Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dancreta
    Membru
    • 29.oct.2014
    • 100

    Re: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

    oricum ar tebui sa incercati sa desenati o schita in "Paint" sau in orice program ca sa poata lumea intelege exact ce aveti in instalatie si cum se poate corecta.

    Comentariu

    • petrica_petrisor
      Incepator
      • 02.ian.2014
      • 7

      Răspuns la: Re: Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si f

      Da. intocmai, ati inteles perfect. Multumesc pt raspunsul legat de VTA acum mi'e mai clar ce si cum in privinta vanelor de amestec

      Comentariu

      • petrica_petrisor
        Incepator
        • 02.ian.2014
        • 7

        Răspuns la: Re: Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si f

        cam atat am putut incropi in paint sper sa fie de folos
        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Untitled.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	10,1 KB 
ID:	623798

        Comentariu

        • dancreta
          Membru
          • 29.oct.2014
          • 100

          Re: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

          Termostatul de pe puffer trebuie montat la intersectia dintre turul pufferului si turul radiatoarelor(undeva langa T-ul respectiv).

          Comentariu

          • petrica_petrisor
            Incepator
            • 02.ian.2014
            • 7

            Răspuns la: Re: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

            Postat în original de dancreta
            Termostatul de pe puffer trebuie montat la intersectia dintre turul pufferului si turul radiatoarelor(undeva langa T-ul respectiv).
            Pai de ce daca'i mai simplu direct pe puffer )
            Acum ca am fost intrebat de reglajele termostatelor si le'am verificat, termostatul de pe turul centralei e reglat pe 35C(o temperatura prea mica) l'au setat asa probabil pentru proba si l'au uitat asa si din aceasta cauza pompa de recirculare functioneaza neintrerupt si'mi tine CT calda cu apa din puffer )
            Acum imi explic de ce CT era mai mereu la 40C chiar daca in timpul zilei nu faceam foc

            Comentariu

            • dancreta
              Membru
              • 29.oct.2014
              • 100

              Re: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

              Puteti sa va uitati la pagina 126 in de pe forum in legatura cu pozitionarea termostatului. Tot asa l-am montat si eu prima data, pe puffer , dar nu era ok. De ce sa incalzesc prima data pufferul si numai dupa aceea caloriferele? Caloriferele ar trebui sa se incalzeasca prima data iar pufferul sa preia surplusul de caldura de la central.

              Comentariu

              • petrica_petrisor
                Incepator
                • 02.ian.2014
                • 7

                Răspuns la: Re: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                Postat în original de dancreta
                Puteti sa va uitati la pagina 126 in de pe forum in legatura cu pozitionarea termostatului. Tot asa l-am montat si eu prima data, pe puffer , dar nu era ok. De ce sa incalzesc prima data pufferul si numai dupa aceea caloriferele? Caloriferele ar trebui sa se incalzeasca prima data iar pufferul sa preia surplusul de caldura de la central.
                rationamentul d-voastra e corect numai ca nemultumirea mea e legata de autonomia scazuta si nu de prioritatea puffer sau calorifere, oricum in prezent instalatia reactioneaza destul de repede in maxim 20 de min de la aprinderea focului am agent termic in calorifere, tinand cont ca pufferul e mic iar temp la nivelul superior nu e mult sub 40C.
                Poate aceasta modificare va fi oportuna odata cu montarea VTA

                Comentariu

                • dancreta
                  Membru
                  • 29.oct.2014
                  • 100

                  Re: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                  ca sa scapati de problema cu "furatul" apei calde din puffer de catre centrala poate ar fi bine sa folositi in loc de termostatul de pe tur un termostat de gaze arse. Cu acesta cand se termina focul nu o mai functioneze pompa ramanand calda si centrala si pufferul.

