Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • butcuvalentin
    Incepator
    • 17.iun.2013
    • 2

    Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

    Buna ziua tuturor. Sunt nou pe acest forum, necunoscator in ceea ce priveste incalzirea termica si ca multi altii, doresc sa identific o modalitate de incalzire a casei familiei mele.

    Datele problemei: Zona de campie din vestul tarii. Casa noua, parter + mansarda sub acoperis, din caramida, cu izolatie buna (exterior, sub acoperis, podeaua parterului), geamuri termopan cu 3 foi. Un total de 196 mp si 126 mp utili. Volumul este de 350mc. Necesarul termic 12kw (dupa un calcul facut pe un calculator pentru determinarea aproximativă a necesarului de căldură al diferitelor încăperi, calculator gasit pe internet).
    Din start precizez faptul ca o racordare la gaze este de domeniul fantasticului, asa ca ma gandesc la posibilitatea de a ma incalzi cu lemne. Nu exclud nici incalzirea cu o centrala electrica, aceasta fiind imediat urmatoarea alegere dupa gaz, insa, avand in vedere pretul energiei electrice + taxe si accize, ma gandesc la eventualitatea de a merge, eventual, in paralel cu lemn si curent dupa cum urmeaza in randurile urmatoare.
    Iarna, pe perioada zilei, sa ma incalzesc cu o central ape lemne, iar noaptea, la tarif de noapte, sa ma incalzesc cu centrala pe curent. Datorita autonomiei reduse la centrale termice pe lemne (dupa cum am citit pe forumul de fata: intre 3ore si 8 ore), o sa pun pe foc doar ziua, iar centrala pe curent va prelua incalzirea casei pe perioada noptii, la un tarif redus, si la un consum mai mic (deoarece casa este deja incalzita) si cu avantajul ca nu mai trebuie sa ma trezesc si sa pun pe foc . Desigur, pe perioada verii, apa calda necesara la baie si bucatarie, pt 2a persone, va fi furnizata de centrala electrica (kit de apa calda menajera). Precizez faptul ca doresc o instalatie de incalire clasica, cu radiatoare pe perete. Cele prezentate mai sus fac parte din versiunea ideala de incalzire.

    Acum, dupa formula de calcul pt centrale pe lemne: mc x 60w/mcub (350mc x 60w = 21kw), inteleg ca am nevoie de o central pe lemne de cel putin 21kw, cred ca una de 25kw este buna, poate ceva mai mare.

    O centrala pe lemne cu gazeificare costa aproximativ 60milioane (lei vechi)
    O centrala pe lemne simpla costa aproximativ 30 milioane (lei vechi)
    Un puffer costa aproximativ 30milioane (lei vechi)
    O central ape curent electric costa aproximativ 30milioane (lei vechi)
    Racordarea la current trifazic costa aproximativ 30milioane (lei vechi)

    Avand in vedere faptul ca nu sunt un cunoscator al instalatiilor termice, am o multime de neclaritati:
    1. Se poate cupla cele doua centrale pe aceiasi instalatie de incalire? Pufferul unde se pune?
    2. Avand in vedere ca doresc o cat mai mica bataie de cap, pe ce varianta sa merg:
    central ape lemne cu gazeificare sau clasica, de cati kw este nevoie avand in vedere datele de mai sus?
    3. Exista o camera din casa, la parter, special destinata centralei, insa are dimeniunea de 2.25m / 1.00m. Este destul pentru o central ape lemne sau este nevoie sa construiesc o anexa lipita de casa?
    4. In viitor voi investi intr-un kit de producere a apei calde, cu panouri solare. Acest kit costa aproximativ cat centrala pe current electric. Credeti ca este mai bine sa renunt la centrala pe current (30 milioane + inca 30 racordarea la trifazic) si sa merg pe aceste panouri solare + centrala pe lemne?

    Va multumesc pentru rabdarea acordata si astept parerile dumneavoastra.

