Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ggelu
    Membru marcant
    • 28.apr.2009
    • 394

    "Acum vrem sa auzim,sa comparam "
    Sa inteleg ca sunteti mai multi ?
    Sau folositi pluralul seniorial ? " Noi, Piciu... "

    Comentariu

    • piciu
      Membru
      • 17.sep.2008
      • 142

      Postat în original de ggelu
      "Acum vrem sa auzim,sa comparam "
      Sa inteleg ca sunteti mai multi ?
      Sau folositi pluralul seniorial ? " Noi, Piciu... "
      Ultimul rand. Sunt pe mai multe posturi, de exempluimensionare puffer.
      Sa gandim pozitiv

      Comentariu

      • piciu
        Membru
        • 17.sep.2008
        • 142

        Postat în original de ggelu
        "Acum vrem sa auzim,sa comparam "
        Sa inteleg ca sunteti mai multi ?
        Sau folositi pluralul seniorial ? " Noi, Piciu... "
        Omul care da informatii aici nu da numai pentru mine ci pentru toti cei interesati. Acum mai ridic o problema, centralele pe gaz sunt mai pretentioase in privinta COSULUI de evacuare a gazelor arse,sau nu stiu eu si cine ma informat nu a spus adevarul?
        Sa gandim pozitiv

        Comentariu

        • movidium
          Membru
          • 08.mar.2006
          • 268

          In mod normal 30 kg lemn inmagazineaza mai multa caldura decit 20 de kg , dar,,, o sa avem surpriza ca , o centrala sa consume 30 kg de lemne si sa dea mai putina caldura decit una incarcata cu 20 kg.Cea mai mare pierdere de caldura la o centrala este pierderea de caldura pe cos!Daca instalatia nu consuma energia cedata de cantitatea de lemne arsa in timpul dat caldura ramasa se duce pe cos!deci se poate ca 20 kg de lemne cel putin sa incalzeasca la fel ca 30 kg.Totul depinde de pierderile operationale ale cazanului.

          Comentariu

          • ggelu
            Membru marcant
            • 28.apr.2009
            • 394

            [/quote] Omul care da informatii aici nu da numai pentru mine ci pentru toti cei interesati. Acum mai ridic o problema, centralele pe gaz sunt mai pretentioase in privinta COSULUI de evacuare a gazelor arse,sau nu stiu eu si cine ma informat nu a spus adevarul?[/quote]
            Poate mi s-a parut mie..... dar tonul seniorial vad ca-l mentineti . Poate ca va sta bine in alte domenii dar cand ridici probleme de "genuchiul broastei " si vrei ca cineva sa-ti raspunda documentat .... parca mi se pare exagerat .
            Sau poate intrebarile la care s-a raspuns de zeci de ori pe forum sa-mi dea impresia asta ?

            Comentariu

            • piciu
              Membru
              • 17.sep.2008
              • 142

              Postat în original de movidium
              In mod normal 30 kg lemn inmagazineaza mai multa caldura decit 20 de kg , dar,,, o sa avem surpriza ca , o centrala sa consume 30 kg de lemne si sa dea mai putina caldura decit una incarcata cu 20 kg.Cea mai mare pierdere de caldura la o centrala este pierderea de caldura pe cos!Daca instalatia nu consuma energia cedata de cantitatea de lemne arsa in timpul dat caldura ramasa se duce pe cos!deci se poate ca 20 kg de lemne cel putin sa incalzeasca la fel ca 30 kg.Totul depinde de pierderile operationale ale cazanului.
              Multumesc movidium.
              Sa gandim pozitiv

              Comentariu

              • piciu
                Membru
                • 17.sep.2008
                • 142

                Omul care da informatii aici nu da numai pentru mine ci pentru toti cei interesati. Acum mai ridic o problema, centralele pe gaz sunt mai pretentioase in privinta COSULUI de evacuare a gazelor arse,sau nu stiu eu si cine ma informat nu a spus adevarul?[/quote]
                Poate mi s-a parut mie..... dar tonul seniorial vad ca-l mentineti . Poate ca va sta bine in alte domenii dar cand ridici probleme de "genuchiul broastei " si vrei ca cineva sa-ti raspunda documentat .... parca mi se pare exagerat .
                Sau poate intrebarile la care s-a raspuns de zeci de ori pe forum sa-mi dea impresia asta ?[/quote] %%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%% Multumesc ggelu, dar de genunchiul broastei la climatizare nu am auzit,la fel ca in sport(plai of), ca eu de cand m-am nascut nu am auzit de asa ceva, ( am auzit ,dar nu ne-a predat nimeni expresii de-astea). Or fi raspunsuri in sute de pagini la problema mea dar fiind un lenes sa citesc atata mai ales pe monitor, este o placere ,mai ales pentru ochi.
                Sa gandim pozitiv

                Comentariu

                • ggelu
                  Membru marcant
                  • 28.apr.2009
                  • 394

                  Daca ai vrut sa-mi reprosezi ca folosesc limbaj de mahala sa stii ca ai nimerit-o : expresia e din Ion Creanga " Amintiri din copilarie "
                  Se studiaza in clasele primare.

