Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • nicu78
    Living Legend
    • 25.mar.2010
    • 1164

    Re: CENTRALA TERMICA PI LEMNE CU GAZEIFICARE

    Postat în original de razvan adrian
    Postat în original de nicu78
    ......esti tareeeee RAZVANE....NU..nu...nu..fac misto , pi bune....dar ai si tu o vrajeala in tine...atitea calcule de matematica ...si fizica ..de ma doare capul.. ..stiu..stiu..ce vrei sa spui ca vin din alt secol primitiv ...dar parca prea multa abureala RAZVANE... ..AS VREA CEVA MAI CONCRET...
    Imi cer scuze daca ti am creeat dureri de cap eu si nu centrala,sincer ,calculelele astea ma scot din minti si pe mine uneori dar de regula le cam dau de cap si destul de precis,asa ca sa nu sara nimeni in aer,sau sa l fac fochist,cosar,instalator pe viata la propria centrala(termosemineu in cazul asta) ,daca costa mult antinevralgicul sau aspirina nu e vina mea,guvernul sa traiasca ! ,sper ca tii la gluma!Bafta,Razvan
    ...............................................

    Stai linistit ca tin la gluma , nu pun botul...
    DAR sa stii ca in afara de centrala care o so pun ...daca o so pun...in living jos imi fac o soba de teracota ...asa sa fie acolo de rezerva ..ca nu stie ..se mai intrerupe curentul , se mai strica centrala...si asa daca bag un brat de lemne in soba incalzesc toata casa ...si unde mai pui ca si in bucatarie am sa pun un fel de godin din ala ..am vazut la dedeman...si soba am un meserias foarte bun...asa ca stai linisistit ..mam gindit la toate...

    Comentariu

    • danM
      Membru
      • 11.feb.2008
      • 199

      Postat în original de razvan adrian
      Si ca sa raspund mai exact si precis la provocarea din filmuletul cu centrala,vb de esential nu de alte maruntisuric credeti ca s au inlocuit partea electronica,motorasul...si cine stie ce s a mai inlocuit la ea?Astept niste raspunsuri avizate...Pt mine nu este un secret,oricum nu ma pasioneaza sistemul,care este depasit din punct de vedere tehnic,este atehnica din multe puncte de vedere.E o tema pe care as dorii sa o discutam aici,repet discutam nu ne certam,expunem puncte de vedere ,ok!Bafta,Razvan
      Centrala este a mea,numai ca pentru mine e prea mare(de aceea vreau s-o vand),avand casa de numai 125 mp. Am adus-o din Germania de la un cunoscut.S-a schimbat partea electronica si ventilatorul deoarece s-au defectat cele vechi,dar asta nu inseamna ca e praf centrala ! Pot sa-ti spun ca unde a fost montata avea 3 puffere de 1000 litri si facea un foc la zi . Din privinta ca e ,,atehnica'' nu prea cred,deoarece se fabrica in prezent identic cu aceasta numai ca au in plus o sonda lambda(poti s-o vezi la ei pe site) si modelul asta costa ,,numai'' 12000 Euro !! Oricum e in topul german de centrale ! Si tu ziceai intr-o postare anterioara ca centrala ca sa gazeifice perfect trebuie sa aiba reglare automata de aer primar si secundar,turatie variabila a tirajului,etc si asta chiar asa are. Pot sa-ti spun ca la proba facuta cu 10 bucati de lemn de 35 cm(numai asa am avut) am incalzit pufferul de 1000l la 80 grade . Din privinta greutatii pot sa-ti spun ca e facuta din tabla de otel special de 10mm,de aceea e asa grea.Hai ca nu o mai laud,ca dupa aia n-o mai vand,stii tu ca in bancul ala cu vaca in targ, ca daca e asa buna nu mai e de vanzare!!
      Vad oricum ca esti adeptul termosemineelor ,asa ca ....
      Oricum eu pana acum n-am vazut la noi in tara in comert o centrala cu gazeificare cu reglare automata a aerului si turatiei ventilatorului!!

