza de aer si detector de gaze priza de aer =aerisire in care se monteaza o sita nu se optureaza nici iarna ca cele din comert pt.bai cu respect[d]
          [D]

          Comentariu

          • nelu petrescu
            Incepator
            • 27.mar.2008
            • 26

            centrala pe lemne

            Deocamdata nu este montata centrala ,sunt cu casa abia la fundatie ,dar de luni vin meseriasii si vreau sa le spun sa imi zideasca cosul incastrat in zid.Camera centralei o sa aiba aprox.2.5x2m,si ma gandeam ca poate in locul usii o sa pun doar o fereastra plus o priza de aer.
            Instalatia vreau sa o fac singur de acea tot umblu pe forum cu diverse intrebari.

            Comentariu

            • diaconuionel
              Incepator
              • 13.mai.2008
              • 88

              instalatia de gaze s/au incalzire
              [D]

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3606

                Nu va recomand sa faceti singur instalatia, decat daca lucrati in domeniu. Acum veti face o mare economie de bani dar in timp veti regreta.

                Comentariu

                • nelu petrescu
                  Incepator
                  • 27.mar.2008
                  • 26

                  centrala pe lemne

                  La instalatia de gaze intradevar nu ma bag dar la instalatia de incalzire da.
                  Vreau sa fac instalatia din polipropilena sau cupru.
                  O sa ma mai gandesc sa vad si niste preturi.

                  Comentariu

                  • diaconuionel
                    Incepator
                    • 13.mai.2008
                    • 88

                    CU POLIPROPILENA VA COSTA MULT MAI PUTIN DAR FATA DE CUPRU ESTE MAI INESTETIC TEVILE SUNT MAI GROASE DAR SUNT F. BUNE .AMBELE DACA INGROPATI TEVILE DE APA [..P..] ESTE SUPER ATENTIE MARE LA CUPRU NU LUATI TURCESC ARE DURATA MICA DE VIATA
                    [D]

                    Comentariu

                    • nelu petrescu
                      Incepator
                      • 27.mar.2008
                      • 26

                      Da vreau sa merg si pe alimentarea cu apa si pe incalzire pe polipropilena.Am insa o intrebare se preteaza o instalatie cu distributie superioara pe incalzire sau pe sistem normal?
                      Cum fac trecerea la usi pe sub prag?

                      Comentariu

                      • Consultant climatizare
                        Moderator
                        • 17.oct.2007
                        • 3606

                        puteti sa le bagati in sapa. Chiar si la instalatia de incalzire daca nu e bine dimensionata o sa va para rau mai tarziu ca nu ati apelat la o firma specializata.

                        Comentariu

                        • gogoson
                          Membru Marcant
                          • 14.oct.2006
                          • 621

                          ce se mai aude de pexal?
                          observ ca seinstaleaza doar cupru sau ppr. Dar pexal ce are ?

                          Eu inca mai lucrez cu pexal si pana acum nu mi s-a parut ca as iesi mai ieftin cu ppr.
                          Idea e ca daca e mai bine cu ppr vreu sa trec si eu, dar astfel ....

                          Voi ce parere aveti ?

                          Comentariu

                          • nelu petrescu
                            Incepator
                            • 27.mar.2008
                            • 26

                            Pentru Gogoson.Sincer in pexal nu am incredere pentru o lucrare de incalzire.Am auzit destule incidente mai ales pe apa calda daramite pe inst. de incalzire.
                            Pentru Moderator.Instalatia nu este complexa avand in vedere ca aceasta casa are doua dormitoare ,living,baie,2xhol si bucatarie si fara etaj o sa am 8 calorifere pe doua ramificatii.Daca plec de la centrala cu teava de 1" si termin cu1/2" eu zic ca o sa mearga ce ziceti.

                            Comentariu

                            • DIY
                              Living Legend
                              • 07.sep.2007
                              • 1756

                              Postat în original de nelu petrescu
                              ...Pentru Moderator.Instalatia nu este complexa avand in vedere ca aceasta casa are doua dormitoare ,living,baie,2xhol si bucatarie si fara etaj o sa am 8 calorifere pe doua ramificatii.Daca plec de la centrala cu teava de 1" si termin cu1/2" eu zic ca o sa mearga ce ziceti.
                              Eu zic ca sint destui cei care tot asa au procedat (au numit procesul: regie proprie ) si au sfirsit prin a pune nenumarate intrebari pe forum incercind sa remedieze defectele ...

                              In plus, boala celor care fac instalatiile fara proiect este sa supradimensioneze in cascada. In afara aspectului financiar, asta e cea mai sigura metoda sa distrugi tot ceea ce inseamna eficienta. In unele cazuri, un alt efect secundar este acela al reducerii duratei de viata a echipamentelor.

                              De asemeni, un proiectant vede situatia in ansamblu, in directa legatura cu celelalte lucrari si poate veni cu sugestii benefice.
                              Numai la problema cu ascuderea tevilor daca gaseste solutia si si-a scos banii; parerea mea ...

                              Numai bine,
                              DIY

                              Comentariu

                              • nelu petrescu
                                Incepator
                                • 27.mar.2008
                                • 26

                                Da aveti dreptate dar nu sunt departe de domeniul instalatiilor am terminat ceva cursuri de profil,oricum multumesc de sfat.
                                Si pana la urma nu de asta este forum pentru a pune intrebari?

                                Comentariu

                                Procesare...