Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3639

    Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

    Postat în original de gmtiby
    Domnu Serghei,
    Imi puteti spune si mie , la un circuit inchis, cum puteti dumneavoastra sa dati o centrala termica in FIERT ?????????????????????? Intradevar, daca presiune creste de 2.5 bari sau.... exista 2 supape care trebuie sa-si faca treaba si sa scoata suprapresiunea ....dar in nici un caz o centrala se poate fierbe ! Randamentul nu este dat neaparat din ce este material este centrala fabricata! Aveti centrala cu gazeficare, cele enumerate mai sus, unele sunt cu ardere clasica....deci ? Despre ce discutam ?
    Intradevar o centrala cu circuit inchis si supape de siguranta nu are cum sa fie adusa in punctul de fierbere.

    Ar putea fi scoase supapele de siguranta si inlocuite cu dopuri, dar nu vad de ce ai face asta deoarece este periculos.

    Comentariu

    • gmtiby
      Living Legend
      • 24.oct.2008
      • 1044

      Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

      Postat în original de Consultant climatizare
      Intradevar o centrala cu circuit inchis si supape de siguranta nu are cum sa fie adusa in punctul de fierbere.

      Ar putea fi scoase supapele de siguranta si inlocuite cu dopuri, dar nu vad de ce ai face asta deoarece este periculos.
      De acord cu Dumneavoastra Domnul Consultant, dar ce fel de persoana ar face asta ???? Sa fim seriosi, ocentrala o faci sa functioneze, nu sa ai probleme cu ea. Multumesc frumos pentru confirmarea afirmatiilor mele.
      Deci domnul Serghei, va asteptam cu contra argumente in legatura cu fierberea si alte afirmatii legate despre ce dicutam....

      Multumesc

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

        Nu poti sa ajungi la fierbere ? Eu zic ca DA , si foarte simplu . Este o chestie doar de fizica si logica .
        O ct poate fi adusa la fierbere foarte simplu , cu tot cu supapele ei functionale . Cu putina logica , se poate evita fenomenul ....
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • gmtiby
          Living Legend
          • 24.oct.2008
          • 1044

          Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

          Postat în original de Mircea G
          Nu poti sa ajungi la fierbere ? Eu zic ca DA , si foarte simplu . Este o chestie doar de fizica si logica .
          O ct poate fi adusa la fierbere foarte simplu , cu tot cu supapele ei functionale . Cu putina logica , se poate evita fenomenul ....
          Domnu Mircea, eu va apreciez pt raspunsurile pe care le dati, dar haideti sa fim realisti si sa ne focusam pe o centrala pe care o folosim in mod normal si corect.
          Deci sa fim realisti, apa la peste 100 de gr fierbe..... deci apa se transforma in abur. Daca presiunea nu este mare in centrala, poti ridica centrala in 100 de grade, fara probleme, desi nu e indicat, asta daca tine instalatia, chiar si daca tine, tot nu e indicat.
          Deci hai sa fim realisti si sa lasam logica......

          Multumesc

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3639

            Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

            Postat în original de gmtiby
            Domnu Mircea, eu va apreciez pt raspunsurile pe care le dati, dar haideti sa fim realisti si sa ne focusam pe o centrala pe care o folosim in mod normal si corect.
            Deci sa fim realisti, apa la peste 100 de gr fierbe..... deci apa se transforma in abur. Daca presiunea nu este mare in centrala, poti ridica centrala in 100 de grade, fara probleme, desi nu e indicat, asta daca tine instalatia, chiar si daca tine, tot nu e indicat.
            Deci hai sa fim realisti si sa lasam logica......

            Multumesc
            In momentul in care creste temperatura creste si presiunea plus ca temperatura de fierbere a apei creste si ea odata cu presiunea.

            Comentariu

            • gmtiby
              Living Legend
              • 24.oct.2008
              • 1044

              Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

              Salutare, vin si eu cu o intrebare, conform link-ului : http://www.youtube.com/watch?v=nJenx...eature=related care e avantajul aprinderii pe sus a lemnelor ? Eliminarea pe cat posibil a fumului? Sau.....????
              Multumesc frumos !

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3639

                Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                Postat în original de gmtiby
                Salutare, vin si eu cu o intrebare, conform link-ului : http://www.youtube.com/watch?v=nJenx...eature=related care e avantajul aprinderii pe sus a lemnelor ? Eliminarea pe cat posibil a fumului? Sau.....????
                Multumesc frumos !
                Nu merge limk-ul catre clip.