                  Comentariu

                  • petrica_petrisor
                    Incepator
                    • 02.ian.2014
                    • 7

                    Răspuns la: Re: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                    Postat în original de dancreta
                    ca sa scapati de problema cu "furatul" apei calde din puffer de catre centrala poate ar fi bine sa folositi in loc de termostatul de pe tur un termostat de gaze arse. Cu acesta cand se termina focul nu o mai functioneze pompa ramanand calda si centrala si pufferul.
                    Da, multumesc, citisem ceva in postarile anterioare despre acest termostat.
                    As mai avea totusi o nelamurire legata de eficienta unei instalatii termice si anume in care din variantele de mai jos instalatia cu puffer e mai eficienta?
                    varianta1: agent termic la temperaturi mari pe tur (90-80C) cu recirculare la intervale mari de timp
                    varianta2: agent termic la temperaturi mai mici pe tur (60C) cu recirculare la intervale mici de timp
                    De asemeni, in cazul in care voi monta VTA, este obligatorie relocarea pompei de serviciu pe tur dupa vana de amestec, sau aceasta poate functiona si pe retur asa cum este montata in prezent

                    Comentariu

                    • ConstruireaCasei
                      Incepator
                      • 06.iun.2012
                      • 24

                      Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                      Dragi amatori si profesionisti,

                      Sunt la prima iarna la casa si am mare nevoie de orice sfat primit insa, daca exista pe aici, caut si meserias caruia sa ii incredintez lucrarea.
                      Daca se considera ca mesajul nu este potrivit in acest topic, rog mutarea/stergerea lui.

                      Situatia este cam asa:

                      – Utilizam aproximativ 120 mp distribuiti egal pe 2 niveluri (cu posibilitatea maririi spatiului util pe viitor, cu cresterea copiilor/nevoilor)
                      – Casa e din BCA Ytong 35 cm + izolatie de 10 cm.
                      – Ferestre tripan (hol, scara, bai – bipan) inaltimea utila a cemrelor: 2.50 m
                      – Reteaua de incalzire este sistemul IPAT Vision de la Romstal (pexkit, distribuitoare de 6 cai cu pompe individuale pe fiecare distribuitor/nivel)
                      – Teava e montata in regie proprie la pas de 8-10 cm. Max 70-80 ml pe traseu. Sub teava este extrudat de 5cm, peste, se afla sapa de 5cm. Ca backup am tras si cate 2 tevi (tur retur) in fiecare camera pentru a putea monta radiatoare in caz de urgenta.

                      Am cumparat de ocazie (folosite insa netestate de mine) acum vreo 2 ani urmatoarele:
                      – centrala lemn gazeificare Astra 50KW;
                      – cosul aferent inox cu izolatie vata, Dint 20cm si lungime 8-10ml;
                      – puffer improvizat din 2 rezervoare de 150 l taiate la cate un capat si sudate a carui utilitate mi s-a sugerat sa fie pe post de vas de expansiune (?!?)

                      Acum:

                      – cosul va trebui montat pe exterior si probabil va trebui sa mai adaug elemente la el.

                      Dilemele:

                      1. Care varianta de puffer merita?
                      – am inteles ca pentru centrala e nevoie de un puffer de 2-3mc. Calculele difera foarte mult. Unii comercianti imi spun 50 Kw*25l/Kw=1250l – rotunjit la 1500 l. Altii imi spun ca optim ar fi 2000l sau chiar mai sus (adica 50Kw*40l sau 50Kw*50l)
                      Am optiunile (la 2000litri):
                      – Woody (BG) garantie 5 ani pret 4000 lei / cu serpentina: 4400lei.
                      – Ferrolli (IT) garantie 3 ani pret 4400 lei / cu serpentina 5000lei.
                      – AustriaEmail (AT) garantie 2 ani pret 5100 lei / cu serpentina 7000lei.
                      Comerciantul imi spune ca izolatia la AustriaEmail este cu vata in loc de spuma si izoleaza de 2x mai bine.
                      Desigur ca, ma bate gandul si la variantele cu serpentina insa, mai ales la AustriaEmail pretul creste uluitor. Nu vreau sa dau banii pe branduri. Nu ma dau banii afara din casa insa daca pot face o investitie buna si care se amortizeaza in timp, sunt dispus sa strang cureaua. Am observat ca Woody, Ferroli si SunSystem au caracteristici tehnice identice (dimensiuni/greutate, izolatie) presupun ca utilizeaza acelasi design.

