Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gogoson
    Membru Marcant
    • 14.oct.2006
    • 621

    @temu71
    vezi topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...er=asc&start=0

    si topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=5262, care momentan este in pauza, datorita lipsei obiectului munci ...

    @corsa
    NU FACE CAZANUL patrat. nu va tine. Datorita dilatariilor din material , la colturi va crapa sigur. Iti spun sin proprie experienta. Sorcul meu avea un astfel de cazan, un cub cu latura de 50 cm care il punea pe soba sa se incalzeasca pentru apa calda, si crapa de 2-3 ori pe iarna si tot timpul pe la coluri.

    Cel mai bine fal cilindric. Indiferent de cat de gros este peretele intr-un final va crapa.

    Comentariu

    • mihaela320
      Incepator
      • 09.iul.2008
      • 13

      stie cineva sa-mi spuna care sistem de incalzire ar fi mai indicat pt a incalzi o casa de 150 m.p. la tara[unde nu sunt gaze]dintre semineu centrala termica,cazan pe lemne sau brichete sau pompa de caldura si ajutate de panou solar.mentionez ca iarna temperatura afara ajunge la -16-20 si eu vreau in casa cald adica peste 25 de grade.va multumesc

      Comentariu

      • gogoson
        Membru Marcant
        • 14.oct.2006
        • 621

        centrala pe pemne cu gazeificare + boiler cu serpentina pentru apa calda.
        Vara boilerul se poate folosi impreuna cu panouri solare.

        Comentariu

        • mihaela320
          Incepator
          • 09.iul.2008
          • 13

          care credeti ca ar fi mai buna de la folex sau de la arca?

          Comentariu

          • crinaelena
            Living Legend
            • 11.sep.2007
            • 1596

            Arca sint mai vechi pe piata si au automatizare mai avansata,care permite cuplarea panourilor solare,direct fara module suplimentare.
            sint printre cele mai avansate.....dar si f. scumpe,dar nici Folex nu-s chiar ieftine.

            Comentariu

            • crinaelena
              Living Legend
              • 11.sep.2007
              • 1596

              in schimb,costul total(cazan,accesorii,panouri,boiler,etc) este f. mare,pentru o casa de numai 150 mp,asa incit,rentabilitatea,eu o pun la indoiala.as alege solutia asta,pentru pensiuni,hoteluri,spatii mari si cu consum de apa calda pe masura.

              Comentariu

              • mihaela320
                Incepator
                • 09.iul.2008
                • 13

                pai si atunci pt casa de 150 m.p ce sa folosesc?

                Comentariu

                • crinaelena
                  Living Legend
                  • 11.sep.2007
                  • 1596

                  centrala cu gazeificare si boiler ....atit.
                  Arca sint f. scumpe,cu banii pe cazan,cumperi un Junkers Supraclass Excellence cu toate accesoriile.dar f. important este cosul de fum,trebuie f. atent dimensionat si construit.vezi ca ai si topic ptr. asa ceva,o gramada de forumisti au trecut prin asta,ai ce citi acolo,un topic f. interesant.

                  Comentariu

                  • mihaela320
                    Incepator
                    • 09.iul.2008
                    • 13

                    multumesc pentru informatii

                    Comentariu

                    • gogoson
                      Membru Marcant
                      • 14.oct.2006
                      • 621

                      Izolare electrica centrala

                      Am cumparat o centrala termica cu lemne fara gazeificare de la termofarc.
                      Pentru vara centrala exte prevazuta cu o rezistenta electrica care incalzeste apa din ea si printr-o serpentina se face acm.
                      Problema care o am aeste ca rezistenta este pozitionata in partea din fata, iar producatorul nu mi-a dat o acoperitoare, astfel incat daca nu esti atent poti pune mana pe rezistenta. (partea cu contactele electrice).
                      Ma intereseaza cum as putea sa izolez electric dar si termic acea zona.

                      In imaginea atasata se vede in partea dreapta captul de rezistenta cu termostatul atasat si se poate observa ca acea zona r trebuie cumva izolata in primul rand electric.
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • GreenExpert
                        Incepator
                        • 29.iul.2008
                        • 2

                        Postat în original de mihaela320
                        stie cineva sa-mi spuna care sistem de incalzire ar fi mai indicat pt a incalzi o casa de 150 m.p. la tara[unde nu sunt gaze]dintre semineu centrala termica,cazan pe lemne sau brichete sau pompa de caldura si ajutate de panou solar.mentionez ca iarna temperatura afara ajunge la -16-20 si eu vreau in casa cald adica peste 25 de grade.va multumesc
                        Hi,

                        va recomand sistem hidraulic de incalzire in pardoseala cu acumulare de caldura conectat la o centrala electrica de 15 kw sau o pompa de caldura "stalp de ghiata" (tarifate dual zi/noapte) si un sistem termosolar cu aport la incalzire,

                        investitia este destul de costisitoare in acest sitem fara mai vb de izolatia termica a cladirii, in principiu totul (incl izolatia cladirii) reprezinta cam 40-50% din costul totalal al investitiei, dar costurile de oprare ulterioare o justifica pe deplin.

                        eu am acasa incalzire in pardoseala cu centrala electrica pe fiecare etaj si este ok

                        GreenExpert
                        (Think Future - Think Green)

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6360

                          Postat în original de GreenExpert
                          [...] eu am acasa incalzire in pardoseala cu centrala electrica pe fiecare etaj si este ok.
                          M-ar interesa şi pe mine costurile de utilizare a sistemului Dvs. Credeţi că aţi putea detalia subiectul pe forum?
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • Sergiu Glavce
                            Incepator
                            • 30.iul.2008
                            • 18

                            Re: Semineu-centrala sau cazan pe lemne?

                            Exista seminee care prepara si apa calda . In acest fel aveti si semineu ... pentru decor si caldura prin calorifere ... Cea mai buna solutie este un cazan cu gazeificare , deoarece nu necesita alimentare cu combustibil - lemn - foarte des ( o data la 8-10 ore )

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6360

                              Re: Semineu-centrala sau cazan pe lemne?

                              Postat în original de Sergiu Glavce
                              Exista seminee care prepara si apa calda. [...]
                              Am mai pus această întebare pe forum: cum veţi proceda vara ca să faceţi un duş? faceţi focul în semineu cînd afară şi/sau în cameră sînt 35-40*C?
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              • Sergiu Glavce
                                Incepator
                                • 30.iul.2008
                                • 18

                                Re: Semineu-centrala sau cazan pe lemne?

                                Exista boilere duale !!!

                                Comentariu

                                Procesare...