      Comentariu

      • razvan adrian
        Membru Marcant
        • 30.mar.2011
        • 322

        Re: CENTRALA TERMICA PI LEMNE CU GAZEIFICARE

        Postat în original de nicu78
        Postat în original de razvan adrian
        Postat în original de nicu78
        ......esti tareeeee RAZVANE....NU..nu...nu..fac misto , pi bune....dar ai si tu o vrajeala in tine...atitea calcule de matematica ...si fizica ..de ma doare capul.. ..stiu..stiu..ce vrei sa spui ca vin din alt secol primitiv ...dar parca prea multa abureala RAZVANE... ..AS VREA CEVA MAI CONCRET...
        Imi cer scuze daca ti am creeat dureri de cap eu si nu centrala,sincer ,calculelele astea ma scot din minti si pe mine uneori dar de regula le cam dau de cap si destul de precis,asa ca sa nu sara nimeni in aer,sau sa l fac fochist,cosar,instalator pe viata la propria centrala(termosemineu in cazul asta) ,daca costa mult antinevralgicul sau aspirina nu e vina mea,guvernul sa traiasca ! ,sper ca tii la gluma!Bafta,Razvan
        ...............................................

        Stai linistit ca tin la gluma , nu pun botul...
        DAR sa stii ca in afara de centrala care o so pun ...daca o so pun...in living jos imi fac o soba de teracota ...asa sa fie acolo de rezerva ..ca nu stie ..se mai intrerupe curentul , se mai strica centrala...si asa daca bag un brat de lemne in soba incalzesc toata casa ...si unde mai pui ca si in bucatarie am sa pun un fel de godin din ala ..am vazut la dedeman...si soba am un meserias foarte bun...asa ca stai linisistit ..mam gindit la toate...
        Pai ce faci tata ...umpli casa de centrale sobe samd!?Mai bine fati o soba cu registrul pe care il gasesti gata facut si sistemul de functionare pe subforumul sobe de teracota ,alte sobe si totul despre seminee,si cu 3000-4000 lei ai rezolvat problema inclusiv cind ramii fara curent,depinde cit stii sa te bagi in esenta problemei,atitia bani scutesti!Eu zic asa,2 saptamini de munca si rabdare cu un instalator ,sudor bun si un zidar ajungi poate la 5000lei,dar esti mai ieftin si la consum dupa ce ti pui in functione "sandramaua",sa nu te zgircesti la piese si la materiale,ai tot ce ti trebuie pe subforumuri,inclusv pe softpedia,tu il faci tu o sa stii sa l intretii usor si e o experienta buna pt viitor,cine stie poate te apuci de meserie ,sa stii ca ies bani multi daca esti serios si profesionist desavirsit.Sa n ai sef ,program,si dureri de cap cu salariu,este cel mai mare cistig!Si inca ceva prin meseria asta nu cistigi doar bani ci si oameni de calitate!Bafta,Razvan
        bagera