                      2. Am nevoie sa montez cosul si sa mai adaug 2-3 metri pana va ajunge la nivelul optim. Cum se ancoreaza (langa casa cu coliere sau pe un suport de metal insa peste acoperis cei 2-3m, cum vor fi prinsi)? Un loc rezonabil de a cumpara segmentul lipsa din cos? Ar fi vreun avantaj sa pun cosul in casa? (Ignorand "bucuria" strapungerii placilor si demontarii aceoperisului)

                      3. Caut instalator care sa ma poata ajuta cu experienta si, daca se poate, si cu mana de lucru. Contra cost. As prefera ori parerile celor care au trecut pe aici si sunt avizati iar la meseriasi cineva care sa fi facut astfel de instalatii (prin zona noastra cred ca nu sunt multi – nu prea se folosesc puffere pe aici).

                      4. Daca nu sunt deja foarte obraznic, caut lemne uscate, daca se gasesc prin apropiere la preturi rezonabile. Un amic mi-a spus ca nici lemnele din Magazinele de bricolaj nu sunt uscate (cel putin in perioada asta) asa sa fie?

                      Va multumesc foarte mult pentru orice ajutor!

                      Comentariu

                      • ConstruireaCasei
                        Incepator
                        • 06.iun.2012
                        • 24

                        Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                        Salutare din nou!

                        Cred ca am gasit un link destul de clar cu privire la capacitatea stocatorului pentru o centrala de 50Kw: minim 25l/kw, recomandat 50l/kw


                        In alta documentatie pentru Atmos:

                        Capacităţi minime recomandate ale acumulatoarelor

                        Putere nominala 18 22 25 32 40 49 70 99
                        Capcitate 1000-1500 1500-2000 1500-2000 2000-2500 2500-3000 3000-4000 4000-5000 5000-6000

                        Comentariu

                        • Cipri1
                          Membru
                          • 14.aug.2012
                          • 264

                          Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                          Cum se poate pune antigel in centrala altfel decat cu pompa ?

                          O alta intrebare : Cum se poate ajusta usita de jos de la o centrala pe lemne sa coboare incet atunci cand se face jar ? Eu o tin intre gradatia 80-90 pe rosu si numai asa merge . Instalatorul a zis de la inceput ca asa cum il setez acolo o sa ramana ...
                          Ultima editare de Cipri1; 23.nov.2015, 18:26.

                          Comentariu

                          • elixir
                            Membru marcant
                            • 01.nov.2009
                            • 368

                            Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                            1: usa nu coboara pentru ca ai regulatorul de tiraj defect!
                            2uteai sa prevezi si sa lasi un T cu dop ca sa ai loc sa pui antigelul, undeva pe turul instalatiei.Poti sa scoti un aerisitor sau o supapa de presiune, pui cat antigel crezi ca e nevoie si apoi montezi piesa la loc si completezi cu apa!
                            Ultima editare de elixir; 28.nov.2015, 10:38.

                            Comentariu

                            • costyn_man
                              Incepator
                              • 09.iul.2009
                              • 84

                              Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                              Va salut!Am cumparat un cazan Ferolli FSB 3N 30KW, am vazut ca usa pentru tiraj se obtureaza complet cind este inchisa. Este in regula acest lucru? Parca stiam ca unele cazane aveau un surubel de reglaj care permitea usitei de la tiraj sa ramina permanent deschisa 1-2 mm!
                              Miine il pun in functiune si nu vreau sa fac vreo prostie!
                              Multumesc!

                              Comentariu

                              • elixir
                                Membru marcant
                                • 01.nov.2009
                                • 368

                                Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                                reglezi regulatorul cu lant asa incat la rece sa nu inchida complet usa! Reglajul initial il faci cu cazanul la 60C, apoi verifici cand se raceste cazanul, asa incat usa sa nu fie inchisa complet!
                                Teoretic, usita aia ar fi trebuit sa aiba din fabrica un limitator, o piulita si un surub, dar se pare ca s-au cam grabit!

                                Comentariu

                                Procesare...