Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dancreta
    Membru
    • 29.oct.2014
    • 100

    Re: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

    Stiti cumva ce umiditate are lemnul de fag imbibat cu apa? Am comandat niste lemn de fag de la combinatul de mobile si imi vin niste busteni de vreo 1m diametru taiati la 60 cm. Problema este ca sunt fierti si plini de apa in momentul in care cumpar, iar pretul este pe tona. As vrea sa stiu cam cate kg are lemnul fara apa din el?

    Comentariu

    • cheluakame
      Living Legend
      • 27.oct.2012
      • 2298

      Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

      Lemnul proaspat taiat din padure stiu ca are undeva la 50-60% umiditate.

      Acesta s-ar putea sa aiba si mai mult.

      Va recomand sa alegeti din alta parte caci platiti apa la suprapret.
      iTermice --- Sursa ta de caldura

      Comentariu

      • nitu_soare
        Incepator
        • 30.iun.2012
        • 14

        Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

        Buna seara !
        Cand aveti timp ne puneti o imagine cu tevile acestea de aer in forma de L ? Eu le-am facut in forma de U și vad ca dau randament . Evident m-am inspirat tot din ceea ce am vazut la dumneavoastra . Vă mulțumesc.

        Comentariu

        • bambucea
          Membru marcant
          • 13.iun.2014
          • 319

          Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

          Max 600kg metrul ster.
          Max 800 kg metrul cub.
          Ce cumparati peste aceasta greutate este apa.
          Apa se gaseste peste tot.
          Refuzati oferta daca nu este convenabila.
          Un metru ster nu trebuie sa depaseasca suma de 160 lei +/- 10%.

          Comentariu

          • dancreta
            Membru
            • 29.oct.2014
            • 100

            Re: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

            Pai tona de lemn de fag costa 180 lei(nu stiu cata apa are in el). Daca metru ster de lemn taiat cu umiditate 50-60% este 160 lei si are 600 kg atunci tona de lemn verde de padure este undeva la 260 lei. Este atunci rentabil sau nu sa iau lemn de fag fiert?
            In legatura cu tevile pentru aerul secundar , cum se prind aceste de central? Se leaga cu ceva?

            Comentariu

            • dancreta
              Membru
              • 29.oct.2014
              • 100

              Re: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

              Eu as vrea sa stiu cata apa poate absorbi lemnul ca sa fie saturat. Nu am gasit nicaieri pe internet. Multumesc.

              Comentariu

              • Dosarele x
                Membru Marcant
                • 22.iul.2012
                • 522

                Răspuns la: Re: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                Postat în original de dancreta
                Eu as vrea sa stiu cata apa poate absorbi lemnul ca sa fie saturat. Nu am gasit nicaieri pe internet. Multumesc.
                Absoarbe multa,destul de multa.
                Se poate masura umiditatea.
                Tot ce spuneti si faceti se trece la DOSAR

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3639

                  Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                  Trecand peste factorul de pret trebuie sa luati in considerare ca daca luati un lemn foarte umed trebuie sa dispuneti si de spatiul de depozitare pentru 2-3 ani pana la uscarea completa a acestuia.

                  Comentariu

                  • cheluakame
                    Living Legend
                    • 27.oct.2012
                    • 2298

                    Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                    Doresc sa prezint o problema intalnita la centrala care afecteaza enorm consumul si functionarea acesteia.

                    De ceva zile mi sa parut ca centrala nu ar mai functiona in parametrii. Am pus asta in baza brichetelor de paie ceva mai "umflate" (au absorbit ceva umiditate din aer) si a temperaturilor exterioare ceva mai ridicate.

                    Mai exact, desi ardea cu flacara si se ajungea la temperatura setata, focul avea o autonomie mult mai mica si trebuia realimentat (ca niciodata).

                    Am zis ok, sunt brichetele, s-au marit, au volum mai mare, dar greutate mai mica, deci de aceea trebuie bagat peste.

                    Insa, totul mi s-a parut suspicios cand cu setarile "standard", centrala a inceput sa scoata firicele de fum pe gaura de aer secundar de pe usa superioara (centrala este un viadrus).
                    Atunci mi-am dat seama ca undeva este o problema.

                    Dupa terminarea focului, incep sa o verific, totul in regula, depuneri normale care le-am tras imediat la trecerea periei, orificii de aer curate (cum am mai prezentat, este modificata), deci totul in regula aici.

                    Imi fac timp si merg in spatele casei sa verific cosul de fum (din cauza pozitionarii pe aici am putut sa-l trag).
                    Cand ma uit, racordul dinpre centrala catre cos avea o spartura pe el. Era clar, pe aici intra aer fals si tirajul era afectat.

                    Am remediat problema si acum centrala merge iar in parametrii.

                    Dar, unde am vrut sa ajung?

                    Multa lume se plang de centralele atmosferice ca nu functioneaza corect, dar pe langa lemnele ude sau utilizarea incorecta,si cosurile sunt departe de a fi macar acceptabile.

                    Dragilor, nu faceti economie la cosuri! Alegeti un cos de fum corect dimensionat, fie multistrat (manta beton, termoizolatie, tub samota, varianta pe care o recomand principala), fie un cos din inox, dublu strat cu termoizolatie.
                    iTermice --- Sursa ta de caldura

                    Comentariu

                    • dancreta
                      Membru
                      • 29.oct.2014
                      • 100

                      Re: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                      Buna seara d-l Chelu, azi am facut foc in centrala si ce problema am este ca nu se incalzesc tevile ce merg inspre boiler. Puteti oare sa ma ajutati cu ceva sfaturi? Multumesc. Si tevile acelea din poze oare ar trebui sa mai pun ceva tabla sa acopere mai mult din aerul primar?Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCN3383.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	306,3 KB 
ID:	620397Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCN3385.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	268,2 KB 
ID:	620398Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCN3389.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	250,9 KB 
ID:	620399Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCN3393.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	254,9 KB 
ID:	620400Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCN3408.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	262,0 KB 
ID:	620401Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCN3409.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	277,0 KB 
ID:	620402Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCN3410.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	228,3 KB 
ID:	620403

                      Comentariu

                      • dancreta
                        Membru
                        • 29.oct.2014
                        • 100

                        Re: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                        Ar trebui pusa pompa pe circuitul dinspre boiler? Din teava de cu42 am redus inspre boiler la cu22.

