Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • nicu78
    Living Legend
    • 25.mar.2010
    • 1164

    centrale pi lemne

    Oooooooo pai sintem vecini , cind vin la vara acasa iti fac o vizita
    Pai din ceea ce ai spus ,exact asa vreau sa fac si eu ,chiar identic ,numai ca jos imi trebuie numai 3 calorifere mari .
    La centrala nu sint inca decis de care sa cumpar ,dar pina la vara vad eu...

    Comentariu

    • danyqst
      Incepator
      • 23.ian.2011
      • 10

      Re: centrale pi lemne

      Postat în original de nicu78
      Oooooooo pai sintem vecini , cind vin la vara acasa iti fac o vizita
      Pai din ceea ce ai spus ,exact asa vreau sa fac si eu ,chiar identic ,numai ca jos imi trebuie numai 3 calorifere mari .
      La centrala nu sint inca decis de care sa cumpar ,dar pina la vara vad eu...
      ok, imi dai mail pe danyqst@yahoo.com si-ti prezint centrala

      Comentariu

      • bm_sebi08
        Incepator
        • 04.ian.2011
        • 11

        stie cineva unde pot gasi tabla de inox si cat costa???

        Comentariu

        • marcolino
          Incepator
          • 21.iun.2008
          • 59

          @danyqst: aceleasi montaje le am si eu la centrala. am un ferroli de 35 kw,montata de o firma in iasi recomandata de cei de la ferroli, suprafata de 300 mp, foc in centrala 4-5 ore.
          azi am inchis demisolul (100mp) si ce crezi ? autonomie 4-5 ore la 200 mp.
          asa ca tot nu cred de 12 ore. hai un 7 max 8. dar 12 nu cred. asta e.

          ps la mine casa e izolata destul de bine. polistiren de 10 pereti, tamplarie pvc, izolatie mansarda:vata 20cm.

          Comentariu

          • termoadi
            Membru Marcant
            • 21.ian.2007
            • 983

            Postat în original de marcolino
            @danyqst: aceleasi montaje le am si eu la centrala. am un ferroli de 35 kw,montata de o firma in iasi recomandata de cei de la ferroli, suprafata de 300 mp, foc in centrala 4-5 ore.
            azi am inchis demisolul (100mp) si ce crezi ? autonomie 4-5 ore la 200 mp.
            asa ca tot nu cred de 12 ore. hai un 7 max 8. dar 12 nu cred. asta e.

            ps la mine casa e izolata destul de bine. polistiren de 10 pereti, tamplarie pvc, izolatie mansarda:vata 20cm.
            si .....ar drebui sa aveti o discutie cu ''desteptul'' care va recomandat acea centrala ..... .
            ca si remedieri ,....ori va gestionati incalzirea pe zone alternative ,de exemplu zona de zi ,zona de noapte ,incalzite alternativ ,ori ,.....mariti puterea centralei .....
            O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

            Comentariu

            • alin_mg
              Membru
              • 17.iul.2006
              • 272

              Mie mi s-a recomandat 35 kW la 150 metri patrati !

              Comentariu

              • marcolino
                Incepator
                • 21.iun.2008
                • 59

                oricum centrala o folosesc in principiu pentru 200 mp la h de 2,5m. intrebare: Pompa de circulatie daca are putere prea mare, conteaza in vre-un fel in autonomia centralei? stiu ca pompa este Grundfos UPS 32-80 180. si e pusa pe viteza maxima.

                Comentariu

                • ics
                  Membru Marcant
                  • 16.sep.2009
                  • 624

                  am mai auzit la cineva de ferroli la 4-5 ore pt o suprafata de 250mp
                  ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                  Comentariu

                  • marcolino
                    Incepator
                    • 21.iun.2008
                    • 59

                    am inchis circuitul de caldura la demisol si la mansarda. acum am doar la parter. 100 mp.
                    aveam in centrala strat de jar. am umplut centrala cu lemne uscate de carpen si fag. dupa 4 ore mai e ceva jar in centrala.temp nu trece de 68 grade pe panou. ferroli dp profi 35 kw
                    eu cred ca centrala asta ferroli nu e ok.

                    ps: calorifere ferroli -2 ani, au deja rugina pe ele
                    si punctul de rezistenta: boiler feroli calypso 120l dat cadou la achizitionarea centralei. consum doar boiler in 24 ore(2 dusuri ,10 farfurii spalate) = 26kw. deja nu mai are acces la electric. o fi defect,cine stie. este enorm de mult.

                    firma lu peshte. cel putin pt mine e varza. si constat ca mi-am cam luat-o

                    Comentariu

                    • marcolino
                      Incepator
                      • 21.iun.2008
                      • 59

                      revin cu o alta bucurie. o piesa din samota din centrala este crapata. si nu am umblat la ele pana acum. iar in partea de alimentare, samota se macina. chiar asa de rele sunt facute, sau am avut eu ghinion cu asta?

                      ps : in leg cu macinarea samotei cica am pus lemne prea uscate . reprez ferroli pe moldova asa a zis.

