Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dancreta
    Membru
    • 29.oct.2014
    • 100

    Re: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

    Ok, multumesc.

    Comentariu

    • bulba grig
      Membru Marcant
      • 27.oct.2011
      • 364

      Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

      Nimic nou pe aici ? D Cheluakame , ca o con cluzie , eu NU AM REUSIT , sa incarc tot pufferul cu apa de 80 grade. Am un termometru montat pe puffer ,pe la 1.6 m din 2.5m ,de jos in sus , PE CARE ceea mai mare temp care a aratat-o a fost de 80 grade . Ce ar fii de facut pe viitor pt a ridica temp in TOT pufferul de 80 grade ? centrala este de 35 kw iar pufferul are 2.5 h si 0.8 diametru (1250 l).Ca izolatie la puffer am pus vat cu folie de Al de 10 cm .Ar izola mai bine daca as pune BURETE de 10 cm , dupa cum am vazut la cele de cumparat ?

      Comentariu

      • cheluakame
        Living Legend
        • 27.oct.2012
        • 2298

        Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

        Postat în original de bulba grig
        Nimic nou pe aici ? D Cheluakame , ca o con cluzie , eu NU AM REUSIT , sa incarc tot pufferul cu apa de 80 grade. Am un termometru montat pe puffer ,pe la 1.6 m din 2.5m ,de jos in sus , PE CARE ceea mai mare temp care a aratat-o a fost de 80 grade . Ce ar fii de facut pe viitor pt a ridica temp in TOT pufferul de 80 grade ? centrala este de 35 kw iar pufferul are 2.5 h si 0.8 diametru (1250 l).Ca izolatie la puffer am pus vat cu folie de Al de 10 cm .Ar izola mai bine daca as pune BURETE de 10 cm , dupa cum am vazut la cele de cumparat ?
        Nu prea aveti cum sa obtineti incarcare atat de "perfecta" astfel incat pufferul sa aibe si sus si jos 80*C.
        De obicei se admite o diferenta de pana in 10 grade intre partea superioara si cea inferioara.
        De preferat este undeva la 3-5K.

        O incarcare asa cum spuneti se obtine de obicei unde avem 2 puffere conectate in serie, astfel "incalzirea" se face in primul puffer (adica aici vine turul centralei) iar "racirea" in cel de-al doilea (aici vine returul de la consumatori).
        iTermice --- Sursa ta de caldura

        Comentariu

        • bulba grig
          Membru Marcant
          • 27.oct.2011
          • 364

          Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

          Am inteles , era o curiozitate sau o frica in sine ca pufferul este prea mare 35 kw/1250l ?!?!DAR cu izolatia care credeti ca este mai buna ? vata care este acum sau sa o schimb cu burete , ca in comert ?MULTUMESC !

          Comentariu

          • elixir
            Membru marcant
            • 01.nov.2009
            • 368

            Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

            Eu am puferul izolat cu 20cm vata- un strat fara folie, iar cel exteriot cu folie. pierderi minime...
            Daca ridici varful peste 80, o sa ai ai si baza mai calda..sau daca centrala sta 4-5 ore >80, trebuie sa ai ci baza cam pe acolo!

            Comentariu

            • cheluakame
              Living Legend
              • 27.oct.2012
              • 2298

              Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

              Postat în original de bulba grig
              Am inteles , era o curiozitate sau o frica in sine ca pufferul este prea mare 35 kw/1250l ?!?!DAR cu izolatia care credeti ca este mai buna ? vata care este acum sau sa o schimb cu burete , ca in comert ?MULTUMESC !
              Eu zic ca marimea pufferului, asa cum am spus, depinde de la situatie la situatie, si se dimensioneaza tinand cont si de necesarul casei.

              Adica, daca aveti un necesar de 30 kw si un cazan de 35, automat pufferul este prea mare.
              Daca necesarul este de doar 10-12 kw, atunci pufferul este ok.


              Adica, intr-un cazan de 35 kw viadrus intra circa 25 kg lemne, adica undeva la 75 kwh utili.

              Astfel, in cele ~3 ore de ardere, 30 kwh vor fi folositi de casa iar restul de 45 trebuiesc stocati in puffer.

              Si avem : 45 kwh / (1.25x1.16) = ecart 31K (daca radiatoarele sunt dimesionate pentru 50*C tur atunci pufferul s-ar incalzi de la 50 la 80*C, asta cu doar o incarcatura de lemne).

              Intelegeti unde "bat"?

