Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3639

    Trebuie foarte bine dimensionata reteaua de distributie si conductele exterioare trebuiesc foarte bine izolate. Necesarul de caldura total ar fi cam de 16kW la care se mai adauga necesarul de caldura pentru prepararea apei calde menajere.

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3639

      Aveti in topicul urmator mai multe exemple de centrale termice si consumuri :

      Centrale termice, centrale termice pe lemne, centrale termice electrice, aer conditionat, pompe de caldura, calorifere, incalzire in pardoseala, incalzire cu aer cald, ventilatoare, tevi pentru circuite termice

      Comentariu

      • tecau_bitza
        Incepator
        • 27.ian.2012
        • 10

        acesta este un topic cu centrale electrice

        Comentariu

        • tecau_bitza
          Incepator
          • 27.ian.2012
          • 10

          aceste este un topic cu centrale electrice

          Comentariu

          • mihaielectric
            Incepator
            • 29.sep.2010
            • 4

            Va reamintesc necesitatea montarii unei surse alternative{automatizari} de alimentare cu energie electrica a pompei de recirculatie in cazul intreruperilor de energie electrica , mai ales in cazul centralelor pe lemne .
            Ultima editare de mihaielectric; 02.feb.2012, 11:31.
            http://www.electrician-az.ro

            Comentariu

            • mataka
              Incepator
              • 28.feb.2012
              • 2

              ajutor pentru efectuarea incalzirii

              Buna la toti. Am publicat acest post in vederea obtineri de idei in efectuarea unei instalatii de incalzire mai buna pentru anexa mea. Nu stiu cum ar fi mai bine sa o fac prin pardoseala sau calorifere, sau mixta . Astept idei si pareri di partea dumneavoastra mai jos am atasat o mini schita a anexei. Tin sa precizez ca as vrea o centrala pe lemne
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • piciu
                Membru
                • 17.sep.2008
                • 142

                -Daca se vrea centrala pe lemne cel mai simplu si ieftin este incalzirea prin calorifere.
                Sa gandim pozitiv

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3639

                  Postat în original de mataka
                  Buna la toti. Am publicat acest post in vederea obtineri de idei in efectuarea unei instalatii de incalzire mai buna pentru anexa mea. Nu stiu cum ar fi mai bine sa o fac prin pardoseala sau calorifere, sau mixta . Astept idei si pareri di partea dumneavoastra mai jos am atasat o mini schita a anexei. Tin sa precizez ca as vrea o centrala pe lemne
                  In primul rand depinde de bugetul dumneavoastra :

                  1. Varianta ieftina - Radiatoarea;

                  2. Varianta mult mai scumpa - Incalzire in pardosea - dar executata corect si cu materiale de calitate.

                  Comentariu

                  • mataka
                    Incepator
                    • 28.feb.2012
                    • 2

                    Postat în original de Consultant climatizare
                    In primul rand depinde de bugetul dumneavoastra :

                    1. Varianta ieftina - Radiatoarea;

                    2. Varianta mult mai scumpa - Incalzire in pardosea - dar executata corect si cu materiale de calitate.
                    Daca as opta pentru cea in pardoseala ca materie prima cea mai trainica ar fi cuprul sau polietilena (uponor) si as dori sa pun un polistiren de 3,4 cm p jos dupa care sa torn sapa, unde se monteaza tevile in polistiren sau in sapa. Multumesc

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3639

                      Oricare dintre ele daca sunt executate corect.

                      Depinde de sistemul de montaj sunt sisteme in care teava se monteaza in polistiren (nuturi de polistiren aflati la suprafata placii) si sisteme in care conducta vine montata pe diverse sisteme deasupra placii de polistiren (plasa de buzau sau altele). In ambele cazuri la final conductele vor fi inglobate in sapa speciala pentru incalzirea in pardoseala.

                      Comentariu

                      • frunzasorin1
                        Incepator
                        • 06.mai.2012
                        • 11

