Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • movidium
    Membru
    • 08.mar.2006
    • 268

    Termofarc

    Comentariu

    • marius_lmd
      Membru Marcant
      • 19.mar.2009
      • 440

      orice centrala (indiferent marca) care sa acopere necesarul termic, dar neaparat cu gazificare, pentru un randament mai bun care implica un consum mai mic, o autonomie mai mare......
      o parere in plus nu strica niciodata,

      Comentariu

      • piciu
        Membru
        • 17.sep.2008
        • 142

        Postat în original de a.sorin
        Am si eu un cazan ca al tau. In cartea tehnica, prin programul de noapte se intelege ca dupa stingerea jarului inchizi usa de admisie aer si obturezi cosul cu clapeta.
        Domnule a.sorin sunteti multumit de cazan, pe gerul asta a facut caldura de care aveati nevoie ? Sanatate.
        Sa gandim pozitiv

        Comentariu

        • peet
          Incepator
          • 12.nov.2007
          • 7

          Ar fi o varianta si un termo semineu daca in viitor se intentioneaza sa fie instalata si o alta varianta impreuna cu acesta.
          casa dulce casa

          Comentariu

          • ovid3ll
            Incepator
            • 28.ian.2010
            • 1

            eu zic un atmos dc 25 iti ajunge .la 25 kw e inca supra dimenmsionata

            Comentariu

            • termoadi
              Membru Marcant
              • 21.ian.2007
              • 984

              mak confort 25 kw sau 40 , oricum puterea din hartii a centralei e data de conditii ideale ale combustibilului.
              am montat un mak de 40 la un necesar termic de 18-20 kw si incarcarea se face la 14 ore
              O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

              Comentariu

              • ics
                Membru Marcant
                • 16.sep.2009
                • 624

                care?

                mak? e o marca de centrale?
                si vorbesti serios cu 14 ore? ca pana acum nu am auzit pe nimeni cu centrala pe lemne sa depaseasca 5 ore autonomie
                ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                Comentariu

                • ggelu
                  Membru marcant
                  • 28.apr.2009
                  • 394

                  Postat în original de termoadi
                  mak confort 25 kw sau 40 , oricum puterea din hartii a centralei e data de conditii ideale ale combustibilului.
                  am montat un mak de 40 la un necesar termic de 18-20 kw si incarcarea se face la 14 ore
                  Mai ai si alte informatii despre Mak-ul respectiv ? Curatare, cum se comporta in timp... Am vazut cartea tehnica dar niciunul in exploatare..
                  Multumesc.

                  Comentariu

                  • termoadi
                    Membru Marcant
                    • 21.ian.2007
                    • 984

                    este montat de curand ,mi a fost recomandat de mai multi amici ca fiind un cazan bun
                    O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                    Comentariu

                    • ics
                      Membru Marcant
                      • 16.sep.2009
                      • 624

                      supra

                      poate din cauza supradimensionarii puterii lui in raport cu necesarul a ajuns sa aiba o astfel de autonomie...interesant; am vazut ca au plaje destul de mari de putere cazanele astea
                      si pe frigul asta tot la 14 ore ai incarcat?
                      ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                      Comentariu

                      • termoadi
                        Membru Marcant
                        • 21.ian.2007
                        • 984

                        nu este al meu ,l am montat la cineva ,acum l am sunat si mi a spus ca incarca seara la 18 si dimineata la 7 gaseste 55-60 grade si jar in cazan.
                        O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                        Comentariu

                        • ggelu
                          Membru marcant
                          • 28.apr.2009
                          • 394

                          Accidental mai aflam si noi ( talpa tarii ) ce producatori avem . Movidium recomanda mai sus cazanele de la Termofarc . Sefu' da in completare niste date ......cum ii solicitam lui termoadi ... ca altfel ce recomanzi se trece la vorbe in vant ! In cazul Termoadi / Mak chiar faptul ca a spus de instalare si ca a dat telefon ( adica i-a mai raspus la apel ) in opinia mea il recomanda

                          Comentariu

                          • ics
                            Membru Marcant
                            • 16.sep.2009
                            • 624

                            lemne

                            si apropo maku asta consuma lemne sau peleti? sau altceva solid?
                            ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                            Comentariu

                            • ggelu
                              Membru marcant
                              • 28.apr.2009
                              • 394

                              Re: lemne

                              Vezi ca au sait la [http://www.cazanepelemne.ro]. In poze arata bine dar si la masini faci un drive test inainte..... [/url]

                              Comentariu

                              • ics
                                Membru Marcant
                                • 16.sep.2009
                                • 624

                                da

                                am vazut cartea tehnica la mak si acum imi explic partial autonomia: camera de lemne foarte mare, pt ca are o adancime de 90cm
                                dar cum l-ati montat/instalat? ca vazui ca are 415kg cel mai mic...
                                ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                                Comentariu

                                Procesare...