              Cat despre izolatie, lasati vata, este ok.
              Sub puffer aveti izolatie? Puteti monta?
              iTermice --- Sursa ta de caldura

              Comentariu

              • bulba grig
                Membru Marcant
                • 27.oct.2011
                • 364

                Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                Da am pus polistiren de 3 cm si sus vata inghesuita intre capacul pufferului si tavan . Totusi parca , dupa cum am mai vb , cred ca multa apa calda din puffer imi " mananca "si cazanul .

                Comentariu

                • cheluakame
                  Living Legend
                  • 27.oct.2012
                  • 2298

                  Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                  Rezolvati cumva cu circulatia intre cazan si puffer dupa terminarea focului.

                  Parca aveati in proiect un termosat diferential.
                  iTermice --- Sursa ta de caldura

                  Comentariu

                  • bulba grig
                    Membru Marcant
                    • 27.oct.2011
                    • 364

                    Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                    DA l-am si comandat , s-a si facut , DAR spre rusinea mea nu am stat sa il montez sa vad daca se rezv prob .Sper ca pana se termina cu facutul focului sa ii fac proba .Si ar mai fi ceva :ce varianta ar fi mai ieftina la incalzirea ACM . sa fac focul in cazan sa incalzesc acm cu serpentina boilerului , sau boilerul in priza ? boiler termoelectric de 100 l cu serpentina in el legata la tur/retur cazan .As inchide rob de izolare ai pufferului si toata apa preparata de cazan ar trece doar prin serpentina boilerului .

                    Comentariu

                    • cheluakame
                      Living Legend
                      • 27.oct.2012
                      • 2298

                      Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                      Tinand cont ca ai puffer, cred ca ar fi destul de ok sa faci focul, incalzesti pufferul (si boilerul) si apoi, 1-2 zile (in functie de cantitatea consumata) boilerul sa preia din puffer pentru incalzire.
                      iTermice --- Sursa ta de caldura

                      Comentariu

                      • bulba grig
                        Membru Marcant
                        • 27.oct.2011
                        • 364

                        Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                        Aici am o prb .Am inceput cu boilerul de acm legat dupa puffer , prin 2 trasee la iesire din puffer 1 instalatia de caldura , 2 boilerul de acm . Prob aparuta ? pompei ii era mai usor sa impinga apa calda pe traseul boilerului de acm si mai scurt , DECAT prin traseul de incalzire cu 12 calorifere .Si asa am fost nevoit sa mut leg de la ACM inaintea pufferului . Adica turul/returul printr-un Y se ramifica intre cazan si boiler acm si puffer .Deci in cazul acesta pt prepararea apei menajere pe timp de vara , dupa cum am mai spus am 2 variante . 1 electric si 2 cu foc in cazan -cu circularea apei incalzite prin boilerul de acm si retur . deci ?aici este intrebarea de randament ! multumesc .

                        Comentariu

                        • cheluakame
                          Living Legend
                          • 27.oct.2012
                          • 2298

                          Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                          In situatia asta deja electric are avantaj.
                          Adica diferenta de consum nu este mare si in plus este mai comod.
                          iTermice --- Sursa ta de caldura

                          Comentariu

                          • bulba grig
                            Membru Marcant
                            • 27.oct.2011
                            • 364

                            Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                            In legatura cu / furatul apei? din puffer dupa oprirea focului in cazan , E POSIBIL ca /vinovata / de furtul apei calde din puffer sa fie pompa care impinge spre casa ??? chiar daca pompa de serviciu dintre cazan si puffer se/este oprita ? Adicalea asta e oprita b, iar ceealalta face servici pt casa , NU IMPINGE si prin cazan ???

                            Comentariu

                            • manuel sanda
                              Incepator
                              • 06.mar.2015
                              • 1

                              Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                              am un cazan Viadrus montat cu vas de expansiune inchis si pierde presiunea din instalatie pana la 0 bar in cateva ore. mentionez faptul ca instalatia este montata aparent si am verificat toate caloriferele. nu pierde apa la niciunul. am verificat si vasul de expansiune: nu are balonul spart si nici nu pierde aer. am schimbat si supapa de suprapresiune. totul a inceput cand am ramas fara curent si e crescut presiunea pana a refulat supapa de suprapresiune. va rog sa ma sfatuiti ce sa mai fac, ca ma depaseste. va multumesc.
                              Instrumente gestionare(0)
                              Ultima editare de manuel sanda; 08.mar.2015, 11:51.

                              Comentariu

                              • Consultant climatizare
                                Moderator
                                • 17.oct.2007
                                • 3639

                                Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                                Pai si toata apa din instalatie unde presupuneti ca dispare ?

                                Comentariu

                                Procesare...