                Comentariu

                • gmtiby
                  Living Legend
                  • 24.oct.2008
                  • 1044

                  Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                  Postat în original de Consultant climatizare
                  Nu merge limk-ul catre clip.
                  Scuze, aici este link-ul, sper ca e ok : http://www.youtube.com/watch?v=nJenx...eature=related

                  Multumesc

                  Comentariu

                  • Adi_M
                    Incepator
                    • 30.mai.2011
                    • 57

                    Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                    Am instalat de cateva zile centrala pe lemne fara gazeificare si cu puffer de 800l si am urmatoarele nelamuriri. Presiunea creste repede la 3 bari si intra supapa cand fac prima oara focul, cand e echilibrata instalatia e ok, iar cand se raceste e la zero. E normal asa? Instalatorul zice ca e de la vasul de expansiune ca e prea mic, are 80 litri. O alta problema e ca lemnele se ard cam repede, din cele cateva zile pot spune ca ma tine pana nu mai am jar cam 3 - 4 ore. Centrala ramane apoi in 80 grade si puferul in 70 inca cateva ore bune dar nu mai am jar. Merci!

                    Comentariu

                    • gmtiby
                      Living Legend
                      • 24.oct.2008
                      • 1044

                      Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                      Aer pe instalatie, si verifica sa nu ai pierderi/scapari...
                      Poze se poate ?

                      Comentariu

                      • Adi_M
                        Incepator
                        • 30.mai.2011
                        • 57

                        Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                        A aerisit de mai multe ori instalatia, nu am vazut sa fie pierderi. Parterul e pe ppr ingropat in sapa iar etajul pe cupru aparent. In partea dreapta a centralei, jos, se afla vasul de expansiune (Nu apare in poze). Merci!
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • Stephano
                          Incepator
                          • 06.nov.2012
                          • 13

                          Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                          Postat în original de Adi_M
                          Am instalat de cateva zile centrala pe lemne fara gazeificare si cu puffer de 800l si am urmatoarele nelamuriri. Presiunea creste repede la 3 bari si intra supapa cand fac prima oara focul, cand e echilibrata instalatia e ok, iar cand se raceste e la zero. E normal asa? Instalatorul zice ca e de la vasul de expansiune ca e prea mic, are 80 litri. O alta problema e ca lemnele se ard cam repede, din cele cateva zile pot spune ca ma tine pana nu mai am jar cam 3 - 4 ore. Centrala ramane apoi in 80 grade si puferul in 70 inca cateva ore bune dar nu mai am jar. Merci!
                          Azi am avut curiozitatea sa calculez cat poate inmagazina un puffer. Un puffer de 1000 L inmagazineaza aproximativ 1,15kw/k. Asta inseamna ca un puffer inmagazineaza 1,15* diferenta de temperatura dintre temperatura ambientala si temperatura din buffer.
                          Referitor la arderea rapida a lemnelor ar fi o explicatie, gandeste-te ca pufferul tau trebuie sa se incalzeasca foarte repede( sa inmagazineze energie) dupa care se ajunge in instalatie. As putea sa ma insel, si daca este asa sa ma corecteze cineva. Eu am discutat azi cu un inginer si mi-a dat o solutie de incalzire cu o centrala electrica de 21 kw si un puffer de 1000L pentru un necesar de 10 kw. Din ce mi-a explicat el, am nevoie de 21 kw ca sa incalzesc pufferul apoi centrala se opreste(sau merge mult mai putin).
                          Ultima editare de Stephano; 21.nov.2012, 20:52.

                          Comentariu

                          • Consultant climatizare
                            Moderator
                            • 17.oct.2007
                            • 3639

                            Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                            Daca pufferul isi mentine temperatura necesara pentru incalzire cateva ore bune si nu mai aveti nevoie de jar.

                            Comentariu

                            • danM
                              Membru
                              • 11.feb.2008
                              • 199

                              Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                              Postat în original de Stephano
                              Azi am avut curiozitatea sa calculez cat poate inmagazina un puffer. Un puffer de 1000 L inmagazineaza aproximativ 1,15kw/k. Asta inseamna ca un puffer inmagazineaza 1,15* diferenta de temperatura dintre temperatura ambientala si temperatura din buffer.
                              Referitor la arderea rapida a lemnelor ar fi o explicatie, gandeste-te ca pufferul tau trebuie sa se incalzeasca foarte repede( sa inmagazineze energie) dupa care se ajunge in instalatie. As putea sa ma insel, si daca este asa sa ma corecteze cineva. Eu am discutat azi cu un inginer si mi-a dat o solutie de incalzire cu o centrala electrica de 21 kw si un puffer de 1000L pentru un necesar de 10 kw. Din ce mi-a explicat el, am nevoie de 21 kw ca sa incalzesc pufferul apoi centrala se opreste(sau merge mult mai putin).
                              Un puffer poate inmagazina 1,16 * diferenta de temperatura dintre temperatura initiala din el ( nu ambientala!) si temperatura maxima pe tur care poate centrala sa o degaje.

                              Comentariu

                              • Stephano
                                Incepator
                                • 06.nov.2012
                                • 13

                                Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                                Postat în original de danM
                                Un puffer poate inmagazina 1,16 * diferenta de temperatura dintre temperatura initiala din el ( nu ambientala!) si temperatura maxima pe tur care poate centrala sa o degaje.
                                Si diferenta de temperatura de la mediul ambiental si tur unde se pierde?

                                Comentariu

                                Procesare...