        Comentariu

        • razvan adrian
          Membru Marcant
          • 30.mar.2011
          • 322

          Postat în original de danM
          Postat în original de razvan adrian
          Si ca sa raspund mai exact si precis la provocarea din filmuletul cu centrala,vb de esential nu de alte maruntisuric credeti ca s au inlocuit partea electronica,motorasul...si cine stie ce s a mai inlocuit la ea?Astept niste raspunsuri avizate...Pt mine nu este un secret,oricum nu ma pasioneaza sistemul,care este depasit din punct de vedere tehnic,este atehnica din multe puncte de vedere.E o tema pe care as dorii sa o discutam aici,repet discutam nu ne certam,expunem puncte de vedere ,ok!Bafta,Razvan
          Centrala este a mea,numai ca pentru mine e prea mare(de aceea vreau s-o vand),avand casa de numai 125 mp. Am adus-o din Germania de la un cunoscut.S-a schimbat partea electronica si ventilatorul deoarece s-au defectat cele vechi,dar asta nu inseamna ca e praf centrala ! Pot sa-ti spun ca unde a fost montata avea 3 puffere de 1000 litri si facea un foc la zi . Din privinta ca e ,,atehnica'' nu prea cred,deoarece se fabrica in prezent identic cu aceasta numai ca au in plus o sonda lambda(poti s-o vezi la ei pe site) si modelul asta costa ,,numai'' 12000 Euro !! Oricum e in topul german de centrale ! Si tu ziceai intr-o postare anterioara ca centrala ca sa gazeifice perfect trebuie sa aiba reglare automata de aer primar si secundar,turatie variabila a tirajului,etc si asta chiar asa are. Pot sa-ti spun ca la proba facuta cu 10 bucati de lemn de 35 cm(numai asa am avut) am incalzit pufferul de 1000l la 80 grade . Din privinta greutatii pot sa-ti spun ca e facuta din tabla de otel special de 10mm,de aceea e asa grea.Hai ca nu o mai laud,ca dupa aia n-o mai vand,stii tu ca in bancul ala cu vaca in targ, ca daca e asa buna nu mai e de vanzare!!
          Vad oricum ca esti adeptul termosemineelor ,asa ca ....
          Oricum eu pana acum n-am vazut la noi in tara in comert o centrala cu gazeificare cu reglare automata a aerului si turatiei ventilatorului!!
          Sefu,la 12000 de euro fac un semineu cu registru de incalzesc sala polivalenta pina transpira scaunele !La banii pe care ii vrei tu pe centrala,posibil sa fie buna,dar pufferul costa bani multi sa l izolezi,sa l faci sa mai si schimbi ceva pe la ea!Nedumerirea mea este urmatoarea,d c toata automatizarea trebuie sa fie amplasata exact pe centrala,zici ca e un pom de iarna,scopul este ca piesele care formeaza automatizarea sub actiunea caldurii permanente pe timp de iarna sa se uzeze intr un timp relativ scurt,caldura distruge,coace orice piesa electronica,asta e primul punct atehnic al centralei,eu fac termosemineele cu automatizare care se afla la cel putin 1,2 ml de semineu,eventual si cu un perete intre automatizare si semineu,piesele avind o functionare optima pe timp indelungat,adica cel putin 4 ani(pompele si termostatele cad de regula primele,asta in cazul cel mai nefericit,ajung si la 6-7 ani marea majoritate),si are prea multa electronica centrala puffer inseamna spatiu de amenajat corespunzator,ceea ce este relativ dificil de realizat,costisitor,ca sa nu mai spun de intretinere si verificare tehnica corespunzatoare.Asa din ce spui tu,pare sa fie performanta,dar viata lunga nu prea cred ca va avea,ma rog e o parere nimik mai mult,sa n o iei personal sper.Daca e sa se vinda numai un cunoscator poate sa se incumete sa o cumpere,care sa stie ce si cum,eu unul de ex.nu prea m as risca si nu s chiar un amator.In general lucrurile care functioneaza cit mai simplu sint si durabile,si eu pot sa pun pe termosemineu tot ce mi trece prin cap sa l fac mai electronic decit un computer,dar as ajunge probabil la 10-12000 euro numai automatizarea,de aceea eu le fac cit mai simple,focar,registru,fumuri,cos,toate calculate bine ,este practic un sistem fizic natural ajutat putin de o pompa o vana3 cai,termostat si citeva supape de sig ,sens vas exp...simplu ,eficient,durabil,fara greseli si fff sigur.Iti doresc bafta sa ti vinzi centrala,Razvan
          bagera

          Comentariu

          • razvan adrian
            Membru Marcant
            • 30.mar.2011
            • 322

