Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Vali Florea
    Incepator
    • 30.mar.2008
    • 48

    Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

    Salutare domnilor! De curand am schimbat cazanul de incalzire (Junkers gazeificare 36Kw - Viadrus 45Kw atmosferic), si apare un fenomen de fluctuatie a presiunii in instalatie, mai precis de la 1 bar la 40C ajungand pana la 3 bari la 90C. Pe scurt, partile componente ale instalatiei sunt:
    - instalatie de incalzire de tip inchis
    - cazan Viadrus 45Kw atmosferic
    - vas de acumulare (puffer) din inox, izolat, fara serpentine - 1000 litri
    - pompa de recirculare intre cazan si puffer, comandata un termostat de contact la 75 grade C (aici trebuie mentionat ca am o supapa de sens care impiedica revenirea apei din puffer in cazan)
    - pompa de recirculare intre puffer si caloriferele din locuinta comandata de un termostat de ambient
    - pompa de recirculare intre puffer si boiler ACM 180L comandata de un temporizator mecanic.
    - vas de expansiune 35L montat pereturul cazanului.
    De ce apar aceste diferente mari de presiune? De acord, trebuie sa creasca odata cu cresterea temperaturii, dar parca prea mult! Mai este nevoie de un alt vas de expansiune pe returul puffer-ului? Va multumesc.

    Comentariu

    • cheluakame
      Living Legend
      • 27.oct.2012
      • 2298

      Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

      Volumul vasului de expansiune prea mic.
      Apa isi mareste volumul de la 0 la 100*C cu 4%, astfel pentru un volum total de
      ~1300 litri (puffer, radiatoare, conducte, centrala) aveati nevoie de un vas de expaniune de 50-55 litri.
      iTermice --- Sursa ta de caldura

      Comentariu

      • Vali Florea
        Incepator
        • 30.mar.2008
        • 48

        Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

        @cheluakame - Multumesc pentru raspunsul prompt.

        Comentariu

        • triumph
          Membru
          • 08.iul.2007
          • 162

          Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

          Postat în original de triumph
          Camera centralei are 8 m2,e suficient? Nu banii sunt o problema...ma intereseaza o centrala care sa aiba autonomie macar 8 ore. Acum, astept de la d voastra cea mai buna solutie pe care as putea s o adaptez la suprafata pe care o am...
          Ce ziceti de un atmos dc18s ,cam ce autonomie as avea la sup pe care o am(68m2)? solutia cu puffer e ok,dar daca plec de acasa cateva zile si e frig sub -10 grade nu exista riscul sa mi inghete instalatia?
          Ultima editare de triumph; 11.nov.2013, 14:05.

          Comentariu

          • cheluakame
            Living Legend
            • 27.oct.2012
            • 2298

            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara

            Postat în original de triumph
            Ce ziceti de un atmos dc18s ,cam ce autonomie as avea la sup pe care o am(68m2)? solutia cu puffer e ok,dar daca plec de acasa cateva zile si e frig sub -10 grade nu exista riscul sa mi inghete instalatia?
            Se dau datele problemei:
            Mihai are o casa de 100 mp, fara izolatie, cu pereti de 25 cm din caramida plina, pardoseala din ciment si tavan din placa de rumbeton.

            George are o casa de 100 mp, cu pereti de 25 cm BCA si izolati cu 15 cm polistiren grafitat, pardoseala din lemn si izolata cu 15 cm polistiren extrudat si tavanul din gipscarton dar izolat cu 40 cm vata minerala.

            Cerinta:
            Ce autonomie are o centrala X pentru o casa de 100 mp?

            Si ca raspuns la a doua intrebare, apa rece va ingheta in instalatie cand sunteti plecat cateva zile de acasa? Sau in vreo incapere, daca nu o incalziti, ingheata apa lasata in vreun recipient?
            Daca da, adaugati glicol in instalatia de incalzire pentru a nu sta cu grija acesteia.
            Daca nu, atunci nu ar trebui sa fie probleme nici cu instalatia de incalzire.

            P.S. Nu intelegeti primul raspuns ca fiind ironic. Este un exemplu cat se poate de real.
            iTermice --- Sursa ta de caldura

            Comentariu

            • triumph
              Membru
              • 08.iul.2007
              • 162

              Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

              Am renuntat la atmos si m am orientat spre Viadrus de 25kw, un puffer de 800l si boiler pt ACM.As dori o schema dupa care sa realizez instalatia..sau cel putin sa am habar de ce mi face instalatorul,multumesc!