    Comentariu

    • butcuvalentin
      Incepator
      • 17.iun.2013
      • 2

      Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

      Ma scuzati pentru dubla postare.
      Ultima editare de butcuvalentin; 17.iun.2013, 09:26. Motiv: dubla postare

      Comentariu

      • cheluakame
        Living Legend
        • 27.oct.2012
        • 2298

        Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

        1. Da, se pot monta si mai multe nu doar doua. Pufferul de obicei se intercaleaza intre centrala si circuitul caloriferelor.
        2. Cel mai simplu si relativ ieftin centrala cu gazeificare + puffer si atat. Combinate pot ajunge si la o autonomie de 48 ore (insa aici depinde si de necesarul termic al casei, plus un pret de investitie mai mare). Puterea centralei se calculeaza putin mai complicat. Se tine cont de toate materialele folosite la constructia casei, de dimensiunile si coeficientii de transfer ale acestora. Calculul cu watt/mc este eronat si de obicei duce la supradimensionare, care se resimte atat in pretul de investitie cat si cel de exploatare.
        3. La 2.25 X 1.00 nu prea aveti cum sa introduceti centrala cu gazeificare , daraminte si puffer. Eu recomand construirea unei anexe.
        4. Da. Centrala electrica ar fi folositoare doar daca sunteti plecat cu zilele de acasa si nu are cine sa faca focul, astfel centrala electrica ar mentine o temperatura constanta de 17-18*C pentru a nu fi pericol de inghet, sau sa tremurati de frig cand va intoarceti acasa, etc.
        iTermice --- Sursa ta de caldura

        Comentariu

        • uforom89
          Incepator
          • 11.nov.2009
          • 68

          Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

          Sunt pe cale sa demarez lucrarile interioare si inca nu m-am decis asupra sursei de incalzire. Postez mai jos datele problemei in speranta unor sfaturi:
          1. Casa nou construita din YTONG de 400 (respectate toate cerintele constructorului pt a nu exista punti termice)
          2. Suprafata utila 155 mp (parter si mansarda)
          3. Casa va avea incalzire in pardoseala la ambele nivele (de aici si problema cu centrala pe lemne, deoarece pt incalzirea in pardoseala apa trebuie sa nu depaseasa o anumita temp, aprox.50 grade, iar randamentul unei astfel de centrale este optim la o temp a agentului termic peste 85 grade-aprox.)
          4. Desi gazele sunt la indemana, nu as vrea sa recurg la aceasta solutie (mai degraba as merge pe centrala electrica-mentionez ca sunt racordat deja la trifazic)

          Astept sfaturi (dc e nevoie de date suplimentare nu ezitati sa cereti)...

          Cu stima,

          Comentariu

          • cheluakame
            Living Legend
            • 27.oct.2012
            • 2298

            Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

            Aveti nevoie de un puffer. Aici va avea loc diferentierea temperaturilor.
            Centrala va primi minim 65*C pe retur pentru a nu avea probleme cu condensul, iar IPAT-ul va primi temperatura de 30-35*C sau cat a calculat inginerul termist.
            iTermice --- Sursa ta de caldura

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3639

              Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

              E mult mai scumpa incalzirea electrica dar ete decizia dumneavoastra. Problema cu temperatura data de centrala si cea necesara incalzirii in aprdoseala se rezolva deobicei in cutia de distributie a incalzirii in pardoseala ce este prevazuta cu o vana automata de amaestec comandata de senzorul de temperatura a circutelor de incalzire in pardoseala.

              Comentariu

              • georgelius
                Incepator
                • 01.aug.2012
                • 11

                ce putere trebuie sa aiba centrala mea?

                Buna seara,

                Trecand direct la subiect, va adresez rugamintea sa ma ajutati in alegerea puterii centralei.
                Astfel, am hotarat sa cumpar o centrala termica (cazan fonta) Viadrus U22.

                Casa mea, parter + mansarda este facuta din lemn masiv, barne de 12 cm latime, acoperita cu polistiren expandat de 10 cm, iar la interior izolata cu vata minerala de 10 cm.
                Totodata am o suprafata vitrata de 27 mp.
                Suprafata utila are 150 mp si este formata din parter (inaltime maxima de 2.5 m) si mansarda cu inaltimea cuprinsa intre 1.6 m si 3.5 m (intr-o singura camera, de 17 mp), in rest inaltimea maxima fiind de 3 m. (am descris casa de parca vreau sa o vand ).
                De asemenea vreau sa folosesc centrala si pentru acm (am un boiler termoelectric de 100l).

