Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sovignon
    Membru
    • 22.oct.2014
    • 126

    Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

    Camera unei centrale pe lemne cum e mai bine sa fie facuta: in afara casei sau in interiorul acesteia? Ca am tot vazut diferite pareri.

    Comentariu

    • Temelye
      Living Legend
      • 23.apr.2014
      • 1387

      Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

      Postat în original de lisapet
      Si functionand cu condensatie unde se colecteaza acel condens. Are vre-un stut de evacuare ceva?
      Ce am vazut eu, nu avea, condensul se evapora. Dar nici o problema, ideea nu e rea, se poate concepe un traseu de scurgere condens si stutul aferent.
      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1387

        Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

        Postat în original de sovignon
        Camera unei centrale pe lemne cum e mai bine sa fie facuta: in afara casei sau in interiorul acesteia? Ca am tot vazut diferite pareri.
        Daca este spatiu, eu cred ca e mai practic in afara casei,lipit de casa. Eu unul asa as face.
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3633

          Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

          Postat în original de sovignon
          Camera unei centrale pe lemne cum e mai bine sa fie facuta: in afara casei sau in interiorul acesteia? Ca am tot vazut diferite pareri.
          In mod normal intr-o anexa langa casa, o camera tehnica cu intrare separata.

          Postat în original de lisapet
          Si functionand cu condensatie unde se colecteaza acel condens. Are vre-un stut de evacuare ceva?
          Da, are un racord de colectare condens si necesita legarea la canalizare pentru evacuarea acestuia.

          Comentariu

          • sovignon
            Membru
            • 22.oct.2014
            • 126

            Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

            Postat în original de Temelye
            @sov- Ar mai fi varianta unei centrale din tabla de inox de 2,5mm. Are un randament excelent, inghite multa neglijenta in privinta lemnelor umede deorece depunerile se curata mai usor de pe inox, nu are probleme cu condensul, ca atare se poate merge in regimuri f joase de temeratura (condensatie). Eu, unul daca mi-as face casa clar as merge pe una de inox, cu fumuri interioare inclinate si alte amanunte importante.
            Ai vreun link cu o asemenea centrala, sa vad cum arata si ce face? Multumesc

            Comentariu

            • cheluakame
              Living Legend
              • 27.oct.2012
              • 2298

              Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

              Postat în original de Consultant climatizare
              Da, are un racord de colectare condens si necesita legarea la canalizare pentru evacuarea acestuia.
              Centrala pe lemne in condensare? In comert la momentul? Se poate un link, ceva?
              iTermice --- Sursa ta de caldura

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3633

                Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                Postat în original de cheluakame
                Centrala pe lemne in condensare? In comert la momentul? Se poate un link, ceva?
                Scuze, mesajul nu era legat de centralele pe lemne, este greseala mea.

                Comentariu

                • RaresAFC
                  Incepator
                  • 14.dec.2016
                  • 4

                  Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                  Salut, am o centrala pe lemne cu gazeificare de 60 kw la care am atasat un puffer de 2000 l. Centrala incalzeste o suprafata de 350 mp , 9 camere , 9 bai , bucatarie , living 50 mp, izolata cu polistiren de 10 cm normal, geamuri termopan. Am separatoare de caldura pe fiecare nivel , si in camera centralei pompe pentru fiecare nivel. Fiecare etaj are termostat de ambient legat la pompe care trag apa din puffer si o duc in casa. AM boliler de 300 l cu 2 serpetine care isi trage apa din puffer,are si separare boilerul pt timp de vara si rezistenta electrica. problema e ca nu am automatizare intre puffer ,centrala , si pompele de la casa. am atasat un video sa va dati seama despre ce vorbesc si sper ca ma puteti ajuta cu indicatii cu privire la automatizare.
                  Eu am mers asa de 3 ani si imi toaca lemne in prostie. la 5 ore alimentez

                  Comentariu

                  • bulba grig
                    Membru Marcant
                    • 27.oct.2011
                    • 364

                    Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                    Cate lemne consumi la 24 ore ?