                        Răspuns la: Re: CENTRALA TERMICA PI LEMNE CU GAZEIFICARE

                        sint nou pe aici si am incercat sa imi fac o parere, despre ce sistem de incalzire ar fi mai potrivit pt casa mea pe care dupa multa truda si kilometrii facuti pe autostrazile europei, am reusit sa o aduc la stadiul de"rosu" pe exterior si la glet pe interior. va urmaresc discutiile de ceva timp, si va pot spune ca pt mine au fost destul de utile, si m-au ajutat sa iau o hotarire. nu va ascund ca m-am indreptat atentia catre o centrala atmosferica combinata cu un acumulator de caldura, o fi bine , ofi rau o sa vad dupa ce o pun in opera. de fapt ce vroiam sa va atrag atentia este faptul ca nu toti avem cunostintele dvs, si intr-un fel sau altul trebuie sa ne incalzim locuintele. nu trebuie sa fii hot de lemne, le poti cumpara la preturi inca rezonabile in zona noastra (brasov), pe care le gestionezi apoi mai bine sau mai rau. apoi mai e si speranta ca solutia aleasa de tine e mai buna decit a vecinului, intervine competitia, exista si dreptul la opinie.... nu credeti domnule razvan?
                        cu stima sorin frunza
                        ps. nimeni nu este detinatorul adevarului absolut.

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3639

                          Răspuns la: Re: CENTRALA TERMICA PI LEMNE CU GAZEIFICARE

                          Postat în original de frunzasorin1
                          sint nou pe aici si am incercat sa imi fac o parere, despre ce sistem de incalzire ar fi mai potrivit pt casa mea pe care dupa multa truda si kilometrii facuti pe autostrazile europei, am reusit sa o aduc la stadiul de"rosu" pe exterior si la glet pe interior. va urmaresc discutiile de ceva timp, si va pot spune ca pt mine au fost destul de utile, si m-au ajutat sa iau o hotarire. nu va ascund ca m-am indreptat atentia catre o centrala atmosferica combinata cu un acumulator de caldura, o fi bine , ofi rau o sa vad dupa ce o pun in opera. de fapt ce vroiam sa va atrag atentia este faptul ca nu toti avem cunostintele dvs, si intr-un fel sau altul trebuie sa ne incalzim locuintele. nu trebuie sa fii hot de lemne, le poti cumpara la preturi inca rezonabile in zona noastra (brasov), pe care le gestionezi apoi mai bine sau mai rau. apoi mai e si speranta ca solutia aleasa de tine e mai buna decit a vecinului, intervine competitia, exista si dreptul la opinie.... nu credeti domnule razvan?
                          cu stima sorin frunza
                          ps. nimeni nu este detinatorul adevarului absolut.
                          Este o alegere foarte buna, insa mare atentie la dimensionarea acesteia si a intregii instalatii, ar fi foarte bine sa aveti un proiect pe baza caruia sa se faca executia.

                          Comentariu

                          • cristian1990
                            Incepator
                            • 14.iun.2012
                            • 7

                            incalzirea cu centrala pe lemne

                            va salut!am terminat de finista casa,iar acum a inceput documentarea si cautarea de solutii pentru incalzire.
                            casa este situata la 40km de bucuresti,la campie intr o zona deschisa,iar iarna bate destul de urat vantul.casa este construita din bca,zidul de 20 cm grosime peste care am venit cu tencuiala si polistiren de 10 expandat,geamurile de pvc cu 5 camere de la rehau.casa are dimensiunile de 13m lungime cu 10 latime amprenta,2 etaje cu inaltimea de 2,6 fiecare.la etaj tavanul este din rigips,vata de 10cm cu aluminiu,scandura de 2,5cm si grinzile de 10*10 dispuse din 50 in 50,podul este neamenajat.tevile le am tras deja prin sapa,imbracate cu burete pentru dilatatie,tevile fiind din ppr cu insertie.intrebarile pe care vi le adresez sunt urmatoarele.cam cati kw sa aibe minim centrala,si de ce accesorii mai are nevoie pentru a fi completa pe langa boilerul termoelctric si calorifere
                            ?va multumesc

                            Comentariu

                            • Consultant climatizare
                              Moderator
                              • 17.oct.2007
                              • 3639

                              Răspuns la: incalzirea cu centrala pe lemne

                              O centrala de 35-40 kW, boiler, vas de expansiune, pompe de circulatie.

                              Restul depinde cum a fost gandita instalatii atunci cand au fost trasate conductele, pararea mea este ca ati gresit foarte mult ca nu ati executat instalatiile pe baza unui proiect de instalatii.
                              Ultima editare de Consultant climatizare; 14.iun.2012, 19:09.

                              Comentariu

                              • cristian1990
                                Incepator
                                • 14.iun.2012
                                • 7

                                Răspuns la: incalzirea cu centrala pe lemne

                                multumesc mult!cel care mi a facut instalatia este un meserias care a mai lucrat la prieteni,vecini si care sunt foarte multumiti de el.pe premiza asta am mers si eu.la ce probleme m as putea astepta?

                                Comentariu

                                Procesare...