Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2298

    Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

    Va rog sa detaliati:
    "caramida si piatra" (mai exact ce tip de caramida, plina, eficienta sau termoizolanta)
    Podele lemn /.../ si gresie (daca se afla ceva sub lemn sau este direct pamantul si grosimea lemnlui, iar la gresie daca exista sapa si ce grosime are aceasta)
    Tavan de lemn in doua straturi cu gol de aer (ce grosime are lemnul)
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • copierfan
      Incepator
      • 15.nov.2010
      • 12

      Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

      caramida este plina ,casa fiind veche,piatra este doar la fundatie,sub podelele de lemn de 3cm se afla pamant,iar la gresie exista sapa dar n-as putea sa va spun ce grosime.Scandura de tavan este 4cm cu gol de aer intre.

      o alta intrebare,pentru tevi este potrivit PPR care este ma ieftin sau musai e nevoie de cupru?

      va multumesc,

      Comentariu

      • cheluakame
        Living Legend
        • 27.oct.2012
        • 2298

        Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

        Eu si multi cunoscuti avem PPR si functioneaza foarte bine. Cupru sau teava zincata va recomand sa folositi intre cazan si puffer, pentru ca acolo sunt temperaturi ridicate (in special de la cosul centralei) si PPR nu mai rezista. Dar, de la puffer la calorifere si toate cele, este suficient PPR-ul.
        Ca si model vi-l recomand pe cel cu insertie de fibra compozita, nu cel cu insertie de aluminiu.

        Un singur lucru vi-l mai cer si anume daca puteti pune pe planul anterior si dimensiunile camerelor (lungime/latime).
        iTermice --- Sursa ta de caldura

        Comentariu

        • copierfan
          Incepator
          • 15.nov.2010
          • 12

          Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

          buna ziua,

          cu ocazia asta am mai masurat o data si inaltimea camerelor:bucataria,baia,camara si holul mic au inaltime 2,5 iar tot restul camerelor si holurilor sunt de 2,7.
          Va atasez si dimensiunea camerelor.

          va multumesc.
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • copierfan
            Incepator
            • 15.nov.2010
            • 12

            Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

            anul viitor voi izola cu siguranta toata casa,asa ca poate tineti cont si de acest aspect.

            va multumesc,
            Savu

            Comentariu

            • cheluakame
              Living Legend
              • 27.oct.2012
              • 2298

              Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

              Am sa fac un calcul si cu izolatie si fara. Un lucru am uitat, dimensiunea geamurilor si tipul lor (Low-E, Clar, Aer, Argon?).
              iTermice --- Sursa ta de caldura

              Comentariu

              • cheluakame
                Living Legend
                • 27.oct.2012
                • 2298

                Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                Nu mai pot modifica mesajul anterior.

                Ca o idee, orientativ.
                Pentru o temperatura de 22*C in casa in zona dumneavostra, un necesar termic al casei aproximativ este cam 13-15 kw, nicidecum 25-30 kw cum v-a recomandat vanzatorul.

                Iar cu 10 cm polistiren expandat pe exteriorul peretilor si 10 cm vata minerala asezata deasupra/dedesubtul tavanului, necesarul scade la ~ 8-10 kw

                O problema mai este la pardoseala din lemn, se pierde multa caldura prin aceasta. Daca si sub aceasta s-ar monta 5 cm de polistiren necesarul total ar scade cam la ~6.5-7 kw
                iTermice --- Sursa ta de caldura

                Comentariu

                • copierfan
                  Incepator
                  • 15.nov.2010
                  • 12

                  Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                  Ati luat in calcul si apa calda menajera?daca da,imi puteti recomanda o marca de cazan care sa fie potrivit pentru aceasta casa la necesarul termic pe care l-ati calculat?
                  Exista vreun dezavantaj daca as achizitiona un cazan mai mic de 15kw sau 18kw sa zicem,fata de unul de 25kw-30kw din punct de vedere al functionalitatii/utilizarii?de exemplu lemnul trebuie sa fie taiat mai mic pentru cazanele de putere mai mica , sau alte dezavantaje(asta cu lemnele nu este neaparat un incovenient major,atata timp cat pentru teracota se taie lemnele oricum mai mici).

                  Comentariu

                  • copierfan
                    Incepator
                    • 15.nov.2010
                    • 12

                    Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                    geamurile sunt Low-e Clar cu argon,5 camere,dimensiunile nu le stiu exact ,zilele astea s-ar putea face o masuratoare.

                    Comentariu

                    • cheluakame
                      Living Legend
                      • 27.oct.2012
                      • 2298

                      Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                      Dupa cum am spus valorile sunt orientative pentru ca nu stiu exact dimensiunile tamplariei (geamuri, usi exterioare), eu am considerat ca acesta fiind 20% din suprafata exterioara a casei. Necesarul calculat de mine poate fi si putin eronat, pentru ca la fata locului se pot vedea diverse "greseli" ale constructiei care pot schimba necesarul.
                      Insa ca idee, in momentul de fata, cu informatiile oferite acesta se invarte undeva in jur de 13-15 kw, fara apa calda menajera. Necesarul pentru apa calda menajera se calculeaza separat in functie de numarul de persoane care o folosesc si scopul (baie/dus/spalat vase/ spalat rufe/etc).