                    Comentariu

                    • RaresAFC
                      Incepator
                      • 14.dec.2016
                      • 4

                      Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                      daca e frig tare, -30 si un metru ster pe zi

                      Comentariu

                      • lisapet
                        Membru marcant
                        • 02.ian.2012
                        • 467

                        Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                        Postat în original de RaresAFC
                        daca e frig tare, -30 si un metru ster pe zi
                        Chiar si in regum de pensiune - mi se pare foarte mare consumul.. Daca ar fi arzand cazanul non-stop ar inseamna ca produce 60 kW x 24h = 1440 kWh, ori asta in lemne ar fi 1440kWh : 4 kWh/kg : 0,9 = 400 kg/zi.. De aici ori nu se arde un metru ster pe zi, ori cazanul nu mai are randamentul de 90%.. 60 kW : 350 mp x (20-(-5))/(20-(-30)) = 86 W/mp la minus 5 grade mi se pare foarte mult..
                        Si asta cu cate un termostat de ambient pe nivel avand in vedere ca asta e pensiune - mi se pare o mare greseala.. Cine ti-a recomandat asa ceva e '"tare'" in domeniu...

                        Comentariu

                        • RaresAFC
                          Incepator
                          • 14.dec.2016
                          • 4

                          Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                          din cauza ca nu am automatizare la puffer ard asa mult, astept sa imi dati voi solutia pentru automatizare ca toti mesterii care au vazut despre ce e vorba au solutii diferite

                          Comentariu

                          • sovignon
                            Membru
                            • 22.oct.2014
                            • 126

                            Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                            As vrea sa pun in bucatarie o soba tip centrala ca cea de aici: http://www.romstal.ro/soba-incalzire...dx-p39933.html
                            Am 2 intrebari:
                            1) aceasta face fata unei case de 90 mp utili doar plan parter? Adica va incalzi si va da apa calda necesara?
                            2) se poate monta doar soba in bucatarie, iar restul (puffer, vas expansiune, etc) intr-o incapere alaturata imediat linga soba?
                            Si , in general, merita o asemenea soba tip centrala? Multumesc.

                            Comentariu

                            • elixir
                              Membru marcant
                              • 01.nov.2009
                              • 368

                              Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                              Sigur, daca romstal iti vinde in pret si un chinez mic, care sa o alimentezee la maxim 2 ore!
                              daca vrei incalzire centrala, de ce nu cumperi o centrala dedicata? La banii aia, gasesti cu siguranta!
                              Despre puffer, in tamdem cu agregatul asta, nu cred ca poate fi vorba!
                              De incalzit 90mp, nu este imposibil, daca e o casa izolata, dar cu alimentari extrem de dese!(ai vazut-o u ochii tai?, ai vazut ce focar mic are?)

                              Comentariu

                              • Temelye
                                Living Legend
                                • 23.apr.2014
                                • 1387

                                Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                                Postat în original de RaresAFC
                                din cauza ca nu am automatizare la puffer ard asa mult, astept sa imi dati voi solutia pentru automatizare ca toti mesterii care au vazut despre ce e vorba au solutii diferite
                                Vreunul din ei a spus ceva si de vreo centrala pe lemne din inox? Avind in vedere consumul de lemne urias pe care il aveti, cu cele din inox puteti merge la un regim jos de temperatura (daca aveti calorifere mari sau suplimentati suprafata radianta) si cred ca veti avea un consum mai mic decit la orce alta centrala. Centrala din tabla de inox bine gindita si facuta (in comert nu prea gasiti,numai sa va faca cineva) are randament mai bun decit orcare alta pe lemne datorita faptului ca poate functiona la regim jos de temperatura, un fel de condensatie pe lemne.
                                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                                Comentariu

                                Procesare...