                  Comentariu

                  • pozsar_sandor
                    Incepator
                    • 05.ian.2008
                    • 7

                    a auzit cineva de cazane cu Gazeifiere MAK

                    Buna ziua,

                    as dori sa aflu daca are cineva informatii despre cazanele cu gazeifiere MAK Confort produse la Resita.
                    personal am cautat pe forumuri si nu am gasit nimic.
                    insa pretul pe care il au este cel mai bun pe care am reusit sa-l gasesc:
                    5500Ron pentru un cazan de 25Kw.

                    e foarte tentant.
                    insa ar fi interesant de aflat si o parere de la cineva care are in folosinta tipul acesta de cazan.fiabilitate, randament etc.

                    poate ma ajutati............
                    Cu stima,
                    Pozsar Sandor

                    Comentariu

                    • ics
                      Membru Marcant
                      • 16.sep.2009
                      • 624

                      autonomie

                      am auzit de la cineva ca la o centrala pe lemne ferroli cu gazeificare face plinul cam la 5 ore pentru 280 mp incalziti
                      as fi interesat sa aflu si de alti forumisti care au centrale pe lemne ce autonomie si randament au pe gazeificare sau nu
                      ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                      Comentariu

                      • gogoson
                        Membru Marcant
                        • 14.oct.2006
                        • 621

                        Ma bag si eu in discutie putin .
                        Am lucrat cum ambele tiprui de centrale. Pentru mine as alege una pe gazeificare, De ce ?
                        -cea pe gazeificare arde mai bine lemnul deci mai putina cenusa (din cauza faptului care arde tot lemnul are si randamentul mai mare)
                        -cea pe gazeificare are un sistem propriu de protectie. Daca nu mai ai curent flacara se opreste automat deoarece ventilatorul se opreste. La o centrala clasica desi aerul se inchis automat ( dar mecanic), iar daca este jar, acela nu se stinge deci creste temperatura peste masura
                        -autonomia este mai mare la ce pe gazeificare. Idea de a pune un puffer este valabila si la cea clasica si la cea cu gezeificare
                        -cea cu gazeificare are arderea mai curata, deci mai putin fum care se depune pe schimbator. La cea clasica desi schikbatorul de caldura se poate curata, practica arata ca nu se poate curata perfect, deci in timp scade randamentul mai mult
                        -cea clasica poate arde si cu lemne mai putin uscate, dar nici ea nu are cu lemne verzi.
                        -cea clasica este recomandabila doar in situatia in care nu este curent electric (sau este dar cu pauze) si se merge pe sistem termosifon.
                        - cea clasica permite si alt tip de conbustibil, gen carbune. Daca nu exista o sursa clara pentru asa ceva, inseamna ca nu o sa folositi niciodata altceva in afara de lemn. Acum pe bune, cine iti aduce carbune in Bucuresti, sau in alt oras mare? Doar daca stai pe valea Jiului. DAR atentie la carbune, de obicei se foloseste cabune de buna calitate (ca este furat de pe undeva) care are o putere mare calorica si strica centralele. Pe bune si fara misto!!!!!

                        Comentariu

                        • piciu
                          Membru
                          • 17.sep.2008
                          • 142

                          Multumesc gogoson pentru aceste precizari,chiar sunt bine venite pentru mine care sunt cu informatiile la "genunchiul broastei",sanatate.
                          Sa gandim pozitiv

                          Comentariu

                          • ics
                            Membru Marcant
                            • 16.sep.2009
                            • 624

                            criterii

                            cateva criterii importante mi se par:
                            - costul initial
                            - autonomia
                            - randamentul
                            - costul in exploatare
                            - posibilitatea de a folosi diferite tipuri de combustibil

                            in afara de cele tehnice, fiabilitate
                            ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                            Comentariu

                            • LAURENTIU RADU
                              Membru
                              • 06.nov.2006
                              • 158

                              Centrala pe lemne

                              Ma poate ajuta cineva cu un nume de centrala termica pe lemne pentru o casa de 125 mp!?

                              Comentariu

                              • movidium
                                Membru
                                • 08.mar.2006
                                • 268

                                Termofarc

                                Comentariu

                                Procesare...