            Referitor la centrala de 12000 euro,cele 3 aere necesare gazeifierii,nu au nevoie de ventilator daca aerul din casa are o convectie buna,adica n ai termopane ,ventilatorul ala smecher ,sufla aer in focar,sa zicem reglat automat,dar cind te lasa ventilatorul care se stie ca nu duc prea mult,ce faci?Am pus si eu vreo 10 ventilatoare dar sa stii ca nu obtii adevarata gazeifiere,pina la urma au ramas asa de forma si am gasit alta solutie,am introdus aer in focar din garaj,aerul primar secundar si tertiar,odata reglate natural(convectia aerului din casa)nu mai ai nevoie de ventilator,tevile sa respecte dimensiunile necesare(calcule in spate),tirajul cosului sa fie si el reglabil,sa nu bata vintul prin focar aiurea ,trebuie respectate niste ajustari in functie de necesitati,pozitie, samd.Stiu ca poate pare s f dar e mai simplu decit pare,trebuie rabdare si indeminare la executie,notiuni de baza despre circulatia aerului intr o casa,convectie,e dificil la inceput pina intelegi care i treaba ,dupa e mai simplu decit sa dai drumul la in robinet.Bafta,Razvan
            bagera

            Comentariu

            • bobon
              Membru
              • 17.mai.2011
              • 117

              Mai, Razvane, astazi multa limbarita ai avut, ai dat mult pe misiune dar si pe forum, multa vorba putine date. Tot ii indemni la calcule, poti sa le dai si carti ca tot nu se apuca deoarece ai spus tu mai sus. Vad ca dupa 1 an inti dai seama ca si teracotele cu registru sint bune. .cit despre teracote cu gazeificare am facut una in primavara am vazut ca are ceva in plus la caldura dar nu ma intereseaza prea mult daca lace fac nou nu creste randamentul cu cel putin 20% ca sa stiu daca merita sau nu esfotul in plus. Am facut peste 80 cum am spus, nu pot spune ca toti sint multumiti dar noi clienti imi spun de cutare care are de ani( facut de mine) si la aceeasi suprafata ca a mea baga de 3 ori mai putine lemne eu avind centrala. Ai dreptate(prima data te-am criticat ca prea te lauzi) dar nu toti se pot apuca sa faca asa ceva. Tu cum spuneai, ai experienta si din cizma-ani de zile acolo- plus ambitia. Am teracote cu schimbator care nu sau curatat de 5 ani.iar daca le curat dureaza 2 ore. Daca eu as pune dopuri pentru curatire treaba sar face muuuult mai repede dar nu vreau, ca daca omul umbla pe acolo si doboara dopul umple casa de fum.Ti-am mai spus am pus echivalentul a 3 sertare de ale tale lao teracota a mea acum 8 ani si nu a mers, fumul se ingreuna si iesea pe use, abia tirziu pleca si fiind teracota in casa nu mi-a comvenit. Din registrul ala am facut 2 ter. cu registru si fiecare incalzeste cite un ap de 50 mp. Oricum o ter. cu un regostu bun poate sa incalzeasca cit 5 teracote simple sau si mai mult.Acum o sa fac pentru o casa de 110 mp cu un registru de 0,9 mp nu ma astept la mare caldura, nici proprietarul nu se asteapta dar el a spus ca vecinul lui incalzeste cu un bazin in alta forma (conceput tot de mine cu ani in urma si pe care nu-l mai folosesc cosiderindu-l slab) o suprafata mai mare ca a lui Sa stii ca totusi consumurile sint cum am spus. la 78-80 mp 4 mc + apa calda ,ca nu o fi ca la tine de dar nu am nici chetuiala ta. Vezi tu nu lipesti registu de semineu si nu obligi fumul sa parcurga sepuirea aceea decit 1-2 seratre apoi intra in fumuri pe lateral si de acolo inmagazinarea. Or face semineul si serpentina pe care a prezentat-o girioart dup cum ai explicat tu , dar cu termo, vorba ta sa mai studieze ,sa mai vada si sa aduca meserias ,siguranta de functionare nu sta in automatizari ci intr-un lucru simplu. N-ai mai reusit sa pui o poza cu un semineu din mai multe unghiuri sa ne spalam si noi ochii cu ceea ce faci tu? Sanatate,bafta.
              Bobon...