                Trebuie mentionat ca am casa in plin camp, fara protectii impotriva vantului.

                Eu m-am gandit initial sa achizitionez o centrala de 35 kw.
                Pe de alta parte, pe site-ul Calor am vazut un tabel unde pentru aceasta centrala imi indica o suprafata incalzita de 310 mp.
                Eu stiu ca trebuie sa am in vedere o putere raportata unei suprafete mai mari cu 40%, decat cea reala, insa nu stiu cum e mai bine. Suprafata m-ar trimite catre o centrala de 30 kw (suprafata maxima 260 mp), sau chiar de 25 kw (suprafata maxima 220 mp).

                Sunt, normal interesat de o achizitie mai ieftina, insa trebuie sa iau in calcul si consumul de lemn (poate si ceva carbune).
                Lemnul il cumpar abia acum, deci cu siguranta nu va fi uscat.

                Va multumesc anticipat si astept parerile dumneavoastra,

                George

                Comentariu

                • cheluakame
                  Living Legend
                  • 27.oct.2012
                  • 2298

                  Răspuns la: ce putere trebuie sa aiba centrala mea?

                  Pardoseala de la parter o aveti izolata? Cu ce grosime?

                  Tavanul de la etaj este izolat? Cu cat?

                  In ce zona este situata casa (un oras din apropiere pentru stabilirea temperaturii exterioare).

                  M-as mira sa depasiti 15 kw...
                  iTermice --- Sursa ta de caldura

                  Comentariu

                  • gmtiby
                    Living Legend
                    • 24.oct.2008
                    • 1044

                    Răspuns la: ce putere trebuie sa aiba centrala mea pe lemne?

                    Salut,
                    Eu am o centrala Viadrus U22C, de 30 KW, cu ardere normala, si cu posibilitatea folosirii carbunilor, practic am decat 5 elementi (din lipsa de spatiu ) nu 6, cum au cele cu aredere doar pe lemne. Boiler tot de 100 l, termoelctric, 2 pompe... etc. Eu am casa mai slab izolata, doar 5 cm polistiren pe exterior, 3 extrudat in placa de beton (de peste fundatie, cel putin asa stiu eu... tata s-a ocupat de constructia casei), iar intre etaj si parter am grinzi de 10/10, vata minerala si folie de aluminiu, rigips. La mansarda izolatia pe pereti este de 20 cm vata minerala, iar la tavan 40 cm vata minerala. Inaltimea este de doar 2,2 m. La parter am 5 calorifere, iar in mansarda doar 3.
                    Centrala gface fata cu brio, fara probleme. Am si antigel!
                    Daca doresti si alte info iti stau la dispozitie!
                    Toate cele bune !

                    Comentariu

                    • lisapet
                      Membru marcant
                      • 02.ian.2012
                      • 467

                      Răspuns la: ce putere trebuie sa aiba centrala mea pe lemne?

                      Postat în original de gmtiby
                      ... La mansarda izolatia pe pereti este de 20 cm vata minerala, iar la tavan 40 cm vata minerala. ..
                      Respectele mele pentru grosimile de termoizolatie folosite la mansarda.

                      Comentariu

                      • gmtiby
                        Living Legend
                        • 24.oct.2008
                        • 1044

                        Răspuns la: ce putere trebuie sa aiba centrala mea pe lemne?

                        Postat în original de lisapet
                        Respectele mele pentru grosimile de termoizolatie folosite la mansarda.
                        , sa fie pt toata lumea, daca aveam buget (daca bancile mi-ar fi acordat credite mai mari... ) aveam la pereti minim 40 iar la tavan, macar 50. Ideea este ca, desi am aceasta izolatie, tot din lipsa de fonduri, am pus decat un geam Velu, motiv pt care e destul de cald in mansarda, neavand posibilitatea sa se faca curentul necesar pentru o aerisire perfecta

                        Apropo lisapet, ce izolatie aveti ? Sunt curios, cum e in manrada/etaj ce aveti ?
                        Ultima editare de gmtiby; 18.sep.2013, 12:37. Motiv: completare...

                        Comentariu

                        • lisapet
                          Membru marcant
                          • 02.ian.2012
                          • 467

                          Răspuns la: Răspuns la: ce putere trebuie sa aiba centrala mea pe lemne?

