Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • olyoly
    Membru
    • 18.mar.2010
    • 236

    Scuze , termoadi , nu stiam ca esti pe pozitie!
    daca nu stii , intreaba! dar nu da sfaturi fara sa cunosti!

    Comentariu

    • termoadi
      Membru Marcant
      • 21.ian.2007
      • 984

      Postat în original de olyoly
      Scuze , termoadi , nu stiam ca esti pe pozitie!
      chiar acum am deschis si eu ...pravalia
      O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

      Comentariu

      • alin_mg
        Membru
        • 17.iul.2006
        • 272

        Multumesc !
        Chestia asta i-ti ofera multa flexibilitate pe circuit.

        Comentariu

        • alin_mg
          Membru
          • 17.iul.2006
          • 272

          Cam cat costa un actuator de genul ? Distribuitorul are ceva special ?

          Comentariu

          • termoadi
            Membru Marcant
            • 21.ian.2007
            • 984

            pretul se situeaza undeva in jurul sumei de 90-100 ron ,pentru un actuator.distribuitorul are o constructie usor aparte,In principiu actuatoarele se pot monta atat pe robinetul termostatat ,in locul capului termostatic ,cat si pe distribuitor ,sau in cazuri particulare pe robinet de izolare zona.
            O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

            Comentariu

            • alin_mg
              Membru
              • 17.iul.2006
              • 272

              Merci !
              Adi ce e un " ventil compact "?

              Comentariu

              • termoadi
                Membru Marcant
                • 21.ian.2007
                • 984

                Postat în original de alin_mg
                Merci !
                Adi ce e un " ventil compact "?
                Termenul apare in descrierea unui tip de radiator la care robinetul de tur este deja inclus din constructie in componenta radiatorului ,si se ataseaza doar capul termostatic.La acest tip de radiator ,de regula conexiunile tur/retur se pot face prin partea inferioara ,unde sunt prezente doua racorduri ,conexiunea facanduse prin intermediul unui set de robineti de izolare ,drepti,pentru legarea din pardoseala ,sau coltari ,pentru legatura din perete.
                O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                Comentariu

                • alin_mg
                  Membru
                  • 17.iul.2006
                  • 272

                  Multumesc !

                  Comentariu

                  • costy&alina
                    Incepator
                    • 11.apr.2010
                    • 3

                    Centrala termica gazeificare pe lemne

                    spuneti-mi va rog care tip de centrala este mai buna pentru incalzirea a 210 m/patrati.
                    costy

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3639

                      descrieti mai mult situatia, si spunetine ce oferte ati primit.

                      Comentariu

                      • comanM
                        Incepator
                        • 23.mai.2010
                        • 8

                        Centrala pe lemne cu gazeificre

                        am nevoie de o centrala pe lemne,pentru o casa cu suprafata utila de,150 m,ca izolatie pana acum,am pus sub sapa de la parter polistiren extrudat de 2 cm,tavanul de la etaj este din rigips,vata minerala de 10cm si apoi scandura de 3cm,urmeaza izolatie exterioara de 10 cm!as vrea sa stiu,ce centrala imi recomandati(capacitate,marca)si daca e mai buna cea cu gazeificare decat cea normala,atat cat sa justifice diferenta mare de pret intre cele doua.si o alta problema este cosul de evacuare a fumului,poate fi facut numai din inox,sau si din zidarie,pt ca cel de inox ma sperie ca pret,undeva la 350lei/ml,sau a incercat vanzatorul sa ma insele?va multumesc!(precizez ca bugetul este unul mediu spre mic)

                        Comentariu

                        • messeu
                          Incepator
                          • 08.aug.2010
                          • 1

                          Proiect Centrala termica pe lemne

                          Va salut pe toti, fiind primul meu post pe acest forum.
                          Am un proiect mai indraznet si v-as ruga sa va dati cu parerea si sa ma ajutati sa il retusez astfel incat sa aiba un randament bun.
                          Practic, vreau sa imi fac o centrala termica pe lemne DIY, sau mai bine zis Do It Myself.Am reusit sa schitez ceva si atasez
                          pozele sa vedeti si voi. Se poate vedea in poza cu masuratorile ca voi avea focarul si un traseu al fumului, restul urmand a fi umplut cu apa. Bineinteles se va face o camasa peste tot restul cazanului. Aerul va intra pe usa de jos (poate impins de un ventilator cu termostat) va alimenta focul, iar fumul va urma traseul acela in zigzag. Apa inconjurand focarul si traseul fumului ar trebui sa preia destul de bine din calcura cedata. Modelul l-am facut vazand pe net si pe la altii cate un cazan. Totul va fi facut din tabla groasa iar la urma il voi izola cu vata de sticla/bazaltica.