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3639

                Re: CENTRALA TERMICA PI LEMNE CU GAZEIFICARE

                Postat în original de nicu78
                Postat în original de Consultant climatizare
                Postat în original de nicu78
                O sa ma mai gindesc, o sa mai analizez problema....
                Eu sunt de parere ca este imposibil ca ceva facut DIY in casa nu are cum sa ajunga la acelasi performante ca un echipament produs de o firma care a investit foarte mult in cercetare si executie.
                .................................................. ..........

                Daca nu deranjez ...as vrea sa dezvoltati subiectul ,sint mai greu de cap ...nu am inteles ce vreti sa spuneti...
                Ce inseamna DIY..?...va multumesc...
                DIY - do it yourself. Ma refeream la faptul ca un echipament construit in casa nu poate ajunge la aceeasi parametrii de functionare si siguranta cu un echipament construit de o firma specializata ce investete in cercetare si materiale .

                Comentariu

                • razvan adrian
                  Membru Marcant
                  • 30.mar.2011
                  • 322

                  Postat în original de bobon
                  Mai, Razvane, astazi multa limbarita ai avut, ai dat mult pe misiune dar si pe forum, multa vorba putine date. Tot ii indemni la calcule, poti sa le dai si carti ca tot nu se apuca deoarece ai spus tu mai sus. Vad ca dupa 1 an inti dai seama ca si teracotele cu registru sint bune. .cit despre teracote cu gazeificare am facut una in primavara am vazut ca are ceva in plus la caldura dar nu ma intereseaza prea mult daca lace fac nou nu creste randamentul cu cel putin 20% ca sa stiu daca merita sau nu esfotul in plus. Am facut peste 80 cum am spus, nu pot spune ca toti sint multumiti dar noi clienti imi spun de cutare care are de ani( facut de mine) si la aceeasi suprafata ca a mea baga de 3 ori mai putine lemne eu avind centrala. Ai dreptate(prima data te-am criticat ca prea te lauzi) dar nu toti se pot apuca sa faca asa ceva. Tu cum spuneai, ai experienta si din cizma-ani de zile acolo- plus ambitia. Am teracote cu schimbator care nu sau curatat de 5 ani.iar daca le curat dureaza 2 ore. Daca eu as pune dopuri pentru curatire treaba sar face muuuult mai repede dar nu vreau, ca daca omul umbla pe acolo si doboara dopul umple casa de fum.Ti-am mai spus am pus echivalentul a 3 sertare de ale tale lao teracota a mea acum 8 ani si nu a mers, fumul se ingreuna si iesea pe use, abia tirziu pleca si fiind teracota in casa nu mi-a comvenit. Din registrul ala am facut 2 ter. cu registru si fiecare incalzeste cite un ap de 50 mp. Oricum o ter. cu un regostu bun poate sa incalzeasca cit 5 teracote simple sau si mai mult.Acum o sa fac pentru o casa de 110 mp cu un registru de 0,9 mp nu ma astept la mare caldura, nici proprietarul nu se asteapta dar el a spus ca vecinul lui incalzeste cu un bazin in alta forma (conceput tot de mine cu ani in urma si pe care nu-l mai folosesc cosiderindu-l slab) o suprafata mai mare ca a lui Sa stii ca totusi consumurile sint cum am spus. la 78-80 mp 4 mc + apa calda ,ca nu o fi ca la tine de dar nu am nici chetuiala ta. Vezi tu nu lipesti registu de semineu si nu obligi fumul sa parcurga sepuirea aceea decit 1-2 seratre apoi intra in fumuri pe lateral si de acolo inmagazinarea. Or face semineul si serpentina pe care a prezentat-o girioart dup cum ai explicat tu , dar cu termo, vorba ta sa mai studieze ,sa mai vada si sa aduca meserias ,siguranta de functionare nu sta in automatizari ci intr-un lucru simplu. N-ai mai reusit sa pui o poza cu un semineu din mai multe unghiuri sa ne spalam si noi ochii cu ceea ce faci tu? Sanatate,bafta.
                  Stii d c nu pun poze,ca sa nu zica cine stie ce inteligent ca mi fac reclama cu semineele altora,sau cine stie ce avertisment periculos voi primii,deci uitati de poze...alea s pt portofoliul meu cind ma duc la client ii arat ce si cum iese,fii sigur ca sint inca solicitat,doar ca eu imi iau vacanta de pe 20 septembrie,chiar nu vreau sa mai aud de seminee!Stau rau cu sanatatea,am refuzat alte 20 de comenzi,mi am pus lumea in cap ca vezi doamne nu mi mai ajung banii,nimeni nu accepta ca s varza cu pateul si stomacul...iar la anul cind probabil voi reincepe sub o alta forma activitatea,sa vezi preturi atunci...Cum ai pus tu registrul lg peretii sobei chiar si acum 8 ani,nu se face asa ceva,crapa soba ...belele multe,se infunda fumurile registrul il faci varza...ma rog...tu stii ce faci acolo!Bafta ,Razvan
                  bagera