              Comentariu

              • elixir
                Membru marcant
                • 01.nov.2009
                • 368

                Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                Daca ai spatiu, ia un puffer mai mare! eu am de 1000l si crede-ma, daca stiam cum merge treaba asta, luam unul mai mare!
                instalatii- gasesti pe goagal cate vrei!..(scheme de la Atmos, Junkers, etc!)
                eu am variant cea mai simpla: pufferul este instalat intre cazan si casa. central descarca tot in puffer, din el iau cand/cat am nevoie, cu TA. Boilerul il legi pe un circuit separate, cat mai aproape de centrala, cu pompa separata.

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3639

                  Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                  Vasul de acumulare se dimensioneaza in primul rand in functie de puterea cazanului si numarul de focuri pe care doreste beneficiarul sa le faca intr-o zi.

                  Comentariu

                  • driverdan1
                    Incepator
                    • 12.dec.2013
                    • 10

                    Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                    Buna ziua,
                    As dori sa intreb ce solutie de incalzire ar fi mai buna la o casa de 137 mp si 377 mc din zona climatica I si cea de vinturi VI,ziduri de pamant batut de 60 cm la exterior,50 interior,tavan de 20 cm tot pamant batut,gemuri usi termopane ,posibilitate de lemne si carbuni,pardoseala de parchet laminat si gresie,4 persoane 2 adulti si 2 copii
                    Va multumesc anticipat

                    Comentariu

                    • cheluakame
                      Living Legend
                      • 27.oct.2012
                      • 2298

                      Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                      Eu as zice izolarea.
                      Adica 20 cm vata in pod, 10 cm expandat pereti exteriori si 10 cm extrudat sub pardoseala.

                      In situatia prezentata, necesarul termic este peste 20 kw, ceea ce ar presupune un consum anual ~30 metri steri lemne uscate.

                      Daca in schimb s-ar folosi izolatia mai sus prezentata, necesarul s-ar reduce la doar 7 kw, iar consumul anual ar fi de doar 10 metri steri lemne uscate
                      iTermice --- Sursa ta de caldura

                      Comentariu

                      • Scifficus
                        Membru marcant
                        • 23.iun.2013
                        • 841

                        Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                        Alaturi de o ventilatie cu recuperare de caldura ( chiar si una rudimentara ), etansarea imobilului impotriva curentilor de aer si rectificarea/completarea izolatiei sutelor de punti termice poate reduce acel necesar la 3-4 kW. Sa nu uitam si de caldura produsa in urma activitatilor zilnice care uzual ii cam aceeasi indiferent de gradul de izolare.

                        Comentariu

                        • cheluakame
                          Living Legend
                          • 27.oct.2012
                          • 2298

                          Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                          Postat în original de Scifficus
                          Alaturi de o ventilatie cu recuperare de caldura ( chiar si una rudimentara ), etansarea imobilului impotriva curentilor de aer si rectificarea/completarea izolatiei sutelor de punti termice poate reduce acel necesar la 3-4 kW. Sa nu uitam si de caldura produsa in urma activitatilor zilnice care uzual ii cam aceeasi indiferent de gradul de izolare.
                          Sistemul de ventilatie rudimentar poate face mai mult rau decat bine.
                          Acesta are nevoie de filtre si conducte bune, si daca are si schimbator sol-aer acesta trebuie sa fie unul cu ioni de argint cu rol antibacterian.
                          Pierderile de caldura aferente ventilatiei in cazul in care nu exista una activa este de ~2.5 kw in cazul casei prezentate.
                          iTermice --- Sursa ta de caldura

                          Comentariu

                          • Scifficus
                            Membru marcant
                            • 23.iun.2013
                            • 841

                            Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                            Trebuia sa pun rudimentar in ghilimele.

                            Rudimentar - randament sub 50%.

                            Comentariu

                            • cheluakame
                              Living Legend
                              • 27.oct.2012
                              • 2298

                              Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                              Postat în original de Scifficus
                              Trebuia sa pun rudimentar in ghilimele.

                              Rudimentar - randament sub 50%.
                              Nu schimbatorul este scump. Acesta se gaseste si la preturi sub 1000 euro, depinde de capacitate. Conductele si automatizarile aferente (senzori CO2, sistem degivrare, etc) costa.
                              iTermice --- Sursa ta de caldura

                              Comentariu

                              • Consultant climatizare
                                Moderator
                                • 17.oct.2007
                                • 3639

                                Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                                Postat în original de driverdan1
                                Buna ziua,
                                As dori sa intreb ce solutie de incalzire ar fi mai buna la o casa de 137 mp si 377 mc din zona climatica I si cea de vinturi VI,ziduri de pamant batut de 60 cm la exterior,50 interior,tavan de 20 cm tot pamant batut,gemuri usi termopane ,posibilitate de lemne si carbuni,pardoseala de parchet laminat si gresie,4 persoane 2 adulti si 2 copii
                                Va multumesc anticipat
                                Intre 17 si 20 kW fara necesarul de caldura necesar pentru prepararea apei calde menajere.

                                Comentariu

                                Procesare...