Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ggelu
    Membru marcant
    • 28.apr.2009
    • 394

    La intrebarea asta e greu de raspuns. Punctele de vedere ar fi : comoditatea, costul de exploatare...., se poate si cazan cu gazeificare + puffer...
    Dar 25 kW la CT lemne pentru suprafata respectiva este foarte apropiat de necesarul caloric. Nu este cazul ca la CT cu gaz unde nu trebuie alimentat si combustibilul are cam aceiasi calitate. O putere suplimentara este intotdeauna binevenita mai ales la gazeificare care sunt sensibile la calitatea lemnului.

    Comentariu

    • termoadi
      Membru Marcant
      • 21.ian.2007
      • 984

      Postat în original de movidium
      supun atentiei dumneavoastra urmatoarea problema: Ce este mai bine :centrala cu gazeifiere , sau centrala clasica plus puffer in conditiile in care pretul este egal!
      parerea mea ar fi ,pentru inceput sa se realizeze o instalatie ''buna '' cu puffer ,automatizata,cazan ,...mai ieftin si pe parcurs acesta se poate schimba ,fara mari interventii, cu unul cu gazeificare.la cazanele de fonta simple ,pretul este de cca 90 ron /kw sau mai putin ,la cele de otel acest pret mai scade.oricum acest lucru se merita daca aveti sursa ieftina de lemn. daca nu ,in schimbul pufferului si al cazanului cu gazeificare se poate monta o centrala pe peleti care rezolva totul pe partea de confort si autonomie
      O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

      Comentariu

      • movidium
        Membru
        • 08.mar.2006
        • 268

        Postat în original de termoadi
        Postat în original de movidium
        supun atentiei dumneavoastra urmatoarea problema: Ce este mai bine :centrala cu gazeifiere , sau centrala clasica plus puffer in conditiile in care pretul este egal!
        parerea mea ar fi ,pentru inceput sa se realizeze o instalatie ''buna '' cu puffer ,automatizata,cazan ,...mai ieftin si pe parcurs acesta se poate schimba ,fara mari interventii, cu unul cu gazeificare.la cazanele de fonta simple ,pretul este de cca 90 ron /kw sau mai putin ,la cele de otel acest pret mai scade.oricum acest lucru se merita daca aveti sursa ieftina de lemn. daca nu ,in schimbul pufferului si al cazanului cu gazeificare se poate monta o centrala pe peleti care rezolva totul pe partea de confort si autonomie
        poate momentan costul peletilor e mic dar sigur va creste in urmatorii 2 3 ani

        Comentariu

        • criistinik
          Incepator
          • 10.mar.2008
          • 53

          sunt in cautarea unei centrale termice de mai mult de un an (timpul nu ma streseaza caci am unde sa stau iarna deocamdata)
          studiez inca.
          asa cum s-a spus centralele cu gazeificare sunt mult mai bune decat cele simple.

          dezavantaje centrale lemn cu gazeificare:
          1. pret centrala mai mult decat dublu fata de cele simple
          2. mai multe componente de luat pe langa centrala
          3. mai pretentioase in functionare

          dezavantaje cazane simple:
          1. autonomie mult mai mica (corelata cu izolatie mica la casa = dezastru pt familie)
          2. randament mai scazut

          stiu ca se pot spune mult mai multe

          eu ma gandesc la un cazan simplu pe care sa dau maxim 3000 - 4000 lei (de maxim 25kw) si care pe timp de iarna sa incalzeasca 1 sau 2 camere si 1 baie. nu am familie nu am copii. casa veche e din lemn si lut. cu diferenta de bani de vreo 4000 lei (cat mi-as lua una cu gazeificare de vreo 30kw - viessmann vitoligno 100s - mult mai bune decat atmos, junkers, feroli, orlan - si aici pot aduce argumente pt cine vrea) imi reduc (sau sper) din geamurile vechi si mari de la casa care au cam 3m pe 1.2m si sunt in numar de 3. plus sper sa apuc sa fac si o usa de intrare mai buna. pe la anul mai pun izolatie pe exterior care e f importanta, plus termopane peste tot. daca reusesc sa incalzesc apoi toata casa de vreo 100m2 e bine, daca nu voi lua in 2 - 3 ani o centrala calumea pe care o voi folosi cand e gerul mare. restul voi merge cu acel cazan mic si astfel mai protejez centrala pe gazeificare. vara la fel cand voi avea nevoie de apa calda fac focul in cazanul cel simplu.

          cam la concluzia asta am ajuns, inca nu e decizia finala.

          cine vrea o centrala fara sa stea cu grija iarna, sau are un spatiu mare de incalzit, ma refer la peste 3 - 4 camere sa ia pe gazeificare cu incredere. cine vrea sa o frece asa in kinuri vreo 2 - 3 ierni sa incerce cazan simplu. parca nu m-as vedea bine sa pun seara pe la 12 pe foc si dimineata sa ma trezesc in frig.


          cel mai important insa e izolatia casei. in ambele cazuri

          Comentariu

          • termoadi
            Membru Marcant
            • 21.ian.2007
            • 984

            Re: a auzit cineva de cazane cu Gazeifiere MAK

            Postat în original de pozsar_sandor
            Buna ziua,

            as dori sa aflu daca are cineva informatii despre cazanele cu gazeifiere MAK Confort produse la Resita.
            personal am cautat pe forumuri si nu am gasit nimic.
            insa pretul pe care il au este cel mai bun pe care am reusit sa-l gasesc:
            5500Ron pentru un cazan de 25Kw.

            e foarte tentant.
            insa ar fi interesant de aflat si o parere de la cineva care are in folosinta tipul acesta de cazan.fiabilitate, randament etc.