                  Comentariu

                  • nicu78
                    Living Legend
                    • 25.mar.2010
                    • 1164

                    Re: CENTRALA TERMICA PI LEMNE CU GAZEIFICARE

                    Postat în original de Consultant climatizare
                    Postat în original de nicu78
                    Postat în original de Consultant climatizare
                    Postat în original de nicu78
                    O sa ma mai gindesc, o sa mai analizez problema....
                    Eu sunt de parere ca este imposibil ca ceva facut DIY in casa nu are cum sa ajunga la acelasi performante ca un echipament produs de o firma care a investit foarte mult in cercetare si executie.
                    .................................................. ..........

                    Daca nu deranjez ...as vrea sa dezvoltati subiectul ,sint mai greu de cap ...nu am inteles ce vreti sa spuneti...
                    Ce inseamna DIY..?...va multumesc...
                    DIY - do it yourself. Ma refeream la faptul ca un echipament construit in casa nu poate ajunge la aceeasi parametrii de functionare si siguranta cu un echipament construit de o firma specializata ce investete in cercetare si materiale .
                    ..................................................

                    Aha acum am intels...Va multumesc

                    Comentariu

                    • nicu78
                      Living Legend
                      • 25.mar.2010
                      • 1164

                      CENTRALA TERMICA PI LEMNE CU GAZEIFICARE

                      Ce naiba inseamna "Registrul" ca mai inebunit de cap ....
                      Si mai lasa bautura ca te duci pi copca....

                      Comentariu

                      • razvan adrian
                        Membru Marcant
                        • 30.mar.2011
                        • 322

                        Re: CENTRALA TERMICA PI LEMNE CU GAZEIFICARE

                        Postat în original de nicu78
                        Ce naiba inseamna "Registrul" ca mai inebunit de cap ....
                        Si mai lasa bautura ca te duci pi copca....
                        Culmea e ca nu beau deloc,o bere la luna sau o sticla de whisky imi ajunge 3-4 luni...asa ca!Beau sucuri si cafea,nevertebrate de 18-25 marimea s-m cit mai nervoase si veninoase!Registru e acel cazan format din sertare metalice /cutii de max 1 cm interior si 1,8-2 cm exterior prin care circula apa spre calorifere,intra rece iese aproape fiarta,se afla la cca 12 cm distanta de toti peretii focarului,si la cca 45-55 cm de gratarul sobei/semineului(vezi subforumul sobe de teracota ,alte sobe...in cazul meu.Bafta,Razvan
                        bagera

                        Comentariu

                        • bobon
                          Membru
                          • 17.mai.2011
                          • 117