                          Postat în original de gmtiby
                          ...Apropo lisapet, ce izolatie aveti ? Sunt curios, cum e in manrada/etaj ce aveti ?
                          Din pacate stau la bloc si nu am cu ce sa ma laud.. Insa ma bucur mult pentru voi, cei care materializati "visele mele".

                          Comentariu

                          • gmtiby
                            Living Legend
                            • 24.oct.2008
                            • 1044

                            Răspuns la: Răspuns la: ce putere trebuie sa aiba centrala mea pe lemne?

                            Postat în original de lisapet
                            Din pacate stau la bloc si nu am cu ce sa ma laud.. Insa ma bucur mult pentru voi, cei care materializati "visele mele".
                            Da, ideea e ca sunt avantaje si dezavantaje, in orice situatie. Sanatosi sa fim !

                            Comentariu

                            • Consultant climatizare
                              Moderator
                              • 17.oct.2007
                              • 3639

                              Răspuns la: ce putere trebuie sa aiba centrala mea?

                              Postat în original de georgelius
                              Buna seara,

                              Trecand direct la subiect, va adresez rugamintea sa ma ajutati in alegerea puterii centralei.
                              Astfel, am hotarat sa cumpar o centrala termica (cazan fonta) Viadrus U22.

                              Casa mea, parter + mansarda este facuta din lemn masiv, barne de 12 cm latime, acoperita cu polistiren expandat de 10 cm, iar la interior izolata cu vata minerala de 10 cm.
                              Totodata am o suprafata vitrata de 27 mp.
                              Suprafata utila are 150 mp si este formata din parter (inaltime maxima de 2.5 m) si mansarda cu inaltimea cuprinsa intre 1.6 m si 3.5 m (intr-o singura camera, de 17 mp), in rest inaltimea maxima fiind de 3 m. (am descris casa de parca vreau sa o vand ).
                              De asemenea vreau sa folosesc centrala si pentru acm (am un boiler termoelectric de 100l).

                              Trebuie mentionat ca am casa in plin camp, fara protectii impotriva vantului.

                              Eu m-am gandit initial sa achizitionez o centrala de 35 kw.
                              Pe de alta parte, pe site-ul Calor am vazut un tabel unde pentru aceasta centrala imi indica o suprafata incalzita de 310 mp.
                              Eu stiu ca trebuie sa am in vedere o putere raportata unei suprafete mai mari cu 40%, decat cea reala, insa nu stiu cum e mai bine. Suprafata m-ar trimite catre o centrala de 30 kw (suprafata maxima 260 mp), sau chiar de 25 kw (suprafata maxima 220 mp).

                              Sunt, normal interesat de o achizitie mai ieftina, insa trebuie sa iau in calcul si consumul de lemn (poate si ceva carbune).
                              Lemnul il cumpar abia acum, deci cu siguranta nu va fi uscat.

                              Va multumesc anticipat si astept parerile dumneavoastra,

                              George
                              Daca era vorba doar de o centrala pe gaz intr-o zona obisnuita va spuneam fara nici problema, dar cazul dumneavoastra este unul foarte aparte din urmatoarele motive: izolatie foarte groasa, casa de lemn, suprafata vitrata relativ mare si pozitionarea in camp.

                              In aceste conditii aveti doua variante :

                              1. Apelati la un inginer de instalatii ce sa va calculeze un necesar de caldura corect, eventual sa va faca si un proiect pentru toata instalatia termica.

                              2. Cumparati o centrala mult supra dimansionata impreuna cu un vas de acumulare (puffer) mai mare ca sa nu aveti consum mare si inutil de lemne.

                              Comentariu

                              • georgelius
                                Incepator
                                • 01.aug.2012
                                • 11

                                Răspuns la: ce putere trebuie sa aiba centrala mea?

                                Postat în original de Consultant climatizare
                                2. Cumparati o centrala mult supra dimansionata impreuna cu un vas de acumulare (puffer) mai mare ca sa nu aveti consum mare si inutil de lemne.
                                Inteleg ca o centrala supradimensionata nu implica si un consum mai mare de lemne?
                                Ultima editare de georgelius; 18.sep.2013, 18:49.

                                Comentariu

                                Procesare...