                        Comentariu

                        • cheluakame
                          Living Legend
                          • 27.oct.2012
                          • 2298

                          Răspuns la: Re: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                          Postat în original de dancreta
                          Buna seara d-l Chelu, azi am facut foc in centrala si ce problema am este ca nu se incalzesc tevile ce merg inspre boiler. Puteti oare sa ma ajutati cu ceva sfaturi? Multumesc. Si tevile acelea din poze oare ar trebui sa mai pun ceva tabla sa acopere mai mult din aerul primar?
                          Tevile de aer secundar sunt relativ ok.

                          Pompa laddomatului pe ce treapta este?
                          Partea cu boilerul, este normala caci pe langa faptul ca circuitul catre acesta este mai lung, sunt si tevi de diametre mai mici (era ok sa fi folosit si aici macar CU 35).

                          Ca un test, inchideti robinetul de retur catre puffer, si vedeti cum se comporta boilerul.
                          Daca este in regula (adica se incalzeste), deschideti robinetul pufferului si inchideti-l progresiv pana exista circulatie si spre boiler, faceti practic o echilibrare hidraulica.
                          iTermice --- Sursa ta de caldura

                          Comentariu

                          • dancreta
                            Membru
                            • 29.oct.2014
                            • 100

                            Re: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                            Multumesc de sfaturi, o sa incerc sa inched robinetul dinspre puffer. Laddomatul cred ca este pe treapta 1.

                            Comentariu

                            • dancreta
                              Membru
                              • 29.oct.2014
                              • 100

                              Re: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                              Vreau sa va mai intreb cum sa reglez lantul de la centrala? Acum l-am reglat asa incat usita de jos sta tot timpul deschisa. Apa in centrala cam cate grade ar trebui sa aiba. Mie imi arata 70, maxim 80 *c. Este ok?

                              Comentariu

                              • cheluakame
                                Living Legend
                                • 27.oct.2012
                                • 2298

                                Răspuns la: Re: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                                Postat în original de dancreta
                                Vreau sa va mai intreb cum sa reglez lantul de la centrala? Acum l-am reglat asa incat usita de jos sta tot timpul deschisa. Apa in centrala cam cate grade ar trebui sa aiba. Mie imi arata 70, maxim 80 *c. Este ok?
                                Pentru a regla termostatul cu lant la viadrus se procedeaza astfel:

                                - Se incalzeste cazanul la 60*C (in faza asta, usa o tineti deschisa intr-o oarecare pozitie)
                                - Se asteapta pana se stabilizeaza apa in jur de 60*C
                                - Se ajusteaza lantul astfel incat clapeta de jos sa ramana deschisa circa 1 mm

                                Apoi, temperatura de lucru este de 90*C, la atat se va merge cu centrala.


                                Cum ar arata functionarea.
                                Se umple centrala cu lemne (cele groase jos, cele subtiri sus).
                                Se aprinde focul de sus. In faza de aprindere se poate tine o perioada (2-3-5 minute) usa de jos deschisa.
                                Se inchide usa si se seteaza temperatura din termostatul cu lant la 90*C.
                                Dupa ce pe cos avem circa 200-250*C, puteti incepe sa inchideti din clapeta de gaze (maneta cu bila din partea stanga). Cat de mult o inchideti, stabiliti pe parcurs astfel incat temperatura pe cos sa fie in jur de 150*C, dar arderea in cazan sa fie calitativa.

                                Dupa vreo 2 ore de ardere (cam atat dureaza un plin), se impinge jarul ramas catre spatele centralei.
                                Acum, se pun lemne mai subtiri jos si apoi din ce in ce mai groase (si cat mai compact asezate), dar in spatele centralei, unde este jarul, se lasa spatiu pana sus.
                                Se inchide usa de alimentare si se asteapta putin pana iau foc lemnele (eventual, puteti grabi putin procesul ridicand cu mana de usita de tiraj).
                                Dupa ce lemnele s-au aprins si arderea incepe sa fie intensiva (de obicei incep iar sa apara pe cos temperaturi de 200-250*C), se mai inchide iar clapeta de gaze.

                                Din momentul acesta, arderea va dura iar tot circa 2 ore si la finalul acestei arderi, pufferele si boilerul sunt incarcate. Dupa aceasta incarcare, 12-24 ore nu mai este nevoie de foc, pufferele vor asigura temperatura pentru incalzirea casei.


                                P.S. Am revazut pozele postate, era bine daca sub puffere si boiler montati niste BCA sau XPS, sa nu fie in contact direct cu placa.
                                Nu stiu exact cum sunt pufferele dumneavostra, dar daca au "fusta" la baza, recomand sa bagati niste spuma poliuretanica sub ea, se va cunoaste diferenta la autonomie.

                                A, deasemenea, incercati sa schimbati si pompa pe treapta 2 sau 3 si sa vedeti cum se prezinta starea boilerului. Insa sigur va fi nevoie sa echilibrati din returul pufferelor caci pierderile hidraulice prin boiler sunt mult mai mari decat prin puffer.
                                iTermice --- Sursa ta de caldura

                                Comentariu

                                Procesare...