                          lasa-le pe nevertebrate de 18-25 (24) carate, sucurile si cafeaua ca iti maninca ficatii(pateul )si stomacul). Mai mergi si tu la fetita ta si la nevasta la Tirgoviste sau Gaesti de unde ai fi, si mai treci pe natural si ceea ce este in curtea ta eventual un ceai de sunatoare nu de sculatoare ca esti inca tinar,dar sa il beu fara zahar doua cani pe zi a 250 ml,si poate te faci bine pina la primavara. Ca nu vrei sa imi arati o poza imi pare rau ca teai facut RAU, dupa ce mi-ai dat atite date despre semineu inclusiv aerele, acum te retragi ca strutul, bun. Afla ca nu am sa fac niciodata ce faci tu ca este pentru mine foarte complicat si scump. Modele de seminee am vazut pe net si pe Clisura Dunarii unde sint ca si pe aci palate ale grangurilor. Cit despre teracotele mele cu bazin, registru, serpentina fac de 10 ani nu s-a deplasat niciuna din peste 80 buc.,si sint multumit de eficienta consumului de lemne ca sa nu spun randament. Multi au avut centrale si s-au lecuit -un tir pe iarne pentru 70 m p ,iar eu consum 4 mc (6 steri),ei cum este, ma mir ca ma accepti totusi de sus de pe piedestal unde esti asezat,. Sanatate ca este mai buna decit toate.
                          Bobon...

                          Comentariu

                          • nicu78
                            Living Legend
                            • 25.mar.2010
                            • 1164

                            CENTRALA TERMICA PI LEMNE CU GAZEIFICARE

                            Da chiar pe bune , de ce nu pui niste poze , indiferent ca sint sau nu facute de tine , nu asta conteaza , dar sa am si eu habar , si sa ma convingi , daca tot ai scris romane de aceste semineee...
                            Chiar mai facut curios sa le vad si eu ....

                            Comentariu

                            • razvan adrian
                              Membru Marcant
                              • 30.mar.2011
                              • 322

                              Postat în original de bobon
                              lasa-le pe nevertebrate de 18-25 (24) carate, sucurile si cafeaua ca iti maninca ficatii(pateul )si stomacul). Mai mergi si tu la fetita ta si la nevasta la Tirgoviste sau Gaesti de unde ai fi, si mai treci pe natural si ceea ce este in curtea ta eventual un ceai de sunatoare nu de sculatoare ca esti inca tinar,dar sa il beu fara zahar doua cani pe zi a 250 ml,si poate te faci bine pina la primavara. Ca nu vrei sa imi arati o poza imi pare rau ca teai facut RAU, dupa ce mi-ai dat atite date despre semineu inclusiv aerele, acum te retragi ca strutul, bun. Afla ca nu am sa fac niciodata ce faci tu ca este pentru mine foarte complicat si scump. Modele de seminee am vazut pe net si pe Clisura Dunarii unde sint ca si pe aci palate ale grangurilor. Cit despre teracotele mele cu bazin, registru, serpentina fac de 10 ani nu s-a deplasat niciuna din peste 80 buc.,si sint multumit de eficienta consumului de lemne ca sa nu spun randament. Multi au avut centrale si s-au lecuit -un tir pe iarne pentru 70 m p ,iar eu consum 4 mc (6 steri),ei cum este, ma mir ca ma accepti totusi de sus de pe piedestal unde esti asezat,. Sanatate ca este mai buna decit toate.
                              N am piedestal ca nu s inca monument al naturii! Poate daca voi reusii sa l scot pe piata si se va dovedii a fii cel mai bun din intreaga istorie a centralelor si semineelor ,poate atunci sa mi faca cineva osanale ,monumente samd !Poze si air poze,va venii si ziua respectiva,dar sa fiti pregatiti pt ca o sa va cam...minunati,sint adevarate opere de arta(de...la roma am invatat tot),si multi vor spune ca nu s facute de mine samd...imi voi atrage multe caracterizari...tipic romanesc!Bafta Razvan
                              bagera

                              Comentariu

                              • nicu78
                                Living Legend
                                • 25.mar.2010
                                • 1164

                                CENTRALA TERMICA PI LEMNE CU GAZEIFICARE

                                Heiiiii haide Razvane ...glumim ..glumim...da hai sa vorbim si serios ...pune niste poze , ce conteaza ce zice romanasul...dacca sint facute de tine sau nu...hai si ma minuneaza ce opera de arta ai facut....la ROMA... ....

                                Comentariu

                                Procesare...