                      Parerea mea, pentru ca nu sunt la fata locului si nu vreau sa va fac vreun rau neintentionat, v-as recomanda sa cautati in apropiere un inginer/proiectant termist. Chiar daca ii veti plati si acestuia o suma (de obicei in jur de 500 ron) , el va veni la fata locului si va face toate calculele pe care eu le-am facut si va spune exact ce aveti nevoie si cum aveti nevoie.
                      Tot dumnealui va v-a intocmi un proiect cu traseul tevilor, dimensiunile lor, tipul pompelor, dimensiunea pufferului, etc.

                      Apoi, dezavantajul alegerii unei centrale de putere mai mare in cazul in care aveti puffer, este doar acela ca o sa platiti mai mult. Si din diferenta de bani puteti cumpara alte materiale.
                      In cazul centralei de putere mai mica, este aceea ca va trebui sa alimentati probabil mai mult. Spre exemplu intr-o centrala Viadrus de 20 kw intra aproximativ 20-23 kg lemne. In una de 35 kw or sa intre cam 40 kg lemne. Deci in cea mica o sa trebuiasca sa bagati de 2 ori pentru a ajunge la capacitatea celei mari.
                      Trebuie sa tineti cont ca alegerea centralei este cel mai simplu lucru din tot acest proiect. Problemele adevarate sunt la calcularea diametrelor tevilor, alegerea pompelor, a caloriferelor.

                      Insa, la bugetul de 13000 ron pe care ati zis ca il aveti si necesarul de ~15-17 kw (incalzire + apa calda) ati putea lua in considerare o instalatie cu centrala cu gazeificare (de 15-18 kw) si puffer (800-1000 litri).
                      Tinand cont ca urmeaza sa cheltuiti acesti bani pe instalatia de incalzire, 500-600 ron pe care ii platiti inginerului/proiectantului dupa parerea mea se merita.

                      Dar sa aveti grija ca acesta sa stie ce face (adica sa se prezinte acasa la dumneavostra pentru a vede exact despre ce este vorba, sa va ceara cel putin informatiile pe care le-am cerut eu, sa va intrebe ce temperatura interioara doriti, si la final sa va inmaneze un proiect detaliat cu sistemul de incalzire, cu care puteti merge la orice firma pentru a vi-l instala).

                      Cat despre vanzatori, nu mai credeti tot ce vrea sa va vanda. Daca ati da o cautare pe Google, la Viadrus de 30 kw scrie asa
                      Putere termica 30 kW
                      Randament 80 %
                      Suprafata incalzita 260 m² (desi aceasta suprafata depinde de gradul de izolare, oricum este dubla fata de suprafata pe care o aveti dumneavostra)
                      iTermice --- Sursa ta de caldura

                      Comentariu

                      • copierfan
                        Incepator
                        • 15.nov.2010
                        • 12

                        Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                        va multumesc pentru raspunsuri si rabdare,o sa fac dupa cum m-ati sfatuit.
                        numai bine!

                        Savu Florea

                        Comentariu

                        • cheluakame
                          Living Legend
                          • 27.oct.2012
                          • 2298

                          Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                          Cu placere.
                          Dupa obtinerea proiectului v-as ruga sa il postati si aici pentru a ne putea da si noi cu parerea.

                          Un alt sfat pe care vi-l dau din experienta proprie ar fi sa achizitionati lemne cat mai curand posibil, pentru ca acestea sa aiba timp sa se usuce pana iarna viitoare. Am vazut cum lemnele ude se consuma cam in cantitate dubla fata de cele uscate.
                          iTermice --- Sursa ta de caldura

                          Comentariu

                          • copierfan
                            Incepator
                            • 15.nov.2010
                            • 12

                            Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                            lemne sunt de anul trecut deja,deci din punctul asta de vedere e in regula,trebuie sa gasesc doar pe cineva cu experienta sa-mi faca un mic proiect la fata locului si va voi tine la curent .
                            As mai avea o intrebare si anume conexiunea cazan -puffer (pana la instalatia de calorifere) cine trebuie sa o faca:cei care pun centrala in functiune sau instalatorul care face reteaua de calorifere?
                            Va multumesc,

                            Comentariu

                            • cheluakame
                              Living Legend
                              • 27.oct.2012
                              • 2298

                              Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                              Eu va pot spune cum procedez eu in zona, acolo poate lucrurile stau diferit.

                              Toata instalatia este proiectata si executata de mine (ori sunt cazuri cand se alege o firma pentru executare din anumite considerente). Pentru PIF si autorizatie ISCIR se apeleaza la o persoana autorizata din zona. Daca ceva nu este in regula, acesta are obligatia sa atraga atentia si sa revina pentru PIF dupa ce neregula s-a remediat (exemplu, daca exista robinet intre instalatie si vasul de expansiune ori supapele de siguranta sunt obturate/prevazute cu robinet).

                              Deci si in cazul dumneavostra, instalatorul trebuie sa faca instalatia cap-coada dupa specificatiile din proiect si ulterior sa apelati la o persoana autorizata ISCIR pentru PIF si autorizatie pe 2 ani.
                              iTermice --- Sursa ta de caldura

                              Comentariu

                              • copierfan
                                Incepator
                                • 15.nov.2010
                                • 12

                                Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                                ok,am inteles

                                va multumesc,
                                o zi buna

                                Comentariu

                                Procesare...