Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • lczweb
    Incepator
    • 27.oct.2008
    • 3

    Centrala lemne, cati kw?

    vreau sa-mi montez centrala pe lemne (nu exista gaz) la un apartament de 48 mp utili (2 camere)
    centrala v-a incalzi si apa printr-un boiler cu serpentina...
    va intreb.. ce putere sa aiba centrala ?

    cineva mi-a recomandat una de 19kw . nu e prea mare? ma refer la consumul de lemne...

    Comentariu

    • crinaelena
      Living Legend
      • 11.sep.2007
      • 1596

      exista,cea mai mica e Ferroli GFN 4sau 3,parca.....oricum pe lemn are 12 kw si 14 pe carbune,dar nu e gazeificare....mai mici nu se fabrica.

      Comentariu

      • marinica
        Incepator
        • 27.iul.2006
        • 6

        Re: Centrala lemne, cati kw?

        Postat în original de lczweb
        vreau sa-mi montez centrala pe lemne (nu exista gaz) la un apartament de 48 mp utili (2 camere)
        centrala v-a incalzi si apa printr-un boiler cu serpentina...
        va intreb.. ce putere sa aiba centrala ?
        cineva mi-a recomandat una de 19kw . nu e prea mare? ma refer la consumul de lemne...
        Sunt si eu interesat de o centrala termica pe lemne, cu boiler de apa calda incorporat, pentru o casa cu 2 camere, baie si bucatarie (intrun sat de deal).
        Cat mai ieftina !
        M-am uitat pe internet si am gasit centrale pe lemne, dar fara boiler. Ma poti ajuta cu mai multe informatii ?

        Comentariu

        • lczweb
          Incepator
          • 27.oct.2008
          • 3

          asa ceva vruiam si eu.. numa ca nu prea gasesti, si mi-o recomandat boiler separat cu serpentina...

          ar fi un avantaj.. cand vrei apa calda si nu ai foc, pui boileru in priza

          Comentariu

          • marinica
            Incepator
            • 27.iul.2006
            • 6

            Postat în original de lczweb
            asa ceva vruiam si eu.. numa ca nu prea gasesti, si mi-o recomandat boiler separat cu serpentina...

            ar fi un avantaj.. cand vrei apa calda si nu ai foc, pui boileru in priza
            Casa este locuita de 2 rude batrane. Au un boiler electric pe care vor sa-l foloseasca numai cand nu fac foc la centrala.
            De aceea vor sa cumpere o centrala pe lemne cu boiler incorporat.

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3639

              Din cate stiu nu exista centrala pe lemne cu boiler incorporat. Va trebuie un boiler separat. Exista boilere care merg si cu energie electrica si cu agent termic de la cazan. Pe perioada verii se foloseste doar partea electrica iar iarna doar cu agent termic de la cazan.

              Comentariu

              • crinaelena
                Living Legend
                • 11.sep.2007
                • 1596

                Postat în original de Consultant climatizare
                Din cate stiu nu exista centrala pe lemne cu boiler incorporat. Va trebuie un boiler separat. Exista boilere care merg si cu energie electrica si cu agent termic de la cazan. Pe perioada verii se foloseste doar partea electrica iar iarna doar cu agent termic de la cazan.
                exista,niste minunatii,iar la partea superioara au o plita din fonta,in camera/bucataria respectiva nu mai ai nevoie de calorifer....Arca Perla....pretul,dupa cum spune si denumirea.

                Comentariu

                • crinaelena
                  Living Legend
                  • 11.sep.2007
                  • 1596

                  uite-ohttp://www.misiuneacasa.ro/forum/files/nr_23_41_157.jpg
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • ar14rai
                    Incepator
                    • 26.sep.2008
                    • 24

                    poate va ajuta.... la calcularea centralei: http://www.termocontrol.ro/calcule.html
                    - 30% pierderi!
                    Spor!
                    E pacat sa nu faci binele pe care poti sa-l faci!
                    Dumnezeu sa lucreze asupra voastra!

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3639

                      E vechiul calcul cu coeficienti care din punctul meu de vedere e o prostie.

                      Comentariu

                      • corsa
                        Membru
                        • 09.ian.2008
                        • 101

                        Exista centrala pe lemne cu boiler incorporat,Ferolli GFN K de 20 kw.Boilerul este de 100 litri si vara se poate folosi si la curent electric avand 1000 w.

                        Comentariu

                        • romtelefon
                          Incepator
                          • 17.feb.2008
                          • 1

                          Re: Centrala lemne, cati kw?

                          Postat în original de lczweb
                          vreau sa-mi montez centrala pe lemne (nu exista gaz) la un apartament de 48 mp utili (2 camere)
                          centrala v-a incalzi si apa printr-un boiler cu serpentina...
                          va intreb.. ce putere sa aiba centrala ?

                          cineva mi-a recomandat una de 19kw . nu e prea mare? ma refer la consumul de lemne...


                          http://www.termofarc.ro/pages/fins.html cea mai mica ...17,5 dar oricum e mare pt tine si nu stiu daca renteaza deoarece spatiul pe care il ai e mult prea mic
                          eu cred ca e mai bine una electrica
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • lczweb
                            Incepator
                            • 27.oct.2008
                            • 3

                            multumesc tuturor pt mesaje...

                            una electrica ar fi fost ideala, dar problema e la factura...
                            prefer pe lemne ... cica e mai rentabil...
                            (pot face rost de lemne f usor, si blocul are horn)

                            Comentariu

                            • TheCidd
                              Incepator
                              • 20.aug.2008
                              • 10

                              Parametrii optimi centrala pe cocs/lemne

                              Salut! Anul trecut mi-am instalat o centrala pe lemne/cox cu 5 elementi, 11 calorifere din aluminiu a cate 10 elementi intr-o casa simpla doar cu parter. Deasemenea centrala are montat si un boiler de 120l. Tevile sunt din PPR cu insertie pe interior.
                              acum vreo 2 sapt mi-au cedat doua racorduri in sensul ca pica destul de multa apa in dreptul lor. Acum vreau sa stiu cine e vinovat, eu sau instalatorul.
                              Instalatorul mi-a zis ca au cedat din cauza presiunii/temperaturii prea mari, adik din cauza mea.
                              Care sunt setarile potrivite pt o astfel de instalatie, temperatura optima si presiunea apei din instalatie?
                              Va multumesc anticipat!

                              Comentariu

                              • VYS
                                Living Legend
                                • 19.aug.2005
                                • 12977

                                Aceste date ar trebui sa fie in cartea centralei/cazanului.
                                Eu m-am uitat putin pe net si am vazut presiunea este de circa 2-3 bar deci din aceasta cauza nu poate fi.
                                De la temperatura ar putea fi, daca este in domeniul superior si PPR este mai putin calitativ.
                                Tot atat de bine poate fi si de la sudura realizata de mester.
                                VYS Blog DIY

                                Comentariu

                                Procesare...