                          Ce nedumeriri am:
                          - daca lemnele nu sunt foarte uscate, cred ca randamentul va fi foarte scazut si voi avea un consum mare de lemne.
                          - canalele in zigzag ale cazanului se vor infunda destul de repede cu gudron.
                          - va trebui alimentat destul de des.

                          Nu am experienta si de aceea apelez la voi. Cum sa imbunatatesc proiectul astfel incat sa optin randament mare, consum mic, marirea perioadelor in care trebuie curatat cazanul ?

                          NOTA: stiu ca majoritatea sfaturilor ar fi sa stau linistit si sa nu ma apuc de nimic. Sa cumpar unul nou. Aceste sfaturi nu ma ajuta, proiectul il fac mai mult de hobby, avand pe langa casa toate materialele necesare (ramase in urma diferitelor lucrari). Deci, daca iese ceva bun il folosesc, daca nu, nu.

                          Va multumesc.
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • termoadi
                            Membru Marcant
                            • 21.ian.2007
                            • 984

                            daca ai pofta de munca si timp liber ,incearca sa copiezi un model de cazan de pe piata, asta asa ca sa nu fi nevoit sa reinventezi ...apa calda
                            succes la crearea ...bombei
                            O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                            Comentariu

                            • Consultant climatizare
                              Moderator
                              • 17.oct.2007
                              • 3639

                              eu va sfatuiesc sa achizitionati unul de pe piata astfel veti economisi foarte mult timp si bani.

                              Comentariu

                              • nelycosteanu
                                Incepator
                                • 15.dec.2009
                                • 31

                                Re: Proiect Centrala termica pe lemne

                                Postat în original de messeu
                                Va salut pe toti, fiind primul meu post pe acest forum.
                                Am un proiect mai indraznet si v-as ruga sa va dati cu parerea si sa ma ajutati sa il retusez astfel incat sa aiba un randament bun.
                                Practic, vreau sa imi fac o centrala termica pe lemne DIY, sau mai bine zis Do It Myself.Am reusit sa schitez ceva si atasez
                                pozele sa vedeti si voi. Se poate vedea in poza cu masuratorile ca voi avea focarul si un traseu al fumului, restul urmand a fi umplut cu apa. Bineinteles se va face o camasa peste tot restul cazanului. Aerul va intra pe usa de jos (poate impins de un ventilator cu termostat) va alimenta focul, iar fumul va urma traseul acela in zigzag. Apa inconjurand focarul si traseul fumului ar trebui sa preia destul de bine din calcura cedata. Modelul l-am facut vazand pe net si pe la altii cate un cazan. Totul va fi facut din tabla groasa iar la urma il voi izola cu vata de sticla/bazaltica.

                                Ce nedumeriri am:
                                - daca lemnele nu sunt foarte uscate, cred ca randamentul va fi foarte scazut si voi avea un consum mare de lemne.
                                - canalele in zigzag ale cazanului se vor infunda destul de repede cu gudron.
                                - va trebui alimentat destul de des.

                                Nu am experienta si de aceea apelez la voi. Cum sa imbunatatesc proiectul astfel incat sa optin randament mare, consum mic, marirea perioadelor in care trebuie curatat cazanul ?

                                NOTA: stiu ca majoritatea sfaturilor ar fi sa stau linistit si sa nu ma apuc de nimic. Sa cumpar unul nou. Aceste sfaturi nu ma ajuta, proiectul il fac mai mult de hobby, avand pe langa casa toate materialele necesare (ramase in urma diferitelor lucrari). Deci, daca iese ceva bun il folosesc, daca nu, nu.

                                Va multumesc.
                                bravo coane ...sa sti ca multe lucruri bune au aparut an urma multor teste no sa reusesti din prima sa fi sigur idea ie sa anveti din greseli ,legat de proiectul tau sa faci neaparat guri de vizitare la fumuri sa le poti curata , bafta!

                                Comentariu

                                Procesare...