                      Comentariu

                      • marcolino
                        Incepator
                        • 21.iun.2008
                        • 59

                        bun am inlocuit samota sparta, am curatat centrala la interior.

                        dar nu ma lamureste nimeni la urmatoarea chestie?
                        urca temperatura in centrala la 65, se deschide pompa si pe urma scade f tare in 48-50. am crezut ca-i subdimensionata, dar:

                        -aceasta centrala a functionat f bine la inceput(cam 1 luna), dupa aia, se intampla aceasta chestie.
                        -folosesc lemn de fag si carpen uscat de vreo 2-3 ani. oricat de gros ar fi lemnul, se aprinde de la un hartie.
                        - momentan o am doar pt 100 mp, restul am inchis. merge la fel.
                        -are o pompa pe retur pt amestec
                        -presiunea e constanta, nu are pierderi.
                        -aer in instalatie nu este, caloriferele se incalzesc in intregime.
                        -cos de evacuare schiedel.

                        ps: cred ca tre sa fac o poza a instalatiei, dar nu am acum cu ce.

                        ce poate fi oare rau? in afara de centrala

                        Comentariu

                        • marcolino
                          Incepator
                          • 21.iun.2008
                          • 59

                          am fost la cineva care are o centrala ferroli dp profi de 25 kw si un spatiu de 80 mp. +un boiler de 80 l.
                          centrala ajunge la 80 grade, ventilatorul se opreste...dar, desi afara erau -4 grade, autonomia a fost cam de 4 ore. a zis ca nu a avut o autonomie mai mare de 5 ore niciodata.
                          a zis ca s-a saturat de reglaje si ca ii pare rau ca a ales aceasta centrala.

                          mai are cineva ferroli? ce autonomie aveti?

                          Comentariu

                          • corsa
                            Membru
                            • 09.ian.2008
                            • 101

                            Ferroli GFN K (clasica), 20 kw,suprafata 140mp,boiler 100 l,12 calorifere,folosesc lemne de brad de 3 ani+fag de anul acesta(2010),autonomie maxima=5 ore.Cred ca puterea este cam mica raportata la suprafata,de aici autonomia de 5 ore.
                            Ca mod de functionare,cand ii dau foc,creste temperatura pana la 70-80 grade(incalzeste ACM),dupa care termostatul inchide pompa de acm si deschide pompa de pe retur pentru incalzire calorifere.Temperatura scade de la 70-80 grade la 40-50 grade,dupa care creste incet spre 60-70 grade.

                            Comentariu

                            • ciubuc1x
                              Incepator
                              • 24.dec.2010
                              • 70

                              Postat în original de corsa
                              Ferroli GFN K (clasica), 20 kw,suprafata 140mp,boiler 100 l,12 calorifere,folosesc lemne de brad de 3 ani+fag de anul acesta(2010),autonomie maxima=5 ore.Cred ca puterea este cam mica raportata la suprafata,de aici autonomia de 5 ore.
                              Ca mod de functionare,cand ii dau foc,creste temperatura pana la 70-80 grade(incalzeste ACM),dupa care termostatul inchide pompa de acm si deschide pompa de pe retur pentru incalzire calorifere.Temperatura scade de la 70-80 grade la 40-50 grade,dupa care creste incet spre 60-70 grade.
                              pai niciodata nu o sa ai autonomie mai mare ,cat ai vrea sa arda un brat de lemne 10 ore?aia e vrajeala.sunt centrale care au autonomie mare dar au o cuva in care asezi o roaba, doua de lemne si o zi jumate nu stii ca ai centrala ,dar si banii care ii dai pe ia vorbesti de la 15000 ron.eu am incercat cu o soba normala de teracota,am umplut-o cu lemne si am lasat-o sa arda cu cenusarul inchis si in 4 ore mai era decat jar.

                              Comentariu

                              • marcolino
                                Incepator
                                • 21.iun.2008
                                • 59

                                pai mie in centrala imi incap 2 brate bune de lemne si tot nu depasesc 4 ore

                                ferroli dp profi 35 kw /200mp

                                Comentariu

                                Procesare...