            poate ma ajutati............
            mi sa parut o centrala destul de buna cu o capacitate de incarcare destul de buna automatizarea ,bunicica,nu stie sa comande dispozitiv de bypass si nici boiler dar in general mi a facut o impresie buna
            O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

            Comentariu

            • ics
              Membru Marcant
              • 16.sep.2009
              • 624

              mak

              mak par niste cazane destul de simple, poate de aceea si fiabile; cineva le lauda pe alte posturi
              ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

              Comentariu

              • a.sorin
                Incepator
                • 12.feb.2009
                • 86

                Cazanul are 30 kW si la casa de 9,3m*8m porotherm 30 izolata cu polistiren de 8 cm, podeaua izolata cu extrudat de 3 cm, tavanul cu 8 polistiren + 5cm vata de stcla, temelia deocamdata neizolata si ferestre termopan marisoare a facut fata fara probleme (chiar cu lemne nu foarte uscate).

                Comentariu

                • pozsar_sandor
                  Incepator
                  • 05.ian.2008
                  • 7

                  Buna seara,

                  Pana la urma am gasit un cazan cu gazeificare , zic eu la un pret bun-Atmos 25kw cu 5800Ron.
                  Sper ca dupa ce il voi pune in functiune sa va pot da detalii si despre fiabilitate.
                  am luat decizia de acumpara un cazan Atmos, dupa ce am stat devorbacumaimultiprieteni, dintre care unul are acelasi tip de centrala de 3 ani si nu a avut nici o problema.

                  Numai bine.
                  Cu stima,
                  Pozsar Sandor

                  Comentariu

                  • adriaqn
                    Incepator
                    • 14.mar.2010
                    • 35

                    Postat în original de pozsar_sandor
                    Buna seara,

                    Pana la urma am gasit un cazan cu gazeificare , zic eu la un pret bun-Atmos 25kw cu 5800Ron.
                    Sper ca dupa ce il voi pune in functiune sa va pot da detalii si despre fiabilitate.
                    am luat decizia de acumpara un cazan Atmos, dupa ce am stat devorbacumaimultiprieteni, dintre care unul are acelasi tip de centrala de 3 ani si nu a avut nici o problema.

                    Numai bine.

                    Comentariu

                    • marius_lmd
                      Membru Marcant
                      • 19.mar.2009
                      • 440

                      este un pret foarte bun, centralele pe lemn functioneaza foarte bine in general toate, daca sunt respectate conditiile impuse de producator, scheme de instalare , precum si calitatea lemnului este primordiala.
                      felicitari
                      o parere in plus nu strica niciodata,

                      Comentariu

                      • ics
                        Membru Marcant
                        • 16.sep.2009
                        • 624

                        autonomie

                        ma gandesc din ce in ce mai mult la autonomia centralei, ce fac daca se opreste curentul, frigu? ce fac daca nu mai am lemn de esenta tare sau f bine uscat?
                        mi se par destul de pretentioase astea cu gazeificare
                        ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                        Comentariu

                        • gogoson
                          Membru Marcant
                          • 14.oct.2006
                          • 621

                          Nu sunt mai pretentioase decat cele clasice, nu cu mult
                          In afara de curent, nu sunt alte cerinte
                          Si la alea clasice , daca ai lemne unde merg ff prost

                          Intrebarea se pune cam asa: de cate ori nu ai curent versus cat castigi folosing o centrala pe gazeificare (autonomie mai mare, randament mai mare, etc)

                          Comentariu

                          • criistinik
                            Incepator
                            • 10.mar.2008
                            • 53

                            daca vrei sa nu ai probleme cu curentul iti recomand sa iei un ups (sursa neintreruptibila) si o baterie auto (poate sa nu fie noua). in loc de bateria din ups de 12v si 7ah (in general) conectezi cu nsite cabluri mai solide bateria auto. poti asigura astfel a autonomie de cel putin 4 ore. pompa care face turul apei in calorifere are un consum de circa 60 - 70w sau maxim 100w functie de puterea ei. trebuie luat in calcul apoi ca bateria auto se incarca mai greu cu mecanismul de la ups. un ups e circa 200 lei iar o baterie auto cam tot pe aici.

                            daca crezi ca nu ai probleme la un cazan simplu ia in calcul posibiliatea ca pompa sa nu mai functioneze. la fel si la cele cu gazeificare. treaba in acest caz se complica. daca mai ai o pompa pt apa calda atunci ai salvat situatia. trebuie evident sa fii pe faza. ultimul caz oricum are o probabilitate f mica.

                            Comentariu

                            • marius_lmd
                              Membru Marcant
                              • 19.mar.2009
                              • 440

                              partea cu bateria de masina legata la ups este ok si functioneaza foarte bine, eu cel putin asa am facut la cateva centrale si nu au fost probleme, deci recomand cu incredere, numai ca se pierde garantia la ups
                              referitor la "versus" cele cu gazificare sunt bune mai ales daca au puteri ceva mai mari, adica de peste 35-40 kW, pana la aceste puteri diferenta de randament si pret nu se prea justifica, adica amortizarea asa zisa este mai indelungata,
                              o parere in plus nu strica niciodata,

                              Comentariu

                              • adriaqn
                                Incepator
                                • 14.mar.2010
                                • 35

                                Salut! Cunoaste cineva mai in amanunt cazanul Vigas?
                                As dori si eu ceva informatii legat de acest tip de cazan, as avea nevoie de unul de 25kw. Credeti ca la aceasta putere nu ar trebui sa optez pt gazeificare? Va rog, mai multe lamuriri.
                                Multumesc anticipat.

                                Comentariu

                                Procesare...